TOP

İklim değişikliği ve ekolojik felaketlerin ortaya çıkmasıyla birlikte “Sürdürülebilirlik nedir?” sorusu çok daha sık sorulmaya başladı. İlk olarak 1987 yılında Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından ortaya atılan sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde herkesin haberdar olması gereken bir yaşam biçimi. Sürdürülebilir yaşam, hayatın her alanında uygulayabileceğimiz bir dizi davranış biçimini ifade ediyor. Temelde doğal kaynakların tüketiminin önüne geçmeyi ve tarımdan mimariye her alanda çevre dostu faaliyetler gerçekleştirmeyi hedefleyen sürdürülebilir projeler, karşı karşıya olduğumuz ekolojik sorunların en önemli çözümlerinden biri olarak görülüyor.

Çevre Kirliliği ve Ekolojik Sorunlarla Mücadele Yöntemi: Sürdürülebilirlik

 

Sürdürülebilirlik kavramı, adından da anlaşılacağı üzere gezegenimizdeki doğal kaynakların tükenmesinin önüne geçmeyi ve üretim faaliyetlerinde devamlılığı sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda bir dizi çalışma ortaya koyan çevre koruma kuruluşları, hızla artan nüfus ve sanayileşmenin getirdiği negatif sonuçların önüne sürdürülebilirlik örnekleri ile geçmeyi amaçlıyor. 

Sürdürülebilir kalkınma gibi makro düzeyde projelerden sürdürülebilir moda veya balkon bahçeciliği gibi mikro seviyedeki yaklaşımlara kadar çok çeşitli alanları kapsayan bu çevre dostu davranış biçimi, her geçen gün daha fazla rağbet görüyor. Sürdürülebilirlik adına devletlerin ve büyük ölçekli şirketlerin yapabileceği sayısız şey olduğu gibi bireysel olarak evlerimizde atabileceğimiz adımlar da var. Bir diğer deyişle sürdürülebilir bir dünya yaratmak için 7 milyar insanın kolektif bir çalışma gerçekleştirmesi gerekiyor.

Sürdürülebilir yaşam trendleri üzerine araştırmalar yapan PlumeMag; sağlıktan modaya, teknolojiden seyahat içeriklerine kadar birçok alanda en güncel gelişmeleri okuyucularına sunuyor. PlumeMag’de yer alan sürdürülebilir yaşam kategorisinden İstanbul’daki ekolojik pazarlar, doğal yaşam hakkındaki reklam kampanyaları veya doğa dostu hediye önerileri gibi çok sayıda içeriğe ulaşabilir, çevre dostu uygulamalar hakkındaki son trendlerden anında haberdar olabilirsiniz!