Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar

Doğanın uyanışa geçtiği ve yeniden canlandığı bahar aylarında evimizde de bahar hazırlıkları yapmanın zamanı geldi! Hem yaşam alanlarımız hem bedenimiz için alacağımız küçük ama etkili kararlarla baharı daha çevreci bir yaklaşımla karşılayabiliriz. Dolayısıyla evlerimizde bahara hazırlık için sürdürülebilir adımlar atmak, kendimizi her açıdan daha iyi hissettirir. 

O halde; yaşam alanlarınızı gözden geçirmeye, fazla olandan kurtulmaya, doğa dostu ürünlerle arınmaya ve yeniden tazelenmeye hazır mısınız? İşte bahar aylarında evinizi baştan aşağıya yenileyecek sürdürülebilir ve sağlıklı adımlar… 

Bahar Temizliği İçin Çevre Dostu Ürünler Kullanın

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Karolina Grabowska

Bahar temizliği, baharın taze enerjisini evlere taşımak için bir ritüel niteliği taşır. Bahar temizliğinde kullanılan ürünlerin içeriği de çok önemlidir. Seçilen ürünlerin kimyasallardan, doğaya ve insana zarar veren maddeler içermemelidir. Bu içeriklere sahip temizlik malzemeleri hava kirliliğine yol açar ve ekosistemde yıkıcı etkiler oluşmasına sebep olur. Doğayı bu hasarlardan korumak için temizlik malzemelerini satın almadan önce organik sertifikaya sahip olup olmadıklarını kontrol edebilir; limon, sirke, karbonat gibi doğal maddeleri temizlik rutininize ekleyebilirsiniz. 

Boya – Badana İşlerinizde Organik İçerikleri Tercih Edin

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Ivan Samkov

Bahar denince akla gelen ilk ev işlerinden biri de boya badana işleridir. Duvarları boyamak, evinizin yeni bir görünüme kavuşmasını sağlar, atmosferini yeniler ve rutubeti engeller. Bu işlemi en sağlıklı şekilde tamamlamak için anti-alerjik, küf ve mantar, rutubet önleyici özelliklere sahip, doğa dostu boya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Böylece hem ailenizin sağlığını hem de ekolojik dengeyi koruyabilirsiniz!

Kışlık Eşyalarınızı Pratik ve Sağlıklı Çözümlerle Depolayın

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Ksenia Chernaya

Evimizde bahar temizliğimizi yaptık, tadilat işlerimizi tamamladık. Sıra eşyalarımızı yerleştirmekte! Kışlık eşyalarımızı doğru şekilde depolayarak mevsimlik eşyalarımıza yer açabiliriz. Peki, bunu yapmanın en pratik ve sağlıklı yöntemi nedir? 

İlk olarak tüm eşyalarımızın temiz olduğundan emin olmalıyız. Ancak belirtelim ki hepimizin aklına gelen ilk adres olarak kuru temizleyicileri tercih etmek pek de çevre dostu bir yöntem değil. Ne yazık ki kuru temizleme endüstrisinde PERC adında bir kimyasal kullanılıyor ve bu madde; açık pencereler, havalandırma delikleri ve klima sistemleri aracılığıyla dış ortama sızıyor. Açık havada uzun günler kalabilen PERC kimyasalı ozon tabakasına da zarar verebiliyor. Bu sebeple kendi doğa dostu temizlik yöntemlerimizle eşyalarımızı temizlediğimizden emin olarak depolama işlemine başlayabiliriz! 

İşte birkaç pratik çözüm:

 • Eşyalarınızı depolamadan önce temizlenmiş ve havalandırılmış olmalarına dikkat ederek küf, güve gibi problemleri uzaklaştırabilirsiniz,
 • Yer tasarrufu sağlamak için eşyalarınızı vakumlu poşetler ile depolayabilirsiniz, 
 • Vakumlu poşetlere alternatif olarak büzgülü poşetlerin içerisindeki havayı elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz,
 • Hurç ve kutular ile katlayamayacağınız eşyalarınıza yer açabilirsiniz. 

Kullanmadığınız Eşyalarınızı Dönüştürün veya Bağışlayın

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Cottonbro Studio

Kabul edelim ki evimizdeki her eşyayı sürekli olarak kullanamıyoruz. Kimisi bizim için işlevini kaybederken bir diğeri çeşitlilik yüzünden kullanılmayanlar listesinde yerini alıyor. Birçoğumuz için bu eşyaların kullanılmadığı gerçeği tam da bahar temizliği sırasında ortaya çıkıyor. 

Hazır eşyalarımızı ayırmaya başlamışken kullanmadığımız eşyaları nasıl değerlendirebileceğimize de değinmeye ne dersiniz? 

 • İşlevini kaybetmemiş eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.
 • Eğer ihtiyaç sahiplerine ulaşamadıysanız bağlı olduğunu belediyeye ya da yardım kuruluşlarına eşyalarınızı ulaştırabilirsiniz.
 • İşlevini kaybetmiş eşyalarınızı geri dönüşüm tesislerine bırakabilirsiniz. 
 • Yaratıcılığınızı kullanarak eşyalarınıza yeni bir işlev kazandırabilir, ileri dönüşüm yöntemleri ile onları baştan yaratabilirsiniz! 

Balkonunuza Bahar Havasını Taşıyın

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Elina Sazanova

Şehir hayatında güzel havanın tadını evimizde çıkarmanın en ulaşılabilir yolu balkonlarımızı kullanmak… Her ne kadar küçük bir alandan bahsediyor olsak da onu keyifli bir hale getirmenin birçok yolu bulunuyor. Balkonunuza bahar enerjisini getirecek üç dekorasyon tüyosu ise şu şekilde:

 •  Bahar enerjisini balkonumuzda hissetmek için çiçeklerden faydalanabilirsiniz.
 • Oturma alanınızda ahşap ve bambu malzemeleri tercih edebilirsiniz.
 • Baharın keyfini çıkarmak için balkonunuza uygun bir boyutta şezlong kullanabilirsiniz.

Mutfağınızda Bahar Meyve ve Sebzelerine Daha Çok Yer Açın

Evlerde Bahara Hazırlık İçin Sürdürülebilir Adımlar
Fotoğraf: Pexels | Alex Green

Bahar hazırlıklarınızı tamamlarken mutfağınıza da bahar esintisini getirmeye ne dersiniz? 

İşte çevre dostu ve bahar atmosferiyle dolu bir mutfak için birkaç ipucu:

 • Mutfakta paketli ve hazır gıdalar tercih etmeyin. 
 • Tüketilebilecek miktarda gıda alışverişi yapın.
 • Mevsimine göre meyve ve sebze alışverişi yapın.

Bu basit adımlar sayesinde sürdürülebilir bir mutfak düzeni oluşturabilir, sağlıklı bir beslenme rutinine sahip olabilirsiniz. Mevsim meyve ve sebzelerini tüketerek karbon ayak izi oluşumunu da azaltabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pexels | Carlos Machado