İlham Arayanlara: En İyi Biyografik Filmler

İlham Arayanlara: En İyi Biyografik Filmler

Bazı kişilerin hayatları ilham vericidir. Elbette bu hayat hikayeleri milyonlarla buluşmayı hak eder. Her dönem yapımcılar için önemli bir konu olan hayat hikayeleri, oldukça başarılı şekilde sinema perdesine yansıyor. Biz de bu hikayelerden sizin için bir derleme yaptık. İşte karşınızda en iyi biyografik filmler listemiz… 

Frida (2002) | IMDB: 7.3

Biyografik filmler listemizin ilk sırasında tüm dünyanın hayran olduğu bir kadının hikayesi var. Frida’nın sanatı, fırtınalı aşk hayatı ve yaşadığı sakatlığın hayatına etkilerinin ele alındığı yapımda başrolde Salma Hayek bulunuyor. 6 Oscar adaylığı olan film, çarpıcı bir hikayeyi yine aynı çarpıcılıkta anlatmayı başarıyor. 

I, Tonya (2017) | IMDb: 7.5

Film, 21 yaşında ‘triple axel’ hareketini tamamlayabilen ünlü sporcu Tonya Harding’in travmalarla dolu hayatını anlatıyor. Tonya’nın annesinden ve eşinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin meslek hayatına etkisini yansıtan filmde, Tonya Harding’i yetenekli oyuncu Margot Robbie canlandırıyor. Tonya Harding’in hayatının önemli noktalarını gerçekçi ve sert bir dille anlatan bu film, mutlaka izlenmesi gereken biyografi filmleri arasında.

The Blind Side (2009) | IMDB: 7.6

O, kimsenin arkadaş olmak istemediği hatta zaman zaman alay ettiği biriydi. Bir gün tesadüfen bir aile ile yolları kesişti ve hayatı değişti. Ünlü Amerikan futbolu oyuncusu Michael Oher’in hayatını anlatan film; sevgi, ilgi ve doğru yönlendirmeyle her çocuğun hayatının iyi olabileceğini anlatıyor. Başrollerinde ​​Sandra Bullock ve Quinton Aaron’ın yer aldığı biyografi filmi, yüreklere dokunan hikayesiyle hafızalarda yer ediyor. 

The Theory Of Everything (2014) | IMDb: 7.7

Gerçek hayat filmleri arasında en ilgi çekici olanları, kuşkusuz herkes tarafından bilinen ve sıra dışı karakterlerle ilgili yapımlar. Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatan bu filmde ünlü fizikçiyi Eddie Redmayne canlandırıyor. Stephen Hawking’in sağlığının kötüleşme süreci, hastalığı, başarıları ve eşi Jane ile ilişkisi filmde harika bir şekilde işlenmiş. 

My Week with Marilyn (2011) | IMDb: 6.9

Marilyn Monroe’nun İngiltere’de geçen bir haftasını anlatan film, onunla aynı sette çalışan bir asistan olan Colin Clark’ın gözünden aktarılıyor. 1956 yılında geçen filmde Marilyn Monroe’yu başarılı oyuncu Michelle Williams canlandırıyor. Bir set asistanıyla Marilyn Monroe arasındaki karşı konulmaz çekim anlatılıyor. Ayrıca Michelle Williams’ın bu rolüyle Oscar’a aday olduğunu da hatırlatalım. 

The King’s Speech (2010) | IMDB: 8.0

Biyografik filmler arasında elbette bir kralın hikayesi de olmalıydı. Yıl 1936, yer İngiltere. Kral George tahta çıkmaya hazırlanıyor ve tacını aldıktan sonra halka bir konuşma yapmak zorunda. Fakat ufak bir sorun var; kralımız kekeme. Kendince kusur olan bu özelliğini yemek isteyen kral, bir konuşma terapisti ile çalışmaya başlar. 

Monster (2003) | IMDb: 7.3

Amerika’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un hayatını anlatan gerçek biyografi filmi, başrolünde yer alan Charlize Theron’a Oscar ve Altın Küre kazandırdı. Filmde, hayatı çocukluğundan itibaren zorluklarla geçen Aileen Wuornos’un içindeki durduramadığı soğukkanlı seri katilin dışarı çıkışını anlatan dokuz aylık bir süreci izliyoruz. 

Bohemian Rhapsody (2018) | IMDB: 7.9

Bir müzik ilahının hikayesini izlemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse sizi buraya alalım. Efsane grup Queen ve onun unutulmaz solisti Freddie Mercury’nin hikayesini anlatan yapım, Rami Malek’in muhteşem oyunculuğu ve Queen’in eşsiz müzikleriyle tam bir görsel şölene dönüşüyor. Ayrıca titiz çalışmalar ile neredeyse birebir dizayn edilen konser sahneleri de yapımın en iyi biyografik filmler arasına girmesini sağlıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Myke Simon