İlham Arayanlara: En İyi Biyografik Filmler

İlham Arayanlara: En İyi Biyografik Filmler

Güncelleme Tarihi: 9 Şubat 2024

Bazı kişilerin hayatları ilham vericidir. Elbette bu hayat hikayeleri milyonlarla buluşmayı hak eder. Her dönem yapımcılar için önemli bir konu olan hayat hikayeleri, oldukça başarılı şekilde sinema perdesine yansıyor. Biz de bu hikayelerden sizin için bir derleme yaptık. İşte karşınızda en iyi biyografik filmler listemiz… 

En İyi Biyografi Film Önerileri

biyografi film önerileri

Çok sevdiğimiz filmlerin ortak özelliği kendimizi karakterle benzer görmemizdir. Hikayenin akıcılığı ve gerçekçiliği, bu bağı daha da güçlendirir. Bunun yanı sıra biyografik filmler, zaten gerçek hayattan kişileri ele aldığı için hikayeleri her zaman izleyiciyi daha fazla etkiler. 

Farklı alanlarda ismini duyurmuş kişiler ile ilgili yapılmış filmler listesiyle karşınızdayız!

Frida (2002) | IMDB: 7.3

TürBiyografi, Dram, Romantik
Süre2 s. 03 dk.
YönetmenJulie Taymor
OyuncularSalma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush

Biyografik filmler listemizin ilk sırasında tüm dünyanın hayran olduğu bir kadının hikayesi var. Frida’nın sanatı, fırtınalı aşk hayatı ve yaşadığı sakatlığın hayatına etkilerinin ele alındığı yapımda başrolde Salma Hayek bulunuyor. 6 Oscar adaylığı olan film, çarpıcı bir hikayeyi yine aynı çarpıcılıkta anlatmayı başarıyor. 

I, Tonya (2017) | IMDB: 7.5

TürBiyografi, Komedi, Dram
Süre1 s. 59 dk.
YönetmenCraig Gillespie
OyuncularMargot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney
PlatformApple TV

Film, 21 yaşında ‘triple axel’ hareketini tamamlayabilen ünlü sporcu Tonya Harding’in travmalarla dolu hayatını anlatıyor. Tonya’nın annesinden ve eşinden gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetin meslek hayatına etkisini yansıtan filmde, Tonya Harding’i yetenekli oyuncu Margot Robbie canlandırıyor. Tonya Harding’in hayatının önemli noktalarını gerçekçi ve sert bir dille anlatan bu film, mutlaka izlenmesi gereken biyografi filmleri arasında.

The Blind Side (2009) | IMDB: 7.6

TürBiyografi, Dram, Spor
Süre2 s. 09 dk.
YönetmenJohn Lee Hancock
OyuncularQuinton Aaron, Sandra Bullock, Tim McGraw
PlatformApple TV

O, kimsenin arkadaş olmak istemediği hatta zaman zaman alay ettiği biriydi. Bir gün tesadüfen bir aile ile yolları kesişti ve hayatı değişti. Ünlü Amerikan futbolu oyuncusu Michael Oher’in hayatını anlatan film; sevgi, ilgi ve doğru yönlendirmeyle her çocuğun hayatının iyi olabileceğini anlatıyor. Başrollerinde ​​Sandra Bullock ve Quinton Aaron’ın yer aldığı biyografi filmi, yüreklere dokunan hikayesiyle hafızalarda yer ediyor. 

The Theory Of Everything (2014) | IMDB: 7.7

TürBiyografi, Romantik, Dram
Süre2 s. 03 dk.
YönetmenJames Marsh
OyuncularEddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior
PlatformApple TV

Gerçek hayat filmleri arasında en ilgi çekici olanları, kuşkusuz herkes tarafından bilinen ve sıra dışı karakterlerle ilgili yapımlar. Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatan bu filmde ünlü fizikçiyi Eddie Redmayne canlandırıyor. Stephen Hawking’in sağlığının kötüleşme süreci, hastalığı, başarıları ve eşi Jane ile ilişkisi filmde harika bir şekilde işlenmiş. 

My Week with Marilyn (2011) | IMDB: 6.9

TürBiyografi, Dram
Süre1 s. 39 dk.
YönetmenSimon Curtis
OyuncularMichelle Williams, Eddie Redmayne, Kenneth Branagh
PlatformApple TV

Marilyn Monroe’nun İngiltere’de geçen bir haftasını anlatan film, onunla aynı sette çalışan bir asistan olan Colin Clark’ın gözünden aktarılıyor. 1956 yılında geçen filmde Marilyn Monroe’yu başarılı oyuncu Michelle Williams canlandırıyor. Bir set asistanıyla Marilyn Monroe arasındaki karşı konulmaz çekim anlatılıyor. Ayrıca Michelle Williams’ın bu rolüyle Oscar’a aday olduğunu da hatırlatalım. 

The King’s Speech (2010) | IMDB: 8.0

TürBiyografi, Dram, Tarih
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenTom Hooper
OyuncularColin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter
PlatformApple TV

Biyografik filmler arasında elbette bir kralın hikayesi de olmalıydı. Yıl 1936, yer İngiltere. Kral George tahta çıkmaya hazırlanıyor ve tacını aldıktan sonra halka bir konuşma yapmak zorunda. Fakat ufak bir sorun var; kralımız kekeme. Kendince kusur olan bu özelliğini yemek isteyen kral, bir konuşma terapisti ile çalışmaya başlar. 

Monster (2003) | IMDB: 7.3

TürBiyografi, Dram, Suç
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenPatty Jenkins
OyuncularCharlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern

Amerika’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un hayatını anlatan gerçek biyografi filmi, başrolünde yer alan Charlize Theron’a Oscar ve Altın Küre kazandırdı. Filmde, hayatı çocukluğundan itibaren zorluklarla geçen Aileen Wuornos’un içindeki durduramadığı soğukkanlı seri katilin dışarı çıkışını anlatan dokuz aylık bir süreci izliyoruz. 

Bohemian Rhapsody (2018) | IMDB: 7.9

TürBiyografi, Dram, Müzik
Süre2 s. 14 dk.
YönetmenBryan Singer
OyuncularRami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee
PlatformNetflix

Bir müzik ilahının hikayesini izlemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse sizi buraya alalım. Efsane grup Queen ve onun unutulmaz solisti Freddie Mercury’nin hikayesini anlatan yapım, Rami Malek’in muhteşem oyunculuğu ve Queen’in eşsiz müzikleriyle tam bir görsel şölene dönüşüyor. Ayrıca titiz çalışmalar ile neredeyse birebir dizayn edilen konser sahneleri de yapımın en iyi biyografik filmler arasına girmesini sağlıyor. 

Oppenheimer (2023) | IMDB: 8.4

TürBiyografi, Dram, Tarih
Süre3 s. 
YönetmenChristopher Nolan
OyuncularCillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon
PlatformApple TV

Atom bombası atılmasının İkinci Dünya Savaşı’nı bitiren olay olduğu söylenir. Sonrasında yaşananları pek çoğumuz zaten biliyoruz. Peki ya öncesi? 

Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını ve atom bombasının geliştirildiği Manhattan Projesi’ni ele alan film, kuşkusuz biyografi film önerileri arasında en dikkat çekenlerden biri. Üstelik diğer filmlerin aksine burada olaylar hem nesnel hem de öznel olarak ele alınmış. Yönetmen Nolan, nesnel olayları siyah beyaz, öznel olanları ise renkli olarak vererek seyirciye tarihi açıdan oldukça önemli bir belge bırakmış. 

Elvis (2022) | IMDB: 7.3

TürBiyografi, Dram, Müzik
Süre2 s. 39 dk.
YönetmenBaz Luhrmann
OyuncularTom Hanks, Austin Butler, Olivia DeJonge
PlatformApple TV

O bir Kral! Çünkü onu tanımlayabilecek daha iyi bir söz, yerine geçebilecek daha iyi bir şarkıcı gelmedi. Elvis Presley, Rock ‘N’ Roll müziğin tüm dünyada sevilmesine neden oldu. Böylesine önemli bir karaktere biyografik filmler içerisinde yer vermemek olmazdı!

Baz Luhrmann’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Elvis’in menajeri ile ilk tanışması ve hızlı şöhret basamaklarını tırmanmasını anlatıyor. Kendine has tarzı, dansı ve müziği ile bir dönem herkesin kalbine girmeyi başaran yıldızın hayat hikayesini merak ediyorsanız bu filmi mutlaka listenize ekleyin. 

Bizim İçin Şampiyon (2018) | IMDB: 8.2

TürBiyografi, Dram, Romantik
Süre2 s. 10 dk.
YönetmenAhmet Katıksız
OyuncularEkin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
PlatformPuhu TV

Listemize Türk biyografi filmleri arasında önemli bir yeri olan bir yapımla devam ediyoruz. Bu film, hem bir insanın hem de bir atın hayatını anlatıyor. 

90’lı yılların en çok tanınan isimlerinden biri Halis Karataş’tı. Ona bu şöhreti kazandıran ise Gazi Koşu’sunda bir rekor kıran ve uzun yıllardır zirvedeki yerini koruyan Bold Pilot’tı. Bu asi ve hızlı at ile jokeyinin karşılaşması, birbirleriyle uyum içerisinde çalışması ve şampiyonluklar kazanmasını anlatan yapım, Bold Pilot’ı canlı olarak izlememiş olsanız bile onunla bir bağ kurmanızı sağlıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Myke Simon