Gezgin Ruhlara Özel: En İyi Yol Filmleri

Gezgin Ruhlara Özel: En İyi Yol Filmleri

Birkaç arkadaşınızla birlikte arabaya atladığınız ve istediğiniz yerde mola verdiğiniz seyahatler, sizce de en unutulmaz ve eğlenceli yolculuklardan biri değil mi? Ya da çok canınız sıkıldığında, gece bomboş bir yolda araba sürmek sizi rahatlatmaz mı? Hayaliniz sorulduğunda içerisinde dünyayı gezmek önemli bir sırada yer almıyor mu? İşte tüm bu ortak duygular, sinema sektöründe de karşılık buluyor ve birbirinden güzel yol filmleri ile seyahat tutkumuz körükleniyor.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Yolculuk Filmleri

Gezgin Ruhlara Özel: En İyi Yol Filmleri

Yola çıkmak çoğu zaman bir amaca hizmet ediyor. Fakat bazıları için amaç, yola çıkmak için yalnızca bir bahane olabiliyor. Fonda güzel bir müzikle yeni yerler keşfetmek, hiç görmediğiniz yerleri ziyaret etmek, yanınızdaki insanlarla bazen keyifli sohbet edip bazen de yalnızca birlikte olmanın mutluluğunu yaşamak… Kuşkusuz yol, herkes için farklı bir şey ifade ediyor. İçinizde olan bu tutkuyu körükleyecek ve sizde hemen bir çanta hazırlama isteği uyandıracak yol filmleri listemizle karşınızdayız. 

Everything is Illuminated (2005) | IMDB: 7.4 

Yüzüklerin Efendisi filminin kahramanı Elijah Wood ve Gogol Bordello’nun solisti Eugene Hütz’ün başrollerini paylaştığı film, Amerika’dan Ukrayna’nın küçük bir köyüne uzanan bir yol hikayesini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyükbabasını kurtaran bir kadını bulmak için yola çıkan kahramanımız, yeni tanıştığı Alex’in yardımıyla yollara düşüyor. Bu keyifli hikayenin yanında filmde yer alan müzikler de seyircinin neşesini hep canlı tutuyor. 

Wristcutters: A Love Story (2006) | IMDB:7.2 

Yol hikayesi filmleri nerede geçer? Bu soruya birçok cevabınız olabilir. Fakat sıradaki filmimizde kahramanlarımız yolculuklarını öldükten sonra yani öbür dünyada yapıyor. 

Bileklerini keserek intihar eden Zia, yanlışlıkla öldüğünü düşünerek dünyaya geri dönmek için bir yetkili aramaya çıkıyor. Ona eşlik eden iki arkadaşı ile birlikte yolculuğuna devam eden Zia, bu sırada çok sıra dışı insanlarla tanışıyor. Ayrıca filmde çok ünlü bir müzisyen de yer alıyor. 

Im Juli (2000) | IMDB: 7.7

Yazar ve yönetmen koltuğunda Fatih Akın’ın yer aldığı film, bir Türk kızına aşık olan ve onun peşinden İstanbul’a gelmeye çalışan bir Alman’ın hikayesini anlatıyor. Hayatının aşkını bulduğunu düşünen Daniel, yola çıkarken Juli adındaki otostopçuyu arabaya alıyor ve sıradan olacağını düşündüğü bu yolculuk kendini yeniden keşfetmesini sağlıyor.

Limonata (2015) | IMDB: 7.4

Ali Atay’ın yönettiği film, birbirlerini hiç tanımayan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Babasını hiç tanımayan Selim’in karşısına çıkan Sakıp, onu ölüm döşeğindeki babasının yanına götürmek istiyor. Selim bu yolculuğa gönüllü olmadığı için Sakıp bir plan yapıyor ve uyuduğu sırada ağabeyini kaçırıyor. 

Into the Wild (2007) | IMDB: 8.1 

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Into the Wild, en iyi yol filmleri arasında gösteriliyor. Parlak bir geleceğe sahip olan Christopher, her şeyi bırakıyor ve kendini keşfetmek için yola çıkıyor. Alaska’ya uzanan yolda otostop çeken kahramanımız, yol boyunca hayata farklı bir açıdan bakmasını sağlayacak kişilerle tanışıyor. Yönetmen koltuğunda Sean Penn’in oturduğu film, hikayesiyle izleyiciler üzerinde güçlü bir etki bırakıyor.

Interstate 60: Episodes of the Road (2002) | IMDB: 7.6 

Yolda geçen filmler listemizde sıradaki filmimiz aslında olmayan bir yolda geçiyor. Nasıl olur diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hayatında ne yapmasını gerektiğine karar vermeye çalışan Neal, tüm soruların cevabını bulmak için bir cinle anlaşma yapıyor. Haritalarda olmayan 60 numaralı otobanda yolculuğa çıkan Neal, gerçek üstü ve ilginç bir dizi olay yaşıyor.

The Darjeeling Limited (2007) | IMDB: 7.2 

Yol filmleri hep arabada geçer diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir Wes Anderson filmi olan The Darjeeling Limited, araları çok da iyi olmayan üç kardeşin trenle yaptıkları Hindistan yolculuğunu konu ediyor. Babalarının ölümünden bir yıl sonra yeniden bir araya gelen kardeşlerin hikayesi, Anderson’un özgün anlatımı ile eğlenceli bir seyir yaşatıyor.

Broken Flowers (2005) | IMDB: 7.2 

Bazı yolculuklar geçmişe doğru yapılır. Jim Jarmusch’in yazıp yönettiği ve Bill Murray’nin başrolünde yer aldığı film, mutsuz ve yalnız bir adamın beklenmedik bir mektup almasıyla başlıyor. Gençliğinde çapkınlığı ile bilinen Don, bu gizemli mektupla bir çocuğu olduğunu öğreniyor. Mektubun sahibini bulmak için komşusuyla plan yapan Don, eski sevgililerinin bir listesini çıkarıyor ve onları ziyaret edeceği bir yolculuk planlıyor. Bu yolculuk Don için hem geçmişiyle hem de kırdığı kalplerle yüzleşme fırsatı sunuyor. 

One Week (2008) | IMDB: 7.0 

Herkesin gelecek için bir listesi vardır ve bunları yapmak için zamanımız olduğunu varsayarız. Bir gün yeteri kadar zamanımız olmadığını anladığımızda ise yapılacak en doğru şey harekete geçmektir. Ben Tyler da dördüncü evre kanser olduğunu öğrendiğinde tam da böyle yapıyor. Satın aldığı ikinci el motorla yola çıkan Ben, hoşuna giden yerlerin fotoğrafını çekiyor ve burada yeni insanlarla tanışıyor. Bir macera olarak başlayan bu yolculuk, Ben’in hayata çok daha farklı bir pencereden bakmaya başlamasına neden oluyor. 

303 (2018) | IMDB: 7.5

Farklı amaçlarla yola çıkmış iki genç olan Jule ve Jan, bir benzin istasyonunda karşılaşıyor ve yola birlikte devam etme kararı alıyor. Erkek arkadaşını görmeye giden Jule ve babasını arayan Jan, yol boyunca hem her anın tadını çıkarıyor, hem de hayat, doğa, ilişkiler, siyaset gibi birçok farklı konuda sohbet ediyor. Harika diyalogların yanı sıra doğal güzelliklerle de bezeli olan film, en sevilen kişilerle yola çıkma isteği uyandırıyor.