İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

Her insan bazen kendinden uzaklaşmak ister. Bunu yapabilmenin en etkili yollarından biri ise her seferinde bambaşka karaktere bürünebildiğiniz oyunculuk mesleğidir. Oyunculuk, dışarıdan bakıldığında çoğu kişiye kolay gelse de aslında yüksek disiplin ve kaliteli bir eğitim gerektirir. Ancak son yıllarda artan oyunculuk okulları sebebiyle kaliteli eğitim veren kurumları ayırt etmek bir hayli zorlaştı. Biz de tam olarak bu sebeple sizler için İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları listesini hazırladık… 

En İyi Oyunculuk Okulları

İstanbul oyunculuk kursları, özellikle eskiye dayanan tarihleriyle diğer şehirlerdeki oyunculuk eğitimlerine kıyasla daha öne çıkıyor. Ünlü tiyatro duayenlerinin gözetiminde kurulan bazı kurslar, şimdiye kadar hem tiyatro hem de sinema-televizyon sektörü için muhteşem yeteneklere sahip oyuncular yetiştirdi. Yaratıcı drama ve sahne üstü oyunculuğa kadar uzanan geniş skalaya sahip müfredatları sayesinde en iyi oyunculuk eğitimi vermeyi amaçlayan İstanbul’daki oyunculuk kursları, hayat boyu unutulmayacak bir hobi veya profesyonel bir kariyer arayanlar için iyi bir başlangıç noktası olabilir. 

Müjdat Gezen Sanat Merkezi

oyunculuk kursları
Fotoğraf: 383961
AdresFahrettin Kerim Gökay Cad. No:48/1 Ziverbey/Kadıköy
İletişim:0216 348 80 72-73
Instagram:@ziverbeymsm
Web Sitesi:mujdatgezensanatmerkezi.com.tr

İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları dendiğinde ilk akla gelen kurumlardan biri olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi, 1991 yılından beri sanatseverlerin ve oyunculuk hayali kuran gençlerin uğrak noktalarından biri. Türk tiyatrosunun en başarılı oyuncularından biri olan Müjdat Gezen tarafından kurulan sanat merkezi, oyun sergilemeleri yaptığı gibi bünyesinde bir oyunculuk kursuna da sahip. 

Diğer kursların aksine daha çok konservatuar mantığına sahip olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde konservatuar eğitimi almak için 30 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Konservatuar bölümü için kurumun kendi bünyesinde değerlendirdiği bir yetenek sınavı yapılıyor. Bunun dışında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde yaratıcı yazarlık, kamera önü oyunculuğu ve konservatuar hazırlık kursları da bulunuyor. Dersler hafta içi akşam saatlerinde yapılıyor. 

Craft Atölye

istanbul oyunculuk kursu

AdresMerkez Mah. Silahşör Cad. Birahane Sok. Bomontiada Eski Bira Fabrikaları No:1 / C Blok Kat:2 Şişli / İstanbul
İletişim:0212 234 73 48 / 0212 234 59 84
Instagram:@crafttiyatro
Web Sitesi:tiyatrocraft.com

Kamera önü oyunculuk kursu için en iyi tercihlerden biri olan Craft Atölye, bünyesinde bulunan deneyimli oyuncular sayesinde üst düzey bir oyunculuk eğitimi veriyor. Sanford Meisner, Uta Hagen, Eric Morris gibi ünlü oyunculuk öğretmenlerinin teknikleriyle oluşturulan müfredat, hem oyunculuğa yeni başlayanlar için hem de daha önceden eğitim görmüşler için fazlasıyla doyurucu. 

Halihazırda eğitmen olarak televizyonlardan veya tiyatrolardan tanıdığımız ünlü simaların bulunuyor olması, kurumun başarısını gösteriyor. Craft Atölye, içinizdeki gizli yeteneği keşfetmek ve oyunculuk sektörüne hızlı bir giriş yapmak için muhteşem bir başlangıç noktası olabilir. 

Meisner atölyesi, Çağ Çalışkur tarafından veriliyor. Kamera önü oyunculuk atölyesi ise yönetmen Can Kılcıoğlu’nun eğitmenliğinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca dileyenler, yakın zamanda müfredata eklenen Step by Step dans atölyesine de katılabiliyor.Ders saatleri ve atölye içerikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için kurumun iletişim numarasından Craft Atölye’ye ulaşabilirsiniz.

Sadri Alışık Kültür Merkezi

tiyatro kursu

Adresİstasyon Cad. No:16 B Blok Yeşilyurt, Bakırköy
İletişim:0212 244 67 36
Instagram:@sakm_online
Web Sitesi:sakm.net

Türk sinemasının unutulmaz ismi onuruna kurulmuş olan Sadri Alışık Kültür Merkezi, hem İstanbul’da hem de Ankara’da faaliyet gösteriyor. Kurumda Sadri Alışık Konservatuvarı, uygulamalı kamera oyunculuğu eğitimi, yazarlık eğitimi, konservatuara hazırlık eğitimi, yaratıcı drama, diksiyon ve etkili konuşma gibi pek çok kurs imkanı bulunuyor. 

Ayrıca Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde oyunculuk eğitimi için yeterli bütçesi olmayan genç yetenekleri desteklemek amacıyla %100 burslu konservatuar eğitimi de yer alıyor.  Adaylar, kurum tarafından belirlenen tarihlerde yetenek sınavına girerek başarılı oldukları takdirde en iyi oyunculuk kursu eğitmenleri tarafından verilen tamamen ücretsiz eğitimlere katılmaya hak kazanıyor.

Öte yandan yalnızca yetişkinlere yönelik değil, çocuklara yönelik atölyeler de düzenleniyor. Dileyenler, 7’den 16’ya kadar çeşitli yaş kategorileri çerçevesinde açılan sinema ve sahne oyunculuğu, çocuklar için yaratıcı drama eğitimine katılabiliyor.

Kurumun eğitmen kadrosunda Çopan İlhan, Kerem Alışık, Açelya Devrim Yılhan, İpek Tuzcuoğlu ve Bülent Akış gibi ünlü isimler yer alıyor. Eğitimlerin verildiği saatler hafta içi akşam, hafta sonu gün içi olmak üzere değişebiliyor. 

Kurum bünyesinde bu sezon verilen eğitimlerin tamamı ise şu şekilde:

 • Sinema ve Sahne Sanatları Oyunculuk Atölyesi
 • Uygulamalı Kamera Oyunculuğu Atölyesi
 • Konservatuara Hazırlık Eğitimi
 • Kerem Alışık Atölyesi
 • Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Atölyesi (7-10 yaş / 11-13 yaş)
 • Sinema ve Sahne Oyunculuğu Atölyesi (14-16 yaş)
 • Yönetmenle Kısa Film Atölyesi
 • Özel Oyunculuk Dersi
 • Performans Atölyesi
 • Yaratıcı Yazarlık Eğitimi
 • Diksiyon & Etkili Konuşma Atölyesi
 • Oyuncu Koçluğu
 • Yaz Dönemi Oyunculuk Atölyesi
 • Kurumsal Eğitim
 • Yaratıcı Drama Yetişkin Eğitimi

İstanbul Drama Sanat Akademi

istanbul drama kursları

Adresİstasyon Cad. No:16 B Blok Yeşilyurt, Bakırköy
İletişim:0212 662 02 36
Instagram:@istanbul_drama
Web Sitesi:istanbuldrama.com.tr

2011 yılından beri ünlü oyuncu Ayla Algan sanat yönetmenliğinde eğitimler veren İstanbul Drama Sanat Akademi, MEB onaylı eğitmenleri sayesinde güvenilir bir oyunculuk eğitimi arayanlar için iyi bir tercih olabilir. 

Drama eğitiminde profesyonel ve akademik yaklaşımı benimseyen İstanbul Drama Sanat Akademisi, ¨Drama Araştırma Geliştirme Laboratuvarı¨bünyesinde hem bireysel hem de kurumsal eğitimler için radikal yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor. Eğitimlerin tümü, yaşayarak öğrenme metoduyla gerçekleştiriliyor.

Eğitimlerini kurumsal, çocuk-genç ve yetişkin eğitimleri olarak üçe ayıran İstanbul Drama Sanat Akademi, her yaştan oyuncu adaylarını bünyesinde ağırlıyor. İstanbul Drama Sanat Akademi’nin eğitim müfredatında MEB onaylı eğitmenler tarafından verilen yaratıcı drama eğitimleri, kamera önü oyunculuk eğitimi, ileri oyunculuk dersleri, yaratıcı yazarlık atölyesi, kurumsal tiyatro eğitimleri ve konservatuara hazırlık kursları yer alıyor. Kurumsal eğitim müfredatında uzmanlar tarafından verilen imaj yönetimi ve iletişim, liderlik ve mülakat yönetimi gibi kişisel gelişime yönelik eğitimler de bulunuyor.

Kurumun bünyesinde çocuklara yönelik yaz sanat okulunun yanı sıra yetişkinler için dans tiyatrosu eğitimi de veriliyor. 

GMR Akademi

istanbul tiyatro kursu
Fotoğraf: Kyle Head
AdresGümüşsuyu Mah. Osmanlı Sokak No: 18 İç Kapı No: 6 Beyoğlu
İletişim:(0212) 252 52 32
Instagram:@gurzumarakademi
Web Sitesi:gmrakademi.com

Listedeki diğer kurumlara göre daha az bilinmesine rağmen İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları arasında yerini alan GMR Akademi, Şakir Gürzumar yönetiminde oyunculuk hayalini gerçekleştirmek isteyenlere destek oluyor. Eğitmen kadrosunda Hasan Şahintürk, Ali Atilla Şendil, Özgür Yalım gibi tanıdık simaları barındıran kurum, MEB onaylı oyunculuk eğitimi veriyor. 

12 aylık uzun ve dolu dolu bir müfredatı içeren eğitim, kamera önü oyunculuktan konservatuar hazırlığa kadar oyunculuğun birçok önemli noktasını kapsıyor. Tam anlamıyla bir sanat merkezi olan GMR Akademi, konservatuarların müzik bölümüne hazırlık ve çocuklar için yaratıcı drama gibi eğitimlere de sahip. 

Oyunculuk eğitiminin yanı sıra dileyenler Gökhan Erarslan tarafından verilen yazarlık eğitimine ve birebir etkili sözel iletişim eğitimine katılabiliyor. GMR Akademi’nin aynı zamanda 9-13 yaş arasındaki çocuklara yönelik yaratıcı drama eğitimi de bulunuyor. Dileyen kurumlar ise diksiyon, etkili konuşma ve vücut dili kullanımı gibi önemli konuları kapsayan kurumsal eğitimden yararlanabiliyor.

İstanbul Film Akademisi

istanbul film akademisi
Fotoğraf: Unsplash | Jakob Owens
AdresPürtelaş Hasan Efendi Mh. Mebusan Yokuşu Sk. No:15/A Beyoğlu
İletişim:(0212) 232 34 12 
Instagram:@grioyunculukakademisi
Web Sitesi:www.griakademi.com

İstanbul’da sinema eğitimi denildiğinde ilk akla gelen kurumlardan olan İstanbul Film Akademisi, yeni sezona çeşitli oyunculuk eğitimleri ile hazırlanıyor. İFA bünyesinde birbirinden farklı seviye, kapsam ve müfredatı içeren toplamda 5 farklı program bulunuyor.

Bunlardan ilki olan oyunculuk atölyesinde klasik 4 ay ve 96 saatlik eğitimden oluşan bir müfredat uygulanıyor. Temel düzeyde oyunculuk eğitimi almak isteyenler bu programa başvurabiliyor.

İleri seviyeye adım atmak ve profesyonel bir yönetmen veya oyuncunun Masterclass derslerine katılmak isteyenler ise oyunculuk stüdyosu programını tercih edebiliyor. Burada katılımcılar, 8 ay süreyle toplamda 170 saate varan detaylı bir oyunculuk eğitim alıyor. 

Sektörde ilerlemek ve kariyer hedefleri olanlar, en kapsamlı eğitim için oyunculuk akademisi ve oyunculuk okulu programlarına başvurabiliyor. Burada en az 12 ay olmak üzere 36 aya kadar süren, yalnızca kamera önünü değil aynı zamanda kamera arkasını da kapsayan kapsamlı eğitimler veriliyor. Ayrıca usta yönetmen ve oyuncuların yer aldığı Masterclass dersleri de bu program çerçevesinde düzenleniyor. Programın en büyük avantajı ise sektörde iş çevresi kazanmak isteyenlere kapı aralayan İFALink(Sektörel Network) programına katılma hakkı kazandırması.

İstanbul Film Akademisi oyunculuk kursları kapsamında görev alan deneyimli eğitmenler ise şu şekilde:

 • Hilal Saral
 • Andaç Haznedaroğlu
 • Kerem Kurdoğlu
 • Umut Kırcalı
 • Zeynep Günay
 • Arif Pişkin

Sanat Akademi

istanbul oyunculuk kursu
Fotoğraf: Unsplash | Eduardo Pastor
AdresKartaltepe Mah. Alpay İzer Sok. No: 4B/1 – Bakırköy
İletişim:0850 532 33 44
Instagram:@sanatakademisanatkursu
Web Sitesi:sanatakademi.com.tr

MEB ruhsatlı oyunculuk eğitimi veren kurumlar arasında yer alan Sanat Akademi, yılların tecrübesi ile geleceğin yıldız adaylarını hazırlıyor. Profesyonel oyuncu olmak isteyenler için özel olarak tasarlanan oyuncu kursu çerçevesinde tüm seviyelerde eğitim gerçekleştiriliyor. Eğitimler ise 16 hafta olmak üzere toplamda 64 saat sürüyor.

Hem profesyonel bir kariyer düşünenler hem de hobi olarak oyunculuğa başlamak isteyenlerin tercih edebileceği sanat akademi, 6 aşamalı eğitim anlayışıyla dikkat çekiyor. Program öncesinde yetenek analizi ile sana özel bir eğitim takvimi ve program hazırlanabiliyor. Aynı zamanda yeteneklerin kapsamında eğitmenler tarafından bireyselleştirilmiş bir yaklaşım benimseniyor. 

Takip ve rehberlik kısmında ise eğitmenler, yalnızca bir öğretici olarak değil aynı zamanda bir kariyer danışmanı gibi hizmet veriyor. Kaçırılan veya eksik kalınan derslerde ise telafi dersleri veya özel eğitim imkanlarından yararlanılabiliyor. Üstelik başarılı bir dönemin sonunda mezun olduktan sonra dahi Sanat Akademi desteğini kesmiyor. İhtiyacınız olduğu her an yanınızda olarak kariyerinizi planlamanıza ve bir sonraki büyük adımı atmanıza yardımcı oluyor.

15 yıllık deneyimiyle şimdiye kadar 1250 mezun veren akademi, hem televizyon hem de tiyatro dünyasına kazandırdığı sayısız oyuncu ile Türkiye’de sanatın gelişmesine katkıda bulunuyor. Eğitimler, TV’nin tanınan simalarından alanında uzman akademisyenlere kadar geniş bir eğitmen kadrosu tarafından veriliyor.  

DasDas Akademi

ataşehir tiyatro okulu
Fotoğraf: Unsplash | Erik Mclean
AdresAtatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, Ataşehir
İletişim:(0216) 970 03 27
Instagram:@dasdasakademi
Web Sitesi:dasdas.com.tr

2017 yılında Ataşehir’de kurulan DasDas, kısa sürede İstanbul’un sanat merkezlerinden biri haline geldi. Tiyatro, konser ve sahne sanatları gösterimleriyle ünlü olan kurumun aynı zamanda bir sanat akademisi de bulunuyor.

DasDas Akademi+ adı altında, 2018 yılında oyunculuk eğitimi ile başlayan akademide hem çocuk hem de yetişkinler için eğitimler veriliyor. Katılımcıları nitelikli oyuncu çıkarma felsefesiyle yola çıkan yetişkin oyuncu akademisinde, usta eğitmenlerin danışmanlığında 8’er aylık iki dönemden oluşan yoğun bir program bekliyor.

Toplamda 8 ana başlık altında gerçekleştirilen çalışmalar; role hazırlık, temel oyunculuk, doğaçlama, tiyatro tarihi ve metin analizi, hareket, müzik bilgisi, diksiyon ve etkili konuşma konuları üzerine eğiliyor. Ayrıca hem güzel sanatlar hem de sosyal bilimlerin farklı kollarından alanında tecrübeli eğitmenlerin vereceği ek atölye ve seminer çalışmalarıyla eğitim destekleniyor.

DasDas Akademi+’a katılmak için 17 yaşını doldurmanız gerekiyor. Katılımcılar ise yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen giriş sınavları ile seçiliyor. Jürinin uygun görmesi takdirinde ise bir adayta %100 burs sağlanabiliyor. Akademinin eğitmen kadrosunda ise Kadir Çevik, Sevda Çevik, Leman Yılmaz, Hülya Gülşen, Bekir Aşçı gibi akademisyen ve tecrübeli oyuncular yer alıyor.

Kapak Fotoğrafı: 12019