İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

Her insan bazen kendinden uzaklaşmak ister. Bunu yapabilmenin en etkili yollarından biri ise her seferinde bambaşka karaktere bürünebildiğiniz oyunculuk mesleğidir. Oyunculuk, dışarıdan bakıldığında çoğu kişiye kolay gelse de aslında yüksek disiplin ve kaliteli bir eğitim gerektirir. Ancak son yıllarda artan oyunculuk okulları sebebiyle kaliteli eğitim veren kurumları ayırt etmek bir hayli zorlaştı. Biz de tam olarak bu sebeple sizler için İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları listesini hazırladık… 

En İyi Oyunculuk Okulları

İstanbul oyunculuk kursları, özellikle eskiye dayanan tarihleriyle diğer şehirlerdeki oyunculuk eğitimlerine kıyasla daha öne çıkıyor. Ünlü tiyatro duayenlerinin gözetiminde kurulan bazı kurslar, şimdiye kadar hem tiyatro hem de sinema-televizyon sektörü için muhteşem yeteneklere sahip oyuncular yetiştirdi. Yaratıcı drama ve sahne üstü oyunculuğa kadar uzanan geniş skalaya sahip müfredatları sayesinde en iyi oyunculuk eğitimi vermeyi amaçlayan İstanbul’daki oyunculuk kursları, hayat boyu unutulmayacak bir hobi veya profesyonel bir kariyer arayanlar için iyi bir başlangıç noktası olabilir. 

Müjdat Gezen Sanat Merkezi

İstanbul Oyunculuk Okulları

Fotoğraf: 383961

İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları dendiğinde ilk akla gelen kurumlardan biri olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi, 1991 yılından beri sanatseverlerin ve oyunculuk hayali kuran gençlerin uğrak noktalarından biri. Türk tiyatrosunun en başarılı oyuncularından biri olan Müjdat Gezen tarafından kurulan sanat merkezi, oyun sergilemeleri yaptığı gibi bünyesinde bir oyunculuk kursuna da sahip. 

Diğer kursların aksine daha çok konservatuar mantığına sahip olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde konservatuar eğitimi almak için 30 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Konservatuar bölümü için kurumun kendi bünyesinde değerlendirdiği bir yetenek sınavı yapılıyor. Bunun dışında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde yaratıcı yazarlık, kamera önü oyunculuğu ve konservatuar hazırlık kursları da bulunuyor. Dersler hafta içi akşam saatlerinde yapılıyor. 

Craft Atölye

İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

  • Adres:  Merkez Mah. Silahşör Cad. Birahane Sok. Bomontiada Eski Bira Fabrikaları No:1 / C Blok Kat:2 Şişli / İstanbul
  • İletişim: 0 (212) 234 73 48 / 0 (212) 234 59 84
  • Instagram: @crafttiyatro
  • Web Sitesi: tiyatrocraft.com

Kamera önü oyunculuk kursu için en iyi tercihlerden biri olan Craft Atölye, bünyesinde bulunan deneyimli oyuncular sayesinde üst düzey bir oyunculuk eğitimi veriyor. Sanford Meisner, Uta Hagen, Eric Morris gibi ünlü oyunculuk öğretmenlerinin teknikleriyle oluşturulan müfredat, hem oyunculuğa yeni başlayanlar için hem de daha önceden eğitim görmüşler için fazlasıyla doyurucu. Halihazırda eğitmen olarak televizyonlardan veya tiyatrolardan tanıdığımız ünlü simaların bulunuyor olması, kurumun başarısını gösteriyor. Craft Atölye, içinizdeki gizli yeteneği keşfetmek ve oyunculuk sektörüne hızlı bir giriş yapmak için muhteşem bir başlangıç noktası olabilir. 

Meisner atölyesi, ünlü bilim kurgu dizisi Star Trek’te oyunculuk yapmış olan Scott Trost tarafından veriliyor. Kamera önü oyunculuk atölyesi ise yönetmen Can Kılcıoğlu’nun eğitmenliğinde gerçekleştiriliyor. Ders saatleri ve atölye içerikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için kurumun iletişim numarasından Craft Atölye’ye ulaşabilirsiniz.

Sadri Alışık Kültür Merkezi

İstanbul Oyunculuk Kursu

Türk sinemasının unutulmaz ismi onuruna kurulmuş olan Sadri Alışık Kültür Merkezi, hem İstanbul’da hem de Ankara’da faaliyet gösteriyor. Kurumda Sadri Alışık Konservatuarı, uygulamalı kamera oyunculuğu eğitimi, yazarlık eğitimi, konservatuara hazırlık eğitimi, yaratıcı drama, diksiyon ve etkili konuşma gibi pek çok kurs imkanı bulunuyor. Ayrıca Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde oyunculuk eğitimi için yeterli bütçesi olmayan genç yetenekleri desteklemek amacıyla %100 burslu konservatuar eğitimi de yer alıyor. 

Adaylar, kurum tarafından belirlenen tarihlerde yetenek sınavına girerek başarılı oldukları takdirde en iyi oyunculuk kursu eğitmenleri tarafından verilen tamamen ücretsiz eğitimlere katılmaya hak kazanıyor. Kurumun eğitmen kadrosunda Yılmaz Gruda, Zeynep Eronat, Tolga Güleç ve Nurşim Demir gibi isimler yer alıyor. Eğitimlerin verildiği saatler hafta içi akşam, hafta sonu gün içi olmak üzere değişebiliyor. 

İstanbul Drama Sanat Akademisi

İstanbul Oyunculuk Okulları

2011 yılından beri ünlü oyuncu Ayla Algan sanat yönetmenliğinde eğitimler veren İstanbul Drama Sanat Akademisi, MEB onaylı eğitmenleri sayesinde güvenilir bir oyunculuk eğitimi arayanlar için iyi bir tercih olabilir. 

Eğitimlerini kurumsal, çocuk-genç ve yetişkin eğitimleri olarak üçe ayıran İstanbul Drama Sanat Akademisi, her yaştan oyuncu adaylarını bünyesinde ağırlıyor. İstanbul Drama Sanat Akademisi’nin eğitim müfredatında MEB onaylı eğitmenler tarafından verilen yaratıcı drama eğitimleri, kamera önü oyunculuk eğitimi, ileri oyunculuk dersleri, yaratıcı yazarlık atölyesi, kurumsal tiyatro eğitimleri ve konservatuara hazırlık kursları yer alıyor. Kurumsal eğitim müfredatında uzmanlar tarafından verilen imaj yönetimi ve iletişim, liderlik ve mülakat yönetimi gibi kişisel gelişime yönelik eğitimler de bulunuyor.

GMR Akademi

Oyunculuk Kursu: GMR Akademi

Fotoğraf: Kyle Head

  • Adres: Gümüşsuyu Mah. Osmanlı Sokak No: 18 İç Kapı No: 6 Beyoğlu / İstanbul
  • İletişim: (0212) 252 52 32
  • Instagram: @gurzumarakademi
  • Web Sitesi: gmrakademi.com

Listedeki diğer kurumlara göre daha az bilinmesine rağmen İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları arasında yerini alan GMR Akademi, Şakir Gürzumar yönetiminde oyunculuk hayalini gerçekleştirmek isteyenlere destek oluyor. Eğitmen kadrosunda Hasan Şahintürk, Ali Atilla Şendil, Özgür Yalım gibi tanıdık simaları barındıran kurum, MEB onaylı oyunculuk eğitimi veriyor. 

16 haftalık kur sistemiyle düzenlenen eğitim müfredatı, kamera önü oyunculuktan konservatuar hazırlığa kadar oyunculuğun birçok önemli noktasını kapsıyor. Tam anlamıyla bir sanat merkezi olan GMR Akademi, konservatuarların müzik bölümüne hazırlık ve çocuklar için yaratıcı drama gibi eğitimlere de sahip. 

GRİ Oyunculuk Akademisi

İstanbul’daki En İyi Oyunculuk Kursları

İstanbul’daki en iyi oyunculuk kursları listemizin son sırasında GRİ Sahne bünyesinde kurulan GRİ Oyunculuk Akademisi yer alıyor. 2013 yılından beri hem sinema-televizyon hem de tiyatro alanına oyuncu yetiştirmek için eğitimlerine başlayan akademi, oyuncu adaylarına sahneye çıkma fırsatını tanıyor. Birden fazla atölyenin bulunduğu eğitim müfredatı sayesinde bu oyunculuk kursundaki adaylar, kapsamlı bir oyunculuk eğitimi alma şansını yakalıyor. 

Müfredatta yer alan temel oyunculuk atölyesi ve kamera önü oyunculuk kursu, profesyonel bir kariyere başlama yolunda olan oyuncu adaylarının sağlam basamaklarından birini oluşturuyor. 

Kapak Fotoğrafı: 12019