YouTube Üzerinden İzlenebilecek Online Tiyatro Kanalları

YouTube Üzerinden İzlenebilecek Online Tiyatro Kanalları

Pandemi kısıtlamalarının gölgesinde bir yılı aşkın süredir neredeyse tüm etkinler askıya alınmış durumda. Hepimizin sağlığı için bir süre daha evde kalmamız gereken bu dönemde, iş ve okulun ekranlara taşındığı gibi birçok ilk yaşanarak konserler ve tiyatrolar da internete taşındı, en ünlü müzeler ve galeriler çevrim içi ziyarete açıldı… Tüm bu etkinlikler sosyal hayatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor ve günlük hayatın yoğunluğundan kısa süreliğine koparabiliyor. Sanattan daha fazla uzak kalmak istemiyorum diye düşünüyorsanız çocuklarınızla da izleyebileceğiniz, Youtube üzerinden yayınlanan online tiyatro kanallarına göz atabilirsiniz. 

Zorlu PSM Dijital Sahne

Zorlu Performans Sanatları Merkezi YouTube kanalında bulunan Dijital Sahne tiyatrolarında dünyaca ünlü eserlerin kısa ve modern uyarlamalarına ulaşabilirsiniz. 10 oyunluk seride İbrahim Çiçek yönetmenliğinde William Shakespeare ve Anton Çehov eserlerini izlemek mümkün. 

Sahnelenen oyunlar: Bir Yaz Gecesi Rüyası, Hamlet, Üç Kız Kardeş, Hırçın Kız, 12.Gece, Romeo&Juliet, Antigone, Bir Bebek Evi, Martı, Ayı

İş Sanat Masal Tiyatrosu 

İş Sanat’ın YouTube kanalında cazdan klasik müziğe farklı farklı birçok konser kaydına ve çocuk tiyatrolarına ulaşabilirsiniz. Kanalda her hafta yeni bir online tiyatro yayınlanıyor. 

Oyunlar: Alice Harikalar Diyarında, Peter Pan, Gulliver’in Gezileri, Oz Büyücüsü, Güzel ve Çirkin, Uyuyan Güzel, Rapunzel ve çok daha fazlası 

issanat.com.tr web sitesinden podcastlere, sanal sergilere ve dinletilere de şans verebilirsiniz. Ayrıca çocukların ilgisini çekebilecek Çocuk Atölyeleri video serisi bulunuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı YouTube sayfasından devlet tiyatrolarında oynanan arşiv oyunlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca arşivde devlet opera ve baleleri de izlenebiliyor.

Oyunlar: Çizmeli Kedi, Eşek Kulaklı Kral Midas, Dede Korkut 

Bale: Giselle (G. Bizet), Romeo&Juliet (Çaykovski), Üç Silahşörler (G. Verdi), Fındıkkıran (Çaykovski)

Opera: Kamelyalı Kadın (G. Verdi), Carmen (G. Bizet), Figaro’nun Düğünü (W.A. Mozart)

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu kanalında da birçok oyun sergileniyor. YouTube’da kısa bir gezinti ile birçok belediyenin ve kent tiyatrolarının oyunlarına ulaşabilirsiniz. 

Eti Çocuk Tiyatrosu

Eti YouTube kanalında yer alan online çocuk tiyatroları ile çocuklarınızla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Şu ana kadar Pinokyo, Çizmeli Kedi, Kral Çıplak, Kırmızı Başlıklı Kız ve Heidi oyunları yayınlanmış. 

Disney Parks Musicals

disney müzikali

Fotoğraf: Tangled, Disney Parks

Disney dünyası her yaşta büyüleyici! Disney Parks kanalında Disney yapımı müzikallerin kayıtları izlenebiliyor.  

Dil: İngilizce

YouTube üzerinden izlenebilecek oyunlar: Tangled: The Musical, Frozen, Güzel ve Çirkin, Alaaddin: A Musical Spectacular