Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

Yazın yaklaşmasıyla beraber çocuklar için tatil dönemi de başlamak üzere. Tatildeyken de çocuklarınızla eğlenceli ve öğretici zaman geçirmeniz mümkün. Bu etkinliklerden biri de online müze turları yapmak. Online olarak gezilebilecek dijital çocuk müzeleri, evden çok da uzaklaşmadan eğlenceyi ayağınıza getiriyor. Sanat ve bilim dolu saatler için kemerlerinizi sıkı bağlayın, işte en iyi online müzeler…

Çocuklar İçin Sanal Müzeler

Küçük yaşlarda okullarda öğrendiğimiz bazı bilgilerin değerini idrak etmemiz zor olabiliyor. Fakat müzeler sayesinde bilgilerin gerçek pratiklerini deneyimlediğimiz zaman öğrendiklerimiz daha kalıcı oluyor. Bu sebeple çocuklar için müzeler büyüleyici bir deneyim. 

Üstelik son 20 yılda gelişen teknolojiyle beraber müzeleri fiziksel olarak da ziyaret etmemize gerek yok. Özellikle pandemi döneminde çoğu müze, ziyaretçileri için online galerilerini daha da geliştirerek oluşturdukları üç boyutlu sanal ortamlarda ya da Google Maps tarafından kaydedilen üç boyutlu görüntülerde tur imkanı sağladı. 

Science Museum

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

1857 yılında kurulan Science Museum, dünyanın ilk bilim müzesi olma özelliğini taşıyor. Dünyanın birçok farklı köşesinden toplanan eski teknolojik ürünler, teknoloji gelişim tarihinin canlı kanıtlarından. 

300 binden fazla objenin sergilendiği Londra Bilim Müzesi, her yıl 450 binden fazla öğrenciyi ağırlıyor. Dünyanın en kapsamlı bilim müzelerinden biri olmasının yanında bilim tarihine yeterince aşina olmayanlar için hazırladıkları tur rehberleriyle sıkıcılaşan terimsel anlatımın dışında eğlenceli turlara sahip. Online çocuk müzeleri arasında en dikkat çekicilerden biri olan Science Museum’un küratörler tarafından hazırlanan tur rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Online Tur Linki: Science Museum

Louvre Müzesi

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi’nde yaklaşık 35 bin eser sergileniyor. Fransa ekonomisine de büyük katkı sağlayan müze, pandemiye kadar her yıl ortalama 8 ila 10 milyon arasında ziyaretçiye ev sahipliği yapıyordu. Tarih öncesinden günümüze kadar sanat tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği müze, insanlık medeniyetinin gelişim tarihinin kısa özeti denebilir. Ünlü Mona Lisa tablosundan Apollon Galerisi’ne kadar hiçbir yerde bulunmayan eşsiz eserleriyle Louvre Müzesi, sanal müzeler içinde ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. 

Online Tur Linki: Louvre Museum

British Museum

British Museum

İngiltere’deki en büyük müze olan British Museum, 1753 yılından beri her sene milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Günümüzde yaklaşık 7 milyon eserin bulunduğu mekan, aynı zamanda dünyanın da en kapsamlı müzelerinden biri.

Google iş birliği ile hazırlanan dünya tarihi takvimleri, klasik evde gezilebilecek müze deneyiminin dışına çıkıyor. Daha interaktif bir yapıya sahip olan takvimde yaşamın başlangıcından günümüze kadar geçen süreyi müzede bulunan eserlerle takip edebilirsiniz. Dijital müzeler alanına yeni bir soluk getiren uygulamaya aşağıda bulunan linkten ulaşabilir, zamanı ilerletirken balonlara tıklayarak eserler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz: 

Online Tur Linki: British Museum

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ikonik mekanlarından biri olan Eski TBMM binası yeni adıyla Ankara Cumhuriyet Müzesi, ülkemizin tarihini çocuklarımıza anlatmak için en iyi yerlerden biri. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Sanal Müze projesi kapsamında üç boyutlu olarak haritalandı. Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak tasarlanan yapı, ilk TBMM’nin yetersiz gelmesi sebebiyle Atatürk’ün talimatıyla ikinci TBMM binası olarak düzenlendi. Çocuk müzeleri denince ilk akla gelen müzelerden biri olan Ankara Cumhuriyet müzesi, Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olma özelliğini de taşıyor.

Online Tur Linki: Ankara Cumhuriyet Müzesi

Smithsonian National Museum of Natural History

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

1910 yılında Smithsonian Institution tarafından Amerika’ya kazandırılan müze, dünyanın en çok ziyaret edilen doğa tarihi müzeleri arasında yer alıyor. Devasa bir alanda sergilenen geniş bir koleksiyona sahip olan müzeye girişler ücretsiz. 

Müzenin büyüklüğünü tahmin etmek için zihninizde 18 futbol sahasını birleştirebilirsiniz. Bitki, hayvan, fosil, kayaç, mineral, meteor ve kültürel ürünlerle toplamda 126 milyon örneğe ev sahipliği yapan bu müzeyi keşfederken keyifli vakit geçirmemek imkansız! Eğer sizin çocuğunuz da doğaya meraklıysa online gezilebilecek çocuk müzeleri arasında en uygun seçeneklerden biri.

Online Tur Linki: Smithsonian National Museum of Natural History

National Air and Space Museum

National Air Space Museum

Dünya havacılık tarihinin en önemli noktalarından biri olan National Air and Space Museum’da insanlığın gök ve uzay ile olan mücadelesinin canlı kanıtlarını sergileniyor. Uzay yolculuğunun tarihini yakından görme imkanı sunan müze, dünyanın en eski uçaklarına, uzay araçlarına, birçok füze ve rokete ev sahipliği yapıyor. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi tüm bunların yanı sıra bünyesinde Einstein Planetaryumu’na da sahip. Eğer çocuğunuz bir şeyleri bozup tekrar yapmaktan hoşlanıyorsa, makinelerin nasıl çalıştığını merak ediyorsa bir havacılık müzesini gezmek iyi bir seçenek olabilir. Çünkü mühendisliğin en zor uygulama alanlarından biri olan havacılık, makine tasarımından detaylı fizik bilgisine kadar bilime ve tekniğe dair içinde çok fazla bilgi barındırıyor. 

Aşağıda bulunan linke tıklayarak dünyanın ilk üretilen uçaklarından uzaydan gelmiş mekiklere kadar onlarca hava aracını detaylı ve üç boyutlu olarak inceleyebilirsiniz. 

Online Tur Linki: National Air and Space Museum

Blenheim Palace

Online Gezilebilecek Dijital Çocuk Müzeleri

Online gezilebilecek çocuk müzeleri listemizde sıradaki müzemiz İngiltere’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki önemli yapısı olan Blenheim Sarayı. Ulusal bir anıt olan bu kırsal malikane Marlborough Düklerinin başlıca görevini yapıyor. Aslına bakarsanız buranın kraliyetle veya piskoposlukla hiçbir ilgisi yok ancak yine de “saray” olarak adlandırılıyor. 

Çocuğunuz farklı kültürlere meraklı, siz ise “Bir İngiliz sarayı nasıl olur?” diye merak ediyorsanız Birleşik Krallık Eski Başkanı Winston Churchill’in doğduğu ev olan, kullanımı ile eşsiz Blenheim Palace odalarını gezmek isteyebilirsiniz. 

Online Tur Linki: Blenheim Palace

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Fotoğraf: Wikimedia Commons

“Hep tarih hep eski şeyler, bu müzelerde eğlenceli şeyler yok mu?” sorunuzu duyar gibiyiz. İşte çocuğunuzun en çok hoşuna gidecek müzelerden biri olacak olan İstanbul Oyuncak Müzesi! 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müze, dünyanın ve ülkemizin çeşitli yerlenen toplanan yüzlerce farklı oyuncağa ev sahipliği yapıyor. Bazı oyuncaklar öylesine eski ki üretim tarihlerinin 1700’lü yıllara dayandığı düşünülüyor. Online müzeler arasında fazlasıyla kaliteli olarak tasarladıkları 360 derece dijital müze deneyimi, tüm çocuklar için bilgisayar başında eşsiz bir kapıyı aralama şansını yaratıyor. 

Online Tur: İstanbul Oyuncak Müzesi