İstanbul Bit Pazarları Nerede? | 12 Antika Pazarı | 2023

İstanbul Bit Pazarları Nerede? | 15 Antika Pazarı | 2024

İstanbul bit pazarları, yalnızca eskiye özlem duyanlara değil; gereksinimlerine işlevsel ve ucuz alternatifler arayanlar için de uğrak bir nokta olma özelliği taşıyor. Çünkü bu pazarlarda bir yaşanmışlığa sahip eşyalar, kimi zaman ufak dokunuşlarla kimi zamansa üzerinde tek bir oynama dahi yapılmadan fonksiyonel kullanımlar sunabiliyor. Şehirdeki birçok 2. el bit pazarı, İstanbul sakinlerinin uğrak noktası haline geldi. İşte o farklı farklı semtlerde bulunan ve her hafta on binlerce müdavimi ağırlayan İstanbul antika pazarları ve bit pazarları listesi…

İstanbul Bit Pazarları ve Antika Pazarları

istanbul bit pazarları
Fotoğraf: Unsplash | Abe B. Ryokan

Antika eşya arayanlar için en doğru noktalardan biri ikinci el pazarları… Genellikle eski sahipleri tarafından değeri bilinmeyen ve sokağa atılan bu eşyalar, doğru ve bilgili ellerin gözetiminde paha biçilemez ürünlere dönüşüyor. Şehrin hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nda farklı semtlerde bit pazarları mevcut. Gelin, nerede hangi pazar kuruluyor, hangi günlerde hizmet veriyor, birlikte bakalım…

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy antika pazarı

AdresCumhuriyet Mahallesi Semt Pazarı No:8 Şişli
Kurulduğu GünlerPazar: 09.00-18.00
Web SitesiTıklayın!
Instagram AdresiTıklayın!

İstanbul bit pazarı denince akla ilk gelen yerlerden Feriköy Antika Pazarı, Şişli ilçesinin Feriköy semtinde yer alıyor. Avrupa Yakası’ndaki en büyük bit pazarlarından olan bu bölge, Bomonti antika pazarı adıyla da biliniyor. 

Yüz yıla yakın geçmişi olan eşyalardan kısa süre öncesine kadar her birimizin kullandığı araç gereçlere kadar çok sayıda farklı ürün, Feriköy pazarı içerisinde satışa sunuluyor. 

Feriköy bit pazarı etrafında konumlanan kafeler ve büfeler de ziyaretçilere uzun soluklu bir gezi sırasında soluklanma fırsatı sunuyor. 

Pazarda satılan bazı ilginç ürünler ise şu şekilde:

 • Giysiler
 • Antika eşyalar
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Bilgisayar ve telefonlar
 • Eski dergileri, müzik albümleri
 • Oyuncaklar
 • Kozmetik ürünler, saatler ve gözlükler

Dolapdere Bit Pazarı

istanbul antika pazarı

 

AdresKalyoncu Kulluğu, 34435, Ömer Hayyam Cd. 32-34, 34435 Beyoğlu
Kurulduğu GünlerPazar: 07.00 – 19.00

İstanbul bit pazarları 2024 listemizde sırada geri dönüşümü sevenler için muhteşem bir lokasyon var! Antika ürünlerden ziyade gerçekten eskimiş ve ucuz eşyalar ilginizi çekiyorsa rotanızı Dolapdere bit pazarına doğru çevirebilirsiniz. 

Dolapdere bit pazarı, uzun yıllardan beri İstanbul’da eski eşyalarla haşır neşir olmak isteyenlerin uğrak noktası. Ancak diğer bit pazarlarına nazaran bu bölgenin daha az güvenli olduğunu da belirtmekte fayda var. Genellikle sabahın erken saatlerinde kurulan ve öğleden sonra kaldırılan tezgahlar arasında gezerken kişisel eşyalarınıza dikkat etmeniz tavsiye ediliyor. 

Tüm bunların yanında Dolapdere Bit Pazarı’nda oldukça uygun fiyatlara çok sayıda ürünü bir arada bulma şansınız da mevcut.

Pazarda satılan bazı ilginç ürünler ise şu şekilde:

 • Mont ve ceketler
 • Spor ayakkabılar
 • Elektronik eşyalar
 • Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, ocak
 • Antika eşyalar
 • Hırdavat
 • Spor malzemeleri

Kadıköy Bit Pazarı

kadıköy antika
Fotoğraf: Pixabay | domeckopol
AdresHasanpaşa Uzunçayır Caddesi 50/2 Kadıköy
Kurulduğu GünlerSalı ve cuma günleri

Anadolu Yakası’nın sıkça ziyaret edilen ikinci el eşya merkezlerinden olan Kadıköy bit pazarı, kapalı alanı ve diğer pazarlara kıyasla nispeten daha düzenli yapısı ile oldukça öne çıkıyor. Ayrıca pazar yeri çevresinde ziyaretçiler için bir katlı otopark da mevcut.

Kadıköy antika pazarı, salı ve cuma günleri açık. Ancak pazarın cuma günleri çok daha hareketli olduğunu söylemek mümkün. Hem ziyaretçi sayısı hem de açılan tezgah sayısı, cuma günlerinde salıya göre bir hayli artıyor.

Elektronik aletlerden çanak-çömlek ikinci el giysi ve ucuz kitaplara kadar neredeyse her ürün, Kadıköy Bit Pazarı’nda satışa sunuluyor. Öte yandan pazar içerisinde süt ürünleri ve meyve-sebze tezgahları da mevcut. “Kadıköy bit pazarına nasıl giderim?” diye düşünenler için de pek çok farklı toplu taşıma seçeneği olduğunu hatırlatalım. Özellikle metrobüs ulaşımı, bu pazara gitmek için ideal bir seçim.

Horhor Bit Pazarı

fatih antika çarşısı

Adresİskenderpaşa Horhor Cad. Tulumba Sok. No:13 Fatih
Kurulduğu GünlerHaftanın 7 günü

Horhor Antikacılar Çarşısı adıyla da anılan bit pazarı, İstanbul’un Fatih ilçesinde ve Aksaray semtinde yer alıyor. 200’den fazla antika dükkanının bir arada bulunduğu mekan, bir bit pazarından çok eski tip bir çarşıyı andırıyor. 

Horhor’da tarihin farklı dönemlerine ait ve son derece çeşitli amaçlarla kullanılan antika eşyalara erişmeniz olası. Yedi katlı bir handa yerleşmiş yüzlerce dükkanın bulunduğu pazarda, ayrıca eski eşyalarınızın tamirini yaptırabileceğiniz yılların deneyimine sahip ustaları da bulabilirsiniz.

Tuzla Bit Pazarı

antika pazarları

Adresİçmeler D100 No:36 D:1 34947 Tuzla
Kurulduğu GünlerCumartesi ve pazar
Instagram AdresiTıklayın!

Her cumartesi ve pazar günleri sabah 07.00’den akşam 18.00’e kadar birbirinden güzel eşyalara ev sahipliği yapan Tuzla Bit Pazarı, şehre uzak olmasına rağmen İstanbullular tarafından sıkça ziyaret ediliyor. 

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki antika pazarları arasında öne çıkan çarşı, hem hesaplı ve kullanışlı hem de rengarenk bir ürün yelpazesine sahip. Bir süre tadilat ve yeniden yapılanma süreci sonrasında yeniden misafirlerini ağırlamaya başlayan antikacılar pazarı, her hafta sonu binlerce insanı ağırlıyor.

Pazarda satılan bazı ilginç ürünler ise şu şekilde:

 • Balıkçılık gibi hobi malzemeleri
 • Giyim eşyaları
 • Elektronik eşyalar
 • Matkap ve benzeri inşaat aletleri
 • Antika eşyalar

Bakırköy Bit Pazarı

bakırköy antika

AdresCevizlik mah. Hüsreviye Sokak Biberoğlu Sağkol İş Merkezi No:16 Bakırköy
Kurulduğu GünlerHaftanın 7 Günü
Instagram AdresiTıklayın!

Bakırköy Bit Pazarı ve Sanatkarlar Çarşısı, özellikle yüksek kalite eşyalar ile öne çıkıyor. Son derece değerli sanat eserlerine de rastlayabileceğiniz bu pazardaki eşyalar, sık sık mezatlarla da alıcılarıyla buluşuyor. Bu mezatlarda sanat eserlerini görece ucuz bir biçimde satın almak mümkün. 

Avcılar Ambarlı Bit Pazarı

ambarlı bit pazarı
Fotoğraf: Peter Wang
AdresAmbarlı Mahallesi Siteler Bölgesi Fevzi Çakmak Caddesi 46A Avcılar
Kurulduğu GünlerPazar: 06.00-18.00
Instagram AdresiTıklayın!

Avcılar’da bir süre kapatılan Ambarlı bit pazarı, 2021 aralık ayının sonundan itibaren tekrar açıldı. Ve sonuç olarak 2024 yılı itibarıyla İstanbul’da gidebileceğiniz bit pazarları arasında yerini aldı…

Her hafta 400’den fazla tezgah açılan bu “Nostalji ve Antika Pazarı”, pazar günleri 06.00-18.00 arası faaliyet gösteriyor. Yeniden açıldığından beri her hafta kurulan Ambarlı bit pazarında giyim eşyalarından oyuncaklara kadar birçok eşya sergileniyor.

Çukurcuma Ağa Hamam Sokağı

istanbul antika mağazası

AdresKuloğlu, Ağa Hamamı Sk. No:19/1, 34443 Beyoğlu/İstanbul
Kurulduğu GünlerHaftanın her günü
Instagram AdresiTıklayın!

İstanbul antika pazarı dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Çukurcuma, bu ünün hakkını verircesine antika eşyalara ve bu eşyalarla dolu mekanlara sahip. Özellikle Ağa Hamam Sokağı içerisinde yoğunlaşan bu antika dükkanlarında ucuz ürünler kadar pahalı eşyalar bulmak da mümkün. 

Bu antikalar sık sık semt içindeki çeşitli bölgelerde düzenlenen müzayedelerle kendine alıcı buluyor. Bir müzayede atmosferini tatmak veya bunca eşya arasında kendinize uygun olanları aramak isterseniz Çukurcuma’yı her daim ziyaret edebilirsiniz.

Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı

Fotoğraf: Pexels
AdresKuştepe Mah. İnönü Cad. No:3 Şişli İstanbul
Kurulduğu GünlerPazar hariç her gün: 09.00-18.00

Mecidiyeköy’de haftanın 6 günü uğrayabileceğiniz bu çarşı, aslında bir pasaja benziyor. İki katlı bir binaya yerleşen antikacılarda hem nadir parçalar, hem de ucuz ve günlük kullanıma uygun eşyalar bulmak mümkün. Antika pazarı İstanbul Avrupa Yakası’nda yaşayan kişiler tarafından ilgi gören yerlerden bir tanesi.

Pasaj, sabah 09.00’dan 18.00’e kadar açık kalıyor.

Ataşehir Bit Pazarı

anadolu yakası bit pazarı
Fotoğraf: Ataşehir Belediyesi
AdresBarbaros mahallesi , Mor Amber sokak Batı Ataşehir Kapalı Halk Pazaryeri, Ataşehir
Kurulduğu GünlerPazar: 06.00-18.00

Tuzla bit pazarının 2022-2023 yılları arasında belirli bir süre kapalı kalması sonrasında pazar esnafı tarafından yeni lokasyon olarak seçilen Ataşehir bit pazarı, Tuzla’daki pazar devreye girmesine rağmen varlığını sürdürüyor. Pazar, yavaş yavaş gelişmekte olsa da içerisinde birçok farklı ikinci el ürün bulmak mümkün.

Ataşehir Belediyesi Barbaros Kapalı Pazar Yeri içerisinde kurulan bit pazarı, her hafta pazar günleri sabah 06.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bölge, merkezi lokasyonlara oldukça uzak olsa da düzenli yapılanması ve gelişmekte olan ürün yelpazesi ile son yıllarda en hızlı büyüyen İstanbul bit pazarları arasında gösteriliyor. 

Üsküdar Antikacılar Çarşısı

AdresMimar Sinan, Hakimiyeti Milliye Cd. No:24, 34672 Üsküdar
Kurulduğu GünlerHafta içi her gün 09.00-20.00

Üsküdar Belediyesi’nin girişimleriyle Mimar Sinan Meydanı’nda kurulan Üsküdar Antikacılar Çarşısı, eski eşyalara meraklı olanlar için birebir. Çarşıda eski dönemlere ait toplumsal yaşamın farklı yönlerini yansıtan parçalar, koleksiyon değeri olan antikalar ve mezat yeri bulunuyor. Çarşının içerisinde toplamda 8 farklı dükkan yer alıyor. 

Pendik Sosyete Pazarı

AdresDoğu, Erol Kaya Cd, 34890 Pendik
Kurulduğu GünlerCumartesi

Sosyete pazarları, AVM’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte giderek daha da azaldı. Ancak Pendik’te cumartesi günleri kurulan pazar, hala eski kültürü korumaya devam ediyor. Özellikle giyim eşyalarını oldukça uygun fiyatlara bulunabileceğiniz pazarda sıfır ürünlerin yanı sıra hem ikinci el hem de antika ürün satışı yapılıyor. Uygun fiyatlı giyinmek isteyenler için temiz ikinci el ürünlerin bulunabileceği pazar, Pendik sahiline yakın bir konumda kuruluyor. En iyi ürünleri satın alabilmek için sabah gitmenizi tavsiye ederiz!

Esenler Bit Pazarı

AdresFevzi Çakmak, Fevzi Çakmak Cd. No:1, 34220 Esenler
Kurulduğu GünlerCumartesi

Esenler Metrosu’nun hemen yanında kurulan bit pazarı, çeşitlilik açısından en iyi seçeneklerden biri. Pazarda her türden elektronik eşya, kitap, ev eşyaları, vintage kıyafetler, oyuncaklar, antikalar satılıyor. Bunun yanı sıra tesbih koleksiyoncuları için oldukça iyi tezgahların olduğunu da söyleyebiliriz. Pazar yanında arabanızı park edebileceğiniz bir otopark yer alıyor. Öte yandan direkt olarak metro ile ulaşılabilir olması, pazarın öne çıkan bir diğer özelliği.

Ümraniye Bit Pazarı

istanbul antikacılar
Fotoğraf: Unsplash | Nikola Đuza
AdresCemil Meriç Mahallesi, Ahmet Cevdetpaşa Caddesi, No: 2/A Ümraniye
Kurulduğu GünlerÇarşamba ve pazar
 • Nerede? |Cemil Meriç Mahallesi, Ahmet Cevdetpaşa Caddesi, No: 2/A Ümraniye – İstanbul
 • Hangi Günler? | Çarşamba ve pazar

Ümraniye bit pazarı, isminde pazar geçse de aslında tam anlamıyla bir “pazar” değil. Bir firma tarafından Ümraniye’deki ihtiyaca yönelik olarak açılan ve ikinci el eşya satışı konseptine sahip olan dükkan, pazar ve çarşamba günleri misafirlerini ağırlıyor. 

Hem sıfır hem de ikinci el eşyaların beraber satışının yapıldığı dükkanda elektronik parçalar, cep telefonu ve tablet aksesuarları, ev dekorasyonu, spor aletleri, hırdavat ve mutfak eşyaları sizi bekliyor. Düzenli olarak ikinci el alışveriş yapan ve Ümraniye’de yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir destinasyon.

Bonus: Peramezat.com

İstanbul Bit Pazarları Nerede? | 12 Antika Pazarı | 2023

Bit pazarlarına değinip online bit pazarı konseptine el atmamak olmaz. Peramezat isimli web sitesinde türlere göre ayrılan ve ucuzdan pahalıya oldukça geniş bir yelpazeye sahip eski eşyalar, online müzayede mantığı ile satışa sunuluyor. Kartpostallardan antika vazolara kadar birçok ürünü ev ortamınızda inceleyip teklif yapmak için Peramezat’ın internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Peramezat’a ek olarak online bit pazarı arayanlar için aşağıdaki siteler de faydalı olabilir:

İstanbul Bit Pazarı Listesi

İstanbul’da 2024 yılında yer alan bit pazarlarının listesini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

Bit Pazarı / Antika PazarıGün/Saat
Feriköy Antika PazarıPazar / 09.00 – 18.00
Dolapdere Bit PazarıPazar / 07.00 – 19.00
Kadıköy Bit PazarıSalı ve Cuma
Horhor Bit PazarıHaftanın Her Günü
Tuzla Bit PazarıCumartesi – Pazar
Bakırköy Bit PazarıHaftanın Her Günü
Avcılar Ambarlı Bit PazarıPazar / 06.00 – 18.00
Çukurcuma Ağa Hamam SokağıHaftanın Her Günü
Mecidiyeköy Antikacılar ÇarşısıPazar Hariç Her Gün
Ataşehir Bit PazarıPazar / 06.00 – 18.00
Üsküdar Antikacılar ÇarşısıHafta İçi / 09.00 – 20.00
Esenler Bit PazarıCumartesi
Ümraniye Bit PazarıÇarşamba, Pazar
Pendik Sosyete PazarıCumartesi

Bit Pazarından Nasıl Alışveriş Yapılır? Antika Pazarı Alışveriş Tavsiyeleri

nostaljik eşyalar
Fotoğraf: Ian Harber

Bit pazarları, ikinci el eşya satın almak için mükemmel yerlerdir. Yeni bir eşya almaktan daha uygun fiyatlara, birçok benzersiz öğe bulunabilir. Ancak bu tarz mekanlarda alışveriş yaparken dikkatli olmak önemlidir. 

İşte bit pazarında alışveriş yaparken dikkate alınması gereken bazı tavsiyeler:

 • Kendinize bir bütçe belirleyin: Bit pazarları, uygun fiyatlar sunsa da kontrolsüzce alışveriş yapmak yanlış bir stratejidir. Kendinize bir bütçe belirleyin ve sadece buna uygun olan eşyaları satın alın.
 • Alışveriş listenizi hazırlayın: İhtiyacınız olan eşyaları belirleyin ve alışveriş listenizi hazırlayın. Böylece alışveriş yaparken doğru eşyaları bulmak için zaman kazanırsınız.
 • Değerli antika eşyalar için araştırma yapın: Bit pazarlarında antika eşyalar bulabilirsiniz. Ancak değerli antikaların neye benzediğini ve nasıl ayırt edilebileceğini öğrenmek önemlidir. İnternet üzerinden araştırma yaparak ve kitaplar okuyarak antika eşyalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bir antika uzmanından da yardım alabilirsiniz.
 • Elektronik eşyaların sağlamlığına bakın: İkinci el eşya pazarlarında elektronik eşyalar da bulabilirsiniz. Ancak bu eşyaların sağlamlığını kontrol etmek önemlidir. Eşyanın dışındaki hasarların yanı sıra içindeki parçaların durumunu da kontrol etmek gerekir. Ayrıca eşyanın fişini takarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de önemlidir. Eğer elektronik bilginiz varsa yanınızda bir multimetre götürerek eşyanın elektronik aksamı hakkında doğru bilgiler elde edebilirsiniz.
 • Eşyaları inceleyin: Bit pazarında eşyaları satın almadan önce, her ürünü yakından inceleyin. Eşyanın durumu, işlevselliği ve fiyatı hakkında fikir sahibi olmak için zaman ayırın. En nadide parçalar en beklenmedik yerlerden çıkabilir.
 • Pazarlık yapın: Satıcılar genellikle fiyatlarda esnek olabilirler. Ancak satıcıyı da üzmeyecek şekilde orta yolu bulmak, bit pazarında doğru bir alışveriş yapmanın yegane kurallarından biridir.
 • Nakit para bulundurun: Gittiğiniz yere göre göre ödeme yöntemleri değişebilir. Nakit para kullanmanız gerekebilir, bazı satıcılar kredi kartı kabul edebilir. Ancak çoğu bit pazarında nakit para kullanıldığı göz önüne alınmalı. Çoğunlukla İstanbul bit pazarları, ATM gibi hizmetlerden uzakta kurulduğu için siz para çekene kadar satıcı beğendiğiniz ürünü satabilir.

Kapak fotoğrafı: Giallo

İstanbul Bit Pazarları Nerede? | 15 Antika Pazarı | 2024” te bir düşünce

 1. Pingback: Bakırköy Cumartesi Pazarı Nereye Taşındı

Yorumlar kapalıdır.