İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2024 Bilgileri

Sağlıklı beslenmenin önemini bilenler doğal ürünlere yöneliyor. İstanbul’da doğal besinleri bulmak, organik meyve sebzeye ulaşmak zor gibi gözükse de aslında imkansız değil. Haftanın belirli günlerinde çeşitli semtlerde kurulan İstanbul organik pazarlar, doğal ürünleri İstanbul’da sağlıklı beslenmek isteyen tüketicilerin ayağına getiriyor.

İstanbul Ekolojik Pazarları

istanbul organik pazarlar
Fotoğraf: Kamil Kalkan

İstanbul’da ekolojik pazar arayanlar, bu liste tam size göre! Farklı semtlerde ve farklı günlerde kurulan organik pazarlara yakından göz atalım. 

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

kadıköy organik pazar
Fotoğraf: pietroannicchiarico
AdresGöztepe, Mustafa Mazhar Bey Sokağı No:10, 34730 Kadıköy/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarÇarşamba – 06.00-17.00

Göztepe Özgürlük Parkı’nda kurulan Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı, merkezi konumu sayesinde uzun yıllardır tüketicilerin en çok tercih ettiği pazarlardan biri. Pazar içerisindeki tüm ürünler sertifikalı olup sebze ve meyve satışının yanı sıra süt ürünleri, bakliyat, salça, zeytin gibi ürünleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik doğal sabunlar ve kişisel bakım ürünleri de bu pazarda satılanlar arasında. Pazara erken saatlerde giderseniz daha çok ürün çeşidi ile karşılaşıp tükenmeden alabilirsiniz.

Büyükyalı Organik Semt Pazarı

istanbul organik
Fotoğraf: Büyükyalı Organik Semt Pazarı
AdresKazlıçeşme Mah. Kennedy Caddesi No:52V, 34020 Zeytinburnu/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarCumartesi – 10.00-18.00

Doğal sebze ve meyveler, özel üretilmiş ekmekler, doğa dostu kozmetik ürünlerine kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Büyükyalı Organik Semt Pazarı, Fişekhane’nin tarihi yapısı ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Marmaray Zeytinburnu durağına beş dakikalık yürüyüş mesafesinde olması sebebiyle kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

Şişli Feriköy %100 Ekolojik Pazar

feriköy pazarı

AdresCumhuriyet Mah., Gökkuşağı Sok., 34380 Şişli/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarHafta içi ve Cumartesi – 07.45-19.00

Buğday Derneği ve Şişli Belediyesinin hayata geçirdiği, uzun yıllardır hizmet veren Feriköy Ekolojik Pazarı, kaliteli gıda ile tüketiciyi buluşturuyor. Osmanbey Metro durağına yakınlığı ile sadece Şişli halkına değil, çevre semtlerde oturanlar için de kaliteli gıdaya ulaşmak için en iyi yollardan biri haline gelmiş. Meyve ve sebzenin yanı sıra et ve süt ürünlerini de bulabileceğiniz pazara erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Bakırköy %100 Ekolojik Pazar

buğday derneği pazar
Fotoğraf: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
AdresAirport AVM Ataköy 7-8-9-10, 34158 Bakırköy/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarCuma – 08.00-16.00

Buğday Derneğinin bir başka projesi olan Bakırköy Ekolojik Pazarı, aracı olmadan üretici ve tüketiciyi buluşturuyor. Bakliyat ürünleri, sebze ve meyveleri, kişisel bakım ürünlerini bulabileceğiniz pazarda sertifikalı ürünler satılıyor. Organik pazar, Airport AVM açık otoparkında yer alıyor.

Sarıyer Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı

organik pazar istanbul
Fotoğraf: Unsplash / Kamil Kalkan
AdresMerkez, Şht. Mithat Yılmaz Cd. No:95, 34450 Sarıyer
Açık Olduğu ZamanlarPazartesi – 08.00-18.00 

Sarıyer ilçesinde üretilen ürünlerin doğrudan tüketiciyle buluşturulmasına olanak sağlayan pazarda, köylülerin yetiştirdiği organik ürünleri uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Sadece sebze ve meyve değil, yumurta ve süt ürünlerini de bulabilirsiniz.  

Organikanyon 

AdresKanyon AVM, Büyükdere Cad. No:185 34394 Levent
Açık Olduğu ZamanlarCuma ve Cumartesi – 10.00-22.00 / Kanyon AVM -2. kat

2014 yılında Kanyon AVM’de hayata geçirilen ‘Organikanyon’ projesi, organik sertifikalı yirmiden fazla üreticiyi özel seçki ürünler ile birlikte bilinçli tüketicilerle buluşturuyor. Her cuma ve cumartesi günleri kurulan Organikanyon, geleneksel pazarları aratmayan bir alışveriş deneyimi sunuyor. Taze sebze ve meyvenin yanı sıra yöresel kahvaltılıklar, şekersiz atıştırmalıklar ve ekşi mayalı ekmekler de satın alabilirsiniz.

Kartal Organik Pazarı

anadolu yakası pazarlar
Fotoğraf: Kartal %100 organik pazar
AdresKordonboyu, Kartal Etkinlik Çadırı, Hükümet Cd., 34860 Kartal/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarPazar – 06.00-16.00

Kartal Meydanı’nda kurulan Kartal Organik Pazarı, organik sebzelerden başlayıp bitkisel yağlara, oyuncaklardan ısıtma sistemlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu pazar sadece alışveriş için değil, aynı zamanda ekolojiye duyarlılık ve sürdürülebilir yaşam konularında bilgi edinmek ve deneyimler paylaşmak için de bir platform sağlıyor. 

Kemer Country Bol Pazar

avrupa yakası pazar
Fotoğraf: Kemer Bol Pazarı
AdresGöktürk Merkez, Mahalle Atli, Spor Cd. 7/a, 34077 Eyüpsultan/İstanbul
Açık Olduğu ZamanlarHafta sonu – 08.30-20.00

Doğanın kucağında konumlanan Kemer Country Bol Pazar’da tazelik ve doğallıkla dolu ürünlerin yanı sıra, keyifli etkinliklere de ev sahipliği yapılıyor. Çocuklar için taş boyama atölyeleri, canlı Jazz müzik konserleri ve hatta kombucha yapımı workshop’ları gibi çeşitli etkinlikler, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor.