İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023 Bilgileri

Sağlıklı beslenmenin önemini bilenler doğal ürünlere yöneliyor. İstanbul’da doğal besinleri bulmak, organik meyve sebzeye ulaşmak zor gibi gözükse de aslında imkansız değil. Haftanın belirli günlerinde çeşitli semtlerde kurulan ekolojik pazarlar, doğal ürünleri İstanbul’da sağlıklı beslenmek isteyen tüketicilerin ayağına getiriyor.

İstanbul Ekolojik Pazarları

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023
Fotoğraf: Kamil Kalkan

İstanbul’da ekolojik pazar arayanlar, bu liste tam size göre! Farklı semtlerde ve farklı günlerde kurulan organik pazarlara yakından göz atalım. 

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023
Fotoğraf: pietroannicchiarico

Adres: Göztepe, Mustafa Mazhar Bey Sokağı No:10, 34730 Kadıköy/İstanbul

Göztepe Özgürlük Parkı’nda kurulan Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı, merkezi konumu sayesinde uzun yıllardır tüketicilerin en çok tercih ettiği pazarlardan biri. Pazar içerisindeki tüm ürünler sertifikalı olup sebze ve meyve satışının yanı sıra süt ürünleri, bakliyat, salça, zeytin gibi ürünleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik doğal sabunlar ve kişisel bakım ürünleri de bu pazarda satılanlar arasında. Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı, her çarşamba 06.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Pazara erken saatlerde giderseniz daha çok ürün çeşidi ile karşılaşıp tükenmeden alabilirsiniz. 

Büyükyalı Organik Semt Pazarı

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023
Fotoğraf: Büyükyalı Organik Semt Pazarı

Adres: Kazlıçeşme Mah. Kennedy Caddesi No:52V, 34020 Zeytinburnu/İstanbul

Doğal sebze ve meyveler, özel üretilmiş ekmekler, doğa dostu kozmetik ürünlerine kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Büyükyalı Organik Semt Pazarı, Fişekhane’nin tarihi yapısı ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Marmaray Zeytinburnu durağına beş dakikalık yürüyüş mesafesinde olması sebebiyle kolay ulaşılabilir olan Büyükyalı Semt Pazarı, her cumartesi saat 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Şişli Feriköy %100 Ekolojik Pazar

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023

Adres: Cumhuriyet Mah., Gökkuşağı Sok., 34380 Şişli/İstanbul

Buğday Derneği ve Şişli Belediyesinin hayata geçirdiği, uzun yıllardır hizmet veren Feriköy Ekolojik Pazarı, kaliteli gıda ile tüketiciyi buluşturuyor. Cumartesi günleri 07.00-17.00 saatleri arasında açık olan pazar, Osmanbey Metro durağına yakınlığı ile sadece Şişli halkına değil, çevre semtlerde oturanlar için de kaliteli gıdaya ulaşmak için en iyi yollardan biri haline gelmiş. Meyve ve sebzenin yanı sıra et ve süt ürünlerini de bulabileceğiniz pazara erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Bakırköy %100 Ekolojik Pazar

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023
Fotoğraf: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Adres: Airport AVM Ataköy 7-8-9-10, 34158 Bakırköy/İstanbul

Buğday Derneği’nin bir başka projesi olan Bakırköy Ekolojik Pazarı, aracı olmadan üretici ve tüketiciyi buluşturuyor. Bakliyat ürünleri, sebze ve meyveleri, kişisel bakım ürünlerini bulabileceğiniz pazarda sertifikalı ürünler satılıyor. Airport AVM açık otoparkında yer alan organik pazar, cuma günleri 07.00-16.00 saatlerinde hizmet veriyor. 

Sarıyer Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı

İstanbul Organik Pazarları ⏐ 2023
Fotoğraf: Unsplash / Kamil Kalkan

Adres: Merkez, Şht. Mithat Yılmaz Cd. No:95, 34450 Sarıyer

Sarıyer ilçesinde üretilen ürünlerin doğrudan tüketiciyle buluşturulmasına olanak sağlayan pazarda, köylülerin yetiştirdiği organik ürünleri uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Sadece sebze ve meyve değil, yumurta ve süt ürünlerini de bulabileceğiniz pazar, pazartesi günleri 08.00-18.00 arasında hizmet veriyor.   

Organikanyon 

 

Adres: Kanyon AVM, Büyükdere Cad. No:185 34394 Levent

2014 yılında Kanyon AVM’de hayata geçirilen ‘Organikanyon’ projesi, organik sertifikalı yirmiden fazla üreticiyi özel seçki ürünler ile birlikte bilinçli tüketicilerle buluşturuyor. Her cuma ve cumartesi günleri kurulan Organikanyon, geleneksel pazarları aratmayan bir alışveriş deneyimi sunuyor. Taze sebze ve meyvenin yanı sıra yöresel kahvaltılıklar, şekersiz atıştırmalıklar ve ekşi mayalı ekmekler de satın alabileceğiniz Organikanyon, 10.00-22.00 saatleri arasında Kanyon AVM -2. katta hizmet veriyor.