Güne Enerjik Başlamak İçin İpuçları

Kaç sabah yataktan hiç çıkmasam diye düşündüğünüzü hatırlıyor musunuz? Eminiz bu durumu herkes yaşamıştır. İşe veya okula gitmek istememiş, yatağından ayrılamadığı için bahaneler üretmeye çalışmıştır. Oysa güne enerjik başlamak sandığınızdan çok daha kolay. 

Siz iş yerinizde kendinize gelmeye çalışırken bütün enerjisiyle içeri giren iş arkadaşınız gibi olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız ipuçlarını inceleyebilirsiniz. 

Ne Yediğinize Dikkat Edin

Fotoğraf: Artem Beliaikin

Vücudumuzun nasıl çalışacağı ve nasıl tepki vereceği yediklerimizle doğru orantılı. Eğer yorgunluk sorunu yaşıyorsanız ne yediğinize dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. 

Günün en önemli öğünü kahvaltı, bunu hepimiz biliyoruz. Fakat çoğu zaman vaktimiz olmadığı için kahvaltıyı hamur işleriyle geçiştiriyoruz. İşe ilk olarak bu alışkanlığınızdan vazgeçerek başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve enerjinizi yükseltecek yiyeceklere yönelmeniz önemli. Sabahları yumurta, tahıllı ekmek ve taze sıkılmış meyve suları vücudunuzun güne hazırlanmasını kolaylaştırır. Kuru yemiş veya smoothie’ler ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Eğer fazla vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız sağlıklı ve pratik kahvaltı tarifleri arasından sizin için en uygununu seçebilirsiniz.

Fotoğraf: Ruyan Ayten

Enerjinizi korumanız açısından kahvaltı kadar akşam yemeği de oldukça önemli. Yatma saatine yakın yenilen yiyecekler vücudunuzun uyku sırasında çalışmaya devam etmesine neden olur. Bu da uyku kalitenizi düşürür. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yemeklerde karbonhidrattan uzak durun ve çok yağlı yiyecekler tercih etmeyin. 

İyi Bir Uyku Önemli

İdeal uyku süresi kişinin yaşına göre değişiyor. Çocuklar günde 12-15 saat uyurken, yetişkinler için bu sürenin 8 saat olduğu belirtiliyor. Ancak kaliteli bir uyku yalnızca süre ile sınırlandırılamaz.

Vücudumuz uyku sırasında melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon, bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha sağlıklı olmamızı sağlar. Melatonin hormonunun salgılanması için karanlığa ihtiyaç duyulur. Uyku sırasında odanızın tamamen karanlık olması, ses ve ışık gibi uyaranlardan uzak olmanız daha sağlıklı bir uyku geçirmenizi sağlar. Bunun için cep telefonunuzu yatak odanızın dışarısında tutabilir veya daha karanlık bir ortam için uyku bantları kullanabilirsiniz.

Güne Enerjik Başlamak İçin Spor Yapın

Fotoğraf: Rawan Yasser

Spor yapmak, hem daha sağlıklı hem de daha enerjik olmamızı sağlar. Düzenli uygulanan bir spor programı, metabolizmanın düzgün çalışmasını sağladığı için gün içerisinde yaşanan yorgunluğun da önüne geçer. 

Eğer vaktiniz varsa sabahları güne spor yaparak başlayabilirsiniz. Esneme hareketleri ile kanın daha hızlı akmasını sağlayabilir ve kaslarınızı yoğun bir güne hazırlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa akşamları yapacağınız egzersizler hem uyku kalitenizin artmasına hem de sabahları daha enerjik uyanmanıza katkı sağlar. 

Eğer spor yapma konusunda zorluk yaşıyorsanız düzenli yürüyüşler yaparak işe başlayabilirsiniz. İşten dönerken evinizden birkaç durak önce inebilir ve kalan mesafeyi yürüyebilirsiniz. 

Güneş Işığından Yararlanın

Fotoğraf: Stephen Leonardi

Günün büyük bir kısmını iş yerinde veya kapalı alanlarda geçirmek, çoğu zaman güneşi kaçırmamıza neden oluyor. Ayrıca güneşten alınabilen D vitamini eksikliği ise bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve hastalıklara karşı savaşma gücümüzü azaltıyor. 

Bahar ve yaz aylarındaki enerjik ruh hali de kış aylarında yerini yorgunluğa bırakabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise yine güneşten yeterince yararlanmamak. Öğle aralarında veya molalarda yapılan küçük yürüyüşler, güneş ışığından daha çok yararlanmamızı ve daha enerjik hissetmemizi sağlıyor. 

Günlük hayatımızda yapacağımız birkaç değişiklik ile güne enerjik başlamak aslında çok kolay. Böylece daha sağlıklı bir yaşama da sahip olabilirsiniz. Artık yorgun hissetmek istemiyorsanız hemen harekete geçin!