Güzel bir kadın ve beyin

Sapyoseksüel Nedir? Sapyoseksüel Kime Denir?

Güncelleme Tarihi: 7 Aralık 2023

Artık günümüzde birçok farklı cinsel yönelim bulunuyor. Ayrıca fiziksel özelliklerin yanı sıra zihinsel fonksiyonlar ve karakter de bireyler için daha önemli hale gelmeye başladı. Bir cinsel çekim türü olarak sapyoseksüellik, son yılların en gözde kavramlarından biri. Peki, sapyoseksüel ne demek? 

Neden bir insanın entelektüel kişiliğine ilgi duyulur? Gelin beraber inceleyelim…

Sapyoseksüel Nedir, Ne Anlama Gelir?

Zeki Bir Kadın ve Zeki Bir Erkek Tahta Önünde Problem Çözüyor

Türümüz olan Homo Sapiens’in isminde de yer alan Latince “sapiens” (zeki) ve “sexual” kelimelerinden türetilen sapyoseksüellik; zeka, zihinsel fonksiyon ve beceriler, entelektüel kişilik ve başarıya karşı duyulan ilgiyi ifade eder. Sapyoseksüel bireyler için partnerleriyle arasındaki ilk çekim aracı, genellikle öne çıkan fiziksel nitelikler yerine entelektüel kapasitedir

Sapyoseksüellik Nasıl Ortaya Çıktı?

Evrimsel psikoloji açısından incelendiğinde sapyoseksüelliğin 20. yüzyıl itibarıyla ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Modern teknolojinin olmadığı eski dönemlerde insanlar; barınma, korunma ve doğurganlık için eş seçiminde fiziki sağlığa oldukça dikkat ediyordu. Haliyle her geçen nesilde fiziksel bakımdan daha kuvvetli nesiller seçilime uğruyordu. Ancak 20. yüzyıl itibarıyla genel insan yaşamının kolay hale gelmesi ve zeki insanların daha başarılı olması, sapyoseksüelliğin günden güne bir trend haline gelmesine yol açtı. 

İlk defa 1998 yılında ortaya atılan kavram, 2010’lu yıllarda daha bilinir hale geldi. TikTok gibi sosyal medya platformlarında “sapyoseksüel” etiketiyle yapılan paylaşımların 4.5 milyon izlenmeye ulaştığı görülebiliyor. Hal böyleyken bilim insanları, sapyoseksüel yönelimin her geçen gün artacağını ön görüyor. 

Batı Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre 18-35 yaş arasındaki bireylerin %8’inden fazlası, partner seçiminde sapyoseksüel eğilimler gösteriyor. Araştırmacılar, sapyoseksüellerin partner tercih kıstasları içerisinde eğitim, IQ ve entelektüel bilginin oldukça öne çıktığını vurguluyor.

Sapyoseksüel Kime Denir?

Zeki Bir Adamı Dinleyen Bir Kadın

Sapyoseksüel, partnerinin fiziksel özelliklerine kıyasla zihinsel yeteneklerine ilgi duyan bireylere denir. Sapyoseksüellik, günümüzde bir cinsel yönelim olarak kabul edilmektedir. Bu tarz kişiler için boy, kilo, yaş ve benzeri fiziksel özellikler ikinci planda yer alır. 

Zeka, günümüzde bilimsel ve profesyonel başarılar ile bağdaştırıldığı için sapyoseksüellerin ilgisini çekebilecek sınırlı sayıda insan olduğu yanılgısı vardır. Aksine sapyoseksüeller için en önemli özelliklerden biri, ortak entelektüel bilgi birikimi ve ilgidir. Örneğin fizik ve kimyaya karşı ilgi duyan biri için bir bilim insanı da bir oyuncuyla ilişki yaşayan bir tiyatro yönetmeni de sapyoseksüel bir ilişki içerisinde olabilir. Yani, sapyoseksüel olup olmadığınızı anlamanız için hobileriniz, ilgi alanlarınız ve profesyonel yeteneklerinizde en iyi olarak parmakla gösterilen kişilere ilgi duyup duymadığınıza bakmanız faydalı olabilir. 

Sapyoseksüeller için bir ilişkide havadan sudan sohbet etmek yerine her zaman ilgi çekici ve bilgilendirici şeyler konuşmak çok önemlidir. Ayrıca sapyoseksüeller, partnerlerinin zor durumlardan duygularını kontrol ederek keskin zekası sayesinde sıyrılabilmesinden de etkilenebilir. 

Sapyoseksüel bireyler için duygusal zeka da önem taşıyabilir. Duygusal zeka, genellikle insanların toplumla olan ilişkilerini kapsar. Duygusal zekası yüksek insanlar, toplum içerisinde daha fazla kabul görür ve bunun getirdiği popülerlik, sapyoseksüel insanları etkileyebilir. 

Günümüzde birçok ünlü çift arasında sapyoseksüel birliktelik olduğu söylenebilir. Sadece bir söylenti ve iddia seviyesinde kalsa da Marilyn Monroe ve ünlü fizikçi Albert Einstein arasında yaşandığı söylenen ilişki, iyi bir örnek olabilir. Öte yandan günümüzün multi-milyarderlerinin partnerleri, sıklıkla eşlerinin zekasından etkilendiğini belirtmiştir. 

İşte sapyoseksüelliği ilişkinin temeline oturtan bazı ünlü çiftler:

John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy

ABD’nin 35. Başkanı olan John F. Kennedy ve Jacqueline arasında yaşanan ilişki, sıklıkla sapyoseksüel birliktelik olarak nitelendirilir. Ünlü bir sosyolog ve moda ikonu olan Jacqueline Kennedy Onassis, genç yaşlarında John F. Kennedy ile tanıştı ve evlendi. ABD tarihinin en ünlü başkanlarından biri olan John F. Kennedy, eşinin zekasından ve entelektüel kapasitesinden sıklıkla övgüyle bahsetmiştir. 

Albert Camus ve Simone de Beauvoir

20. yüzyılda Fransa’nın en ünlü yazar ve düşünürlerinden olan Albert Camus ile Simone de Beauvoir arasında yaşanan kısa süreli ilişki de sapyoseksüel ilişki olarak tanımlanabilir. Nobel Ödülü sahibi yazar Albert Camus, Simone de Beauvoir’yı diğer kadınlardan sürekli olarak ayrı tutmuş ve entelektüel birikimine hayran olduğunu söylemiştir.

Elon Musk ve Grimes

Son yılların en ünlü teknoloji simalarından biri haline gelen Elon Musk ve Kanadalı şarkıcı Grimes arasında yaşanan ilişki de örnekler arasındadır. SpaceX, Tesla ve X gibi ünlü platformların yöneticiliğini yapmakta olan Elon Musk, eski eşinin çok zeki biri olduğunu ve entelektüel kapasitesiyle kendisini etkilediğini belirtmiştir. 

Sapyoseksüellik Belirtileri Nelerdir?

Şarap İçen Beyinleri görünen iki insan yapay zeka görseli

Bir kişinin sapyoseksüel olup olmadığını anlaması önceden yaşadığı ilişkilere bakması gerekir. Partner tercihlerinizi genellikle akademik başarı, zeka, genel kültür ve mizah yeteneği şekillendirdiyse siz de sapyoseksüel olabilirsiniz.

  • Yeni şeyler öğrenmek sizin için çok önemlidir.
  • Bilgi tutkusu olan insanlar sizi heyecanlandırır.
  • Birisinin bilgi birikimini ve zekasını keşfetmek, ona daha fazla ilgi duymanıza neden olur.
  • Partneriniz eğer sizin için yeterince zeki ve bilgili ise fiziksel özellikleri veya ne kadar para kazandığı önemsizdir.
  • Bir kişinin başkasıyla veya bir grupla yaşadığı tartışma sırasında kurduğu mantıklı cümleler ve akıllı bakış açıları sizi etkiler.
  • Kendisinin ve başkalarının duygularını daha rasyonel bir bakış açısıyla ele alan ve sakin kalmayı başarabilen kişilere daha fazla ilgi duyuyorsunuz.
  • Kısa ve anlamsız sohbetler yerine daha derin ve uzun sohbetleri tercih ediyorsunuz.

Yukarıda sıraladığımız özellikler, sapyoseksüellerin en öne çıkan yönlerini ve tercihlerini ifade ediyor. Cevaplarınıza bağlı olmakla beraber yukarıdaki cümlelere genellikle “Evet” cevabı vermeniz, sapyoseksüel yönelimler gösterdiğinize işaret ediyor olabilir. 

Eğer daha fazla bilgi almak ve profesyoneller tarafından hazırlanan test sonucunda zekaya karşı olan ilginizi öğrenmek istiyorsanız IDRlabs tarafında hazırlanan Sapyoseksüelite Testi’ne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Unutmayın, bu tarz testler insanların cinsel tercih ve yönelimleri hakkında genel-geçer bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olsa da her zaman en doğru sonucu vermez. Ayrıca partner tercihi yönelimleri arasındaki geçişler sanılanın aksine çok daha yumuşaktır.