en iyi animasyon filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Animasyon Filmleri

Kim demiş animasyon filmleri yalnızca çocuklar için olur diye? Son yıllarda çekilen birçok yapım, hem çocukların hem de büyüklerin izleyebileceği nitelikte oluyor. Özellikle Oscar ödüllerinde büyük bir merakla beklenen kategorilerden biri olan animasyonlar, derin senaryoları ve konuların işleniş şekilleriyle beğeni topluyor.

Keyifli vakit geçirmek isteyen birçok kişi de filmler veya diziler yerine animasyon filmleri izlemeyi tercih ediyor. Biz de sizin için izlemeye değer birbirinden güzel animasyonları listeledik. 

Netflix’ten İzleyebileceğiniz Animasyon Filmleri

Guillermo del Toro’s Pinocchio (2022) | IMDB: 7.6

TürDram, Aile
Süre1 s. 57 dk.
YönetmenGuillermo del Toro, Mark Gustafson
SeslendirenlerEwan McGregor, David Bradley, Gregory Mann
İzlemek İçinTıklayın!

Yeni animasyon filmleri arasında karşımıza eski bir hikaye çıkıyor: Pinokyo! Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve stop motion yöntemiyle çekilen Pinokyo, herkesin bildiği bir hikayeye farklı bir açıdan bakıyor. Ayrıca yapımın Oscar kazandığını da belirtelim.

Guillermo del Toro, Pinokyo hikayesine ana hatlarıyla bağlı kalmasına karşın bu kez hikayeyi biraz daha karanlık bir tarafa taşımış. Pinokyo’nun başına gelenler ve yaşadıkları sırasında verdiği mesajlar aslında görünenden çok daha derin. del Toro, bildiğimiz bir hikayeyi yeniden kurgularken İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya’da yükselen faşizme göndermeler yaparak bu dönemi eleştirmiş ve büyüklerin de izlemekten keyif alacağı bir yapım ortaya çıkarmış. 

Shrek (2001) | IMDB: 7.9

TürAnimasyon, Macera Komedi
Süre1 s. 30 dk.
YönetmenAndrew Adamson, Vicky Jenson
SeslendirenlerMike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz
İzlemek İçinTıklayın!

Ormanda tek başına yaşayan yeşil dev Shrek, bir gün çok konuşan, sakar ve inatçı bir eşekle karşılaşıyor. Genellikle yalnız olan ve yalnızlığı seven Shrek bu eşekten kurtulamayınca hayatı mecburen hareketleniyor. Bundan sonra onu bir kaçış, bir dövüş ve bir aşk bekliyor.

Madagascar (2005) | IMDB: 6.9

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 26 dk.
YönetmenEric Darnell, Tom McGrath
SeslendirenlerChris Rock, Ben Stiller, David Schwimmer
İzlemek İçinTıklayın!

Central Park’ta bir hayvanat bahçesinde geziyorsunuz ve birbirinden sevimli hayvanları izliyorsunuz? Peki, onlar ne yaşıyor hiç düşündünüz mü? 

Sıradaki animasyon filmi, hayvanat bahçesinde tutsak olduğunu düşünen ve kaçmaya çalışan hayvanların hikayesini anlatıyor. Bir şekilde buradan kaçan aslan, zürafa, zebra ve hipopotam Madagaskar’a yani evlerine doğru yola çıkıyor. Ancak burada gördükleri yaşam alıştıkları ile tamamen farklı! 

Despicable Me (2010) | IMDB: 7.6

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 35 dk.
YönetmenPierre Coffin, Chris Renaud
SeslendirenlerSteve Carell, Jason Segel, Russell Brand
İzlemek İçinTıklayın!

Gru, dünyadaki en ünlü hırsız olmak istiyor. Ancak güçlü bir rakibi var: Victor! Gerçekleştirmeyi planladığı büyük soygun için Gru öncelikle Victor’u devre dışı bırakmak istiyor. Bunu yapmak için de üç yetim kardeşi evlat edinmeye karar veriyor.

Gru, planı için çocukları kullanırken bir yandan da onlarla ilişkisini sürdürmek zorunda kalıyor ve bu sırada aralarında bir bağ oluşuyor. Hem çocuklarla olan ilişkisi hem de planlarını uygulamaya çalışırken başına gelen talihsizliklerle Gru, seyirciler için oldukça keyifli bir hafta sonunun kapılarını aralıyor. 

The Croods (2013) | IMDB: 7.2

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenKirk DeMicco, Chris Sanders
SeslendirenlerNicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone
İzlemek İçinTıklayın!

En iyi animasyon filmleri listemizde sırada geçmişe bir yolculuk ve bir keşif hikayesi var. 

Bir babanın ailesini korumak istemesinden daha doğal bir şey yok. Bu şimdi de tarih öncesi dönemde de böyleydi. Bu duygularla yaşayan bir mağara adamı, ailesini dışarıdaki tehlikelerden korumak için katı kurallar koyuyor ve mağaradan dışarı çıkmalarına izin vermiyor.

Ancak bir gün yaşanan bir kaza, aileyi dış dünyayı keşfetmeye itiyor. Burada büyük bir tehdit göreceğini düşünen aile, aslında hayal edemeyecekleri güzelliklerle karşılaşıyor.

Amazon Prime’dan İzleyebileceğiniz Animasyon Filmleri

Sing (2016) | IMDB: 7.1

TürKomedi, Aile
Süre1 s. 48 dk.
YönetmenGarth Jennings, Christophe Lourdelet
SeslendirenlerMatthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane
İzlemek İçinTıklayın!

Tiyatro işleten sakin ve iyimser bir koala, işlerinin açılması için yeni bir fikir geliştirir. Bir şarkı yarışması düzenleyecek ve keşfetti yıldızlar burada sahne alacak. Bu çok sıradan bir yarışma olabilirdi, elbette sıradan hayvanlar katılsaydı.

Ancak yarışmaya 25 evlat sahibi bir domuz, punkçı bir kirpi ve ganster bir aileden gelen bir goril katılmaya karar verince işler beklenenden çok daha komik bir hal alıyor. Üstüne üstlük sevilen şarkıların bu animasyon filminde söylenmesi eğlenceyi daha da artırıyor. 

The Secret Life of Pets (2016) | IMDB: 6.5

TürKomedi, Macera
Süre1 s. 26 dk.
YönetmenChris Renaud
SeslendirenlerLouis C.K., Eric Stonestreet, Kevin Hart
İzlemek İçinTıklayın!

İşe gittiniz ya da arkadaşlarınızla buluşmak için dışarı çıktınız. Evinizde bıraktığınız kediniz veya köpeğiniz sizce ne yapıyor? Sakince oturup sizi beklediği hayal ettiğinizi biliyoruz. Peki, gerçekten öyle mi? 

Bu fikirden yola çıkarak hazırlanmış animasyon filmi, Max isimli bir köpek ve arkadaşlarının maceralarını anlatıyor. Hayvanlar kendileri aralarında ne konuşuyor, sizin hakkınızda ne düşünüyor ve siz yokken ne yapıyor? İzleyecekleriniz sizi şaşırtabilir ve eğlendirebilir. 

Kötü Kedi Şerafettin (2016) | IMDB: 7.0

TürAksiyon, Macera
Süre1 s. 26 dk.
YönetmenMehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal
SeslendirenlerUğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık
İzlemek İçinTıklayın!

Animasyon filmleri listemize bir Türkiye yapımı ile devam ediyoruz. Elbette en renkli ve hareketli Beyoğlu sokaklarındayız ve kahramanımız bir kedi. 

Bülent Üstün’ün tarafından yatırılan Kötü Kedi Şerafettin çizgi serisinden esinlenerek hazırlanan animasyon, sıradan bir akşamda arkadaşlarıyla mangal hazırlığı yapan Şerafettin’in yaşadıklarını anlatıyor. Babası tarafından evinden kovulan ve hiç hesapta yokken aşık olan Şero, çözümü artık insan gibi düşünmeye başlamakta buluyor. 

Disney Plus’tan İzleyebileceğiniz Animasyon Filmleri

Inside Out (2015) | IMDB: 8.1

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 35 dk.
YönetmenPete Docter, Ronnie Del Carmen
SeslendirenlerAmy Poehler, Bill Hader, Lewis Black
İzlemek İçinTıklayın!

En iyi animasyonlar listemize hem Oscar ödülü kazanan hem de birçokları tarafından gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan biri sayılan Inside Out ile başlıyoruz. Riley isminde bir çocuğun ve ailesinin hikayesini anlatan film, yaşananlara oldukça farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Film boyunca Riley’nin başına gelenleri izlerken bir yandan da onun beyninde yer alan ve ona komutlar veren duyguları görüyoruz. Korku, neşe, üzüntü, öfke ve tiksinme duyguları Riley’nin anlık tepkilerinde hakim olurken verdikleri her karar da yaşamında büyük etkilere neden oluyor. 

Özellikle gelişme çağında olan çocuklara karar verme konusunda hızlı davranmamalarını öğretme açısından oldukça yararlı olan animasyon, büyüklerin de zevkle izleyebileceği ve kendilerine dersler çıkarabileceği anlar yansıtıyor. 

Soul (2020) | IMDB: 8.0

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenPete Docter, Kemp Powers
SeslendirenlerJamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton
İzlemek İçinTıklayın!

Herkesin karakteri, zevkleri ve yetenekleri farklı. Peki, bunlar neden oluyor? Soul, işte tam da bunu anlatıyor.

Bir öğretmen olan Joe, caz grubunda yer almak için önüne çıkan her fırsatı değerlendiriyor. Tam bir gruba kabul edildiğinde ise bir kanalizasyon çukuruna düşüyor ve kendini bir anda ruhların bulunduğu farklı bir dünyada buluyor. Joe tekrar Dünya’ya dönmeye çalışırken bir yandan da her ruhun biricik olduğunu keşfediyor. 

Up (2009) | IMDB: 8.3

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenPete Docter, Bob Peterson
SeslendirenlerEdward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger
İzlemek İçinTıklayın!

Listemizde sırada hem hüzünlendiren hem de mutlu eden bir yapım var. Öyle ki bu film animasyon yapımlar arasında belki de büyükleri en fazla yakalayanlardan biri. Çünkü hikaye aslında yaşlı bir adam hakkında.

Karısını kaybettikten sonra içine kapanan ve insanlarla fazla iletişim kurmayan Carl, aslında eşi ile hep planladıkları bir seyahat için hazırlık yapıyor. Evine bağladığı balonlarla birlikte Güney Amerika’da bir yolculuğa çıkan Carl için elbette her şey yolunda gitmiyor. Çünkü küçük bir çocuk olan, çok konuşan ve başını belaya sokmaktan çekinmeyen davetsiz misafiri Russell da onunla birlikte…

Wall-E (2008) | IMDB: 8.4

TürMacera, Aile
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenAndrew Stanton
SeslendirenlerBen Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin
İzlemek İçinTıklayın!

Bu duygusal ve romantik robotu çok seveceksiniz! 

Wall-E, insanlar Dünya’yı terk ettikten sonra burada tek başına kalan ve programlandığı çöp tasnifini yapan bir robot. Fakat bu yalnız hayatı bir gün EVE ile karşılaşması ile değişiyor. EVE’ye aşık olan Wall-E, onunla her şeyini paylaşmaya başlıyor. Bir süre EVE, Wall-E’nin elinde insanların Dünya’ya dönüş anahtarı olduğunu keşfedince iki robot, insanlara ulaşmak için bir uzay yolculuğuna çıkıyor. 

The Lion King (1994) | IMDB: 8.5

TürMacera, Dram
Süre1 s. 28 dk.
YönetmenRoger Allers, Rob Minkoff
SeslendirenlerMatthew Broderick, Jeremy Irons, James Earl Jones
İzlemek İçinTıklayın!

90’lar çocukları için unutulmaz animasyon filmlerinden biri kuşkusuz Aslan Kral! Bugün hala izlendiğinde gözleri nemlendirmeyi başaran bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmler listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. 

Afrika’nın bir bölgesine hakim olan kral aslanın bir erkek çocuğu oluyor. Simba’nın doğumu kral için büyük bir sevinç kaynağıyken elbette onun varlığından herkes memnun olmuyor. Krallığın hakimi olmak için yetiştirilen Simba’nın işi bu hakimiyeti almak isteyen başkaları varken hiç de kolay olmayacak gibi görünüyor. 

Ice Age (2002) | IMDB: 7.5

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 21 dk.
YönetmenChris Wedge, Carlos Saldanha
SeslendirenlerDenis Leary, John Leguizamo, Ray Romano
İzlemek İçinTıklayın!

Hep belgesellerle yolculuğa çıkacak değiliz. Bu kez bir animasyon bizi çok eskilere götürüyor. Komik animasyon filmleri arasında yer alan ve devam filmleri de çekilen Ice Age, buzul çağının sonunda geçiyor. 

Mevsim nedeniyle göç eden hayvanlar arasında oldukça ilginç bir grup bir araya geliyor. Bir mamut, bir tembel hayvan ve bir kaplan hem kendilerine yeni bir yer bulma hem de ailesinden ayrı düşen bir bebeği ailesine kavuşturmak için bir maceraya atılıyor. 

Finding Nemo (2003) | IMDB: 8.2

TürMacera, Komedi
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenAndrew Stanton, Lee Unkrich
SeslendirenlerAlbert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould
İzlemek İçinTıklayın!

Komik, tehlikeli ve farklı bir maceraya hazır mısınız? Bu kez okyanus altında kayıp bir balığı bulmaya çalışacağız.

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından büyütülen Nemo, babasının tüm uyarılarına rağmen dikkatsiz davranmayı sürdürüyor. Elbette bu ihmal, onun kaybolmasına neden oluyor. Artık Nemo şaşkın arkadaşı Dory ile birlikte evine dönmeye çalışırken babası ve neredeyse okyanustaki tüm canlılar ise Nemo’yu bulmak için seferber oluyor. 

Apple TV’den İzleyebileceğiniz Animasyon Filmleri

Corpse Bride (2005) | IMDB: 7.4

TürDram, Aile
Süre1 s. 17 dk.
YönetmenTim Burton, Mike Johnson
SeslendirenlerJohnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson
İzlemek İçinTıklayın!

Tim Burton’ın tarzını, karanlık yapısını ve ilginç bakış açısını seviyorsanız bu filmi mutlaka listenize eklemelisiniz. 

Animasyon filmi, evlenmek üzere olan genç Victor’un hikayesini anlatıyor. Nişanlısını sevmesine rağmen bir anlık panikle kaçan ve evlilik yüzüğünü ölü bir gelinin parmağına takan Victor, kendini bir anda ölüler dünyasında buluyor. Bir yandan bu ilginç dünyayı keşfeden Victor, bir yandan da eski yaşamına dönmeye çalışıyor. 

How to Train Your Dragon (2010) | IMDB: 8.1

TürAksiyon, Macera
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenDean DeBlois, Chris Sanders
SeslendirenlerJay Baruchel, Gerard Butler, Christopher Mintz-Plasse
İzlemek İçinTıklayın!

Bize öğretilen şeyler aslında doğru olmayabilir mi? Herkesin düşman olarak gördüğü şeyler belki de iyidir… Aksiyon macera animasyon filmleri arasında yer alan How to Train Your Dragon, işte tam da bu konuda kendimizi sorgulamamızı sağlıyor.

Bir adada yaşayan ejderhalar, insanlar tarafından yalnızca evleri yakıp yıkan yaratıklar olarak görülüyor. Bu nedenle erişkin olan her erkek için ejderha öldürmek bir onur meselesi oluyor. Bu gençlerden biri olan Hiccup ise adaya gittiğinde nadir bir türle karşılaşıyor. Bir süre çabalasa da ejderhayı öldüremeyen Hiccup onu serbest bırakmaya karar veriyor. Bu aşamadan sonra ise Hiccup ve ejderha arasında büyük bir dostluk gelişiyor. 

Kapak fotoğrafı: Hans Eiskonen