Giyilmeyen Kıyafetleri Nereye Verebilirim?

Giyilmeyen Kıyafetler Nereye Verilir?

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2024

Gardırobunuzu en son ne zaman düzenlediniz? Düzenlerken belki yıllardır giyilmeyen kıyafetler buldunuz ve belki bir gün giyerim diyerek özenle katlayıp en arkalara yerleştirdiniz mi? Şu an farkında olmasanız da o kıyafetler aslında sizin için bir yük. Ve artık bu yüklerden kurtulma zamanı geldi. Nasıl mı? Eski kıyafetleri bağışlamak bunun en güzel yolu. Peki, eski kıyafetler nereye verilir? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım. 

Kıyafet Bağışı Nereye Yapılır?

giyilmeyen kıyafetler
Fotoğraf: Priscilla Du Preez

İhtiyacımız olmadan aldığımız her kıyafet, doğal kaynakların fazlasıyla kullanılmasına neden oluyor ve doğaya zarar veriyor. Çünkü sıradan bir tişörtün üretim aşamalarında bile oldukça fazla su harcanıyor. Biz, kullanmadığımız kıyafetleri alıp dolabımızın bir köşesinde tutarken gerçekten yeni kıyafetlere ihtiyacı olanlar da alışveriş yapmaya devam ediyor. Bu durum da ihtiyaçtan çok daha fazla ürünün üretilmesine neden oluyor. 

Bunu engellemek için en iyi yöntemlerden biri ise kıyafet bağışlama olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada ise birçok insanın aklına eski giysileri nereye verebilirim sorusu geliyor. 

Giyilmeyen Kıyafetler İçin Bağış Yapabileceğiniz 10 Kurum

giysi bağışı
Fotoğraf: engin akyurt

Farklı şehirlerde faaliyet gösteren birçok kurum, kişilerin kıyafet bağışı nereye yapılır sorusuna cevap bulmasına yardımcı oluyor. Farklı kitleler ile ilgilenen ve her alanda ya da bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaşan bu kurumlar, temiz ve giyilebilir durumda olan kıyafetleri kabul ediyor. Dönemsel olarak ihtiyaç listeleri de yayınlayan vakıflar, kıyafetin yanı sıra farklı kategorilerde bağışlar toplayarak da ulaşabildikleri kişilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Eğer dolaplarınızı düzenlediyeseniz ve kıyafetlerinizi ayırdıysanız bağış yapabileceğiniz kurumlara birlikte bakalım.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD)

kıyafet bağışı
Fotoğraf: Wander Fleur
İstanbul Beyoğlu ŞubesiŞahkulu, Yörük Çıkmazı, No:1
İstanbul Kadıköy ŞubesiAcıbadem, Haydar Yücebaş Sk. Sinem Apt No:7/3
Ankara Genel MerkezDr. Mediha Eldem Sokak No: 67 Kocatepe
Telefon0312 431 62 20
Web Sitesihttps://www.tysd.org.tr/

Türkiye Yardım Sevenler Derneği, 1928 yılından beri faaliyet gösteriyor. Genel merkezi Ankara’da olan derneğin neredeyse her ilde şubelerini bulmak mümkün. Dilerseniz giymediğiniz kıyafetleri bulunduğunuz ildeki şubeye veya genel merkeze götürerek bağışlayabilirsiniz. Ayrıca kuruma, kıyafetin yanı sıra kırtasiye ve gıda bağışları da gerçekleştirebilirsiniz.

Acil İhtiyaç Vakfı

eski kıyafet bağışlamak

AdresFetih Caddesi Alptekin Sokak No: 12 Bahçelievler/İstanbul
Telefon0536 777 12 42
Web Sitesihttps://www.aipvakfi.org/

1992 yılında kurulan vakıf, ana amacını imece usulünü geliştirmek olarak belirlemiş. Bu bağlamda kıyafet bağışı dışında erzak, burs ve beyaz eşya bağışlarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bağışların dışında vakfın farklı ürünler sattığı bir e-ticaret kanalı da bulunuyor. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak veya sevdiklerinize hediyeler almak için Acil İhtiyaç Vakfı ürünlerini tercih ederek de kuruma katkıda bulunabilirsiniz.

Sevgi Mağazası

giysi bağışlamak
Fotoğraf: Cam Morin
AdresAcıbadem Mahallesi Sarayardı Caddesi Ata Sokak Orkide Apartmanı No: 7/A Kadıköy/İstanbul
Telefon0216 545 84 59
Web Sitesihttps://www.sevgimagazasi.org/

Merkezi İstanbul’da olan Sevgi Mağazası, Türkiye’nin birçok noktasındaki ihtiyaç sahipleri için kampanyalar düzenliyor. Kullanılmayan kıyafet bağışı dışında dönemsel olarak düzenlediği erzak, oyuncak ve kitap gibi kampanyalar ile farklı alanlarda yardımları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılıyor. Gerçekleştirdiği projelerin web sitesinde yayınlayan ve toplanan yardımların nerelere ulaştığını da şeffaf bir biçimde gösteren Sevgi Mağazası, her dönemde ihtiyaç sahiplerinin yanında olmanızı sağlıyor. 

Türkiye Sakatlar Derneği

kıyafet bağışı yardım dernekleri
Fotoğraf: Perry Merrity II
AdresÖrdek Kasap Mahallesi Aşağıguraba Caddesi No: 31/33 Kat: 4 Fatih, İstanbul
Telefon0212 521 49 12
Web Sitesihttps://www.tsd.org.tr/

1960 yılında kurulan ve en eski engelli derneklerinden biri olan Türkiye Sakatlar Derneğinin kıyafet bağışı İstanbul ile sınırlı değil. Genel merkezi Çapa’da bulunan derneğin toplamda 57 farklı şubesi bulunuyor. Türkiye’nin birçok ilinde kolayca ulaşılabilen dernek, geçtiğimiz yıl itibarıyla 25 bin giysi yardımı yapmış. Her yıl bağışçı sayısı artan derneğin kıyafet dışında tekerlekli sandalye, öğrenci bursu, medikal ve psikolojik destek gibi imkanları da bulunuyor. 

Mahkumder

kıyafet yardımı

AdresYakuplu mah. 46. sok. No:40 Beylikdüzü/İstanbul
Telefon0212 967 2423
Web Sitesihttps://www.mahkumder.org/

Herhangi bir suç nedeniyle hapis yatan fakat kendini geliştirmek ve yeniden hayata karışmak isteyen mahkumların yaşamına dokunmak için kurulan Mahkumder, farklı alanlarda bağışlar kabul ediyor. Özellikle kitap bağışlamak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları Mahkumder, yıpranmamış ve giyilecek durumdaki kıyafetleri de kabul ediyor. Nakdi yardımları da kabul eden dernek, toplanan paralarda baston, gözlük gibi akla gelmeyen fakat ihtiyaç duyulan eşyaları da karşılıyor. 

Kansersiz Yaşam Derneği

deprem bölgesi yardım

AdresArap Camii Mahallesi, Tersane Caddesi, Samur Sokak, Çetaş Han No:4 Kat:6 Karaköy/İstanbul
Telefon0850 474 5293
Web Sitesihttps://kayd.org.tr/

Kansersiz Yaşam Derneği, nakdi bağışların yanı sıra kıyafet bağışı kabul eden kurumlar arasında yer alıyor. Giyilebilir ve sağlam tüm kıyafetleri alan kurum, bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Kanserli kişilerin yanı sıra deprem bölgesine de yardım da yapıyor. Ayrıca derneğe dilerseniz kırtasiye yardımı da yapabilir veya Bi İyilik Dükkanı aracılığıyla alışveriş yaparak destek olabilirsiniz.

Çocuklar Hep Gülsün

yardım dernekleri
Fotoğraf: Ben Wicks
AdresBademlik Mah. Bademlik Yolu Caddesi No: (Eski)135/A (Yeni) 81/B Keçiören/Ankara
Telefon0542 811 82 37
Web Sitesihttps://cocuklargulsunhep.org/

Merkezi Ankara’da olan dernek, çeşitli yardımları kendi belirledikleri ailelere ulaştırıyor. Kullanılmayan kıyafetleri bağışlamak için ideal olan dernek, ayrıca gıda, fatura, eşya ve kira yardımları da kabul ediyor. Tüm bunların yanı sıra kendinize bir kardeş aile bulma fırsatı da sunan dernek, böylece sadece giysi bağışı ile sınırlı kalmak istemeyenler için de bir alan açmış oluyor. 

Dost Eller Mağazası

ikinci el kıyafet mağazası

Beşiktaş Belediyesi AdresYıldız Mahallesi Çırağan Caddesi No: 77 Beşiktaş/İstanbul
Beşiktaş Belediyesi Telefon0212 236 10 20 – Dahili No: 122
Beylikdüzü Belediyesi AdresGürpınar Mahallesi Adnan Menderes Caddesi No: 17/C Siteler Beylikdüzü/İstanbul
Beylikdüzü Belediyesi Telefon444 09 30

Sosyal belediyecilik düsturuna sahip birçok belediye, eski kıyafet veya eşyaları ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor. Fakat Dost Eller Mağazası, ihtiyaç sahiplerinin gidip tüm eşyaları görebildiği ve belirlenen sınır dahilinde istediği ürünü seçebildiği fiziksel bir mekan. Beylikdüzü ve Beşiktaş’ta yer alan mağaza uygulaması, farklı belediyeler tarafından da hayata geçirilmeye başlandı. Belediyelerin web sitelerinden ayrıntılı bilgi alabilir ve kendi bulunduğunuz ilçede giyilmeyen kıyafetlerinizi kolayca bağışlayabilirsiniz.

İzmir Gönüllüleri Giysi Mağazası 

AdresErzene Mah. 10. Sok. No:2/A Bornova
Telefon0551 067 74 49
Web Sitesihttps://izmirgonulluleri.org/giysi-butigi/

Tamamen İzmir’de yaşayan yardımsever insanlar tarafından kurulan küçük bir binada faaliyet gösteren dernek, topladıkları yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bu binada bir kafeleri olan ve buradan elde ettikleri geliri yardım için kullanan dernek, binanın odalarında kısıtlı bir alanda market ve giysi mağazası da oluşturmuş. Buraya getirilen erzakları dağıtılmak üzere paketleyen, kıyafet bağışları ile elde ettikleri giysilerle de ücretsiz alışveriş imkanı sunan dernek, ücretsiz atölyeler de düzenliyor. Kısıtlı alanları nedeniyle fazla ev eşyası barındıramayan İzmir Gönüllüleri, eşya bağışlamak isteyen insanlar ihtiyaç sahiplerini de buluşturuyor. 

Ankara Üniversitesi Giysi Bankası 

Giyilmeyen Kıyafetleri Nereye Verebilirim?
Fotoğraf: Priscilla Du Preez

Web Sitesi: http://sks.ankara.edu.tr/giysi-bankasi/ 

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi, kullanılmamış veya eski ama iyi durumda olan kıyafetleri öğrencilerle buluşturuyor. Ankara’nın çeşitli yerlerinde bulunan giysi bankaları sayesinde evlerinden uzak olan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler, eğitim hayatları boyunca ihtiyaçlarını bu alanlardan karşılayabiliyor. 

Bonus: Giysi Kumbaraları 

Tüm bu kurumların dışında Türkiye’nin dört bir yanında belediyeler tarafından yerleştirilmiş giysi kumbaraları da kıyafet bağışlama için en kolay yöntemlerden biri. Merkezi lokasyonlardan en uzaktaki mahallelere kadar birçok noktada bulunan giysi kumbaralarına atılan giyilmeyen kıyafetler, belediyeler tarafından ayıklanıyor ve ihtiyaç sahiplerine iletiliyor. Eğer bulunduğunuz bölgede giysi kumbarası yoksa bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak bir kumbara yerleştirilmesini talep edebilirsiniz. 

Giyilmeyen Kıyafetler Nerede Satılır?

ikinci el satış

Eğer giyilmeyen kıyafetler bir gelir kaynağı olsun derseniz giysilerini belirli bir ücret karşılığında satabilirsiniz. Kıyafetlerimi nereye satabilirim diye soruyorsanız sizin için listelediğimiz en fazla tercih edilen platformları inceleyebilirsiniz.

Dolap

kıyafet satmak için site

Web Sitesi: https://dolap.com/ 

Trendyol çatısı altında yer alan ikinci el kıyafet satış sitesi Dolap, hem çocuk hem de yetişkin giysilerini rahatlıkla bulabileceğiniz bir yer. İyi durumdaki giysi, çanta, ayakkabı, aksesuar gibi birçok eşyanızı dilerseniz bu site aracılığıyla satışa çıkarabilirsiniz. 

Gardrops

ikinci el mağazası

Web Sitesi: https://www.gardrops.com/ 

Giyilmeyen kıyafetler için satış yapabileceğiniz bir diğer online platform ise Gardrops. Gelinlikten çantaya, elbiselerden ayakkabılara kadar geniş bir kategoriye sahip olan Gardrops, alışveriş yapmak için de fazlasıyla tercih ediliyor. Özellikle sitede bulunan ünlü gardıropları kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanıyor. 

Vintage Mağazalar 

eski kıyafet mağaza

İkinci el kıyafet satan mağazalar, hem alışveriş yapmak hem de giyilmeyen kıyafetler satmak için ideal. Özellikle anne babanızdan kalma giysileriniz varsa vintage mağazalar aracılığıyla bu kıyafetleri yeniden dolaşıma sokabilir ve bir atık olmaktan kurtarabilirsiniz.

Kapak Fotoğraf: Sarah Brown