ski Kıyafetleri Değerlendirme Fikirleri

Eski Kıyafetleri Değerlendirme Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021

Eski kıyafetlerinizi ya da giymediklerinizi elden çıkarmadan önce bir kez daha düşünün. Hele “Şu eskiler bir dolaptan çıksın da yeni kıyafetlere bir yer açılsın.” fikrindeyseniz iki kez düşünün. Devir, gardırobunuzu doldurma devri değil! Artık minimalist yaşamların, dünyamızın geleceği ve iklim krizi üzerindeki etkisini konuştuğumuz bir çağdayız. Dolayısıyla gereksiz tüketime dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile. O halde eski kıyafetleri değerlendirme ve tekrar kullanıma sokmak için neler yapabiliriz?

Geri dönüşümün gücüne, eskiyen ve kullanmadığımız kıyafetlerimizde birebir tanık olabiliriz. Mahallelerde gördüğümüz giysi kumbaraları, geri dönüşüm için güzel bir örnek ancak elimizdeki kıyafetleri bambaşka bir ihtiyaca karşılık gelecek şekilde dönüştürmek de bir o kadar kıymetli. Amacımız giysilerimizin sayısını çoğaltmak değil, elde olanı yepyeni bir ürüne çevirerek sürdürülebilir bir anlayışa hizmet etmek olmalı.

eski kıyafetleri değerlendirme

Fotoğraf: Waldemar Brandt

Giymediğiniz bir kot pantolon, eski bir elbisenizin düğmeleri, kullanmadığınız çantalar, aşınmış gömlekleriniz, etek ya da birçok aksesuarınız, küçük ve basit dokunuşlarla yepyeni bir ruha bürünebilir, farklı bir tarz ortaya koyabilir. Kıyafetlerinizin, el emeği bir yolculukla özgün, hikayesi ve yaşanmışlığı olan farklı bir ürüne dönüşmesi sizi mutlu etmez mi?

Niyetimiz bu yazıyı okuyan herkesin şöyle bir kıyafetlerini gözden geçirmesi ve atacağı ya da elden çıkaracağı giysilerin dönüşümü için kolları sıvaması. Zira bu gerçekleşirse gereksiz tüketimin yol açacağı pek çok çevresel tahribatın da önüne geçilebilir. 

O halde eski kıyafetlerimizin geri dönüşümü konusunda orijinal fikirler ile karşınızdayız. El beceriniz yatkınsa hemen harekete geçin. Bu alanda iddianız yoksa eminiz ki çevrenizde size yardımcı olacak birileri mutlaka vardır.

Kot Pantolonlarından Yaratıcı Sonuçlar

eski kıyafetleri değerlendirme kot pantolonlar

Fotoğraf: Utopia By Cho 

Gündelik yaşamda en sık tercih edilen giysilerden biri kot pantolonlar. Eskiyen, giymediğiniz ya da modası geçmiş diye bir kenara kaldırdığınız kotlarınızdan, değişik ürünler elde edebilir veya bambaşka denim modelleri yaratabilirsiniz. Görselde de gördüğünüz üzere eski siyah bir kot pantolonun üzerine yüzlerce giysi etiketi dikilerek marjinal bir tasarım elde edilmiş. 

dönüştürülen kotlar

Fotoğraf: Utopia By Cho 

Esasında konu, tamamen yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze kalmış. Dilerseniz kotlarınızda değişik kesimler deneyerek kot şort modelleri üretebilir, dilediğiniz sıklıkta kesikler atarak yırtık kot modasına dahil olabilirsiniz. Kot parçalarından yeni kotlarınıza yamalar yapabilir, şapkalarınızın üzerinde kot parçaları dikebilir, bambaşka bir tarz ortaya koyabilirsiniz.

Eski kıyafetleri değerlendirme konusunda kot pantolonlar, kot çanta elde etmek için de oldukça ideal. Spor bir şıklık yakalayabileceğiniz kot çantalar, özellikle kotun ön bölümü ve arka ceplerinin bulunduğu üst kısmından faydalanılarak yapılıyor. Yine kullanmadığınız farklı renk ve modellerdeki kotları uygun parçalar halinde kesip bir kırlent ya da yastık kılıfı dikebilirsiniz. Bu tip aksesuarlar evinize spor bir hava katar ve özgün köşeler yaratmanıza yardımcı olabilir. 

Eski Düğmeler ile Şık Tasarımlar

eski kıyafetleri değerlendirme

Fotoğraf: Julia Malushko

Aksesuardaki şıklığın önde gelen parçalarından biri olan düğmeler, doğru kullanıldığında bir kıyafetin havasını baştan sona değiştirebiliyor. Çok sevdiğiniz ancak artık giymediğiniz eski bir giysinizin mevcut düğmelerinden vazgeçmek istemiyorsanız o düğmeleri başka kıyafetlerinize dikebilir, elbiselerinize yeni bir görüntü kazandırabilirsiniz. Tabii düğmelerini söktüğünüz eski kıyafeti sakın atmayı düşünmeyin. Eminiz o kumaşlar, farklı bir kıyafete dönüşmek için heyecanla bekliyor.

Etek ve Tişörtlerden Bez Çantalar

eski etek ve tişörtlerden bez çanta

Fotoğraf: Michael Burrows

Tek kullanımlık eşyalara dur demeye başladığımız bu dönemlerde artık bez çantalar tercih ediliyor. Eskiyen tişört ve uzun etekleriniz varsa hiç durmayın. Makası ve dikiş setinizi elinize alın ve çantanızı tasarlamaya başlayın. Yıkanabilir özelliklerinden dolayı uzun süre kullanabileceğiniz bez çantalar, plastik ve poşet kullanımını azalttığı için de doğa adına harika bir adım.

Modası Geçmiş Gömleklerden Havalı Bluzlar

eski gömleklerden yeni bluzlar

Fotoğraf: flamingotoes.com

Gömlekleriniz harika bir bluza dönüşebilir. Hele babanızın, eşinizin ya da erkek kardeşinizin giymediği bol kesimli gömlek modelleri, bu iş için çok daha uygun. Kesip biçme işlemlerinde elinizde çok kumaş olması gerekeceği için bol ya da oversize modelleri dönüştürmeye çalışın. 

Saten Elbiselerinizden Göz Alıcı Aksesuarlar

Saten elbiseleri aksesuarlara dönüştürün

Fotoğraf: Skylar Kang

Saten giysilerinizi artık giymiyor ve dolapta öylece bekletiyorsanız kolları sıvayın. Aksesuar merakınız varsa saten kumaşlardan türlü türlü aksesuarlar dikebilir, şıklığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin saten bir elbise ya da giysiden keseceğiniz parçalarla kendiniz ve çocuklarınız için fiyonklu saç bandanaları yapabilirsiniz. Eşarp kullanıyorsanız saten elbise kumaşınızdan eşarp dikebilir, boynunuza fular yapabilir ya da pantolonlarınızın beli için kemer kumaşı ayarlayabilirsiniz.

Takı ve Aksesuarlarınız Tişört ve Gömleklerinizi Süslesin

Kullanmadığınız takılarınızdaki boncuk ve süs materyallerini tişört veya gömleklerinizi süslemede kullanabilir, elinizdeki giysilere farklı albeniler kazandırabilirsiniz. Özellikle arma gibi aksesuarları tişört ve gömleklerinizin kol ve omuz bölgelerine dikebilirsiniz. Kaneviçe gibi el işi yetenekleriniz varsa gömlek ile tişörtlerinize çeşitli desenler işleyebilir otantik modeller üretebilirsiniz. Eski kıyafetleri değerlendirme konusunda seçenekleriniz sınırsız! Önemli olan tek şey ise yaratıcılığınız…

Abiyelerinize Küçük Dokunuşlarla Bambaşka Modeller

eski kıyafetleri değerlendirme abiyeler

Fotoğraf: olegcassini.com.tr

Eski abiye elbiseleriniz ufak dokunuş ve basit tadilatlarla yepyeni bir görünüme kavuşabilir. Daha önce katıldığınız bir davette giydiğiniz elbiseyi tekrar giymek istemiyor, başka bir tarz yaratmak istiyorsanız eldeki elbiselerinizi geri dönüştürmeniz çok yerinde bir karar olur. Abiyelerinizin boyları ile oynayabilir, sırt bölümlerine hareket katabilir, belirli kısımlarına tül dikebilir ya da yırtmaç gibi dekolteler oluşturabilirsiniz. Seçimleriniz, hem zevkinize hem de vücut tipinize göre dilediğiniz gibi şekillenebilir, yepyeni modellere kolaylıkla dönüşebilir. 

Şimdi eski kıyafetleri değerlendirme konusunda harekete geçmenin tam zamanı! Haydi gardıroplara…

Kapak Fotoğrafı: Pavel Danilyuk