Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir?

Son yıllarda globalizmin büyük bir hız kazanması sebebiyle tüketim alışkanlıklarımız kayda değer oranda değişiyor. Öte yandan tüketim alışkanlıklarımızın değişimi, iklim krizi gibi sorunları tetikleyen nedenler arasında. Bu noktada kurtuluşumuz daha az tüketim ve sade bir yaşam olabilir. Peki sade bir yaşam biçimini benimsemek anlamına gelen minimalist yaşam ne demek? Minimalist kime denir? İşte gönüllü sadelik felsefesi minimalizm hakkında tüm bilgiler…

Minimalizm Ne Anlama Geliyor? Minimalist Ne Demek?

Minimalizm Nedir?
Fotoğraf: Ioannis Ioannidis 

İkinci Dünya Savaşı sonrasında özellikle sanatta ortaya çıkmaya başlayan minimalizm, özneleri gereksiz detaylardan arındırmak, öze indirgemek anlamına gelir. Minimalizmin mottosu “Az, çoktur.” (Less is more) olarak bilinir. İlk defa 1960’lı yıllarda konuşulmaya başlanan akım özellikle mimaride kendine yer bulmuştur. Eserlerinde minimalizm felsefesini benimseyen sanatçılara minimalist denir.

Minimalizm, 60’lı yıllarda sanat çevrelerinde yayıldıktan sonra bir yaşam biçimi olarak da ele alınmıştır. Bu kapsamda minimalist yaşamın “Az tüketim, çok huzur.” gibi bir mottoya sahip olduğu söylenebilir. Kısa sürede tüm dünyada yayılmaya başlayan minimalizm akımı, bireylerin yaşamlarında karmaşıklıktan çok sadeliğe yönelmesini sağlar.

Minimalist Yaşam Nedir?

Minimalist Yaşam
Fotoğraf: Andriyko Podilnyk

Minimalist yaşam, modern dünyanın hızlı tüketim anlayışını reddederek hayatın her alanında sade ve basit bir yaşam biçimi benimsemektir. Kendini minimalist olarak tanımlayan bir kişi, varoluşunu nesnelere addetmek yerine içselliğe dönerek mental zenginliğe yönelir.

Sürdürülebilirlik ve çevrecilik gibi kavramlar için minimalist yaşam büyük önem taşır. Çünkü minimalizm felsefesi, daha az tüketim ve daha sade bir yaşam öngördüğü için kapitalizmin tüketim pençesinden bireyleri kurtarır. Öte yandan kendini objeler veya nesneler yerine ruhani nitelikleriyle tanımlayan bireyler, modern insanın yaşadığı psikolojik sorunlara karşı güçlü bir mental sağlık kazanır. Özetle minimalist yaşam, sadelik ile çoğalmaktır!

Gönüllü Sadelik Nedir, Ne Değildir?

Minimalist yaşam, çoğunlukla “gönüllü sadelik” olarak da tanımlanır. Sıklıkla karşımıza çıkan minimalist yaşam örnekleri, dış görünüşte kavramın kendisini iyi bir şekilde yansıtıyor gibi görünse de felsefe bakımından minimalizmi yansıtmayabilir. Yani minimalizm, sırf daha sade bir görünüme ulaşmak için gardırobunuzu yeniden düzenlemek veya minimalist bir oda görüntüsü için duvarları yeniden boyamak değildir.

Minimalizm, ihtiyaçlarımızı sorgulamakla başlar. Yeni bir çantaya ihtiyacım var mı? Eşyalarımı değiştirmeye ihtiyacım var mı? Yeni bir ruja, yeni bir parfüme, yeni bir koltuğa ihtiyacım var mı? Kışın domates ve çilek, yazın ise mandalina yemeye ihtiyacım var mı? İstanbul’dan Ankara’ya giderken uçağa binmeye ihtiyacım var mı? Tüm bunlara yanıtımız “İhtiyacım yok ama…” olacaktır. 

Minimalist yaşam, ihtiyaçlarımızın dışındakileri almamaya, aslında aşırı tüketime karşı bir akımdır. Fazla tüketimi değil, kararında tüketimi destekler. Gönüllü sadelik, adından da anlaşılabileceği gibi elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanmayı, daha fazlasından ise gönüllü olarak vazgeçmeyi öğütler.

Minimalist Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Minimalizm İpuçları
Fotoğraf: David van Dijk

Minimalist yaşama ulaşmak için az tüketim, tasarruf, yeniden kullanım ve geri dönüşüm gibi kavramları hayatınıza entegre etmeniz gerekir. Bu şekilde doğaya çok daha saygılı bir yaşam biçimiyle gelecek nesillerin hakkı olanları ellerinden almanızın önüne geçebilirsiniz. Unutmayın, bugün çöpe attığınız bir karton kahve bardağı, 50 yıl sonra torununuzun istese de alamayacağı kahvelere dönüşebilir. Bu bağlamda gerçek sadeliğe ulaşmak ve daha sürdürülebilir bir yaşam biçimi benimsemek için aşağıdaki minimalizm ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 • Var olan eşyalarınızı elden geçirin, atmayın, yenilerini almayın, ihtiyacınız olanları kullanmaya devam edin, ihtiyacınız olmayanları hediye edin, verin ya da satın ve böylece azaltın.
 • İhtiyacınız olan şeyleri alırken doğa dostu olanları tercih edin. Bir kot pantolona, tişörte, çantaya, deodoranta, deterjana ihtiyacınız olduğunda, doğa dostu olanları, yerel üreticilerin ürettiklerini alın.
 • Az tüketin. Enerji ve su tüketiminde de minimalist olun. Birkaç parça giysiyi yıkamak için tüm çamaşır makinesini çalıştırmayın. 
 • Mevsim sebze ve meyvelerini, ekolojik gıdayı tercih edin. Ekolojik gıdalar, hızlı tüketim kavramına göre üretilmediği için çok daha çevrecidir.
 • Çöpünüzü azaltın. Sahip olduğunuz bir nesnenin elinizden çıkmadan önce hangi farklı yollarla yeniden kullanılabilir olabileceğini düşünün. Bu sayede atık miktarını azaltmak çok daha kolay hale gelecektir.
 • İyi bir tatil geçirmek, gezilerinizde çok uzaklara gitmek değildir. Henüz yanı başınızda olan güzellikleri keşfetmemişken, tatilde Amerika’ya gitmek yerine yanı başınızdaki doğal alanlarda, doğa ile iç içe bir tatil planlayın. 
 • Zaman, en önemli kaynağımız ve en büyük zenginliğimizdir. Zamanınızın içine aktiviteler sıkıştırmayın; kendinize, sevdiklerinize, yuvanıza, sizi asıl iyi gelen şeylere kaliteli zaman ayırın. 
 • Sevdiklerinize hediyeler alırken, deneyim yaşayabilecekleri, bir şeyler üretebilecekleri ürünleri tercih edin. Örneğin onlara yeni bir kazak yerine bir bitki tohumu verin.
 • Doğum gününüz yaklaşıyorsa ve aslında herhangi bir şeye ihtiyacınız yoksa sevdiklerinize sizin adınıza bir sivil toplum kuruluşuna bağış yapmalarını rica edebilirsiniz.
 • Hayatınızı hafifletin. Gardırobunuzu, oturma odanızı, zamanınızı, sorumluluklarınızı hafifletin. Her bir yükün üstünüzden kalkmasıyla kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.
 • Sevdiklerinizle iletişim kurarken süslü ve karmaşık cümlelerle düşüncelerinizi ifade etmeye çalışmak yerine, basitçe duygularınızı ifade etmeyi deneyin. Duygu söylemek en yalın ifade biçimidir ve çatışmaları da azaltır.

Minimalist Yaşam Örnekleri

Şimdiye kadar öğrendikleriniz ve deneyimlediklerinizin büyük bir yıkımı olan minimalizme geçişte zorlanabilirsiniz. Eğer minimalist yaşama geçmek istiyorsanız takip edebileceğiniz ve size yardımcı olabilecek bazı YouTube kanalları bulunuyor. Bu kanallar, genellikle minimalist yaşama geçiş aşamalarını ve minimalist yaşam tecrübelerini paylaşıyor. 

The Minimal Mom

Tom ve Dawn adında bir çiftin dört çocuklarıyla beraber kurduğu ve yürüttüğü minimal yaşam tarzının bulunduğu kanal, minimalizmin herkes için uygun olduğunu gösterir nitelikte. 

Matt D’Avella

YouTube’daki en ünlü minimalist kanallardan olan Matt D’Avella, sade bir yaşam için büyük önem taşıyan tavsiyeler veriyor.  Aynı zamanda bir belgesel yapımcısı olan Matt, izleyicilerine hem kaliteli hem de dopdolu içerikler sunuyor.

Türk İşi Minimalizm

Sadeleşmeyi hayat biçimi olarak benimseyen Hale, uzun yıllardır minimalizm üzerine kendi blogunda yazılar yazıyor. Geçtiğimiz senelerde YouTube kanalıyla minimalizm tavsiyeleri vermeye başlayan içerik üreticisi, yayınladığı kısa videolarla insanları sade bir yaşama davet ediyor.