Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler

Sağlığımız ile ilgili en kafa karıştırıcı dönemlerden birindeyiz desek haksız sayılmayız. Öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı gibi durumlarda aklımıza ilk gelen “Acaba Covid mi geçiriyorum?” sorusu oluyor. Yaşadığınız basit bir soğuk algınlığı veya üşütmeye bağlı nezle, grip, geniz akıntısı, balgam ve öksürük gibi semptomlarsa doğanın gücüne başvurabilir, sizlere önereceğimiz doğal balgam söktürücü bitkilerden faydalanabilirsiniz. 

Evde Balgam Söktürücüler

Balgam söktürücü bitkiler hangileri sorusu yanıtlanırken akla önce evdeki öksürük ve balgam söktürücü bitkiler geliyor. Bunlar herkesçe bilinen ve çoğu evde halihazırda bulunan bitkiler. Doğal balgam söktürücüler arasında; kekik, andızotu, yabani vişne gibi bitkiler bulunuyor.

Kekik

Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Fotoğraf: Joanna-Rae-Lopez

Kışın gelmesiyle nezle ve üst solunum yolu gibi hastalıklara yol açan enfeksiyonlara daha açık hale geldik. Doğal yoldan evde balgam söktürücü ne olabilir diye düşünüyorsanız cevabı basit. Kekik bitkisi, solunum ile ilgili birçok rahatsızlıkta oldukça etkilidir. Kekiğin özellikle astım hastaları için çok yararlı olduğu, solunum yollarındaki spazmı rahatlattığı söylenir. Kekik bitkisindeki nemlendirici etki, solunum salgılarının yapışkanlığını azaltmaya yardımcıdır. Kekik balgam söktürür mü diye merak ediyorsanız kekik balgamın çıkarılması sağlar ve bronşları harekete geçirir. Bununla birlikte akciğeri mikroplardan da arındırır.

Andızotu

Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Fotoğraf: Yibg

Andızotu bitkisi, fazla mukus salgısından kaynaklı üst solunum hastalıkları için birebirdir. Fazla balgamı kurutarak bronşlardan atılmasına yardımcı olur. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı kekiğe de benzer. Andızotu aynı zamanda bronşit ve diğer solunum yolu hastalıkların tedavisi için Hindistan ve Antik Çin’de kullanılmıştır. Bitkisel balgam söktürücü özelliğinde olan bu faydalı bitki, ayrıca safra akışını sağlar ve karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde başvurulur.

Efedra

Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Fotoğraf: makemone.ru

Bir damar genişletici bitki olarak öne çıkan efedra bitkisinin solunum sistemi üzerine ciddi katkıları vardır. Efedra, solunumun rahatlamasını ve salgıların kurumasını sağlar. Bronşları rahatlattığından astım hastalığının tedavisinde etkili olur. Saman nezlesine iyi gelir. Soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin ortaya çıktığı anlarda da kullanılabilecek bir bitkidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, tansiyon hastalarının doktorlarına danışmadan bu bitkiyi kullanmamaları gerektiğidir. Efedranın bazı durumlarda kan basıncını yükseltmesi söz konusu olabilir. Merkezi sinir sistemini harekete geçirici etkisinden dolayı da bu konuda hassasiyet gösteren kişilerin dikkatli kullanması gerekir. Bu uyarıların dışında efedra, üst solunum yolu hastalıkları için oldukça fayda sunan bir bitkidir.

Yabani Vişne

Öksürüğe İyi Gelecek Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Fotoğraf: Alex-Belogub

Yukarıda bahsettiğimiz doğal balgam söktürücü bitkilerin arasında yabani vişnenin farklı bir yeri var. Yabani vişne; balgamı sökmek için değil, daha çok öksürük ataklarınızda öksürüğünüzü kesmeniz için başvurabileceğiniz bir bitkidir. Yani bu yabani vişne, doğal öksürük gidericidir ve öksürme istediğinizi azaltır.

Ayrıca melekotu, meyankökü ve sarımsak bitkileri de güçlü bir balgam sökücü özelliği taşırlar. Eğer sizin de yaşadığınız rahatsızlık üşütmeye ve herhangi bir viral virüse bağlı geliştiyse nezle, grip, öksürük, balgam gibi semptomlara iyi gelecek bu bitkilerden ölçülü ve dengeli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Gerektiği durumlarda da doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Kaynak Kitap: Tabiatın Bilinmeyen Mucizeleri – J. Cammarata

Kapak Fotoğrafı: Gate74