Bodrum, Akdeniz’de Mavi Ekonominin Lideri Olmayı Hedefliyor

Bodrum, Akdeniz’de Mavi Ekonominin Lideri Olmayı Hedefliyor

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Turizmin sürdürülebilir geleceğine dair bir altyapı oluşturulmak üzere ilk kez bu yıl düzenlenen Bodrum Turizm Forumu, 14 Ekim’de konuşmacılar, konuklar ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleşti. 

Forum; Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Akdeniz Turizm Vakfı ve 34. Amerikan Hastanesi The Bodrum Cup iş birliğiyle Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da düzenlendi. Forumda “Mavi Ekonomi Hakkında Yeniden Düşünmek” başlığıyla paneller ve Think-Tank toplantıları gerçekleştirildi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, gezegeni korumayı, insanları gözetmeyi ve refahı artıracak sürdürülebilir bir denge sunacak turizm faaliyetlerini teşvik etmeyi hedefleyen foruma çok sayıda önemli isim katıldı. Bu isimler arasında; CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, PM Üyesi Gizem Sayar Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Avrupa Birliği kurumlarından ve Akdeniz ülkelerinden turizm konusunda karar vericiler, fikir önderleri, oda başkanları, Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Genel Müdürü Mehmet Doğan Ferman, ulaşım uzmanları, çevreciler, sektör paydaşları ve gazeteciler yer aldı.  

 

Bodrum, Akdeniz’de Mavi Ekonominin Lideri Olmayı Hedefliyor

Kıdemli Yapımcı ve Africa Matters programının sunucusu Adesewa Josh’un moderatörlüğünde başlayan forumun açılışında Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Bodrum Cup’ın sadece bir yarış değil Bodrum’un tüm güzelliklerinin bir haftaya sığdırılmış hali olduğunun altını çizerek kurum olarak hedeflerinin sürdürülebilirliği sağlamak ve Bodrum Cup’ın arkasında herkesi birleştirmek olduğunu ekledi.

Ahmet Aras: “Bodrum olarak mavi ekonominin ve sürdürülebilir turizmin liderliğini hedefliyoruz.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, forumda Akdeniz ve Türkiye turizmini geleceğe taşıyacak sürdürülebilir projelerin gündeme getirilmesine fırsat sunulduğuna dikkat çekerek Bodrum’un, mavi ekonominin lideri olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Foruma ev sahipliği yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ortak gelecek için bir fırsat bölgesi oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti: 

“Turizm sektörünün dünyada dayanıklılığının artırılması ve sürdürülebilir hale dönüşmesi için çaba göstermemiz gerekiyor. Bodrum olarak kültürel değerlerimizle ve doğamızla büyük bir potansiyele sahibiz. Sadece deniz ve kum değil, eko turizm, kırsal turizm, kültürel turizm gibi pek çok imkân sunabiliyoruz. Artan iklim krizi ve çevreyle ilgili diğer sorunlar, turistlerin gittikçe seyahat tercihlerini daha çok etkilemeye başladı. Biz de turizm stratejilerimizi Mavi Ekonomi gerçeklerine uygun biçimde geliştirmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte sürdürülebilir turizm, yerel ekonominin çeşitlenmesi, yerel kalkınmanın ele alınması ve gelecek açısından hem fakirliğin hem göçün azaltılması için önem arz ediyor. Turizm önemli bir yumuşak güç; sosyal, kültürel kalkınmaya çok ciddi katkılar sağlayan; barışa ve demokrasiye katkı yapan bir sektör.”

Akdeniz havzası olarak ortak bir kaderi paylaştıklarını dile getiren Aras; pandemi, iklim krizi, biyoçeşitliliğin korunabilmesi, yenilenebilir enerji kaynakları ve her türlü çevre sorunuyla mücadele gibi ortak konuların çözümü için çok kademeli iş birlikleri yapılmasının gerekliliğini vurguladı. Bu anlamda ortak gelecek için bir fırsatlar bölgesi yaratılması gerektiğini de belirten Aras, bu çerçevede Bodrum Turizm Forumu’nun, turizm sektörünün dünyada dayanıklılığının artırılabilmesi yönünde önemli katkılarda bulunabileceğini de ekledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle kapanış konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı, “Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır.” diyerek geleceğimiz için umutlu olmamız gerektiği mesajını verdi. Bugünden çıkarımın önemli olduğunu sözlerine ekleyen Ahmet Aras, beraber olmanın değerini vurguladı.

Osman Gürün: “Akdeniz’i barış denizi haline getirmeliyiz.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın 1448 kilometre kıyı uzunluğuyla pek çok turistik destinasyona sahip olduğuna değindi ve Bodrum’un bu açıdan bir amiral gemisi olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Turizm; barışı, sevgiyi ve karşılıklı anlayışı olumlu etkileyecek önemli bir hareket. İnsanlar birbirini tanıdıkça sabit fikirlerden uzaklaşabilir. Kavganın olduğu yere turist çekmek mümkün değil. Bunun için önemli konu, Akdeniz’i bir barış denizi haline getirmek; birbirimizin kültürünü, arkeolojik değerlerini daha çok tanımak ve birbirimizi daha çok sevmeyi sağlamaktır. Bu toplantının da amacı bu. Çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için daha güzel bir dünya yaratabiliriz. Sizler bu amaçlara dolaylı olarak etki eden çok önemli aktörlersiniz. Çabanız için sizlere teşekkür ediyorum.” 

Tony Zahra: “Turizm, barışı getiren en önemli unsurlardan biri”

Malta merkezli Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra, turizmin kültürel değişimi sağlayan ve barışı getiren en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti. Akdeniz Vakfı’nın birtakım çıkarlar nedeniyle ayrı düşülen tüm taraflarla bir araya gelinmesi vizyonuyla  kurulduğunu ekledi. Zahra, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Hepimiz aynı veya benzer kültürü paylaşıyoruz. Dinlerimiz, görüşlerimiz belki farklı olabilir ama bunlar, bir araya gelmemize, çözümler geliştirmemize engel olmamalı.”

Panellerde “Mavi Ekonomi” Odaktaydı

Bodrum, Akdeniz’de Mavi Ekonominin Lideri Olmayı Hedefliyor
Soldan Sağa: Ece Vahapoğlu, Gülden Yılmaz, Şahika Ercümen, Zümrüt Yezdani Kedik

Bodrum Turizm Forumu’nda ulusal ve uluslararası konuşmacıların katılımıyla “Mavi Ekonominin Gücü”, “Akdeniz ve Sürdürülebilir Ekonomik Büyüme”, “Yaklaşan Düzenlemeler, Yönergeler ve Akdeniz’de AB ve AB Dışı Ülkeler Üzerindeki Potansiyel Etkileri”, “Yetenek ve Hizmet Mükemmelliği Kültürü”, “Bilim ve İnovasyon Güçlerini Birleştirirse”, “Mavi Ekonomi, Başarısızlıklar, Zorlukları Fırsata Dönüştürmek- İyi Bir Uygulama Örneği Olarak Bodrum” panelleri gerçekleştirildi.    

Think-Tank Oturumları 

Forum bünyesinde yapılan Think-Tank oturumlarında; mavi Ekonomi ve sürdürülebilir turizme yönelik yenilikçi fikirler, çözümler ve iyi uygulamalar gündeme getirildi. Toplantılarda; iklim değişikliği, sürdürülebilir yatırımlar, uluslararası diyaloglar, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler, eğitim, konaklama, gastronomi, kültürel miraslar, tanıtım fırsatları ve enerji gibi başlıklarda fikir alışverişleri gerçekleştirildi. 

Kimler katıldı? 

Panele ve Think-Tank toplantılarına katılanlar arasında; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İklim Değişikliği Elçisi Michael Haddad, Dünya Okyanus Konseyi CEO’su Paul Holthus, Malta Turizm Otoritesi Başkanı Dr. Gavin Gulia, Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesi Başkan Yardımcısı Istvan Ujhelyi, AB eski Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık Komiseri Perit Karmenu, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Türkiye rekortmeni Serbest Dalışçı ve Beslenme Uzmanı Şahika Ercümen, Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Next Academy Kurucusu Levent Erden ve CNNTurk Editörü Cem Seymen gibi alanlarında uzman ve öncü isimler yer aldı.