Yeşil Bodrum Mandalinine Pernod Ricard Türkiye’den Kurumsal Destek

Yeşil Bodrum Mandalinine Pernod Ricard Türkiye’den Kurumsal Destek

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Bodrum yerel yönetimi, sivil toplum kuruluşları, fikir önderleri ve sanatçılar; Yeşil Bodrum mandalininin korunması ve ekonomik değerinin artırılması hedefiyle harekete geçerken, ilki gerçekleşen yeşil Bodrum mandalini hasat etkinliğine Pernod Ricard Türkiye destek oldu.

Yeşil Bodrum Mandalinine Pernod Ricard Türkiye’den Kurumsal Destek
Yeşil Bodrum Mandalini hasatı

Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaret Çalışma Grubu, “Bodrum’un Yeşili” sloganıyla yeşil Bodrum mandalini ile ilgili farkındalık oluşması için bir proje başlattı. 

Zümrüt Yezdani Kedik Pernod Ricard Türkiye
Pernod Ricard Türkiye Hukuk Müşaviri ve Kurumsal İletişim Müdürü Zümrüt Yezdani Kedik

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras öncülüğünde Zülfü Livaneli, Ali Poyrazoğlu, Aylin Livaneli, Cem Seymen, Nebil Özgentürk, Akasya Asıltürkmen, Şebnem Burcuoğlu gibi ünlü isimlerin, sanatçıların, tanınmış gazetecilerin, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı hasat etkinliğinde; Pernod Ricard Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Zümrüt Yezdani Kedik, “Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerine Pernod Ricard olarak sahip çıkıyoruz, yeşil Bodrum mandalini dünyada sadece Bodrum’a özgü ve yaşatılması ve hatta dünyaya tanıtılması gereken bir ürün. Pernod Ricard olarak Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

Zülfü Livaneli ve Ali Poyrazoğlu
Zülfü Livaneli ve Ali Poyrazoğlu

Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıyla, coğrafi işarete sahip yeşil mandalinin kullanım alanlarının ve ekonomik değerinin artırılması, bölgeye katma değerinin kazandırılması, bahçelerin korunması ile yerel tarımsal ve ekonomik döngünün geliştirilmesi hedefleniyor.

Bodrum Mandalini İçin Özel Tarif

Yeşil Bodrum Mandalini

Keyifli anların yaratıcısı Pernod Ricard Türkiye, Bodrumluların bu önemli çabasına yeşil Bodrum mandalini ile hazırlanabilecek ve Ege’nin tüm enerjisini hissettirecek özel bir tarifle destek veriyor. 

Malzemeler: 

  • 4 adet Bodrum mandalini 
  • 1 tutam nane yaprağı
  • Yarım bardak madensuyu 
  • 1 litre su 
  • Buz 

Yapılışı: 

1 litre suyun içinde önce dört adet Bodrum mandalinini doğrayın. Ardından bir tutam nane yaprağını suyun içine atın. Yarım bardak maden suyunu koyduktan sonra alabildiğince buz ekleyin. Daha çok vitamin almak için karışımın içine doğradığınız mandalinin kabuklarından da ekleyebilirsiniz. 

Buzdolabında biraz beklettikten sonra tüketebilirsiniz.   

The Bar World of Tomorrow Projesi Devam Ediyor

2020 yılının aralık ayında, Pernod Ricard öncülüğünde dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de “The Bar World of Tomorrow” projesi başlatıldı. Pernod Ricard; Birleşmiş Milletler’in EducateAll platformu aracılığıyla tüm barmenlere sunduğu sürdürülebilir işletme ve sorumlu barmenlik eğitim programı kapsamında Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerini desteklemeye devam ediyor. Dünyaca ünlü firma; sorumlu marka kimliği ile yeme içme sektörünü daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir bar dünyası yaratmaya davet ediyor. Pernod Ricard, aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde hayata geçen bu proje ile barmenlerin gelişimlerine de katkıda bulunmayı hedefliyor.