Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Gürültülü ve hızlı şehir hayatından arada bir uzaklaşmak, çoğu insanın ihtiyaç duyduğu etkinliklerden biri. Doğa ile iç içe birkaç gün geçirmek için haliyle tercih edebileceğiniz en iyi yöntem kamp yapmak. Fakat kaliteli bir kamp tatili için doğru yeri bulmak bir hayli güç. İşinizi kolaylaştırmak adına sizin için en sevilen kamp alanları listesi oluşturduk!

Listeye başlamadan önce kamp yapmak hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz!

Kamp İçin Tercih Edilen En Güzel 10 Yer

Dört bir yanı cennet olarak görülebilecek ülkemizde kamp yapabileceğiniz birçok alan bulunuyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan kamp alanları, ziyaretçilerini bir hayli memnun ediyor. Kamp bölgeleri, tamamıyla sizin nasıl bir tatil istediğinize bağlı olarak değişiyor. Rahatlamak için sakin kamp rotaları, doğada hayatta kalma deneyimi için ise hırçın ormanlar… İşte Akdeniz’den Ege’ye en iyi kamp rotaları!

Ege Bölgesinde Kamp İçin Nereler Tercih Edilir?

Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Fotoğraf: Maria1968

Popüler kamp noktaları dendiğinde ilk akla gelenler Ege Bölgesi şehirlerindeki kamp alanları oluyor. Denizin mavisi ve doğanın yeşilliğinin mükemmel birlikteliğine ev sahipliği yapan Ege kamp alanları, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Bademli Köyü | İzmir

İzmir’in sevilen kamp lokasyonlarından biri olan Dikili’de yer alan Bademli Köyü, Ege’ye has mavi, temiz bir denize ve kamp yapmak için fazlasıyla uygun imkanları olan yeşillik alanlara sahip. Eğer uygun fiyatlı kamp tatili arayışında isenız Bademli Köyü sizin için doğru tercihlerden biri olabilir. Çünkü bu bölgede ücretsiz olarak kullanılabilen kamp bölgeleri bulunuyor.

Teos Orman Piknik Alanı | İzmir

Kampçıların İzmir’de sıklıkla ziyaret ettiği bir diğer nokta, Seferihisar ve Sığacık arasında kalan Teos Orman Piknik Alanı. Teos Antik Kenti’ne oldukça yakın olan bu bölge, ormanlığın içerisinde yer alıyor. Teos Orman Kampı öylesine güzel bir konumda ki ihtiyaçlarınız için yeterince yakın, gürültüden kurtulmak için yeterince uzakta olabiliyorsunuz. Aynı zamanda gün içerisinde Sığacık’ın sevilen plajlarından Akkum Plajı’na da yürüyerek gidebiliyorsunuz. 

Spil Dağı | Manisa

Kamp alanları spil dağı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kamp yaparken doğayla mücadele deneyimini tatmak isteyenler için en iyi rotalardan biri belki de Spil Dağı. Ege’deki en yüksek dağlardan biri olan Spil Dağı, zorlu koşullarıyla dikkat çekiyor. Spil Dağı’nda kamp yapmak için tercih edebileceğiniz ücretli işletmeler ve ücretsiz lokasyonlar bulunuyor. Daha zorlu şartlar sunması sebebiyle yalnızca deneyimli kampçıların Spil Dağı’nda kamp tatili yapması öneriliyor

Bafa Gölü | Muğla

Muğla’da saklı kalmış kamp rotaları arasında yer alan Bafa Gölü, sakin kamp bölgeleri arayanlar için iyi seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Bafa Gölü ve çevresinde yer alan çadır kamp alanları, kamp tatilinizi kolay hale getiriyor. Gün doğumu ve batımının en iyi izlendiği yerlerden biri olan Bafa Gölü’nde bolca fotoğraf çekerek doğanın tadını çıkarmanız mümkün. 

Danişment Tepeler | Aydın

Windows arka planlarından fırlamış gibi bir doğaya sahip olan Danişment Tepeler, Aydın’ın yerlileri tarafından sıklıkla hem günübirlik piknikler hem de kamplar için tercih ediliyor. Şehir merkezine yakın olması sayesinde çoğu ihtiyacınızı karşılayabildiğiniz bölgede, ateş dibinde sıcak kahvenizi içerken manzarayı seyretmek bir başka!

Akdeniz Bölgesi En İyi Kamp Bölgeleri

Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Fotoğraf: LUM3N

Antalya gibi Akdeniz Bölgesi şehirlerinin bazı kamp alanları var ki bırakın Türkiye’deki kampçıları, dünyadan kampseverleri bile kendisine çekmeyi başarıyor. Eşsiz kumsalları, sakin ormanlık alanları ve sunduğu çeşitli imkanlar bakımından Akdeniz Bölgesi, en iyi kamp alanları dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Kaş | Antalya

Antalya kampseverler için bir bulunmaz bir nimet! Bu şehirde bulduğunuz çimenliğe çadırınızı atsanız gayet kaliteli bir kamp tatili yapabilirsiniz. Ancak Antalya’da kamp söz konusu olduğunda Kaş ayrıca öne çıkıyor. Zeytin ağaçları içerisinde deniz dibinde sakin bir kamp tatili yapmak imkanı sağlayan Kaş’ta hem ücretli hem de ücretsiz kamp alanları bulunuyor. Aynı zamanda tekne turları gibi kamp yaparken katılabileceğiniz aktiviteler, Kaş’ta kamp yapmanın bir başka avantajı!

Köprülü Kanyon | Antalya

kamp alanları köprülü kanyon

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Çok fazla takipçili bir Instagram hesabının paylaştığı o eşsiz mekanların birinde kamp yapmak mı istiyorsunuz? O zaman Köprülü Kanyon sizin için uygun bir lokasyon olabilir. Köprüçay Irmağı’nın zaman içerisinde tepeleri oymasıyla oluşan Köprülü Kanyon etrafında birçok kamp lokasyonu bulunuyor. Irmağın şırıltısı içinde uykuya dalmak ve sabah duşunu serin ırmak sularında almak, Köprülü Kanyon’da kamp yapmanın öne çıkan özellikleri arasında.

Melikler Yaylası | Isparta

Isparta’da yer alan Melikler Yaylası, Akdeniz bölgesi kamp alanları içerisinde doğayla en iç içe olan bölgelerden biri. Zorlu kamp koşulları sayesinde doğayla mücadele konseptinde bir tatil için tercih edebilecek Melikler Yaylası, şehirden fazla uzakta değil. Aynı zamanda eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan bölge, Türkiye’nin en karanlık noktası olarak biliniyor. Yıldızları gözlemlemek için yanınızda bir teleskop veya kamera götürmek isteyebilirsiniz.

Anamur | Mersin

Mersin’in sıklıkla ziyaret edilen tatil bölgelerinden olan Anamur’da el değmemiş güzelliğini koruyan birçok koy bulunuyor. Prens Charles Koyu gibi koylar, genellikle ulaşılması zor noktalarda olması sebebiyle yalnızca kampçılar tarafından ziyaret ediliyor. Bu sayede sakin bir kamp deneyimi yaşamak mümkün oluyor. Koyların dışında Anamur’da ücretli ve ücretsiz kamp lokasyonları da yer alıyor.

Kapıkaya Kanyonu | Adana

kamp alanları kapıkaya kanyonu

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Karaisalı ilçesinde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Adana’daki en güzel doğal oluşumlardan biri olarak biliniyor. Trekking sevenler için ideal rotalardan biri olan Kapıkaya Kanyonu’nda elektrik, tuvalet ve yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

İdeal Bir Kamp Alanı Nasıl Olmalıdır?

Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Fotoğraf: Lakewooducc

Kamp yaparken en önemli şeylerden biri de kamp alanının doğru seçilmesi. Kamp yapacağınız noktayı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç genel geçer kural bulunuyor. 

  • Temiz ve düzgün bir alan bulun.
  • Yamaç diplerinde kamp yapmayın.
  • Yüksek ve ağaç altında olan bölgelere çadır kurmayın.
  • Suyun hemen kenarında kamp yapmayın.
  • Fazla rüzgar alan bölgelerde kamp yapmaktan kaçının.
  • Hayvanların daha önce geçerek oluşturduğu patikalardan uzak durun.
  • Yazın gölge, kışın güneş gören yere çadır kurun.
  • Eğimli yerlerde çadır kurmayın.

Genel geçer kamp alanı kurallarının ardından lokasyonun imkanları bir diğer önemli nokta olarak öne çıkıyor. Kamp yapacağınız lokasyon, tamamen nasıl bir tatil istediğinize ve kampçılıktaki tecrübenize göre değişebiliyor. İlk defa kamp yapacaklar için genellikle şehre daha yakın ve zorlu koşulları olmayan ormanlık alanlar veya sahil kenarları tavsiye ediliyor. Zorlu şartları sevenlerin ise şehre ulaşımın kolayca sağlanabildiği ve yaban hayatı aktivitesinin az olduğu yerlerde çadır kurması gerekiyor.

İstanbul’a Yakın Kamp Alanları

Kamp Sevenlerin Tercih Edebileceği En Güzel 10 Rota

Fotoğraf: Chanwity

Kampa gitmek ama yine de İstanbul’dan fazla uzaklaşmak istemeyenlerin tercih edebileceği birçok kamp rotası bulunuyor. İstanbul’un çeşitli semtlerine dağılan kamp rotaları, farklı tarzda kamp tatili arayanların ihtiyaçlarını karşılıyor.

Sahilköy | Şile

Şile merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alan Sahilköy, kampçıların neredeyse tüm ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılıyor. Hem ormanlığın içerisinde çadırda oturmak hem de deniz manzarasının keyfini çıkarmak istiyorsanız Sahilköy sizin için iyi bir tercih olabilir. Sahilköy’de yer alan çadır kamp işletmelerinde büfe, market, restoran, tuvalet ve duş gibi imkanlar da bulunuyor.

Çilingöz Tabiat Parkı | Çatalca

Çatalca’da bulunan Çilingöz Tabiat Parkı, İstanbullu kampseverler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Şehrin gürültüsünden uzak yapısı, mavi ile yeşilin en iyi şekilde buluştuğu doğası sayesinde öne çıkan Çilingöz Tabiat Parkı, ulaşım açısından da oldukça uygun bir bölgede bulunuyor. Parkın çevresinde kullanabileceğiniz kamp alanları da yer alıyor.

Balaban Gölü | Arnavutköy

Arnavutköy’ün en güzel lokasyonlarından biri olan Balaban Gölü ve çevresi, şehirden bunalan İstanbulluların arayacağı temiz hava sakin ortam gibi imkanları sonuna kadar karşılıyor. Şehir merkezinden 90 kilometrelik bir yolculuk sonucunda ulaşılabilen Balaban Gölü ve çevresinde kamp alanları bulunmuyor. Yine de nispeten kolay bir iklime sahip olması sayesinde İstanbul kamp rotaları arasında kendine yer buluyor. 

Ömerli Barajı | Çekmeköy

Çekmeköy’e yalnızca 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunan Ömerli Barajı, sonbaharda kamp yapmak isteyenler için eşsiz lokasyonlardan biri. Sıklıkla olta balıkçılığı ve yürüyüş rotaları için tercih edilen Ömerli Barajı ve çevresinde kuşların sesleri dışında başka hiçbir gürültü duyulmuyor. 

Bozhane Köyü | Beykoz

Beykoz’un saklı cennetlerinden Bozhane Köyü, Çayağzı Deresi’nin hemen dibinde bulunuyor. Karadeniz’in tipik özelliklerini taşıyan bölge, İstanbul’dan uzaklaşmadan kendinizi Trabzon’a atmış gibi bir hissiyatı yakalamanızı sağlıyor. “İstanbul’da kamp için nereye gidilir?” sorusunun barındırdığı imkanlar ve eşsiz doğası sayesinde iyi cevaplarından biri olan Bozhane Köyü’nde çadır ve karavan kamp alanları bulunuyor.

Kapak Fotoğrafı: Pexels