Şehre Yakın Kamp Alanları: İstanbul’a Yakın

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tatil arayışları da hız kazanıyor. Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından kaçıp, iş stresinden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak herkesin hayali. Şehirden çok uzaklaşmadan, doğayla iç içe olmak isteyenler için alternatif bir tatil önerimiz bulunuyor: Kamp! Son dönemlerde gittikçe popüler hale gelen kamp tatilleri hem ekonomik hem de uzun süreli yolculuklar gerektirmiyor. Çadırınızı kapıp gereken eşyaları topladıktan sonra, kuş sesleri içinde uyanacağınız günler sizi bekliyor. Biz de sizler için kolaylıkla ulaşabileceğiniz kamp alanlarını listeledik: İşte, İstanbul çevresindeki kamp alanları!

Kıyıköy

Kıyıköy İstanbul’a yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunuyor. Kırklareli’ne bağlı bu köye vardığınız zaman hem kendi çadırınızla kamp yapmanız için ayrılmış kamp alanları hem de çadır kiralayabileceğiniz tesisler bulabilirsiniz. Denize on beş dakika yürüyüş mesafesinde bulunan alan son yıllarda oldukça popüler. İçerisinde sınırlı sayıda bakkal ve restoranın yer aldığı bölgeye ulaşım sadece arabayla sağlanabiliyor, bu da bölgenin sakin ve huzurlu kalmasında önemli bir etken oluyor. Ormanın içinde yürüyüşe çıktığınızda otlayan inekler ve kuzuları görebilir, Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy Kalesi ve Kıyıköy Mağarası gibi turistik yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Giritli Çiftliği Kamp Alanı

Sarıyer ilçesinde, Rumeli Feneri’nde yer alan Giritli Çiftliği Kamp Alanı, ziyaretçileri tarafından doğayla iç içe ve aileyle gidilebilecek bir yer olarak değerlendiriliyor. Aile işletmesi olan tesiste internet, restoran, tuvalet gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Fiyatlandırması oldukça makul olan kamp alanına kolayca ulaşılabiliyor. Arabayla ulaşımı tercih etmeyenler için belediye otobüsleriyle ulaşım da sağlanabiliyor.

Kilyos

İstanbul’a uzaklığı 36 kilometre olan Kilyos’a araçla bir saatte ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul içinde denize girmek isteyenlerin uzun zamandır en çok tercih ettiği lokasyon olarak öne çıkıyor. Sahil üzerinde birçok kamp alanı bulabilirsiniz. Ancak hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin uğrak noktası olduğu için kalabalık olabiliyor.

Ağva

Şile ilçesine bağlı olan Ağva köyü, ulaşımı en kolay olan kamp alanlarından biri. İstanbul’dan Ağva’ya yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Hacıllı Şelalesi, Kilimli Koyu gibi bakir alanlarda ücretsiz çadır kurulabiliyor. Belediye otobüsüyle de ulaşım sağlanabilen bu köy, İstanbul sakinlerinin sıklıkla tercih ettiği yerlerden arasında yer alıyor. Kamp yaparken internet, elektrik ve restoran gibi hizmetlerden faydalanmak isteyenler için sahil üzerinde birçok kamp işletmesi bulunabiliyor.

Esenceli Köyü

Ömerli Barajı kıyısında yer alan Esenceli Köyü, kalabalık kamp alanlarından hoşlanmayanların sıklıkla tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Şile’ye bağlı olan köy, doğal güzellikleri ile İstanbul’a yakın kamp alanları arasında sıklıkla tercih ediliyor. Sessiz sakin günler geçirebileceğiniz kamp alanı yaz aylarında nispeten daha kalabalık oluyor. Aynı zamanda trekking yapmak isteyenler için de ideal. Bölgede herhangi bir konaklama yeri ve otel olmadığı için hazırlıklı olmanızda fayda bulunuyor. Tüm alışverişinizi önceden yapmanız öneriliyor, zira çevrede yakın bir market veya bakkal yer almıyor.

Pandemi sebebiyle belediyelerin kamp izinleri farklılık gösterebilir. Öncesinde ilgili belediyenin aranıp konuyla ilgili bilgi alınması tavsiye edilir.