istanbul hamamları

Yepyeni Bir Deneyim Sunan En İyi İstanbul Hamamları

İstanbul hamamları, tarih boyunca şehrin en önemli simgeleri arasında yer aldı. Türklere özgü bu yapılar, zamanla kendine has bir kültürün oluşmasını sağladı ve bu kültürü günümüze de taşımayı başardı. 

Globalleşen dünyada artık Türk hamamı her ulusta bilinen bir tabir. Hal böyle olunca hem yerel halk hem turistlerin uğrak yerleri arasında bu mekanlar yer alıyor. Her ne kadar tarihi çok eskilere dayansa da modernleşen dünyaya hamamların da ayak uydurması kaçınılmazdı ve gerçekleşen restorasyon çalışmaları sonucu bu tarihi yapılar hem modern bir görünüme kavuştu, hem de yepyeni bir deneyim sunmaya başladı. 

Biz de sizin için İstanbul’un en güzel hamamlarını listeledik. Gelin, bunları birlikte inceleyelim. 

Zeyrek Çinili Hamam

zeyrek çinili hamam

AdresZeyrek, İtfaiye Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbul
Telefon0212 521 22 21
Web Sitesi İçinTıklayın!

İstanbul hamamları arasında ilk bahsedeceğimiz yer oldukça özel. Bunun sebebi elbette Osmanlı’ya ve Türk dünyasına şaheserler kazandırmış Mimar Sinan’ın başyapıtlarından biri olması! 

Fatih’te yer alan Zeyrek Çinili Hamam, The Marmara Grubu’nun 13 yıl süren incelikli restorasyon çalışmaları sayesinde bir kültür mirası olarak şehre yeniden kazandırıldı! 3 Mayıs 2024 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açacak mekan, Osmanlı hamam ritüellerini modern dokunuşlarla birleştirerek tarihin içinde huzur dolu bir ortam sunuyor. 

Restorasyon çalışmaları, alanında öne çıkan birçok ismin dokunuşları ile bambaşka bir boyut kazanmış durumda. Kompleksin girişinde ilk olarak misafirleri Ayça Telgeren’in Kocakarı yerleştirmesi karşılıyor. Tarihi çinilerin bulunduğu sıcak bölümde ise Elif Uras’ın mekana özgü heykeli Oturan Kadın yer alıyor. Mermer köpük ve ayak masajı ünitelerini ise atıl mermer bloklarını ustalıkla fonksiyonel heykelleri dönüştüren sanatçı Theodore Psychoyos tasarlamış.

Hamam dendiğinde akla mutlaka yeme içme de gelir. Osmanlı mutfağına özgü lezzetler, şerbetler ve dinlendirici çaylar, Santimetre Studio’nun mekana özel tasarladığı seramiklerle sunuluyor. Hamamların vazgeçilmezi giysi ve aksesuar tasarımları ise Hussein Chalayan tarafından oluşturulmuş. Misafirlerin kullanacağı havlu, peştemal ve nalınlar, hem Zeyrek Çinili Hamam içerisindeki mağazada hem de yeni açılacak online satış kanalında yerini alacak. 

Zeyrek Çinili Hamam’ın farklılaşmasını sağlayan bir diğer özellik ise bir müzeye sahip olması. Atelier Brückner tarafından tasarlanan müzede, kazılar sırasında keşfedilen 3000 parçalık mavi-beyaz İznik çini parçalarından oluşan bir seçkinin yanı sıra ziyaretçileri 16. yüzyıla götürerek 360 derece bir keşif sağlayan dijital etkileşimli bir bölüm de bulunuyor. 

Kılıç Ali Paşa Hamam

kılıç ali paşa hamamı

AdresKemankeş Karamustafa Paşa, Hamam Sk. No:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 393 80 10
Web Sitesi İçinTıklayın!

İstanbul’da yer alan Mimar Sinan eserlerinden bir diğeri ise Kılıç Ali Paşa Hamamı. 16. yüzyılda inşa edilen bu eseri büyüleyici bir mimariye sahip. İstanbul hamamları içerisinde ikinci büyük ana kubbeye sahip olan yapı, 2012 yılında gerçekleştirilen restorasyondan sonra yeniden hizmete açıldı. Üstelik bu restorasyon, orijinal tasarım unsurlarıyla yeniden canlandırıldığı için Avrupa’nın öncü kültür mirası organizasyonu Europa Nostra tarafından 2017 yılında ödüllendirildi.

Misafirlerine benzersiz bir deneyim sunan Kılıç Ali Paşa Hamamı, 2015 yılında İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak mekana özgü bir kompozisyon olan “Call to Sound”a da ev sahipliği yaptı. Oliver Beer’ın hazırladığı bu proje, her mimari yapının belirli müzikal notaları farklı şekilde yankılaması üzerine kurulu. Elbette böyle bir proje için seçilebilecek en uygun yerlerden biri de bir hamam olabilirdi. 

Hilton İstanbul Bomonti & Conference Center – Eforea Spa

hilton hamam

AdresMerkez, Silahşör Cd. No:42, 34381 Şişli/İstanbul
Telefon0212 708 31 05
Web Sitesi İçinTıklayın!

Avrupa’nın en büyük eforea Spa’sı olarak 2017 Dünya Lüks Spa Ödülü’nü kazanan Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center, misafirlerine benzersiz bir dinlenme ve yenilenme deneyimi sunuyor. Spa’da çeşitli cilt bakımı ve masaj seçenekleri bulunuyor. Cilt bakımı isteyenler için yenileyici ve aydınlatıcı bakımlar sağlarken, masaj terapileri arasında volkanik taş masajı, kişiselleştirilmiş İsveç masajı ve kas gevşetici spor masajı yer alıyor. 

“Yeniden keşif ve kendini bulma” yolculuğu sunan bu özel mekan, misafirlerine farklı seçenekler de sunuyor. Çiftler için özel Mr. & Mrs. Hamam paketinin yanı sıra sauna ve buhar odaları da konukların rahatlamasına yardımcı oluyor. 

Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center, kaliteli zaman geçirmek isteyenler için ideal bir adres olarak öne çıkıyor.

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş hamamı

AdresMollafenari, Vezirhan Cd. No:8, 34440 Fatih/İstanbul
Telefon0212 522 79 74
Web Sitesi İçinTıklayın!

Eğer gelenekselden vazgeçemeyenler arasındaysanız mutlaka Çemberlitaş Hamamı’nı ziyaret etmelisiniz. 1584 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat döneminde inşa edilen yapı, yine Mimar Sinan imzası taşıyor. 

Burada geleneksel bakır taslarla kendi başınıza yıkanabileceğiniz gibi eğer isterseniz kendinizi işinde uzman görevlilerin ellerine bırakabilirsiniz. Tamamen yenilenmiş bir şekilde evinize dönme niyetiniz varsa aromaterapik yağ masajını denemeyi ihmal etmeyin. 

Galatasaray Hamamı

istanbul hamam

AdresKuloğlu, Turnacıbaşı Cd. No:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 252 42 42
Web Sitesi İçinTıklayın!

İstanbul hamamları gezimizde sıradaki durağımız Beyoğlu! 1481 yılında inşa edilen ve Galatasaray Külliyesi içerisinde yer alan bu yapı, zarif süslemeleri ile dikkat çekiyor. 

İçerisinde sekizgen bir havuzun da bulunduğu Galatasaray Hamamı, gelin hamamının yanı sıra özel çekimler, şirket organizasyonları ve grup etkinlikleri için ayırtılabiliyor. Eğer arkadaşlarınızla birlikte kendinize ayırdığınız özel bir gün planlıyorsanız rezervasyon yaptırmak için acele etmenizi öneririz. 

Çinili Hamam

üsküdar hamam

AdresÇavuşdere Cad Çinili Hamam Sok No 6, 34664 Üsküdar/İstanbul
Telefon0216 334 97 10
Web Sitesi İçinTıklayın!

Anadolu Yakası’nda yer alan Üsküdar Çinili Hamam, İstanbul’un Osmanlı dokusunu en iyi yansıtan yerlerden biri. Tarihi yapı, 1640 yılında Sultan IV. Mehmet’in emriyle inşa edilmiş ve adını çinilerle süslenmiş olmasından almış. Giriş kapısı ve iç mekanlarındaki çiniler, Osmanlı dönemi sanatının ve zanaatının benzersiz örneklerini yansıtıyor. Yıllar geçmesine rağmen, hamamın eski büyüsü ve zarafeti hala korunuyor.

Üsküdar Çinili Hamamı, sadece tarihi bir mekan olmakla kalmıyor, aynı zamanda lüks bir spa ve hamam tesisi olarak da hizmet veriyor. Ziyaretçiler, burada günün stresini atmak ve rahatlamak için harika bir fırsata sahip oluyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir