Tek Mekan Filmleri: Düşük Prodüksiyon Yüksek Gerilim

Tek Mekan Filmleri: Düşük Prodüksiyon Yüksek Gerilim

Bir sinema filminden keyif almak için bitmek bilmeyen aksiyon sahnelerine, dev prodüksiyonlara, büyüleyici görsel efektlere ihtiyaç duymuyorsanız sizi böyle alalım! Tek mekanda geçen filmler, dünya sinema tarihinde her zaman kendine ayrı bir yer edinmeyi başardı. Onlarca yıl öncesinden bugüne kadar her dönemde birkaç tek mekan filmi, efsaneler arasında yerini aldı. 

Tek Mekanda Geçen En İyi Filmler

Fotoğraf: Unsplash | Peter Herrmann

Filmleri zaten çok seviyoruz fakat her şeyin tek bir mekanda geçmesi, konuya ve işlenişe daha fazla odaklanmamızı sağlıyor. Bu yapımlarda yönetmenin mahareti, senaryonun gücü, oyuncuların yeteneği gibi unsurlar çok daha fazla öne çıkıyor. Bu nedenle tek mekan filmleri, bize göre diğer yapımlardan biraz daha zorlu ama gereken kalite yakalanınca da seyir zevki çok daha yüksek. Hazırsanız sizin için seçtiğimiz film listesine bir bakalım. 

12 Angry Men (1957) | IMDB: 9,0

Başlıktaki puanlamada bir yazım hatası yok! Evet, 1957 yapımı bir klasik olan 12 Angry Men, IMDB’de tam 9,0 puana sahip. Tek mekan filmleri dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan biri olan 12 Angry Men, bu alanda tartışmasız en önemli klasik olarak gösteriliyor. Tamamı bir mahkeme odasında geçen filmde 12 farklı karaktere sahip jüri, bir zanlının suçlu olup olmadığına karar vermeye çalışıyor. Kurgusu, işlenişi ve oyunculuklarıyla tarihin en iyi filmleri arasında gösterilen 12 Angry Men, siyah beyaz bir film olmasına rağmen bugün bile keyifle izlenebilecek yapımlardan bir tanesi.

The Man From Earth (2007) | IMDB: 7,9

Tek mekanda geçen filmler arasında 2000’li yılların efsanesi olan The Man From Earth, yalnızca tüm hikayeyi küçük bir kasaba evine sığdırmasıyla değil oldukça orijinal olan konusuyla da fazlaca ilgi çekici. Profesör John Oldman’ın meslektaşlarına veda etmek için düzenlediği bir mini parti, başrolümüzün ilginç hayat hikayesinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Üstelik bu hayat hikayesi, oldukça tanıdık. Daha fazla spoiler vermiyoruz ve sizi en iyi tek mekan filmleri arasında yer alan The Man From Earth ile baş başa bırakıyoruz. 

Coherence (2013) | IMDB: 7,2

Tek mekanda geçen film önerisi arayanlar için sıradaki yapımımız ilk iki filme göre daha az biliniyor. Ancak Coherence da gerilim ve gizem dozu oldukça yüksek filmler arasında. Paralel evren teorilerinden hoşlanıyor ve gizemli olaylara merak duyuyorsanız 2013 yapımı Coherence’ı izleme listenize almalısınız. Bir grup arkadaşın bir evde akşam yemeği için toplanmasıyla başlayan anlamlandırılamaz olaylar, filmin ilerleyen dakikalarında içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Perfetti Sconosciuti (2016) | IMDB: 7,7

Cebimdeki Yabancı ismiyle 2018 yılında Serra Yılmaz tarafından yeni bir versiyonu da çekilen Perfetti Sconosciuti (Perfect Strangers), son yıllarda çekilen en iyi tek mekan filmleri arasında. İsminden de anlaşılacağı üzere bir İtalyan filmi olan yapımın yönetmenlik koltuğunda Paulo Genovese oturuyor. Yedi kişiden oluşan bir arkadaş grubunun bir araya geldiği akşam yemeğini anlatan filmde, cep telefonlarının başrolde olduğu bir oyun oynanmaya karar veriyor. Ancak hayatımızın neredeyse tamamı haline gelen telefonlar, eğlenceli bir oyunun ötesinde çok farklı şeylere yol açıyor.

Trapped (2016) | IMDB: 7,5

Sırada, az bilinen tek mekan filmleri arasında gösterilebilecek bir yapım daha var. 2016 yapımı bir Hint filmi olan Trapped, alışık olduğumuz Hint sinemasından oldukça farklı şeyler vadediyor. Çok büyük bir kısmı, yapımı henüz tamamlanmamış bir gökdelenin küçük bir dairesinde geçen filmde gerginlik ve çaresizlik hisleri, yalnızca tek bir oyuncu ve tek bir mekanla harika bir şekilde yansıtılıyor.

Moon (2009) | IMDB: 7,8

Tek mekan, çok büyük oranda tek bir oyuncu ve bir de oldukça tanıdık bir ses! 2009 yapımı Moon, tek mekan kavramını gezegenimizin dışına taşıyor ve Ay’daki bir görevde olan bir astronotun hikayesine odaklanıyor. Usta oyuncu Sam Rockwell tarafından canlandırılan Astronot Sam Bell karakterine, Kevin Spacey’nin sesi, Gerty isimli bir bilgisayarla birlikte eşlik ediyor. Sakin fakat bir o kadar da gerilimli bir uzay filmi izlemek istiyorsanız Moon’u listenize hemen ekleyebilirsiniz.

The Terminal (2004) | IMDB: 7,4

Steven Spielberg’ün yönettiği ve Tom Hanks’in muhteşem bir oyunculuk sergilediği film, yolculuğu sırasında ülkesinde devrim olduğu için vatansız kalan bir adamın hikayesini anlatıyor. Uluslararası bir alan olduğu için Amerika’da havaalanında kalan fakat asla dışarı çıkamayan Viktor, İngilizce de bilmediği için büyük bir zorluk yaşıyor. Fakat her insan zorluklarla farklı başa çıkma kabiliyetine sahip. Viktor içinde bulunduğu bu durumu kolaylaştırmak için farklı yöntemler buluyor. 

Dog Day Afternoon (1975) | IMDB: 8,0

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Sal ve Sonny adında iki arkadaşın giriştiği banka soygununu anlatıyor. 10 dakika sürmesi planlanan soygun, bankada hiç para olmaması ve tüm işlerin ters gitmesiyle 12 saatlik bir karmaşaya dönüşüyor. Al Pacino’nun muhteşem oyunculuğuyla neredeyse tek başına götürdüğü film, tekrar tekrar izlenebilecek türden. Kendisinden yıllar sonra çekilen Swordfish filminin açılış sahnesinde, John Travolta’nın konuşması sırasında bu yapımı ‘Al Pacino’nun en iyi işi’ olarak tanımladığını da buraya not düşelim. 

Carnage (2011) | IMDB: 7,1

Bir evde iki ailenin yaşadığı ilginç olayları anlatan Roman Polanski filmi, oldukça eğlenceli zaman geçirmenizi sağlıyor. Çocuklarının kavgası üzerine konuşmak için oldukça medeni bir şekilde bir araya gelen çiftler, bir süre sonra büyük bir çatışma içerisinde kalıyor. Kimi zaman çiftlerin kimi zamansa aynı cinsiyetlerin birlik olduğu bu çatışma, birçok farklı konunun bir anda gündeme gelmesine neden oluyor. 

127 Hours (2010) | IMDB: 7,5

Tek mekan filmleri yalnızca kapalı bir alanda geçmez, bazen de ıssızlığın ortasında tek başınıza kalabilirsiniz. Aron Ralston’ın gerçek hikayesini anlatan yapım, mücadele dolu 127 saati konu alıyor. Tırmanış sırasında yaşanan bir aksilik nedeniyle kolu bir kayaya sıkışan Aron, buradan kurtulmak için farklı yollar deniyor. Bu sırada yaşadıklarını kayıt altına alan Aron’ın hikayesi, ne olursa olsun vazgeçmemenin önemini çok iyi bir şekilde ortaya koyuyor. 

Rope (1948) | IMDB: 7,9

Alfred Hitchcock’un ilk renkli filmi olan Rope, tek mekanda geçmesinin yanı sıra kesintisiz olarak çekilmesiyle de sinema tarihinde önemli bir yere sahip. Kusursuz cinayetin mümkün olduğunu kanıtlamak isteyen Philip ve Brandon, arkadaşları David’i boğarak bir sandığın içine koyuyor. Sandığın olduğu odada bir davet planlayan arkadaşlar, yemeğe David’in ailesi, nişanlısı, öğretmenleri gibi yakın oldukları kişileri davet ediyor. Peki, sizce kusursuz cinayet var mı ve bu plan başarıya ulaşacak mı? 

The Platform (2019) | IMDB: 7,0

En iyi tek mekan filmleri listemizin son sırasında oldukça yakın tarihte yayınlanan bir yapım var. 2019 yılında Netflix’ten izleyiciyle buluşan The Platform, yayınlandığı tarihte çok büyük ses getirmişti. Dikey bir hapishane içerisindeki mahkumların hikayesinin anlatıldığı film, tam anlamıyla metaforlarla dolu. Metaforik anlatımıyla kimileri tarafından çokça eleştirilen kimileri tarafından ise bir klasik olarak görülen yapım, toplumsal sistemimize önemli eleştiriler getiriyor. Hakkındaki tüm tartışmalara rağmen The Platform’un izlenmeye değer filmler arasında olduğu ise bir gerçek.