Tek Mekan Filmleri: Düşük Prodüksiyon Yüksek Gerilim

Tek Mekan Filmleri: Düşük Prodüksiyon Yüksek Gerilim

Bir sinema filminden keyif almak için bitmek bilmeyen aksiyon sahnelerine, dev prodüksiyonlara, büyüleyici görsel efektlere ihtiyaç duymuyorsanız sizi böyle alalım! Tek mekanda geçen filmler, dünya sinema tarihinde her zaman kendine ayrı bir yer edinmeyi başardı. Onlarca yıl öncesinden bugüne kadar her dönemde birkaç tek mekan filmi, efsaneler arasında yerini aldı. 

En İyi Tek Mekan Filmleri

Fotoğraf: Unsplash | Peter Herrmann

Filmleri zaten çok seviyoruz fakat her şeyin tek bir mekanda geçmesi, konuya ve işlenişe daha fazla odaklanmamızı sağlıyor. Bu yapımlarda yönetmenin mahareti, senaryonun gücü, oyuncuların yeteneği gibi unsurlar çok daha fazla öne çıkıyor. Bu nedenle tek mekan filmleri, bize göre diğer yapımlardan biraz daha zorlu ama gereken kalite yakalanınca da seyir zevki çok daha yüksek. Hazırsanız sizin için seçtiğimiz film listesine bir bakalım. 

12 Angry Men (1957) | IMDB: 9.0

TürSuç, Dram
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenSidney Lumet
OyuncularHenry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam
PlatformAmazon Prime

Başlıktaki puanlamada bir yazım hatası yok! Evet, 1957 yapımı bir klasik olan 12 Angry Men, IMDB’de tam 9,0 puana sahip. Tek mekan filmleri dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan biri olan 12 Angry Men, bu alanda tartışmasız en önemli klasik olarak gösteriliyor. Tamamı bir mahkeme odasında geçen filmde 12 farklı karaktere sahip jüri, bir zanlının suçlu olup olmadığına karar vermeye çalışıyor. Kurgusu, işlenişi ve oyunculuklarıyla tarihin en iyi filmleri arasında gösterilen 12 Angry Men, siyah beyaz bir film olmasına rağmen bugün bile keyifle izlenebilecek yapımlardan bir tanesi.

The Man From Earth (2007) | IMDB: 7.8

TürDram, Fantastik, Gizem
Süre1 s. 27 dk.
YönetmenRichard Schenkman
OyuncularDavid Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley

Tek mekanda geçen filmler arasında 2000’li yılların efsanesi olan The Man From Earth, yalnızca tüm hikayeyi küçük bir kasaba evine sığdırmasıyla değil oldukça orijinal olan konusuyla da fazlaca ilgi çekici. Profesör John Oldman’ın meslektaşlarına veda etmek için düzenlediği bir mini parti, başrolümüzün ilginç hayat hikayesinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Üstelik bu hayat hikayesi, oldukça tanıdık. Daha fazla spoiler vermiyoruz ve sizi en iyi tek mekan filmleri arasında yer alan The Man From Earth ile baş başa bırakıyoruz. 

Coherence (2013) | IMDB: 7.2

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Süre1 s. 29 dk.
YönetmenJames Ward Byrkit
OyuncularEmily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon

Tek mekanda geçen film önerisi arayanlar için sıradaki yapımımız ilk iki filme göre daha az biliniyor. Ancak Coherence da gerilim ve gizem dozu oldukça yüksek filmler arasında. Paralel evren teorilerinden hoşlanıyor ve gizemli olaylara merak duyuyorsanız 2013 yapımı Coherence’ı izleme listenize almalısınız. Bir grup arkadaşın bir evde akşam yemeği için toplanmasıyla başlayan anlamlandırılamaz olaylar, filmin ilerleyen dakikalarında içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Editör Notu: Film, gerçekten bir yerden sonra oldukça karmaşık bir hal alıyor. Zaman-mekan karmaşasını takip edebilmek için ayrıntılara çok fazla dikkat etmek gerekiyor. 

Perfetti Sconosciuti (2016) | IMDB: 7.7

TürKomedi, Dram
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenPaolo Genovese
OyuncularGiuseppe Battiston, Anna Foglietta, Marco Giallini

Bir evde ve çoğunlukla masa başında geçen Perfetti Sconosciuti (Perfect Strangers), son yıllarda çekilen en iyi tek mekan filmleri arasında. İsminden de anlaşılacağı üzere bir İtalyan filmi olan yapımın yönetmenlik koltuğunda Paulo Genovese oturuyor.

Yedi kişiden oluşan bir arkadaş grubunun bir araya geldiği akşam yemeğini anlatan filmde, cep telefonlarının başrolde olduğu bir oyun oynanmaya karar veriyor. Ancak hayatımızın neredeyse tamamı haline gelen telefonlar, eğlenceli bir oyunun ötesinde çok farklı şeylere yol açıyor.

Editör Notu: Filmin konusu size biraz tanıdık gelebilir. Çünkü yapımın Cebimdeki Yabancı isminde bir Türkiye uyarlaması da bulunuyor. 

Trapped (2016) | IMDB: 7.5

TürDram, Gerilim
Süre1 s. 45 dk.
YönetmenVikramaditya Motwane
OyuncularRajkummar Rao, Geetanjali Thapa, Shiladitya Sen

Sırada, az bilinen tek mekan filmleri arasında gösterilebilecek bir yapım daha var. 2016 yapımı bir Hint filmi olan Trapped, alışık olduğumuz Hint sinemasından oldukça farklı şeyler vadediyor. Çok büyük bir kısmı, yapımı henüz tamamlanmamış bir gökdelenin küçük bir dairesinde geçen filmde gerginlik ve çaresizlik hisleri, yalnızca tek bir oyuncu ve tek bir mekanla harika bir şekilde yansıtılıyor.

Moon (2009) | IMDB: 7.8

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenDuncan Jones
OyuncularSam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott

Tek mekan, çok büyük oranda tek bir oyuncu ve bir de oldukça tanıdık bir ses! 2009 yapımı Moon, tek mekan kavramını gezegenimizin dışına taşıyor ve Ay’daki bir görevde olan bir astronotun hikayesine odaklanıyor. Usta oyuncu Sam Rockwell tarafından canlandırılan Astronot Sam Bell karakterine, Kevin Spacey’nin sesi, Gerty isimli bir bilgisayarla birlikte eşlik ediyor. Sakin fakat bir o kadar da gerilimli bir uzay filmi izlemek istiyorsanız Moon’u listenize hemen ekleyebilirsiniz.

The Terminal (2004) | IMDB: 7.4

TürKomedi, Dram, Romantik
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenSteven Spielberg
OyuncularTom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Chi McBride
PlatformApple TV

Steven Spielberg’ün yönettiği ve Tom Hanks’in muhteşem bir oyunculuk sergilediği film, yolculuğu sırasında ülkesinde devrim olduğu için vatansız kalan bir adamın hikayesini anlatıyor. Uluslararası bir alan olduğu için Amerika’da havaalanında kalan fakat asla dışarı çıkamayan Viktor, İngilizce de bilmediği için büyük bir zorluk yaşıyor. Fakat her insan zorluklarla farklı başa çıkma kabiliyetine sahip. Viktor içinde bulunduğu bu durumu kolaylaştırmak için farklı yöntemler buluyor. 

Dog Day Afternoon (1975) | IMDB: 8.0

TürBiyografi, Suç, Dram
Süre2 s. 05 dk.
YönetmenSidney Lumet
OyuncularAl Pacino, John Cazale, Penelope Allen
PlatformApple TV

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Sal ve Sonny adında iki arkadaşın giriştiği banka soygununu anlatıyor. 10 dakika sürmesi planlanan soygun, bankada hiç para olmaması ve tüm işlerin ters gitmesiyle 12 saatlik bir karmaşaya dönüşüyor. Al Pacino’nun muhteşem oyunculuğuyla neredeyse tek başına götürdüğü film, tekrar tekrar izlenebilecek türden. Kendisinden yıllar sonra çekilen Swordfish filminin açılış sahnesinde, John Travolta’nın konuşması sırasında bu yapımı ‘Al Pacino’nun en iyi işi’ olarak tanımladığını da buraya not düşelim. 

Carnage (2011) | IMDB: 7.1

TürKomedi, Dram
Süre1 s. 20 dk.
YönetmenRoman Polanski
OyuncularJodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz

Bir evde iki ailenin yaşadığı ilginç olayları anlatan Roman Polanski filmi, oldukça eğlenceli zaman geçirmenizi sağlıyor. Çocuklarının kavgası üzerine konuşmak için oldukça medeni bir şekilde bir araya gelen çiftler, bir süre sonra büyük bir çatışma içerisinde kalıyor. Kimi zaman çiftlerin kimi zamansa aynı cinsiyetlerin birlik olduğu bu çatışma, birçok farklı konunun bir anda gündeme gelmesine neden oluyor. 

127 Hours (2010) | IMDB: 7.5

TürBiyografi, Dram
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenDanny Boyle
OyuncularJames Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara
PlatformDisney Plus

Tek mekan filmleri yalnızca kapalı bir alanda geçmez, bazen de ıssızlığın ortasında tek başınıza kalabilirsiniz. Aron Ralston’ın gerçek hikayesini anlatan yapım, mücadele dolu 127 saati konu alıyor. Tırmanış sırasında yaşanan bir aksilik nedeniyle kolu bir kayaya sıkışan Aron, buradan kurtulmak için farklı yollar deniyor. Bu sırada yaşadıklarını kayıt altına alan Aron’ın hikayesi, ne olursa olsun vazgeçmemenin önemini çok iyi bir şekilde ortaya koyuyor. 

Rope (1948) | IMDB: 7.9

TürSuç, Dram, Gizem
Süre1 s. 20 dk.
YönetmenAlfred Hitchcock
OyuncularJames Stewart, John Dall, Farley Granger
PlatformApple TV

Alfred Hitchcock’un ilk renkli filmi olan Rope, tek mekanda geçmesinin yanı sıra kesintisiz olarak çekilmesiyle de sinema tarihinde önemli bir yere sahip. Kusursuz cinayetin mümkün olduğunu kanıtlamak isteyen Philip ve Brandon, arkadaşları David’i boğarak bir sandığın içine koyuyor. Sandığın olduğu odada bir davet planlayan arkadaşlar, yemeğe David’in ailesi, nişanlısı, öğretmenleri gibi yakın oldukları kişileri davet ediyor. Peki, sizce kusursuz cinayet var mı ve bu plan başarıya ulaşacak mı? 

Ex Machina (2014) | IMDB: 7.7

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre1 s. 48 dk.
YönetmenAlex Garland
OyuncularAlicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac
PlatformAmazon Prime

Büyük bir yazılım şirketinde çalışan Caleb, şirket içinde düzenlenen bir yarışmaya katılır ve kazanır. Ödül ise şirketin CEO’su ile zaman geçirmektir. 

Caleb tüm gözlerden uzak ve bu lüks evde keyifli bir zaman geçireceğini ve CEO ile yakın ilişki kuracağını düşünürken hayal etmediği bir şey olur. Dünyanın ilk geliştirilmiş yapay zeka robotu Ava ile tanışan Caleb, bu yepyeni deneyimle ilgili çok heyecanlanır. Peki, tüm bu karşılaşma yalnızca bir tesadüf mü yoksa bir planın parçası mı? 

Snowpiercer (2013) | IMDB: 7.1

TürAksiyon, Dram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 06 dk.
YönetmenBong Joon Ho
OyuncularChris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
PlatformTV Plus

Kıyamet sonrası filmler, bizi hayal edemeyeceğimiz distopyalara taşıyor. Bu filmlerden biri de Oscarlı yönetmen Bong Joon Ho’nun çektiği Snowpiercer.

Dünya buzlar altında ve yaşayan herkes bir trenin içerisinde. Böyle bir durumda nüfusu ciddi derecede azalmış insanların büyük bir dayanışma içerisinde olmasını bekliyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü dünyadaki düzen bu trende de devam ediyor. Zenginler trenin ön bölümünde inanılmaz lüks bir hayat sürerken fakirler arka kısımda sefaletle boğuşmak ve zorlu işleri yapmak zorunda. 

Editör Notu: Tek mekan filmleri arasındaki bu yapım, bize birçok şeyi aynı anda sorgulatıyor. Bir yandan iklim değişikliğine vurgu yapan yönetmen bir yandan da ekonominin yarattığı sınıfsal düzeni eleştiriyor. 

Le Dîner de Cons (1998) | IMDB: 7.6

TürKomedi
Süre1 s. 20 dk.
YönetmenFrancis Veber
OyuncularThierry Lhermitte, Jacques Villeret, Francis Huster
PlatformTV Plus

Türkçeye “Salaklar Sofrası” olarak çevrilen Fransız filmi, bir grup zengin arkadaşın garip bir ritüelini anlatıyor. Bu arkadaşlar, belirli aralıklarla buluşup yemek yiyor. Ancak bu yemeğin bir kuralı var: Herkes yanında bir salak getirecek. 

Pierre, yemeğe bir arkadaşının trende tanıştığı Pignon’ı davet ediyor. Ancak dünyanın en salağı olarak gördüğü bu kişi, kısa sürede ortalığı fazlasıyla karıştırmayı başarıyor. 

The Platform (2019) | IMDB: 7.0

TürBilim Kurgu, Gerilim, Korku
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenGalder Gaztelu-Urrutia
OyuncularIvan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan
PlatformNetflix

En iyi tek mekan filmleri listemizin son sırasında oldukça yakın tarihte yayınlanan bir yapım var. 2019 yılında Netflix’ten izleyiciyle buluşan The Platform, yayınlandığı tarihte çok büyük ses getirmişti. Dikey bir hapishane içerisindeki mahkumların hikayesinin anlatıldığı film, tam anlamıyla metaforlarla dolu. Metaforik anlatımıyla kimileri tarafından çokça eleştirilen kimileri tarafından ise bir klasik olarak görülen yapım, toplumsal sistemimize önemli eleştiriler getiriyor. Hakkındaki tüm tartışmalara rağmen The Platform’un izlenmeye değer filmler arasında olduğu ise bir gerçek.