Yaşamla Ölüm Arasında: En İyi Hayatta Kalma Filmleri

Yaşamla Ölüm Arasında: En İyi Hayatta Kalma Filmleri

Sahip olduğumuz potansiyeli ve belki de daha fazlasını en güç durumlarda ortaya çıkarmayı başarıyoruz. Bunu da en iyi hayatta kalma filmleri bize gösteriyor. Birbirinden güç durumlarda kalan ve geliştirdikleri çözüm yollarıyla kendilerine hayran bırakan film karakterleri, bu sayede bize de ihtiyacımız olan motivasyonu sağlıyor. 

Çölde, adada, buzulun veya denizin ortasında… Birçok farklı alanda, birçok farklı durumla karşı karşıya kalmak ve bir anda kendini hayat mücadelesi içerisinde bulmak mümkün. Çoğunlukla doğaya karşı olan bu mücadeleyi kimin kazanacağı ise belli olmuyor. Eğer insanların çaresiz kaldığında neler yapabileceğini görmek istiyorsanız listemize başlayalım.  

Heyecan Dolu Hayatta Kalma Filmleri

survival filmleri

Bir zombi saldırısı olsaydı neler yapardınız? Veyahut salgın bir hastalık insan nüfusunu hızlı yok etseydi? Bu tür felaket senaryolarını kafanızda kuruyor musunuz? Belki de ek sık sorulan sorulardan biri olan ıssız bir adada neler yapacağınızı düşünüyorsunuzdur. 

Eğer bu düşünceler ilginizi çekiyorsa sizin için hazırladığımız hayatta kalma filmlerini çok seveceksiniz. İşte farklı konulara odaklanan ve yaşam mücadelesi içeren yapımlar…

Tracks (2013) | IMDB: 7.1

TürMacera, Biyografi, Dram
Süre1 s. 52 dk.
YönetmenJohn Curran
Oyuncular​​Mia Wasikowska, Adam Driver, Lily Pearl

Robyn Davidson, her şeyi geride bırakarak bir yolculuğa çıkmaya karar veriyor. 1977 yılında Avustralya çölünde yapacağı bu yolculuk için yanında yalnızca köpeği ve dört deve var. Yolculuk hazırlığı 2 yıl süren Davidson’a National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik ediyor. 

Davidson’ın kendi anılarından oluşan kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanan hikaye, muhteşem görüntüler eşliğinde feminizm, özgürlük ve sömürgecilik gibi konulara değiniyor. 

Editör Notu: Robyn Davidson’ın yolculuğunda Rick Smolan tarafından çekilmiş fotoğrafları görmek isterseniz bu fotoğrafların yer aldığı bir Getty Images sayfası bulunuyor. 

Snowpiercer (2013) | IMDB: 7.1

TürAksiyon, Dram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 06 dk.
YönetmenBong Joon Ho
Oyuncular​​Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
PlatformTV Plus

Dünya yaşanmaz bir hale geldiğinde hayatta kalmak için baş etmeniz birçok sorun ortaya çıkar. Yiyeceklerin azlığı, barınacak yer ve en önemlisi tüm bunlara sahip olmak…

Gerilim hayatta kalma filmleri arasındaki yapım bir trende geçiyor. Dünya buzlar altında olduğu için tren sürekli hareket etmek zorunda. Ancak dünyadaki düzen burada da devam ediyor. Zenginler trenin ön kısmında refah içerisinde yaşarken fakirler arka kısımda sefalet çekmek zorunda. Peki, içlerinden biri bu düzene başkaldırmak isterse neler olur? 

Editör Notu: Filmin daha sonra dizisi de çekildi ancak gerek Chris Evans ve Tilda Swinton’ın oyunculuğu, gerekse konunun çarpıcı bir şekilde işlenmesiyle bizim favorimiz her zaman Bong Joon Ho’nun filmi…

Cast Away (2000) | IMDB: 7.8

TürMacera, Dram, Romantik
Süre2 s. 23 dk.
YönetmenRobert Zemeckis
OyuncularTom Hanks, Helen Hunt, Paul Sanchez
PlatformNetflix

Hayatta kalma filmleri dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan biri şüphesiz Cast Away. 2000 yılında Tom Hanks’in muhteşem oyunculuğu ile büyük beğeni topladığı Cast Away, modern bir Robinson Crusoe hikayesi olarak gösterilebilir.

FedEx şirketinde sistem analisti olarak çalışan Chuck Nolan, Noel arifesinde şirketinin yaşadığı bir sorunu çözmek için yola çıkar. Kısa sürecek bu yolculuk uçağının Güney Pasifik’te düşmesiyle bambaşka bir hal alır. Kendini ıssız bir adada bulan Nolan, buradan kurtulmak  ve daha önemlisi hayatta kalabilmek için her yolu dener. 

Tom Hanks’e en iyi erkek oyuncu Oscar’ını getiren film, çekildiği tarihten yıllar sonra bile dikkat çekmeyi başaran yapımlardan biri. 

Rabbit Proof Fence (2002) | IMDB: 7.4

TürAksiyon, Biyografi, Dram
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenPhillip Noyce
Oyuncular​​Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Kenneth Branagh

Köle ticaretinden bahsedildiğinde aklımıza Amerika gelir, fakat bu kez Avustralya’da köle olarak kullanılmak için ailelerinden kaçırılan çocukların hikayesine yakından bakacağız. ‘Çalınmış Nesil’ olarak bilinen ve zorla ailelerinden ayrılan Aborjin çocuklardan üçü, götürüldüğü kamptan kaçmaya karar verir. Bu kardeşler, annelerine ulaşmak için çıktıkları yolda tavşanları uzaklaştırmak amacıyla çekilmiş bir çiti takip ederek özgürlüğe doğru yürürler.

The Revenant (2015) | IMDB: 8.0

TürAksiyon, Macera, Dram
Süre2 s. 36 dk.
YönetmenAlejandro G. Iñárritu
OyuncularLeonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter
PlatformNetflix

Hayatta kalmak için herkesin farklı bir motivasyonu olabilir. Hugh Glass için bu motivasyon bir ihanetin intikamını almak…

1800’lü yıllarda geçen film, kürkleri için hayvanları avlayan bir grubun hikayesini anlatıyor. Bu grupta yer alan Hugh Glass, bir ayı tarafından saldırıya uğruyor ve ağır bir şekilde yaralanıyor. Yoldaşlarından John Fitzgerald ise onu kurtarmak yerine görgü tanığı olduğu için oğlunu öldürüyor ve Grass’ı ölüme terk ediyor. Grass ise intikamını almak için muhteşem bir hayatta kalma savaşı veriyor. 

Everest (2015) | IMDB: 7.1

TürAksiyon, Macera, Biyografi
Süre2 s. 01 dk.
YönetmenBaltasar Kormákur
OyuncularJason Clarke, Ang Phula Sherpa, Thomas M. Wrigh
PlatformApple TV

Hayatta kalma filmleri listemize bu sefer dağların tepesinde geçen, gerçek hayattan ve olaylardan esinlenen, adrenalin yüklü, duygusal bir serüvene şahit oluyoruz.

1996 yılında, Rob Hall ve Scott Fisher liderliğinde iki ayrı dağcı ekibi dünyanın en yüksek noktası olan Everest’in zirvesine doğru tırmanışa başlar. Ancak tam zirveye ulaşırken birdenbire ortaya çıkan şiddetli kar fırtınası oksijenleri her dakika azalan, güçleri tükenen dağcıları dondurucu soğuk ve olumsuz hava koşullarında hayatta kalabilmek için amansız bir savaşla karşı karşıya bırakır. 

Gravity (2013) | IMDB: 7.7

TürDram, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenAlfonso Cuarón
OyuncularSandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
PlatformApple TV

Sırada bilim kurgu sevenlerini mutlu edecek, uzayın sonsuzluğuna rağmen izleyicide klostrofobi hissi uyandıran, korkutucu ve baştan sona endişe hissinin hiç uzaklaşmadığı Gravity var.

Deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin liderliğinde tıp mühendisi Dr. Ryan Stone, Dünya’nın yörüngesine doğru ilk uzay yolculuğuna çıkar. Ancak uzay yürüyüşü gerektiren rutin bir check up sırasında başka bir bölgede gerçekleşen bir felaket, zincir reaksiyon nedeniyle bu ikiliyi karanlık, sessiz, uçsuz bucaksız uzayda ölümle karşı karşıya bırakır. Peki, bu ikili bütün olaylar karşısında soğukkanlılıklarını koruyarak Dünya’ya geri dönmeyi başarabilecek mi?

Sandra Bullock ve George Clooney’nin başrollerini paylaştığı, 2014 yılında yedi ayrı dalda Oscar ödülü kazanan Gravity, uzayda hayatta kalma filmleri deyince ilk akla gelenlerden…

The Impossible (2012) | IMDB: 7.5

TürDram, Tarih, Gerilim
Süre1 s. 54 dk.
YönetmenJ.A. Bayona
OyuncularNaomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
PlatformApple TV

Hayatta kalma filmi denince The Impossible’a değinmeden geçmek olmaz. 

2004 senesinde Noel tatili için Tayland’a seyahat eden Bennett ailesinin hayatı, denizin derinliklerinden gelen korkutucu bir gürlemenin ardından yükselen dalgalarla tamamen değişir. Tsunami tarafından bambaşka yerlere sürüklenen aile bireyleri birbirlerini bulma yolunda, ülkeyi yerle bir eden bu felakete karşı hayatta kalma savaşı verir.

Gerçek hayat hikayesini konu alan, Naomi Watts’ın performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar ödülüne aday gösterildiği The Impossible’ı muhakkak izleyin. 

Into the Wild (2007) | IMDB: 8.1

TürMacera, Biyografi, Dram
Süre2 s. 28 dk.
YönetmenSean Penn
OyuncularEmile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
PlatformApple TV

Sırada, doğada hayatta kalma filmleri arasında öne çıkan, Christopher McCandless’in gerçek macerasını anlatan Into the Wild var.

Zengin bir ailenin oğlu, başarılı bir öğrenci ve atlet olarak üniversiteden mezun olan Christopher, prestijli bir kariyere atılmak yerine tüm mal varlığını hayır kurumlarına bağışlayarak Alaska’nın ıssız doğasına doğru yolculuğa çıkar. 

Hayatın anlamını ve tercihleri konu alan bu etkileyici hikâye, izleyiciyi hüzün dolu bir yolculuğa sürükleyecek. 

Editör Notu: Bu film, birçok açıdan insanları etkilemeyi başarıyor. Özellikle doğa ile birlikte olma tutkusu, filmde oldukça güzel bir şekilde verilmiş. Çoğu zaman karakterle kendinizi özdeşleştireceğinizden eminiz. 

The 33 (2015) | IMDB: 6.9

TürBiyografi, Dram, Tarih
Süre2 s. 07 dk.
YönetmenPatricia Riggen
OyuncularAntonio Banderas, Rodrigo Santoro, Juliette Binoche
PlatformApple TV

Gerçek hayatta kalma filmleri arasında olan The 33, 2010 yılında Şili San Jose madeninde yaşanan kazayı konu alıyor. Filmin adı ise yer altında kalan ve yaşam mücadelesi veren 33 işçiden geliyor. 17 gün boyunca yer kendilerinden haber alınamayan, sonrasında ise sondaj deliği ile irtibat kurulmasına rağmen 69 gün sonra yüzeye çıkarılan madenciler, kısıtlı imkanlarla yaşam mücadelesi veriyor. 

Editör Notu: Sık sık duyduğumuz maden kazalarında hayatta kalan ve kurtarılmayı bekleyen insanların yaşadıklarını görmek ve psikolojilerini anlamak açısından bu yapım oldukça değerli.

Life of Pi (2012) | IMDB: 7.9

TürMacera, Dram, Fantastik
Süre2 s. 07 dk.
YönetmenAng Lee
Oyuncular​​Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
PlatformDisney Plus

Hayatta kalma filmleri içerisinde popüler olan temalardan biri denizin ortasında hayatta kalmak. Ancak bu kez kahramanımız tek başına değil. Yanında bir kaplan var.

Ang Lee’nin çok satan romanından uyarlanan Life of Pi, bir gemi kazası sonrası okyanusun ortasında kalıyor. Hayatta kalması için bir cankurtaran botu buluyor ancak bota bir Bengal kaplanı yerleşmiş durumda. Bu ikili, hem karınlarını doyurmak hem de birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda. 

Editör Notu: Masalsı bir atmosferde geçen filmleri seviyorsanız Life of Pi tam size göre. Görüntü yönetmenliğinin başarısı filme bu alanda Oscar da kazandırdı. 

Everything Everywhere All at Once (2022) | IMDB: 7.8

TürAksiyon, Macera, Komedi
Süre2 s. 19 dk.
YönetmenDaniel Kwan, Daniel Scheinert
Oyuncular​​Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis
PlatformNetflix

Hayatta kalma temalı filmler listesinde sırada oldukça farklı bir yapım var. Yayınlandığı yıl oldukça ses getiren Everything Everywhere All at Once, hayatta kalma mücadelesini paralel evrenlerle birleştiriyor.

Hayatı boyunca bir çamaşırhane işletmiş sıradan bir kadın, evrenler arasındaki dengenin tehlikeye girmesiyle bir anda kurtarıcı olma yolunda ilerlemeye başlıyor. Bunu yaparken de kendinin birçok farklı versiyonunu ve keşfetmediği yönlerini görmeye başlıyor. 

The Rescue (2021) | IMDB: 8.3

TürBelgesel, Aksiyon, Gizem
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenJimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Oyuncular​​Bancha Duriyapunt, Apakorn Youkongkaew, Anan Surawan
PlatformDisney Plus

Son yılların en ilginç ve ses getiren olaylarından birine tanık olmak ister misiniz? Bu kez Tayland’da 18 gün süren bir hayatta kalma mücadelesine tanık olacağız. 

2018 yılında yaşları 11 ila 16 arasında değişen ve 12 kişiden oluşan bir futbol takımı, antrenman sonrası bir mağaraya giriyor. Ancak oldukça kolay girdikleri bu mağaradan çıkmaları kolay olmuyor. Çünkü onlar içerdeyken şiddetli bir yağmur başlıyor ve kısa sürede çıkış yolu kapanıyor. Tam bir hafta dış dünya ile bağlantısı kesilen ve yerleri tespit edilemeyen çocuklar sonunda bulunuyor ancak şimdi kurtarmak ekibinin önünde farklı bir sorun var. Onları çıkarmak sanılandan çok daha zor olacak!

Unbroken (2014) | IMDB: 7.2

TürAksiyon, Biyografi, Dram
Süre2 s. 17 dk.
YönetmenAngelina Jolie
OyuncularJack O’Connell, Miyavi, Domhnall Gleeson

Olimpiyatlardan esarete uzanan bir hikaye… Louis Zamperini iyi bir koşucuyken İkinci Dünya Savaşı sırasında orduya katılıyor. Japonya’nın bombalanması için görev alan Zamperini, burada hiç beklemediği olaylar yaşıyor.

Savaş sırasında yaşadığı bir kaza sonucu Zamperini ve arkadaşları açık denizde yaşam mücadelesi vermeye başlıyor. Tam bir donanma gemisine rastladık ve kurtulduk derken Japon askerleriyle karşı karşıya olduklarını anlıyorlar. Bu andan sonra ise kendilerini şiddet ve zorluk dolu bir esaret hayatı bekliyor. 

Adrift (2018) | IMDB: 6.6

TürAksiyon, Macera, Biyografi
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenBaltasar Kormákur
Oyuncular​​Shailene Woodley, Sam Claflin, Jeffrey Thomas

Adrift, 1983’te Tahiti’den San Diego’ya gitmek üzere okyanus yolculuğuna çıkan taze çift, Tami Oldman ve Richard Sharp’ın hikayesini konu alıyor. Hayatlarına heyecan katmak için çıktıkları bu yolculuk kısa süre içinde bambaşka bir hal alıyor. 

Bu iki denizci, kendilerini birdenbire Pasifik Okyanusu’nda, tarihin en ölümcül afetlerinden biri olarak kayıtlara geçen Raymond Kasırgası’nın ortasında bulunca, hayatta kalmak ve karaya ulaşabilmek için daha önce vermedikleri bir mücadele vermek zorunda kalıyor. 

Alive (1993) | IMDB: 7.1

TürMacera, Biyografi, Dram
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenFrank Marshall
Oyuncular​​Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton

Gerçek bir hikayeden yola çıkarak sinemaya uyarlanan Alive, soğukta hayatta kalma filmleri arasında yer alıyor. 

Uruguay ragbi takımını taşıyan uçak, Ant Dağları’nda bir kaza geçirir. Kimseyle iletişim kuramayan ve soğuk havayla mücadele eden takım, kayıplar verse de ailelerine kavuşma ümidini her zaman canlı tutmaya çalışır. Maruz kaldıkları zorlu şartlarda oldukça güç kararlar vermek zorunda kalan takımın yaşadıkları, her an seyirciye “Ben olsam ne yapardım?” sorusunu sordurmayı başarıyor. 

Editör Notu: Film yakın zamanda Society of the Snow ismiyle yeniden çekildi ve Netflix’te yayınlandı. Ancak Alive, bazı sahnelerin gösterimi konusunda çok daha cesur bir film. Bu nedenle etkileyiciliğinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

Buried (2010) | IMDB: 7.0

TürDram, Gizem, Gerilim
Süre1 s. 35 dk.
YönetmenRodrigo Cortés
Oyuncular​​Ryan Reynolds, José Luis García-Pérez, Robert Paterson

En iyi survivor filmleri listemizde sırada, klostrofobisi olanların izlemekte zorlanacakları bir yapım var. 

Amerikalı bir kamyon şoförü olan Paul Conroy’un yolunu bir grup Iraklı direnişçi keser ve onu esir alır. Conroy, kendine geldiğinde bir tabutta gömülüdür ve buraya nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Paul’ün yalnızca bir fener, bir cep telefonu ve 90 dakika yetecek kadar oksijeni vardır. 

North Face (2008) | IMDB: 7.4

TürMacera, Biyografi, Dram
Süre2 s. 06 dk.
YönetmenPhilipp Stölzl
Oyuncular​​Benno Fürmann, Florian Lukas, Johanna Wokalek

Dünyanın en zorlu dağlarından birinin İsviçre’de olduğunu biliyor muydunuz? 70 derecelik açısıyla Eiger Dağı’nın kuzey yüzü, hem dağcıların en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri oluyor, hem de zor şartları nedeniyle ‘Ölüm Duvarı’ olarak biliniyor. 

1936’da yaşanan bir olaydan yola çıkarak hazırlanan North Face, bu kuzey yamaca tırmanmaya çalışan dağcıların hikayesini konu alıyor. Nazi Almanyası, bir itibar meselesi olarak gördüğü için birçok insanı bu dağa tırmanmaya zorluyor. Önceki ekiplerin hayatlarını kaybetmesinin ardından Kurz ve Hinterstoisser’ın başını çektiği 4 kişilik ekip, başarılı bir tırmanış gerçekleştirmek hedefiyle yola çıkıyor. 

The Way Back (2010) | IMDB: 7.3

TürMacera, Dram, Tarih
Süre2 s. 13 dk.
YönetmenPeter Weir
Oyuncular​​Jim Sturgess, Ed Harris, Colin Farrell

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananlar çokça filme konu oldu. Yaşananların çoğu ise Almanya ve yaptıkları üzerinden ele alındı. Bu kez, savaş sırasındaki Sovyetler Birliği’ne yolculuk ediyor. Burada bir kampta tutulan Polonyalı bir grup, kaçmaya karar veriyor ve yönlerini savaştan uzak bir coğrafyaya çeviriyor. Özgürlükleri için Gobi Çölü’nü geçmek zorunda kalan grubun önünde ise 6000 km’lik bir mesafe var. 

The Snow Walker (2003) | IMDB: 7.3

TürDram
Süre1 s. 43 dk.
YönetmenCharles Martin Smith
Oyuncular​​Barry Pepper, Annabella Piugattuk, James Cromwell

İki farklı medeniyet ve iki farklı kültürde yetişmiş kişilerin hayatta kalmak için birbirlerine sıkı sıkıya tutunma hikayesini anlatıyor The Snow Walker. Eski bir uçakla taşımacılık yapan Amerikalı Charlie, bir eskimonun kızını hastaneye götürme işini kabul ediyor. Fakat yaşanan bir aksilik sonucu uçak düşünce soğuk ve vahşi doğada ikili yalnız kalıyor. 

127 Hours (2010) | IMDB: 7.5

TürBiyografi, Dram
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenDanny Boyle
Oyuncular​​James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara
PlatformDisney Plus

En iyi hayatta kalma filmleri listemize yine gerçek bir hikayeyle devam ediyoruz. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar. Kısa sürecek ve tehlikesiz bu yolculuk, Aron’ın bir kayaya sıkışması ile beklenmedik bir hal alır. Telefonu çekmeyen ve kimseye ulaşamayan Aron, az miktarda yiyeceği ile hayatta kalmaya çalışırken sıkıştığı yerden kurtulmak için de büyük bir mücadele verir. Tüm bu yaşananlar sırasında kayıt alan Aron, azmi ile izleyiciyi kendine hayran bırakmayı başarıyor. 

Editör Notu: 127 Hours filmini izledikten sonra Aron Ralston tarafından çekilmiş videoları merak edebilirsiniz. Bu videolardan bir kısmı Youtube’da bulunuyor. 

The Road (2009) | IMDB: 7.2

TürDram, Gerilim
Süre1 s. 51 dk.
YönetmenJohn Hillcoat
Oyuncular​​Viggo Mortensen, Charlize Theron, Kodi Smit-McPhee

Distopik filmler ilginizi çekiyorsa, dünyada kıyamet kopsa da ben hayatta kalırım diyorsanız şimdi sizi zorlu bir yolculuğa çıkaracağız.

İnsan nüfusunun azaldığı, bitkilerin teker teker yok olduğu ve yiyecek bulmanın artık iyice zorlaştığı bir dünyada, bir baba ve oğlu hayatta kalma açısından daha şanslı olacaklarını düşündükleri için güneye doğru diğer. Ancak yanlarında yalnızca eski bir tüfek, karşılarında ise oldukça acımasız insanlar vardır. Çünkü yemek azaldıkça artık dünyada en tehlikeli canlı insandır.

Kapak Fotoğrafı: Christopher Burns