Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023

Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2024

Geleceğin dünyası üzerine fikirler yürütmek her zaman ilgimizi çekiyor. Bu düşünceleri belki de bambaşka boyutlara taşıyan ise bilim kurgu filmleri oluyor. Her seferinde bambaşka teknolojilerin karşımıza çıktığı ve farklı dünyaların yaratıldığı bu yapımlar, Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri ile evlerimize ulaşmayı başarıyor.

Netflix’ten İzleyebileceğiniz En İyi Bilim Kurgu Filmleri 

Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023
Fotoğraf: Maksim Istomin

Dünyanın en fazla takip edilen dijital platformlarından Netflix, bilim kurgu filmleri kategorisinde de geniş bir arşive sahip. Her geçen gün genişleyen bu listede, hem yeni hem de klasikleşmiş yapımları bulmak mümkün. 

İşte sizin için hazırladığımız Netflix en iyi bilim kurgu filmleri önerileri… 

Everything Everywhere All at Once (2022) | IMDB: 7.8

TürAksiyon, Macera, Komedi
Süre2 s. 19 dk.
YönetmenDaniel Kwan, Daniel Scheinert
OyuncularMichelle Yeoh, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix film önerileri listemize adından çokça söz ettiren ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran bir yapımla başlıyoruz. Çamaşırhane işleten sıradan bir ailenin hayatı, paralel evrenler arasında başlayan bir savaş nedeniyle altüst olur. Hiçbir yeteneği olmayan ailenin annesi, dünyayı ve evrenleri kurtaracak tek insandır.

I am Mother (2019) | IMDB: 6.7

TürDram, Gizem, Bilim Kurgu
Süre1 s. 53 dk.
YönetmenGrant Sputore
OyuncularLuke Hawker, Rose Byrne, Maddie Lenton
İzlemek İçinTıklayın!

Robotlar gerçekten insanların yerini alabilir mi? Netflix bilim kurgu önerileri listemizdeki bu yapım, bize bu sorunun cevabını vermeye çalışıyor. İnsan nüfusunun son bulması sonucunda bir robot yeni insanlar yetiştirmek için geliştirilir. Bir bebeği alan ve büyüten anne robot ile genç kız arasında güçlü bir bağ oluşur. Fakat bir gün dış dünyadan gelen bir kadın, kıza öğretilenlerden farklı şeyler anlatır. Şimdi genç kız gerçeği öğrenmek için büyük bir mücadele verecektir. 

Lucy (2014) | IMDB: 6.4 

TürAksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre1 s. 24 dk.
YönetmenLuc Besson
OyuncularScarlett Johansson, Morgan Freeman, Choi Min-sik
İzlemek İçinTıklayın!

Lucy bir süper insan. Ama diğer süper kahraman filmlerinde gördüğümüz gibi özel güçleri yok. Yalnızca kanına karışan sentetik bir uyuşturucu beynini etkileşim ve onun tüm algılarını açmış. Bu sayede normal insanlardan çok daha güçlü sezgilere ve yeteneklere sahip olan Lucy, insanın kapasitesinin %100’ünü kullandığında neler yapabileceği ile ilgili ufuk açıcı bir pencere sunuyor. 

Circle (2015) | IMDB: 6.0 

TürDram, Korku, Gizem
Süre1 s. 27 dk.
YönetmenAaron Hann, Mario Miscione
OyuncularAllegra Masters, Aimee McKay, Ashley Key
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix bilim kurgu filmleri listemizde sırada oldukça ilginç bir yapım var. Tek mekan filmleri arasında yer alan Circle, birbirini hiç tanımayan 50 insanın bir anda kendini bir çember etrafında bulmasıyla başlıyor. Her iki dakikada bir insanın öldüğü bu çemberde hareket etmek yasak. Grubumuz kısa sürede ölecek olan kişiyi kendi oyları ile belirleyebileceklerini fark ediyor. Peki, sıradaki kişi kim olacak ve bu döngüyü durdurabilecekler mi? 

Bird Box (2018) | IMDB: 6.6

TürKorku, Gizem, Bilim Kurgu
Süre2 s. 04 dk.
YönetmenSusanne Bier
OyuncularSandra Bullock, Trevante Rhodes, John Malkovich
İzlemek İçinTıklayın!

Başrollerinde Sandra Bullock ve John Malkovich’in yer aldığı film, Josh Malerman’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmde, insanları intihara sürükleyen bir yaratık var ve bu durumdan kaçmak için yaratıkla göz göze gelmememiz gerekiyor. Fakat en büyük sorun yaratığın görünmez olması. Dolayısıyla her yerde olabilir ve gözlerinizi açmanız büyük bir risk. Bunu bilen Malorie, iki çocuğuyla birlikte yıllarca süren bir kaçışa başlıyor. 

The Adam Project (2022) | IMDB: 6.7 

TürAksiyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenShawn Levy
OyuncularRyan Reynolds, Walker Scobell, Mark Ruffalo
İzlemek İçinTıklayın!

Sırada oldukça eğlenceli bir bilim kurgu filmi var. Elbette ana tema zamanda yolculuk ve geleceği kurtarmak. Bu zorlu görevi üstlenen Adam, kendisine yardımcı olarak en güvendiği insanı yani yine kendini seçiyor. Fakat ufak bir farkla, Adam’a yardım eden kendisinin 12 yaşındaki versiyonu. 

Mirage (2018) | IMDB: 7.4

TürDram, Fantezi, Gizem
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenOriol Paulo
OyuncularAdriana Ugarte, Chino Darín, Javier Gutiérrez
İzlemek İçinTıklayın!

Orijinal ismi ‘Durante la Tormenta’ olan İspanya yapımı film, bir fırtına sırasında Vera’nın 25 yıl öncesiyle bağlantı kurmasını anlatıyor. Bu bağlantı ile bir çocuğun hayatını kurtaran Vera, daha sonra tüm gerçekliğin değiştiğini fark ediyor ve kızını kaybediyor. Onu bulmak için çabalarken gittiği bir psikiyatrist ise Vera’yı hayal kurduğuna inandırmaya çalışıyor. 

Annihilation (2018) | IMDB: 6.8

TürMacera, Dram, Korku
Süre1 s. 55 dk.
YönetmenAlex Garland
OyuncularNatalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson
İzlemek İçinTıklayın!

Bir biyolog, bir psikolog, bir antropolog ve bir araştırmacı… İşte devlet tarafından büyük bir gizlilikle saklanan, parıldayan bir alanı incelemek için görevlendirilmiş 12. grubun üyeleri. 

Başrollerinde Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson gibi isimlerin yer aldığı Annihilation, hem daha önce bu gizemli bölgeye gidenlere neler olduğunu keşfetmek, hem de bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere yola çıkıyor. Burada karşılaşacakları ve yaşayacakları şeyler ise tahmin ettiklerinin çok ötesinde. 

Code 8 (2019) | IMDB: 6.1 

TürAksiyon, Dram, Suç
Süre1 s. 38 dk.
YönetmenJeff Chan
OyuncularKari Matchett, Robbie Amell, Penny Eizenga
İzlemek İçinTıklayın!

Bugüne kadar özel yetenekleri olan insanları hep süperkahramanlar olarak gördük. Fakat bu sefer durum biraz farklı. Nüfusun %4’ünü oluşturan ve farklı yeteneklere sahip bu insanlar, toplumdan dışlanmış ve fakir bir şekilde yaşamaya mahkum edilmiş. Bu insanlardan biri olan Connor Reed, hasta olan annesini tedavi ettirmek için özel yeteneklerini kullanarak pis işler yapmaya ve para bulmaya çalışıyor. 

In Time (2011) | IMDB: 6.7

TürAksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenAndrew Niccol
OyuncularJustin Timberlake, Amanda Seyfried, Cillian Murphy
İzlemek İçinTıklayın!

Zaman hayattaki en değerli şeydir derler. Bu söylemin tam anlamıyla gerçek olduğu ve zamanın hayatınızı etkilediği bir dünyada yaşasaydınız ne olurdu? 

Justin Timberlake’in başrolünde olduğu film, gelecekte paranın ortadan kaybolduğu bir dünyada geçiyor. İnsanlar çalıştıklarında para yerine zaman kazanıyor. Alışveriş yaptıklarında bunun bedelini zamanlarıyla ödüyor. İnsanların birbirinden ödünç istediği şey artık ömürlerinden bir parça…

Hal böyle olunca hayatta kalma mücadelesi de her zamankinden daha zorlu ve maceralı oluyor. 

Chronicle (2012) | IMDB: 7.0

TürAksiyon, Dram, Bilim Kurgu
Süre1 s. 29 dk.
YönetmenJosh Trank
OyuncularDane DeHaan, Alex Russell, Michael B. Jordan
İzlemek İçinTıklayın!

Üç arkadaş çıktıkları bir orman gezisinde ne olduğunu bilmedikleri bir madde ile karşılaşıyor. Bu karşılaşma, onların çeşitli doğaüstü güçlere sahip olmasına neden oluyor.

Bu genç, ilk başlarda bu güçleri yalnızca eğlenmek için kullanıyor. Ancak bir süre sonra durum kontrolden çıkıyor ve yaşanan olayların çapı büyüyerek başka insanları etkilemeye başlıyor. 

Upgrade (2018) | IMDB: 7.5

TürAksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenLeigh Whannell
OyuncularLogan Marshall-Green, Melanie Vallejo, Steve Danielsen
İzlemek İçinTıklayın!

Felçli bir adamın bir çip yardımıyla yeniden yürüyebildiğini düşünün. Hayır, hayır son günlerde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz 2018 yılında yapılmış bir bilim kurgu filmi.

Upgrade, bir saldırıda karısı öldürülen ve kendi de felç kalan bir adamın hikayesini anlatıyor. Bir çip yardımıyla yeniden ayağa kalkan adam, intikam almak için yollara düşüyor. Ancak bu sırada vücuduna yerleştirilen çipin tahmin ettiğinden çok daha fazlasını yapabildiğini keşfediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Yomex Owo