Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023

Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023

Geleceğin dünyası üzerine fikirler yürütmek her zaman ilgimizi çekiyor. Bu düşünceleri belki de bambaşka boyutlara taşıyan ise bilim kurgu filmleri oluyor. Her seferinde bambaşka teknolojilerin karşımıza çıktığı ve farklı dünyaların yaratıldığı bu yapımlar, Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri ile evlerimize ulaşmayı başarıyor. 

Netflix’ten İzleyebileceğiniz Bilim Kurgu Film Önerileri

Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023
Fotoğraf: Maksim Istomin

Dünyanın en fazla takip edilen dijital platformlarından Netflix bilim kurgu filmleri kategorisinde de geniş bir arşive sahip. Her geçen gün genişleyen bu listede, hem yeni hem de klasikleşmiş yapımları bulmak mümkün. 

İşte sizin için hazırladığımız Netflix en iyi bilim kurgu filmleri önerileri… 

Everything Everywhere All at Once (2022) | IMDB: 8.1

Netflix film önerileri listemize son dönemde adından çokça söz ettiren ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran bir yapımla başlıyoruz. Çamaşırhane işleten sıradan bir ailenin hayatı, paralel evrenler arasında başlayan bir savaş nedeniyle alt üst olur. Hiçbir yeteneği olmayan ailenin annesi, dünyayı ve evrenleri kurtaracak tek insandır. 

Edge of Tomorrow (2014) | IMDB: 7.9

Bu film için Groundhog Day’in bilim kurgu uyarlaması veya bir video oyununun sinemaya aktarılması denebilir. Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı ve “All You Need Is Kill” isimli mangadan sinemeya uyarlanan hikaye, uzaylılar ve dünya arasındaki bir savaşta bir askerin öldükçe aynı güne uyanmasını anlatıyor. Video oyunundaki savaşlarda olduğu için ölünce yeniden doğan bu asker, yaşadıkları ve öğrendikleriyle belki de savaşı bitirebilecek tek kişidir. 

I am Mother (2019) | IMDB: 6.7 

Robotlar gerçekten insanların yerini alabilir mi? Netflix bilim kurgu önerileri listemizdeki bu yapım, bize bu sorunun cevabını vermeye çalışıyor. İnsan nüfusunun son bulması sonucunda bir robot yeni insanlar yetiştirmek için geliştirilir. Bir bebeği alan ve büyüten anne robot ile genç kız arasında güçlü bir bağ oluşur. Fakat bir gün dış dünyadan gelen bir kadın, kıza öğretilenlerden farklı şeyler anlatır. Şimdi genç kız gerçeği öğrenmek için büyük bir mücadele verecektir. 

I am Legend (2007) | IMDB: 7.2 

Sıradaki Netflix bilim kurgu filmimiz ile sizi post apokaliptik bir dünyaya götürüyoruz. Bir bilim insanı olan Robert, dünyaya yayılan virüsü önlemek için çalışmalar yapar. Bu çalışmalar başarısız olsa da kendisi artık hastalığa karşı bağışıklık kazanmıştır. Tek başına bir şehirde yaşama savaşı verirken bir yandan da kendi kanını kullanarak hastalığı tersine döndürmeye çalışır. 

Ready Player One (2018) | IMDB: 7.4 

Önemli Metaverse filmleri arasında gösterilen Ready Player One, artık herkesin sanal gerçeklikte yaşadığı bir dünyada geçiyor. Bu dünyalardan en önemlisi olan The Oasis’in kurucusunun ölümü sonrası, yaratıcının mirası ortada kalıyor. Açıklanan vasiyette ise dünyanın içine gizlenmiş bir anahtarı bulanın tüm mirasa sahip olacağı söyleniyor. Böylece kullanıcılar arasında büyük sanal bir yarış başlıyor. 

Ex Machina (2014) | IMDB: 7.7 

Dünyanın en ünlü yazılım şirketlerinden birinde çalışan Caleb, düzenlenen bir yarışmayı kazanır ve gözlerden uzak bir evde yaşayan CEO’nun evinde bir hafta geçirme şansı yakalar. Fakat yaşadıkları hiç de beklediği gibi olmayacaktır. Çünkü dünyanın ilk yapay zeka bireyi Ava ile kurduğu ilişki, aslında büyük bir deneyin parçasıdır. Ex Machina, Netflix bilim kurgu filmleri arasında mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

The Adjustment Bureau (2011) | IMDB: 7.0 

Philip K. Dick’in öyküsünden sinemaya uyarlanan ve Türkçeye Kader Ajanları olarak çevrilen filmde, politikacı David Norris’in bir kadına aşık olması ile hayatının değişmesi anlatılıyor. Bu kadınlar birlikte olmak isteyen Norris’in önü, benzer kıyafetlere sahip adamlar tarafından sürekli olarak değiştiriliyor ve ikili birbirini kaybediyor. Zamanla bu kişilerin kaderi belirleyen ajanslar olduğunu fark eden Norris, onlardan kaçmak ve sevdiği kadınla birlikte olmak için bir plan yapıyor. 

Lucy (2014) | IMDB: 6.4 

Lucy bir süper insan. Ama diğer süper kahraman filmlerinde gördüğümüz gibi özel güçleri yok. Yalnızca kanına karışan sentetik bir uyuşturucu beynini etkileşim ve onun tüm algılarını açmış. Bu sayede normal insanlardan çok daha güçlü sezgilere ve yeteneklere sahip olan Lucy, insanın kapasitesinin %100’ünü kullandığında neler yapabileceği ile ilgili ufuk açıcı bir pencere sunuyor. 

Circle (2015) | IMDB: 6.0 

Netflix bilim kurgu filmleri listemizde sırada oldukça ilginç bir yapım var. Tek mekan filmleri arasında yer alan Circle, birbirini hiç tanımayan 50 insanın bir anda kendini bir çember etrafında bulmasıyla başlıyor. Her iki dakikada bir insanın öldüğü bu çemberde hareket etmek yasak. Grubumuz kısa sürede ölecek olan kişiyi kendi oyları ile belirleyebileceklerini fark ediyor. Peki, sıradaki kişi kim olacak ve bu döngüyü durdurabilecekler mi? 

The Matrix (1999) | IMDB: 8.7 

Son olarak bir bilim kurgu klasiğine yer verelim… Kimilerine göre en iyi bilim kurgu filmi olan The Matrix, tekrar tekrar izlenecek yapımlardan biri. Neo’nun bir gün yepyeni insanlarla tanışması ve aslında yaşadığı dünyanın sadece kodlardan oluşan bir yazılımdan oluştuğunu anlaması ile başlayan film, bu dünyayı korumak ve yıkmak isteyen iki farklı grubun mücadelesini konu alıyor. Ne dersiniz, sizce yaşadığımız dünya bir yalan olabilir mi? 

Kapak Fotoğrafı: Yomex Owo