Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023

Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023

Geleceğin dünyası üzerine fikirler yürütmek her zaman ilgimizi çekiyor. Bu düşünceleri belki de bambaşka boyutlara taşıyan ise bilim kurgu filmleri oluyor. Her seferinde bambaşka teknolojilerin karşımıza çıktığı ve farklı dünyaların yaratıldığı bu yapımlar, Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri ile evlerimize ulaşmayı başarıyor.

Netflix’ten İzleyebileceğiniz Bilim Kurgu Film Önerileri

Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri | 2023
Fotoğraf: Maksim Istomin

Dünyanın en fazla takip edilen dijital platformlarından Netflix, bilim kurgu filmleri kategorisinde de geniş bir arşive sahip. Her geçen gün genişleyen bu listede, hem yeni hem de klasikleşmiş yapımları bulmak mümkün. 

İşte sizin için hazırladığımız Netflix en iyi bilim kurgu filmleri önerileri… 

Everything Everywhere All at Once (2022) | IMDB: 7.8

Netflix film önerileri listemize son dönemde adından çokça söz ettiren ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran bir yapımla başlıyoruz. Çamaşırhane işleten sıradan bir ailenin hayatı, paralel evrenler arasında başlayan bir savaş nedeniyle alt üst olur. Hiçbir yeteneği olmayan ailenin annesi, dünyayı ve evrenleri kurtaracak tek insandır. 

Edge of Tomorrow (2014) | IMDB: 7.9

Bu film için Groundhog Day’in bilim kurgu uyarlaması veya bir video oyununun sinemaya aktarılması denebilir. Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı ve “All You Need Is Kill” isimli mangadan sinemeya uyarlanan hikaye, uzaylılar ve dünya arasındaki bir savaşta bir askerin öldükçe aynı güne uyanmasını anlatıyor. Video oyunundaki savaşlarda olduğu için ölünce yeniden doğan bu asker, yaşadıkları ve öğrendikleriyle belki de savaşı bitirebilecek tek kişidir. 

I am Mother (2019) | IMDB: 6.7

Robotlar gerçekten insanların yerini alabilir mi? Netflix bilim kurgu önerileri listemizdeki bu yapım, bize bu sorunun cevabını vermeye çalışıyor. İnsan nüfusunun son bulması sonucunda bir robot yeni insanlar yetiştirmek için geliştirilir. Bir bebeği alan ve büyüten anne robot ile genç kız arasında güçlü bir bağ oluşur. Fakat bir gün dış dünyadan gelen bir kadın, kıza öğretilenlerden farklı şeyler anlatır. Şimdi genç kız gerçeği öğrenmek için büyük bir mücadele verecektir. 

Ready Player One (2018) | IMDB: 7.4 

Önemli Metaverse filmleri arasında gösterilen Ready Player One, artık herkesin sanal gerçeklikte yaşadığı bir dünyada geçiyor. Bu dünyalardan en önemlisi olan The Oasis’in kurucusunun ölümü sonrası, yaratıcının mirası ortada kalıyor. Açıklanan vasiyette ise dünyanın içine gizlenmiş bir anahtarı bulanın tüm mirasa sahip olacağı söyleniyor. Böylece kullanıcılar arasında büyük sanal bir yarış başlıyor. 

Ex Machina (2014) | IMDB: 7.7 

Dünyanın en ünlü yazılım şirketlerinden birinde çalışan Caleb, düzenlenen bir yarışmayı kazanır ve gözlerden uzak bir evde yaşayan CEO’nun evinde bir hafta geçirme şansı yakalar. Fakat yaşadıkları hiç de beklediği gibi olmayacaktır. Çünkü dünyanın ilk yapay zeka bireyi Ava ile kurduğu ilişki, aslında büyük bir deneyin parçasıdır. 

Lucy (2014) | IMDB: 6.4 

Lucy bir süper insan. Ama diğer süper kahraman filmlerinde gördüğümüz gibi özel güçleri yok. Yalnızca kanına karışan sentetik bir uyuşturucu beynini etkileşim ve onun tüm algılarını açmış. Bu sayede normal insanlardan çok daha güçlü sezgilere ve yeteneklere sahip olan Lucy, insanın kapasitesinin %100’ünü kullandığında neler yapabileceği ile ilgili ufuk açıcı bir pencere sunuyor. 

Circle (2015) | IMDB: 6.0 

Netflix bilim kurgu filmleri listemizde sırada oldukça ilginç bir yapım var. Tek mekan filmleri arasında yer alan Circle, birbirini hiç tanımayan 50 insanın bir anda kendini bir çember etrafında bulmasıyla başlıyor. Her iki dakikada bir insanın öldüğü bu çemberde hareket etmek yasak. Grubumuz kısa sürede ölecek olan kişiyi kendi oyları ile belirleyebileceklerini fark ediyor. Peki, sıradaki kişi kim olacak ve bu döngüyü durdurabilecekler mi? 

Bird Box (2018) | IMDB: 6.6

Başrollerinde Sandra Bullock ve John Malkovich’in yer aldığı film, Josh Malerman’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmde, insanları intihara sürükleyen bir yaratık var ve bu durumdan kaçmak için yaratıkla göz göze gelmememiz gerekiyor. Fakat en büyük sorun yaratığın görünmez olması. Dolayısıyla her yerde olabilir ve gözlerinizi açmanız büyük bir risk. Bunu bilen Malorie, iki çocuğuyla birlikte yıllarca süren bir kaçışa başlıyor. 

The Adam Project (2022) | IMDB: 6.7 

Sırada oldukça eğlenceli bir bilim kurgu filmi var. Elbette ana tema zamanda yolculuk ve geleceği kurtarmak. Bu zorlu görevi üstlenen Adam, kendisine yardımcı olarak en güvendiği insanı yani yine kendini seçiyor. Fakat ufak bir farkla, Adam’a yardım eden kendisinin 12 yaşındaki versiyonu. 

Mirage (2018) | IMDB: 7.4

Orijinal ismi ‘Durante la Tormenta’ olan İspanya yapımı film, bir fırtına sırasında Vera’nın 25 yıl öncesiyle bağlantı kurmasını anlatıyor. Bu bağlantı ile bir çocuğun hayatını kurtaran Vera, daha sonra tüm gerçekliğin değiştiğini fark ediyor ve kızını kaybediyor. Onu bulmak için çabalarken gittiği bir psikiyatrist ise Vera’yı hayal kurduğuna inandırmaya çalışıyor. 

The Thirteenth Floor (1999) | IMDB: 7.0 

Sizce yaşadığımız dünya gerçek mi yoksa bir simülasyonun içerisinde miyiz? Bu soruyu sorduğumuzda aklınıza ilk olarak Matrix gelmiş olabilir. Fakat biz, aynı yıl vizyona girmiş ve yaşadığımız dünyayı sorgulayan başka bir filmden bahsedeceğiz. The Thirteenth Floor, bir simülasyon aracılığıyla Los Angeles’ın 1930’lu yıllardaki haline yolculuk eden Douglas’ın hikayesini anlatıyor. Bu yolculuktan bir süre sonra Douglas, garip olaylarla karşılaşır ve gerçeklik algısını sorgulamaya başlar. 

Annihilation (2018) | IMDB: 6.8 

Bir biyolog, bir psikolog, bir antropolog ve bir araştırmacı… İşte devlet tarafından büyük bir gizlilikle saklanan, parıldayan bir alanı incelemek için görevlendirilmiş 12. grubun üyeleri. 

Başrollerinde Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson gibi isimlerin yer aldığı Annihilation, hem daha önce bu gizemli bölgeye gidenlere neler olduğunu keşfetmek, hem de bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere yola çıkıyor. Burada karşılaşacakları ve yaşayacakları şeyler ise tahmin ettiklerinin çok ötesinde. 

Chappie (2015) | IMDB: 6.8

Yakın bir gelecekte geçen film, robotlardan oluşan ve yenilmez bir polis ordusuna karşı mücadele eden bir çeteyi anlatıyor. Bu robot polislerden birini ele geçiren çete, onu yeniden programlıyor ve artık öğrenen, düşünen, duygulanan bir hale dönüştürüyor. Elbette bu durum robotları yöneten ekibin hoşuna gitmiyor ve sevimli robot Chappie artık bir tehdit olarak görülüyor.

Code 8 (2019) | IMDB: 6.1 

Bugüne kadar özel yetenekleri olan insanları hep süperkahramanlar olarak gördük. Fakat bu sefer durum biraz farklı. Nüfusun %4’ünü oluşturan ve farklı yeteneklere sahip bu insanlar, toplumdan dışlanmış ve fakir bir şekilde yaşamaya mahkum edilmiş. Bu insanlardan biri olan Connor Reed, hasta olan annesini tedavi ettirmek için özel yeteneklerini kullanarak pis işler yapmaya ve para bulmaya çalışıyor. 

The Matrix (1999) | IMDB: 8.7 

Son olarak bir bilim kurgu klasiğine yer verelim… Kimilerine göre en iyi bilim kurgu filmi olan The Matrix, tekrar tekrar izlenecek yapımlardan biri. Neo’nun bir gün yepyeni insanlarla tanışması ve aslında yaşadığı dünyanın sadece kodlardan oluşan bir yazılımdan oluştuğunu anlaması ile başlayan film, bu dünyayı korumak ve yıkmak isteyen iki farklı grubun mücadelesini konu alıyor. Ne dersiniz, sizce yaşadığımız dünya bir yalan olabilir mi?

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Yomex Owo