Yüz Yogası Nedir?

Yüz Yogası Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Sağlıklı yaşam için dengeli besleniyor ve spor yapıyoruz. Vücudumuzun her kasını çalıştırıyoruz. Peki ya yüzümüz? Sürdürülebilir güzellik için yüz kaslarımızın da düzenli olarak çalışması gerekiyor. Bunun için geliştirilmiş yüz yogası, daha canlı bir cilde sahip olmamızı sağlıyor. 

Son zamanlarda sıklıkla konuşulan yüz yogası nedir ve nasıl yapılır birlikte bakalım… 

Yüz Yogası Nedir?

yüz yogası nasıl yapılır

Daha genç ve gergin görünen bir cilde sahip olmak isteyenler “Yüz yogası nedir?” sorusunun yanıtını arıyor. Yüz yogası, aslında yüzün tüm katmanlarına ulaşan bir masaj olarak tanımlanabilir. Yüzde bulunan tüm kasları doğru bir şekilde çalıştıran bu egzersiz, düzenli olarak uygulandığında kısa sürede gözle görülür bir değişiklik sağlıyor. 

Yüz yogası ile yalnızca yüz değil aynı zamanda boyun kasları da çalışıyor. Gıdı sarkmasından kurtulmanın bir yolu olarak görülen bu masaj, ayrıca kazayakları ve dudak yanı kırışıklıklarına da iyi geliyor.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

yüz yogası

Fotoğraf: Antonika Chanel 

Yüz yogası uygulamalarına istediğiniz her an istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Yüz yogasının belki de bu kadar popüler hale gelmesinin sebebi, kişinin yaşından bağımsız olarak yüzündeki etkileri belirgin şekilde fark etmesidir. 

Yüz yogasına başlarken öncelikle hareketleri ayna karşısında yapmanız tavsiye edilir. Bu sayede hareketleri yaparken yüzünüzde herhangi bir yerin kırışmadığından ve doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olabilirsiniz. 

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

yüz yogası zararları

Fotoğraf: Andrey Zvyagintsev 

Genç bir görünüm için hayal edilen her şey aslında yüz yogasının faydaları arasında sayılabilir. Tamamen doğal bir teknik olan yüz yogası, ne gibi değişiklikler sağlar birlikte bakalım… 

  • Masaj hareketleri kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede yüzde bulunan hücre yoğunluğu artar. 
  • Yaştan veya kilodan dolayı oluşan sarkmalar azalır. 
  • Gıdı sarkmaları azalır ve daha genç bir görünüm elde edilir. 
  • Göz çevresi, dudak ve boyun kırışıklıkları azalır. 
  • Boynu kaldırır ve duruştaki bu değişim kişiye öz güven kazandırır.
  • Kolajen kaybını önleyerek derin kırışıklıkların oluşumunu engeller.
  • Yüzdeki kas hafızası canlanır ve daha simetrik bir yüz elde edilir. 
  • Canlı ve gergin bir yüz görünümüne kavuşmaya yardımcı olur.

Temel Yüz Yogası Hareketleri

yüz yogası nedir

Fotoğraf: Mikhail Nilov

Yüz yogası hareketlerine başlamadan önce nefesinizi düzenlemek etkili olabilir. 4*4 nefes egzersizi bu düzen için en kestirme yoldur. Diğer faydalarının yanı sıra kan dolaşımını hızlandırmada etkili olan 4*4 egzersizi dört turda yapılır. 

Nefesinizi alırken dörde kadar sayın ve yine dörde kadar sayarak nefesi içinizde tutun, burundan aldığınız gibi yine nefesi dörde kadar sayarak burundan verin. Tüm nefesinizi boşalttıktan sonra nefessiz dörde kadar bekleyin. Ufak bir canlandırmadan sonra yüz yogasına başlayabilirsiniz.

Alın Egzersizi: İki elinizin sekiz parmağıyla yapacağınız bir egzersiz. Baş parmak hariç sağ elinizi alnınızın sağ tarafına, sol elinizi alnınızın sol tarafına yerleştirin. Alnınızın ortasından başlayarak parmak uçlarınızı hafifçe bastırarak şakaklarınıza kadar götürün.  

Kaş Egzersizi: Baş ve işaret parmaklarınızı kaşınızın ucundan bitimine kadar hafif hafif sıkarak ilerletin.

Şaşkın Gözler: Adından da anlaşılacağı gibi gözlerinizi adeta şaşırmış gibi kocaman açarak bir iki saniye bekleyin. Hareketi sekiz kez tekrar edebilirsiniz. Bu hareket, gözün altındaki ince kasları ve göz kapaklarınızı canlandıracaktır.

Göz Altı Egzersizi: Parmak uçlarınızı göz altı boyunca küçük küçük yürüterek ilerletin.  

Elmacık Kemik Egzersizi: İşaret parmağınızı bükün ve kemiklerinizin altında içten dışa, yani burnun yanından başlayarak kulaklarınıza kadar takip edin. Bu sayede gülme çizgileri de açılacaktır. 

Dudak Egzersizi: Dudakların ileriye uzatılmasıyla yapılır. Ağızla “O” şekli yapın fakat bu hareketi yaparken dişlerinizin görünmemesine ve sadece dudaklarınızın oynamasına dikkat edin. Hem araba kullanırken hem çalışırken kolaylıkla yapabileceğiniz bir tekniktir. Yine ilk denemeyi ayna karşısında yapabilirsiniz.

Boyun Egzersizi: Yüz yogası eğitimlerinde ismi “Swan Neck” olarak geçer. Çenenizi öne ve yukarı doğru kaldırın ve başınızı gökyüzüne uzatın. Başınız arkaya, boyunuz ise yukarı doğru uzanmalı. Çenenizi öne doğru iterek boyunuzu daha da gerin. Böylelikle kaslar aktif hale gelecektir.

Gün içinde 10-15 dakikanızı ayıracağınız yüz yogası hareketleri ile hem yüzünüzün belirli bölgelerindeki stresi hafifletebilir hem de cildinize doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Ron Lach