iklim değişikliği konulu oyunlar

İklim Değişikliği ile İlgili Oyunlar

Dünyanın en büyük eğlence sektörü haline gelen oyun sektörü, genellikle konu edindiği fantastik dünyalar ve karakterler ile tanınsa da günümüzün sorunlarına parmak basan oyunlar da bulunuyor. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük günce tehditlerden biri olan iklim değişikliğinin gelecekteki etkilerini oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtmayı başaran bilgisayar oyunları, zihin dünyanıza yeni bir pencere aralayabilir. Gelin birlikte iklim değişikliği konulu oyunlar listesine göz atalım!

Frostpunk

Kıyamet sonrası oyunları listelerinde bir şehir kurma simülasyonu olarak üst sıralarda yer almayı başaran Frostpunk serisi, temelde iklim değişikliğinden sert bir şekilde etkilenen alternatif bir gelecek kurgusunu ele alıyor. 

Hikayeye göre 19. yüzyıl sonrasında gerçekleşen katastrofik bir volkan patlaması sonrasında gökyüzü dumanlarla kaplanıyor ve Dünya buzul çağına dönüyor. Yaşanacak tehlikeyi önceden fark eden Britanya İmparatorluğu, kuzey bölgelerinde yer alan kömür yatakları yakınına kurduğu “jeneratör” adı verilen çeşitli tesislerle insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

Oyuncu olarak biz, tam bu noktada devreye giriyoruz. Amacımız, gelmiş geçmiş en sert iklim koşullarında binlerce insana yuva olan şehirlerin yaşamasını sağlamak. Bu konuda en büyük yardımcımız ise çevreyi tanımak, şehir yalıtımı ve teknolojik gelişim oluyor.

Fate of the World

2011 yılında piyasaya sürülen Fate of the World, adından da anlaşılabileceği üzere dünyanın geleceği hakkında kararlar verdiğimiz bir oyun. Sıra bazlı olarak ilerleyen oyunda amacımız, beş yıllık döngüler içerisinde dünyanın kaderi hakkında kritik kararları vermek ve insanlığın yok oluşunu geciktirmek. Bu noktada verdiğimiz kararlar; elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştırmak, Dünya’nın ortalama sıcaklığını istenen seviyelerde tutmak ve teknolojik gelişime yatırım yapmak gibi önemli konuları içeriyor. 

Oldukça gerçekçi bir dinamik kuran oyun, sürekli olarak doğru yatırımları yapıp kolayca kazanmanıza imkan sağlamıyor. Oyunun ana zorluğu, halkın tepkisi ile geleceğe yönelik yatırımları dengeli bir şekilde ilerletmek ve dünyayı büyük bir felaketten kurtarmakta yatıyor.

Raft

Diğer oyunlara kıyasla oldukça karmaşık bir hikayeye ve ilginç bir oynanışa sahip olan Raft, iklim değişikliğinin durdurulamaz seviyeye geldiği ve dünyanın önemli bir bölümünün sular altında kaldığı bir alternatif gelecekte geçiyor. Medeniyetlerin yok olması sonrasında tek bir kara parçası görmeden yıllarca küçük tekneler veya tahta şehirlerde yaşamak zorunda kalan insanlık, bu zorlu dünya koşullarında hayatta kalmaya çalışıyor.

Biz ise oyuncu olarak küçük bir tahta parçasında, okyanusun ortasında gözlerimizi açıyoruz. Okyanusta gezen çöpleri toplayarak yavaş yavaş tahta parçamızı tekneye dönüştürüyoruz. Asıl amacımız ise Utopia adı verilen ve karanın bulunduğu gizli şehre gitmek için bilgi toplamak.

A New Beginning

İklim değişikliği konulu oyunlar listemizde sırada Daedalic Entertainment tarafından geliştirilen ve 2010 yılında satışa sunulan A New Begining var. Bu oyun ekolojik felaketler sonrasında insanlığın yalnızca yer altında yaşayabildiği bir dünyada geçiyor. Hikayeye göre dünya üzerindeki türlerin büyük bir çoğunluğu yok oluyor. Buna karşın radyokarbon tarihleme kullanan bir zaman makinesi geliştirmeyi başaran bilim insanları, zaman yolculuğunu kullanarak insanlığı kurtarmanın bir yolunu alıyor.

Point-and-click türünde bir macera oyunu olan A New Beginning, zaman makinesi ve kıyamet sonrası konseptlerini oldukça iyi bir şekilde harmanlayarak insanlığın eylemlerinin sonuçlarını oldukça çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Oyun, Steam üzerinden oynanabiliyor.

Endling: Extinction is Forever

2022 yılında piyasaya sürülen bir indie oyun olan Endling: Extinction is Forever, anne bir tilkinin perspektifinden insan yıkımını anlatıyor. İnsan kaynaklı bir orman yangınından kaçmayı başaran anne tilki, yavrularını doğuracak bir sığınak ararken hava kirliliği ve endüstrileşme ile kirlenmiş dünya ile karşılaşıyor. Sığınacak bir yuva arayışı ile orman içerisinde çeşitli hayvanlarla tanışan tilki ailesi, insanlar ve kirlenme ile dolu bu dünya oldukça dramatik bir hikayeye bizleri tanık ediyor.

Endling: Extinction is Forever, listemizdeki diğer oyunlara kıyasla çok daha yakın tarihli olması bakımından dikkat çekiyor. Oyunun insan yıkımını hayvanların perspektifinden anlatması ve oldukça dokunaklı bir hikayeye sahip olması, bir birey olarak doğaya karşı davranışınızı yeniden gözden geçirmenize sebep oluyor. Oyun aynı zamanda The Game Awards 2022 sırasında “Games for Impact” ödülüne de aday gösterildi.

Anno 2070

Listemizde yer alan iklim değişikliği konulu oyunlar arasında bir diğer şehir kurma simülasyonu olan Anno 2070, buzulların eridiği ve kıyı şeritlerini sellerin bastığı 2070 yılında geçiyor. Çoğu şehrin su baskınları sonrasında yok olmasının ardından tüm devletler yıkılıyor ve geriye yalnızca sıfırdan kurulmaya başlanan şehirler kalıyor. Böylesine zorlu bir dünyada insanlığın tek dayanak noktası ise verimlilik, sürdürülebilirlik ve doğa ile uyum açısından en iyi olan şehirleri kurmak. 

İlginç dinamikleri ve gerçekçi bir senaryoyu ele alması yönünden Anno 2070, aynı Frostpunk gibi türün diğer oyunlarından ayrışıyor. Oyun, sürdürülebilirlik ve çevreci enerji gibi kavramları yalnızca bir pazarlama stratejisi olarak kullanmıyor, direkt olarak genel oyun mekaniğinin merkezine yerleştiriyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir