Gizem ve Gerilim Dolu En İyi Suç Dizileri

Gizem ve Gerilim Dolu En İyi Suç Dizileri | 2023

Her şeyi bilme isteği, merak duygusunun hep canlı kalması, bir problemi çözme başarısı… Sebebi ne olursa olsun bir suçu adım adım ele alan, her seferinde farklı bir ipucunun ortaya çıktığı suç temalı diziler fazlasıyla ilgimizi çekiyor. Ve artık katilin uşak çıkmayacağını da çok iyi biliyoruz. Bu nedenle sizin için gizem ve gerilimin üst seviyede olduğu en iyi suç dizileri listesi hazırladık. Gerçek hikayelere veya zekice yazılmış kurgulara dayanan bu yapımlara birlikte bakalım.

Poker Face | IMDB: 8.0

Adrien Brody, Joseph Gordon-Levitt, Ron Perlman, Ellen Barkin ve Natasha Lyonne gibi isimlerin yer aldığı 2023 suç dizileri arasında yer alan yapım, kişilerin yalan söylediğini anlayabilen Charlie’nin hikayesini anlatıyor. Bu özel yeteneğinin keyfini süren Charlie, yollara düşüyor ve her durakta birbirinden ilginç insanlarla karşılaşıyor. Gizemli suçları çözmek için yeteneğini kullanan Charlie, izleyiciye eğlenceli bir seyir sunuyor.

Dr. Death | IMDB: 7.7

Sekiz bölümlük mini dizide Fringe’in yıldızı Joshua Jackson, Christian Slater ve Alec Baldwin yer alıyor. Bir cerrah olan Christopher Duntsch’ın hastaları, ameliyat sonrası sakat kalmaya veya ölmeye başlar. Bu olayları şüpheli bulan iki doktor ve bir bölge savcısı, cerrahı durdurmak için el ele verir. 

Criminal 

Netflix suç dizileri arasında yer alan Criminal, tek mekanda geçen yapımları sevenler için ideal. Her bölüm farklı bir konuyu ele alan dizide, bir sorgu odasındaki kişinin suçlu olup olmadığını keşfetmeye çalışıyoruz. Ayrıca serinin İngiltere, İspanya, Fransa ve Almanya olmak üzere dört farklı versiyonu bulunuyor. 

Sherlock | IMDB: 9.1

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan efsane karakter Sherlock Holmes’ü birçok yapımda gördük. Fakat Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan karakterin farklı bir tadı olduğunu söylemek mümkün. Genel bir çerçeve içerisinde her bölümde farklı olaylara yer veren ve en iyi suç dizileri arasında gösterilen yapım, ne yazık ki yalnızca dört sezon olarak planlanmış. 

True Detective | IMDB: 8.9

HBO ne yaparsa güzel yapar diyenlerdenseniz True Detective’i mutlaka izlenmesi gereken suç dizileri listenize eklemelisiniz. 17 yıl boyunca bir seri katilin izini süren iki dedektifin hikayesini anlatan yapım, konusunun yanı sıra görüntüleri ve diyalogları ile de seyirciyi kendine bağlamayı başarıyor. 

The Sinner | IMDB: 7.9 

Petra Hammesfahr’ın kitabından uyarlanan The Sinner, bir suç nedensiz işlenebilir mi sorusunun cevabını alıyor. Genç bir annenin birini bıçaklaması sonucunda bu olayın peşine düşen dedektif, görünmeyen nedenleri araştırmaya başlıyor. Yalnızca katilin peşinden koşan yapımları değil de suçlu psikolojisini de merak ediyorsanız bu diziyi listenize ekleyebilirsiniz. 

Unforgotten | IMDB: 8.3

Suç dizileri izlerken sık sık yeni işlenen bir cinayet haberi, olay yerine giden polisler, kamera görüntüleri veya bırakılan izlerin peşinden gidilmesini izleriz. Fakat Unforgotten bu yapımlardan biraz daha farklı. Yapımdan yıllar önce işlenmiş bir cinayete ait ceset tesadüfen bulunuyor ve geçmişe ait olaylar araştırılıyor. Elbette bu durum dedektiflerin işini zorlaştırıyor ve gizem unsurunu daha da artırıyor.

The Alienist | IMDB: 7.7

19. yüzyılın sonlarında New York’ta geçen suç dizisi, dönemin zor şartları altında suçluların psikolojisine inmenin önemli olduğuna inanan bir grup arkadaşın yenilikçi fikirleri ile bir seri katilin peşine düşmesini anlatıyor. Özellikle dönem filmlerini ve dizilerini sevenler için ideal olan yapım, yalnızca suçluların değil karakterlerin psikolojilerine de yakından değiniyor. 

The Blacklist | IMDB: 8.1

Netflix suç polisiye dizileri arasında yer alan The Blacklist’te, eski bir suçlu olan Raymond “Red” Reddington, FBI’a muhbirlik yapmaya karar verir. Fakat bunun için iki şartı vardır; tüm suçlarının silinmesi ve çaylak bir dedektif olan Elizabeth Keen’le çalışmak. Diziyi izlemeye başlamadan önce yanınızda çalan müzikleri not almak için ufak bir defter bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bosch | IMDB: 8.5 

Amazon suç dizileri arasında yer alan Bosch, bir yandan yargılanırken ve suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışırken bir yandan da yıllar önce işlenmiş bir cinayeti çözmeye çalışan bir dedektifin hikayesini anlatıyor. Aksiyonu çok fazla olmamasına rağmen hikayesi oldukça derin olan ve merak unsurunu sürekli korumayı başaran polisiye dizi, türün tutkunları için az bilinen güzel dizilerden biri. 

Cold Case | IMDB: 7.6

Suç dünyasında bir yolculuğa hazır mısınız? Faili bulunamamış ve bu nedenle rafa kaldırılmış dosyaları yeniden gündemine alan defektif Lilly, izleyiciyi birçok farklı olayın içerisine sürüklüyor. Eğer tek bir olay yerine birden fazla cinayeti izlemek istiyorsanız, ilk yayın hayatına 2003 yılında başlayan ve yedi sezondan oluşan bu diziyi listenize ekleyebilirsiniz.

American Crime Story | IMDB: 8.4 

Her sezon gerçek bir hikayeyi ele alan yapım, aslında bir mini dizi serisi olarak da değerlendirilebilir. 90’lı yıllarda yaşanan olayları ele alan ve pek çoklarına göre en iyi suç dizileri arasında gösterilen yapımın ilk sezonu, The People v. O. J. Simpson ismiyle 2016 yılında yayınlandı. Ünlü bir Amerikan futbolu oyuncusu olan Simpson, ayrıldığı eşini öldürmek suçundan tutuklanır. Basının konuya ilgisi, canlı yayınlanan duruşmalar ve bir şekilde bu davanın ırkçılıkla bağdaştırılması, tüm deliller Simpson’ı işaret etmesine rağmen bu cinayet davasından farklı bir boyut kazanır.

The Assassination of Gianni Versace ismiyle yayınlanan ikinci sezon ise ünlü modacı Gianni Versace’nin Miami Beach’teki evinin önünde vurulmasını konu alıyor. Versace’nin ailesi, ilişkileri ve kariyerine de değinen dizide cinayetin gerçekleştiği güne kadar yolculuğu ve sonrasında yaşananları görüyoruz.

Üçüncü sezon ise yalnızca Amerika değil tüm dünya siyasetine bir bomba gibi düşen bir skandalla ilgili. Impeachment ismiyle yayınlanan sezon, 90’lı yılların en çok konuşulan olaylarından Bill Clinton-Monica Lewinsky skandalına ışık tutuyor. Monica’nın bir stajyer olarak işe başlaması, Clinton’ın başkan seçilmesi, ilişkinin duyulması ve yalan beyanlarla yaşananları ayrıntılı bir şekilde anlatan dizi, bir cinayeti konu edinmese de izleyicisini adım adım gerçeğe yaklaştırdığı için merak duygusunu hep canlı tutuyor.

How To Get Away With Murder | IMDB: 8.2

İyi bir avukat ve profesör olan Annalise Keating, her dönem yanına stajyerler alır. Fakat yeni stajyerler istemeden suça bulaşır. Keating, mahkeme salonlarında usta hamlelerle yargılananları kurtarırken acaba öğrencileri kendilerini kurtarabilecek mi? 

Unbelievable | IMDB: 8.4

Bir gün, yalnız başına yaşayan Marie Adler tecavüze uğradığını söyleyerek şikayette bulunur. Fakat çelişkili ifadeleri polisleri şüphelendirir. Bir süre sonra ülkenin farklı yerinde görev yapan dedektiflerin yolu Marie ile kesişecektir. Gerçek olaylardan esinlenerek hazırlanan mini dizide aksiyon olmasa da senaryo akıcılık konusunda oldukça başarılı diyebiliriz.

The Fall | IMDB: 8.1

Polisiye suç dizileri listemizde sıradaki durağımız Belfast. Başrollerinde Gillian Anderson ve Jamie Dornan’ın yer aldığı dizi, bize aslında iki avcının hikayesini anlatıyor. Bunlardan biri, gündüzleri iyi bir eş ve baba olan fakat geceleri gizlice kadınları takip ederek onları öldüren bir seri katil. Diğer ise karşısındaki sinsi katili yakalamak için her detaya dikkat eden ve sürekli olarak takipte kalmak zorunda olan bir dedektif. Psikolojik gerilimi çok iyi yansıtan dizi, aynı zamanda kadınlara yönelik ayrımcılığa ve şiddete de deyinmeyi ihmal etmiyor.

Peaky Blinders | IMDB: 8.8

Öncelikle bir uyarı ile başlayalım: Bu diziyi izlediğinizde Cillian Murphy’ye aşık olacaksınız! Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’de geçen hikaye, suç çetelerinin hakim olduğu bir dünyaya götürüyor bizi. Bu suç çetelerinden biri de soygun ve at yarışları ile ilgilenen Peaky Blinders. Çetenin yaşadıklarını ve mevcut düzenlerini devam ettirmek için yaptıklarını anlatan dizi; senaryosu, görüntüleri ve karakterlerin kıyafetleri ile dikkat çekmeyi başarıyor. 

Mayor of Kingstown | IMDB: 8.2 

Bir şehir düşünün! Buranın en önemli özelliği ve gelir kaynağı sahip olduğu hapishaneleri. Hapishaneler konusunda söz sahibi olan McLusky ailesi ise hem hapishane müdürleri, hem mahkumlar, hem aileler hem de polis teşkilatı arasında bir köprü oluşturuyor. Yasa dışı olarak kurulan bu dengeler, Kingtown’un sakin bir yer olmasını sağlıyor. Fakat bir süre sonra bu dengeler yavaş yavaş bozulmaya başlıyor. Peki önemli olan şey hangisi? Adalet mi yoksa huzur mu? 

Big Little Lies | IMDB: 8.5

İlk bakışta bir kadın hikayesi olarak görünen dizi için öncelikle bir HBO yapımı olduğunu vurgulamak isteriz. Liane Moriarty’nin aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, sakin bir sahil kasabasında yaşayan kadınları konu alıyor. Çocukları aynı okula giden bu kadınların dışarıya gösterdikleri mükemmel hayatlarının gerçek yüzü ise çok farklı. Biz tam bu ikiyüzlülükleri izlerken işlenen bir cinayet ise dizideki gerilim seviyesini yükseltiyor. Ayrıca dizinin 8 Emmy ödülü sahibi olduğunu da ekleyelim. 

Line of Duty | IMDB: 8.7 

Polisler her zaman katillerin peşine düşmez. Bazen de kendi meslektaşlarını sorulamak, birçok suç için önce iğneyi kendilerine batırmak zorunda kalabilir. The Guardian tarafından ‘Başyapıt’ olarak tanımlanan dizi, polis teşkilatlarındaki yolsuzlukları inceleyen bir ekibi konu alıyor. Elbette bu soruşturmalar kirli bağlantılar ve hiç umulmadık insanların suçlarının ortaya çıkması ile sonuçlanıyor.

Kapak Fotoğrafı: Campbell Jensen