Dedektif Dizileri ile Kötü Adamların İzini Sürüyoruz

Dedektif Dizileri ile Kötü Adamların İzini Sürüyoruz

90 dakikada bir çırpıda biten filmlerden sıkıldıysanız, gizem dolu, sürükleyici, nefes kesen maceralara atılmak, ilginç karakterlerle bağ kurmak istiyorsanız dedektif dizileri tam size göre! Bugün sizleri Sherlock misali dizilerle, kötülükte sınırları zorlayan karakterlerle buluşturuyoruz. Yeteri kadar heyecanlandık ve merak ediyoruz diyorsanız haydi başlayalım.

Elementary | IMDB: 7.9

Elementary

Dedektif dizileri listemizi Sherlock sevenlerin zevkle takip edeceği, uzun soluklu Elementary ile açıyoruz.

İyileşmekte olan uyuşturucu bağımlısı Sherlock Holmes, New York Polis Departmanında danışman olarak görev alarak çözülmesi zor olan suçları araştırır. Holmes’un ayık kalmasını sağlaması için eski bir cerrah olan Joan Watson, Holmes’un varlıklı babası tarafından işe alınır. Muhteşem bir ekip olan Holmes ve Watson, yedi sezon boyunca izleyiciye birbirinden heyecanlı serüvenler yaşatır.

Broadchurch | IMDB: 8.4

dedektif dizileri broadchurch

Polisiye dizileri listemize bu sefer İngiltere’de geçen, başrollerini usta oyuncu Olivia Colman ve David Tennant’ın paylaştığı Broadchurch ile devam edelim.

Pitoresk bir kumsalda 11 yaşındaki İngiliz Danny Latimer’in cesedinin bulunmasıyla küçük Dorset kasabası bir anda polis soruşturmasının ve medya çılgınlığının odağı haline gelir. Peki bu araştırma, toplum arasında anlaşmazlıklara, şiddetli fikir ayrılıklarına hatta kutuplaşmalara yol açacak mıdır?

Üç sezon süren, yedi dalda BAFTA adayı gösterilen bu diziyi izlemeden geçmeyin.

Monk | IMDB: 8.0

Monk dizisi

Dedektif dizileri arasında apayrı bir yere sahip, her bölümün ayrı bir gizem ve entrika ile dolu olduğu Monk’dan bahsetmezsek olmaz. Monk’un sevimli karakterleri arasında gidip gelirken kendinizi gülerken ve olayları çözmeye çalışırken bulacaksınız.

Eski bir San Francisco dedektifi olan Adrian Monk, artık özel danışman olarak polise yardım etmektedir. Monk, hayran kalınacak nitelikteki tümdengelimli akıl yürütme becerisi ile ayrıntılarda gizli ipuçlarını yakalayan keskin bir zekâya sahiptir. Ancak obsesif-kompulsif bozukluğu,  sayısız fobisi, anlamsız takıntıları onun işini yapmasına engel olmakta ve onu yavaşlatmaktadır.

Sekiz sezon boyunca her sene aralıksız “Komedi Dizisi Kategorisinde En İyi Başrol Erkek Oyuncu” Emmy ödülü alan Tony Shalhoub’un performasıyla hayat bulan Monk’u sizler de büyük bir beğeni ile izleyeceksiniz.

Criminal Minds | IMDB: 8.0

dedektif dizileri criminal minds

Suç dizileri listemizde sırada “uzun soluklu bir dizi olsun, hiç bitmesin” diyenler için 15 sezonluk Criminal Minds’a yer verelim.

FBI’ın Davranış Analiz Birimi’de çalışan özel bir ekip, ülkenin en tehlikeli suçlularının üzerinde çalışmaya başlar. Görevleri bu kategorideki suçluların profillerini analiz ederek ortak yönlerini tespit etmektir. Böylelikle bir sonraki hamlelerini tahmin edecek ve onları yeni bir eyleme geçmeden durduracaklardır.

Parmak izi, balistik rapor, motif gibi alışılmış yöntemler ve somut deliller yerine “suçlu beyinleri” analiz eden, psikolojiden feyz alarak varsayımlarla hareket ederek sonuca vardıran bu diziyi izlemenizi öneririz.

Forever | IMDB: 8.3

forever dizisi

Sırada sadece bir sezon izleyiciyle buluşup bir anda anlamsızca yayından kaldırılan, ilginç fantastik ögeleriyle izleyicide iz bırakmış Forever var. 

200 yaşında bir adam olan Dr. Henry Morgan, içinde bulunduğu ölümsüzlüğün lanetini çözmek ister. Ölümlü olabilmenin sırrını araştırmak için New York morgu’nda çalışır. Dedektif Jo Martinez ile morga gelen cesetlerin ardındaki gizemden, hikayeden yola çıkarak, şehirdeki suçluları bulmak ve olayları çözmek için güçlerini birleştirirler.

Geçmiş ve günümüz arasında gidip gelen bu hikâye, Henry’nin ilginç hayatını izleyicinin önüne seriyor.

Poirot | IMDB: 8.6

dedektif dizileri poirot

Dedektif dizileri deyince bir klasikten söz etmeden geçmeyelim: Agatha Christie romanlarından esinlenerek hayat bulan Poirot…

Suçluları kendine çeken, gizeme bulaşmak konusunda kusursuz bir hünere sahip olan ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot bu suçları çözmek için sıra dışı maceralara atılır.

1989 ile 2013 yılları arasında yayınlanan bu dizi, özellikle Agatha Christie takipçilerini, okurlarını mutlu edecek.

Unbelievable | IMDB: 8.4

dedektif dizileri unbelievable

Listemizi, Netflix polisiye dizileri deyince aklımıza gelen 2019’da yayınlanmış, sekiz bölümden oluşan Unbelievable ile kapatıyoruz.

Bir genç kız tecavüze uğradığı yönünde suç duyurusunda bulunur ancak sonradan ifadesini geri alır ve yalan söylemekle, adaleti yanıltmakla itham edilir. İpuçlarını takip ederek olayın arkasındaki gerçeği ortaya çıkaracaksa iki kadın dedektiftir.

Bu çarpıcı ve etkileyici hikâyeyi de “izlenecekler” listenize eklemeyi unutmayın.