Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Dedektif Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Dedektif Filmleri

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2023

Bestseller kategorisinde yer alan polisiye romanların hepsini tükettiniz mi? Peki ya en iyi dedektif filmleri konusunda ne durumdasınız? Siyah beyaz havanın hakim olduğu puslu şehirlerde ana karakterle beraber azılı bir suçlunun veya sayko bir katilin peşine düşmek sizin için bir çıkış noktası olabilir.  En dikkatli benim, en küçük ipucunu bile kaçırmam diyorsanız izleme listelerinizi yeniden kontrol etmeye hazır olun! 

En İyi Dedektif Filmleri 

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Dedektif Filmleri
Fotoğraf: cottonbro studio

Kendine hayran bırakan zeki dedektif filmleri izlemekten keyif alıyorsanız bu listemizi çok seveceksiniz. Işıkları kapatın ve en küçük ipuçlarını yakalamaya çalışacağınız bir maratona hazır olun. İşte sizin için derlediğimiz en iyi dedektif filmleri…

Murder By Death (1976) |IMDB: 7.3

En iyi dedektif filmleri listemizin ilk sırasında polisiye konulu filmler için bir altın çağ olan 70’lerde çekilmiş Murder By Death yer alıyor. Hollywood’un ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un etkisi sonrası bir fabrika gibi üretmeye başladığı polisiye ve gizem filmlerinin bir parodisi olarak görülebilecek Murder By Death, özellikle güçlü oyuncu kadrosuyla öne çıkıyor.

Konusu:

Beş ünlü dedektif ve asistanları, akşam yemeği için bir konağa davet edilir. Ancak bu masum bir akşam yemeği olmayacaktır; davet edilmelerinin sebebi, gece yarısı gerçekleşecek olan bir cinayeti araştırıp çözmektir.

Ejderha Dövmeli Kız (2011) | IMDB: 7.8

Stieg Larsson imzalı tüm dünyada bestseller olmayı başaran Ejderha Dövmeli Kız romanının ikinci uyarlaması olan film, vahşi ve sapkın bir dedektif hikayesine ev sahipliği yapıyor. Dedektif filmlerinin ünlü yönetmeni David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı Ejderha Dövmeli Kız, polisiye film hayranlarının da büyük ilgisini çekti. 

Konusu:

Hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist, kendisine yardım eden gizemli, asosyal bir dövmeli hacker kız ile 40 yıl önce kaybolan Harriet Vanger’in izini sürmeye çalışırken bir dizi cinayeti ortaya çıkarır. Dizi evreninde güçlü bir hanedan olarak betimlenen Vanger ailesi, bu yolculuklarında onlara hayatlarında daha önce hiç yaşamadıkları korkuları yaşatacaktır.

Insomnia (2002) | IMDB: 7.2

Çağımızın süperstar yönetmenlerinden Christopher Nolan’ın ünlendiği filmlerden biri olarak bilinen Insomnia, gelmiş geçmiş en iyi başrol oyuncularıyla izleyenlerin gözlerini mest edecek. En iyi polisiye filmleri arasında gösterilen Insomnia, Al Pacino ve Robin Williams’ın liderliği etrafında ilerliyor. 

Konusu:

Alaska’da sakin genç bir kızın öldürülmüş olarak bulunması sonrasında Los Angeles’tan iki dedektif Will Dormer ve Hap Eckhart, soruşturmaya yardımcı olması amacıyla Alaska’ya çağrılır. Polis camiasında ünlü olmalarına rağmen bazı profesyonel sorunlarla baş etmeye çalışan ikiliden Will Dormer, Alaska’nın aralıksız gece güneşinden etkilenerek uykusuzluk hastalığına tutulur. Halüsinasyon ve rüya alemi arasında sıkışıp kalan Will Dormer ve meslektaşı, cinayetin sır perdesini aralamaya çalışırken hiç beklemedikleri bir sorunla karşılaşır. 

Chinatown (1974) | IMDB: 8.2

70’lerin film-noir akımının en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen Chinatown, 1974 yılında ünlü yönetmen Roman Polanski tarafından beyaz perdeye taşındı. Jake Gittes karakterinde Jack Nicholson’ı gördüğümüz film, kült dedektif filmleri listelerinde her zaman yerini koruyor.

Konusu:

1937 yılında Los Angeles’ta özel dedektiflik yapmakta olan Jake Gittes, aldatan eş davalarında uzmanlaşmıştır. Son yakaladığı davada Los Angeles Su ve Enerji Departmanı’nın yüksek profilli baş mühendisi Hollis Mulwray’in onu aldattığını düşündüğü karısını araştırmaktır. Araştırması sırasında kuraklık döneminden geçen kentin baraj anlaşmalarına ve su ihtiyacı üzerinden dönen politik güç savaşlarına tanık olur. Hollis Mulwray ile tanıştığına şahit olduğu kimliği bilinmeyen bir genç kadın, gizemli hikayenin anahtarı konumundadır. 

Blade Runner (1982) | IMDB: 8.1

Ridley Scott’ın tüm bilim kurgu film sektörünü etkilediği filmlerden biri olarak bilinen Blade Runner, hem film-noir kültürünü cyberpunk evrenle birleştirmesi hem de arkasında barındırdığı derin felsefi düşünceler ile tüm zamanların en iyi dedektiflik filmleri arasında yer alıyor. Başrolde Harrison Ford’u izlediğimiz film, sahip olduğu replikler ve içinden çıkılamaz gibi duran karanlık atmosferiyle sizi en derinliklerinize kadar etkileyecek. Eğer bu filmi severseniz hikayenin devam ettirildiği Blade Runner: 2049 filmine de göz atabilirsiniz. 

Konusu:

21. yüzyılın başlarında insanlık neredeyse teknolojik tekillik noktasına ulaşmıştır. Tyrell Corporation tarafından üretilen ve replicant olarak adlandırılan Nexus robotları, diğer gezegenleri köleleştirme ve uzay savaşları gibi işlerde kullanılmaktadır. Fakat Nexus 6 model robotlar, fazlasıyla insan gibi davranmaları ve insan bilincine ulaşacak düzeyde zihinsel gelişim göstermeleri sebebiyle “kusurlu” olarak görülmektedir. Hatalı robotların büyük robot kıyımında imha edilmesi sonrasında dünyaya kaçmayı başaran robotları avlayacak kişiler ise “blade-runner” olarak adlandırılan insan polislerdir. Bir grup Nexus 6’nın avlanmasından görevli olan Rick Deckard adlı polis memuru, macerası sırasında kendiyle ve insan bilincinin kendisiyle ilgili çok derin sorgulamalara girer. 

Identity (2003) |IMDB: 7.3

Az bilinen en iyi dedektif filmleri arasında yer alan Identity, polisiye film hayranlarının mutlaka listelerinde kendine yer buluyor. Korku ve gizem türünün çok iyi bir şekilde işlendiği film, kariyerlerinin çıkış noktasındaki John Cusack, Ray Liotta, John Hawkes ve Amanda Peet gibi oyunculara sahip. 

Konusu:

Nevada Çölü’nde yaşanan şiddetli bir fırtına sırasında 10 farklı kişi, tesadüfen ıssız bir motele sığınır. Birbirlerini tanımaya başladıklarında, birer birer öldürüldüklerini fark ederler. Aynı zamanda başka bir yerde ise bir seri katil, motel misafirlerini öldürmekten idam edilmeyi beklemektedir. Peki, katil kimdir? Misafirler bunu çözene kadar hayatta kalmayı başarabilecek midir?

Prisoners (2013) | IMDB: 8.1

Hugh Jackman’ın başrolünde yer aldığı Prisoners, 2014 yılında aldığı Oscar adaylıklarıyla ölmekte olan polisiye film janrasını yeniden canlandırmasıyla biliniyor. Yönetmen koltuğunda yükselen genç yıldız Denis Villeneuve, günümüzdeki başarısını kanıtlar nitelikteki ilk başarılı işlerinden birini büyük bir ustalıkla ortaya koyuyor. 

Konusu:

Bir grup arkadaşın buluştuğu yemekte, Keller Dover’ın altı yaşındaki kızı ve arkadaşı kaybolur. Kızının hayatının tehlikede olduğunu bilen Dover, çaresizce kızını kendi başına aramak zorunda kalır. Zaman ilerledikçe endişe ve kaygısı artan Dover, kızını bulmak ve gerçeği öğrenmek için cesurca her yola başvurmaya hazırdır.

Vertigo (1958) | IMDB: 8.3

Polisiye filmleri listesi yapıp da ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’a yer vermeden olmaz. Otör yönetmenin en başarılı eserlerinden biri olarak görülen Vertigo, hem çıktığı dönemde yakaladığı başarı ve hem de şu an bile beğeniliyor olmasıyla en iyi dedektif filmleri listelerinin hep gözdesi konumunda.  129 dakikalık süresi boyunca bir an bile gerilimin iplerini elinden bırakmayan Alfred Hitchcock, resmen ders niteliğinde bir filmle seyirciye iyi bir dedektiflik hikayesinin nasıl anlatılması gerektiğini gösteriyor. 

Konusu:

Bir suçluyu kovaladığı sırada çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson, bu olay sonrasında ölüm ve yükseklik korkusu sebebiyle mesleği bırakır. Mesleği bırakmasına rağmen eski bir arkadaşının ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine izleme teklifini geri çevirmeyen Ferguson, kadının intihara meyilli ruh dünyasını kendi korkularıyla yüzleşerek engellemek zorunda kalacaktır.

Memento (2000) | IMDB: 8.4

Tüm zamanların en yüksek puan alan ve beyin yakan dedektif filmleri arasında yer alan Memento, usta yönetmen Christopher Nolan’ın hem çıkış filmi hem de en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor. Özellikle sahip olduğu ilginç hikayesiyle birlikte son ana kadar seyirciyi gizem dolu bir dünyaya bırakan film, kısa dönem hafızaya sahip ana karakterle bağdaşım kurmanızı sağlıyor. 

Konusu:

Ana karakterimiz Leonard Shelby, karısına tecavüz ederek onu öldüren bir katilin peşine düşmüştür. Fakat bu kovalama hikayesini zorlaştıran bir sorunu vardır. Hayatının bir döneminde geçirdiği kaza sebebiyle yalnızca kısa süreli hafızaya sahip olan Leonard Shelby, bazen 15 dakika önce ne yaptığını dahi unutabilmektedir. Kısa süreli hafıza problemini vücuduna yazılar yazarak çözmeye çalışan Leonard, hem seyirciyi hem de kendisini bilinmezliklerle dolu bir maceranın ortasına atar. 

Zodiac (2007) |IMDB: 7.7

Halen daha gizemi çözülemeyen ABD’nin en ünlü seri katillerinden Zodiac’ın hikayesinin anlatıldığı film, gerilim filmlerinin büyük üstadı David Fincher imzasını taşıyor. Süper kahraman filmlerinde görmeye alıştığınız Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo’yu dedektiflik peşinde görmeye hazır mısınız? 

Zodiac, hem işlediği konu itibarıyla hem de güçlü kadrosuyla bugün bile unutulmayan dedektif filmleri arasında. 

Konusu:

60’lı yıllarda işlenen bir dizi seri cinayet, ABD basınının gündemine oturur. Büyük bir titizlikle cinayetleri işleyen ve öldürmekten zevk alıyor gibi görünen Zodiac kod adlı katil, hem ABD halkıyla hem de polislerle dalga geçmeye başlar. Gazetelere gönderdiği şifreli mektupların bugün bile çözülemediği Zodiac’ın peşine düşen bir grup dedektif, devraldıkları imkansız görevin hem profesyonel hem de özel hayatları üzerinde bıraktığı etkiye tanık olur. 

El Secreto de Sus Ojos (2009) | IMDB: 8.2

Arjantin sinemasının önemli eserlerinden biri olan ve Türkçeye ‘Gözlerindeki Sır’ olarak çevrilen film, geçmiş bir cinayeti çözmeye karar veren emekli bir adamın hikayesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Juan Jose Campanella’nın oturduğu yapım, sadece çekildiği ülkede değil tüm dünyada ses getirmeye başardı. BAFTA adaylığı da bulunan film, 2010 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı da almış.

Konusu: 

Yıllarca sorgu müfettişliği yaptıktan sonra emekliye ayrılan Benjamin Esposito, inzivaya çekilir ve yeni hayatını kitap yazarak sürdürmeye karar verir. Konu alacağı ilk hikaye ise yıllar önce yaşanmış bir tecavüz ve cinayet vakasıdır. Bu üstü kapanmış suçu araştırmak için olay mahalline giden Esposito, yıllar sonra yaptığı araştırmalar sonucu bu olaya kayıtsız kalamaz ve suçluyu bulmaya karar verir. 

Brick (2005) | IMDB: 7.2

Rian Johnson’ın yazıp yönettiği film, sıradan bir hikayeyi sıra dışı bir şekilde aktarıyor. 33 yaşında genç bir yönetmenin düşük bir bütçeyle çektiği ve evindeki bilgisayarda kurguladığı film, bağımsız sinemanın önemli yapımlarından biri haline geldi. Sundance Film Festivali’nden de ödülle ayrılan film, izleyicinin alışık olduğu tarzdan uzak olsa da mutlaka izlenmesi gereken dedektif filmleri arasında yer alıyor. 

Konusu: 

Ortadan kaybolan kız arkadaşını arayan liseli bir genç, bir yeraltı suç örgütüne katılır. Bir süre sonra kayıp kız arkadaşından garip bir telefon alan genç, kısa bir zaman içerisinde kızın cesedini bulur. Bu andan itibaren artık bir kayıp vakasından cinayete dönen durum karşısında da kahramanımız izlerin peşine düşmeye ve derin bir araştırmaya girişir. 

Fargo (1996) | IMDB: 8.1

Kimileri için en iyi polisiye dedektif filmleri arasında yer alan Fargo, Coen Kardeşler’e şöhreti getiren yapım olarak da anılıyor. William H. Macy, Frances McDormand, Steve Buscemi ve Peter Stormare gibi ünlü isimlerin yer aldığı film, iki Oscar dahil olmak üzere toplamda 83 ödüle sahip.

Konusu: 

Küçük bir kasabada geçen filmde borç batağındaki bir adam, kayınpederinden para koparmak için kendi karısını kaçırma planı yapar. Bu planı uygulamak için iki çaresiz adamı tutar. Plan ve işleyiş oldukça basit olmasına karşın yaşanan aksilikler, bir anda olayın ciddi bir vakaya dönüşmesine neden olur. 

Kiss Kiss Bang Bang (2005) | IMDB: 7.5

Dedektiflik filmleri her zaman çok ciddi ve kasvetli bir havada geçmez. Bazen de komedi unsurlarıyla bezeli yapımlar karşımıza çıkar. Kiss Kiss Bang Bang de bunlardan biri. Robert Downey Jr. ve Val Kilmer’ın rol aldığı film, oldukça ilginç tesadüfleri ve aksiyonu bünyesinde barındırıyor. 

Konusu: 

Bir hırsız olan Harry, tesadüf eseri kendini oyuncu seçmelerinde bulur. Ona biçilen rol ise dedektifliktir. Bu yeni mesleği kendine bir fırsat olarak gören Harry, oyunculuk dersleri almaya başlar ve burada eski aşkıyla karşılaşır. Fakat Harry’nin aşk ve oyunculuk yolculuğu sandığı gibi gitmeyecektir. Kısa bir süre içerisinde rolü gerçeğe dönüşecek ve Harry kendini bir kovalamacanın içerisinde bulacaktır. 

El Cuerpo (2012) | IMDB: 7.6

En iyi dedektif filmleri listemizin son sırasını az bilinen fakat bir altın değerindeki El Cuerpo’ya ayırdık. Yükselen İspanyol gizem-polisiye sinemasının mihenk taşlarından biri olarak görülen El Cuerpo’nun yönetmen koltuğunda Görünmeyen Misafir ve Fırtına Anı filmleriyle tanıdığımız Oriol Paulo yer alıyor. 

Konusu: 

Vefat etmiş olan iş kadını Mayka’nın cesedi morgdan gizemli bir şekilde kaybolur. Henüz kadının ölümü hakkında sır perdesi aralanmamışken bir de cesedinin ortadan kaybolması, yaşanan ölümün arkasında büyük bir gizem olabileceğine işaret etmektedir. Dava ile ilgilenmesi için görevlendirilen Jaime Pena, kaybolan cesedin peşine düştüğü macerasında hem maddi hem de manevi uçlara yönelecektir. 

Kapak Fotoğrafı: Vintaglee