2023’ün En Popüler Ev Bitkileri

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri

Bitki yetiştiriciliği kadar eskiye dayanmasa da ev bitkileri de Romalıların bitkileri saksıya yerleştirip iç mekana taşımasından bu yana bizimle. Ev bitkilerinin yetiştirilme amacı, temelde o zamanlardan bugüne kadar pek değişmiyor ancak trend bitkiler her sene farklılık gösteriyor. Bu doğrultuda sizler için 2023’ün en popüler ev bitkileri derlemesiyle karşınızdayız. İşte evinize estetik, sağlık ve neşe katacak bitkiler…

At Kuyruğu Palmiyesi

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri
Fotoğraf:Wikimedia Commons

2023’ün trend ev bitkileri arasında yer alan at kuyruğu palmiyesi, hem estetik görünümü hem de bakım kolaylığı açısından öne çıkıyor. Dar ve uzun yapraklarıyla dalgalı bir görüntüye sahip olan bitkinin su ihtiyacı da oldukça az. Normal şartlarda toprağını nemli tutmanız yeterli olurken kasım ve aralık aylarında daha az sulamanız ve dinlendirmeniz gerekiyor. At kuyruğu palmiyesinin bazı zorlukları da var. Ev bitkisi olmasına rağmen aydınlık bir ortama ihtiyaç duyması bunun en somut örneği.

Alocasia Çiçeği

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri
Fotoğraf:Wikimedia Commons

Masanıza ya da evin herhangi bir köşesine sade ve estetik bir dokunuş yapmak istiyorsanız bu yılın en popüler ev bitkilerinden olan Alocasia Çiçeği’ni değerlendirmeniz şart. Göz yormayan yapısına ek olarak bakım kolaylığı da bu bitkinin bu yıl trend olmasının nedenlerinden biri. Yaz aylarında haftada iki kez sulamanız gereken Alocasia Çiçeği’ni kış aylarında haftada bir kez sulamanız yetiyor. Sulama rutininizi kış aylarında pazartesi ve perşembe günlerinden, kış aylarında ise pazartesiden pazartesiye oluşturabilirsiniz.

Yılan Bitkisi

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri
Fotoğraf: Unsplash | Noyo creatif

2023’ün en popüler bitkileri arasında birçok kişinin aşina olduğu yılan bitkisi de yer alıyor. Sadece bu yılın değil son dönemlerin trend ev bitkileri arasında her zaman kendine yer bulan yılan bitkisi, hava temizleyiciliği ve dayanıklılığı ile öne çıkıyor. Toprağı tamamen kuruduğunda sulamanız gereken yılan bitkisinin güneş ışığına direkt olarak ihtiyacı bulunmuyor ve biraz aydınlığa sahip yerlerde yetişebiliyor. Diğer yandan sulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bitkiyi suladığınızda fazla su drenaj deliklerinden akmaya başlayınca sulamanın tamamlandığından emin olabilirsiniz.

Kuş Yuvası Eğrelti Otu

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri
Fotoğraf: Unsplash | Soo Ji Choi

Kuzeye bakan pencereleriniz varsa ve burada bir ev bitkisi yetiştirmek istiyorsanız en ideal seçeneklerden biri kuş yuvası eğrelti otu… Sıcaktan ziyade ılık ve nispeten soğuk havalarda yetişen bitkiye aşırı sulama da iyi gelmiyor. Toprağının nemli tutulması ve yapraklarına su püskürtülmesi en ideal sulama yöntemi. Diğer yandan büyümesi için dolaylı ışığın daha ideal olduğunu unutmamak gerekiyor.

Deve Tabanı

2023’ün En Popüler Ev Bitkileri
Fotoğraf: Unsplash | Content Pie

Gelişimi için gün ışığına ihtiyaç duyan deve tabanı, aynı zamanda düzenli ve kireçsiz bir su ile sulama istiyor. Fakat gün ışığında fazla kaldığında yaprakları sarıya dönebiliyor ve bu durumda ışıktan biraz uzaklaştırmanız gerekiyor. 2023’ün en popüler ev bitkileri arasındaki deve tabanı, gün ışığı konusunda en fazla dengeye ihtiyaç duyan seçenek demek de mümkün. Diğer yandan sulama rutininizi kış ayları dışında haftada iki, kış aylarında ise haftada bir kez şeklinde oluşturmak ideal. Ayrıca ara ara yapraklarını süngerle silmeniz de bitkiye iyi geliyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Annie Spratt