En İyi İç Mekan Bitkileri

En İyi İç Mekan Bitkileri

Bitki yetiştirmek ve yaşam alanında bitkilere yer vermek şehir insanları için zorlayıcı olabiliyor. Gerek alan yetersizliği gerek vakit kısıtlılığı bitki yetiştirmeyi zorlaştıran unsurlar arasında öne çıkıyor. Fakat bu nedenler yaşam alanınıza bitkiler eklemenizi engellemiyor. Hem bakımı daha kolay olan hem de küçük alanlarda konumlandırabileceğiniz iç mekan bitkilerini tercih edebilirsiniz. Yazımızda en iyi iç mekan bitkileri başlığı altında tercih edebileceğiniz seçeneklerden öne çıkanları açıkladık.

Kalanchoe Çiçeği

En İyi İç Mekan Bitkileri
Fotoğraf: Rebecca Niver

İç mekanda yetiştirmek için tercih edebileceğiniz en renkli seçeneklerden biri kalanchoe çiçeğidir. Sarı, pembe, turuncu gibi farklı renklerle açan çiçekler, evinizin estetiğine katkı sağlayacağı gibi bakım ihtiyacının az olması da sizin yorulmamanızı sağlar. Diğer yandan evinizde kedi veya köpek varsa bu çiçeği tercih etmemeniz gerekir. Ne yazık ki kalanchoe çiçeği, kediler ve köpekler için toksiktir.

Bakım İpuçları:

  • Bol güneşli bir alana konumlandırın.
  • Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin.

Aloe Vera

En İyi İç Mekan Bitkileri
Fotoğraf: pisauikan

En iyi iç mekan bitkileri listesinde yer verdiğimiz aloe vera, hızlı ve kolay şekilde büyüyebilmesi sayesinde özellikle yeni başlayanlar için oldukça cazip bir seçenektir. Bol miktarda güneşe ihtiyacı olan aloe veranın evin en çok güneş alan yerinde konumlandırılması gerekir. Aşırı sulanmaması gereken aloe vera çeşitli faydalarıyla da öne çıkar. Bitkinin sapını kesip yanık tedavisinde kullanabilirsiniz veya aloe veranın cildi nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Diğer yandan ne yazık ki aloe vera da kalanchoe çiçeği gibi kediler ve köpekler için toksik özellik taşır.

Bakım İpuçları:

  • Günde en az 4 saat güneş görebileceği bir alanda yer verin.
  • Sulamalar arasında toprağın iyice kurumasına izin verin.

Fesleğen

En İyi İç Mekan Bitkileri
Fotoğraf: Christina Rumpf

Yetiştirmesi kolay bitkilerden olan fesleğen oldukça hızlı büyür. Eve estetik katmanın yanı sıra bitkinin kokusunu da kolayca fark etmek istiyorsanız fesleğeni tercih edebilirsiniz. Güneş gören bir alanda kolayca büyütebileceğiniz fesleğenin iyi sulanmış olması da hızlı büyümesine yardımcı olur.

Bakım İpuçları:

  • Bol güneşli bir alana konumlandırın.
  • Toprağı nemli tutmaya özen gösterin.

Örümcek Bitkisi

En İyi İç Mekan Bitkileri
Fotoğraf: fukayamamo

Bitki bakımı konusunda unutkan olanlar için örümcek bitkisi en iyi seçimlerden biri olur. Özellikle bitki sulamayı unutuyorsanız, örümcek bitkisi yetiştirmek işinizi ciddi oranda kolaylaştırır. Suya ihtiyacı olduğunda örümcek bitkisinin yaprak uçları kahverengine döner. Bu sayede bitkiye baktığınızda ne zaman sulamanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu bitkiyi aşırı sulamaktan kaçınmanızda fayda var.

Bakım İpuçları:

  • Doğrudan güneş alması yerine güneş ışığının dağılarak geldiği alanlara konumlandırın.
  • Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin.

Gümüş Meşale Kaktüsü

En İyi İç Mekan Bitkileri
Fotoğraf: wikimedia.org

Kaktüsler özellikle suya diğer bitkilere kıyasla daha az ihtiyaç duymasından dolayı tercih edilir. Bolca güneş alması ise gümüş meşale kaktüsünün hızlı büyümesine yardımcı olur. Ayrıca alışılan kaktüs görünümünden rengiyle ayrışan gümüş meşale kaktüsü, evinize estetik bir hava katmanız için size yardımcı olur.

Bakım İpuçları:

  • Günde en az 6 saat güneş alabilecek bir yerde konumlandırın.
  • Üç ya da dört haftada bir sulayın.

Kapak Fotoğrafı: Nick Hiller