Efsane Yönetmenler Serisi: Christopher Nolan

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Sinema dediğimiz zaman akıllara gelen ilk isimlerden birinin Christopher Nolan olduğundan şüphemiz yok. Özgün senaryoları sayesinde filmleri izledikten yıllar sonra bile akıllarda kalıyor, bu da onu efsane yönetmenler serisinin bir parçası haline getiriyor.

Kim Bu Christopher Nolan?

Christopher Nolan, 1970 yılında Amerikan bir anne ve İngiliz bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Şikago ve Londra arasında geçen çocukluğu sonrasında İngiliz Edebiyatı okudu. Ancak Nolan’ın film yapımına duyduğu ilgi küçüklüğünden bu yana onu takip etti. Öyle ki Nolan, daha çok küçükken babasının kamerasını kullanarak denemeler yapmaya başlamıştı. George Lucas’ın Star Wars üçlemesinden ve Ridley Scott’un çalışmalarından etkilendiğini her fırsatta söyleyen Nolan, üniversiteden mezun olduktan sonra film endüstrisi için çalışmalarına başladı. Bu esnada Nolan’ın ilk filmi Following şekillenmeye başladı. 2000 yılında kardeşi Jonathan’ın yazdığı kısa hikayeden uyarlanan Memento filmiyle beraber büyük bir başarı yakaladı ve gelecek çalışmalarının garantisi bu filmle beraber atılmış oldu.

En Önemli Christopher Nolan Filmleri

Tenet

Tenet
Kaynak: wall.alphacoders.com

 

Christopher Nolan en çok kazanan yönetmenlerden biri olarak kabul ediliyor. Son filmi Tenet 26 Ağustos’ta vizyona girmesine rağmen 50 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. John David Washington ve Robert Pattinson gibi isimlerin başrol oyuncusu olduğu filmin IMDB puanı ise 7,8.

Interstellar

Interstellar
Kaynak: icelandnaturally.com

 

Eski bir NASA pilotu olan Cooper’ın uzay yolculuğunu anlatan film, epik bilim kurgu türünde yer alıyor. Cooper insanların yaşamına uygun bir gezegen arayışıyla tekrar göreve çağırılır ve olaylar gelişir. Bir grup astronotla beraber yaptığı yolculuk boyunca geride bıraktığı ailesiyle ve özellikle kızı Murph’le arasındaki bağ anlatılır. Film, bilim kurgu ögeleri ve epik yönüyle çoğu izleyicinin beğenisini kazanmıştır.

Batman Üçlemesi

Batman Üçlemesi

Batman hikayesinin Christopher Nolan tarafından yeniden yaratılan üçlemesi, Batman karakterinin tekrar kült olarak karşımıza çıkmasını sağladı. İlk filmde Batman’in ortaya çıkış hikayesinin ele alınmasından sonra devam filmi Kara Şövalye, karakterin Heath Ledger’ın performansıyla efsaneleştirdiği Joker’e karşı mücadelesi anlatır. Üçlemenin sonuncusu Kara Şövalye Yükseliyor’da ise Batman karakterinin Gotham kentini Gölgeler Birliği üyesi Miranda’nın kötü planlarından kurtarmak için verdiği savaş ele alınır. Christian Bale’in hayat verdiği Batman karakteri 2021 yılında Robert Pattinson’la tekrar sinemalarda olacak.

Inception

Inception
Kaynak: joblo.com

 

Inception, vizyona girdiği 2010 yılından günümüze çekilmiş en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri kabul ediliyor. Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı film, konusu itibarıyla sinema tarihinin en çok tartışılan filmlerinden biri. Dom Cobb isimli bir hırsız, rüya anında insanların değerli anılarını çalar ancak kendi de aynı tuzağa düşmek üzeredir. Bir görev üzerine kendi rüyalarında yolculuğa çıkan Cobb, anılarında kaybolmaktadır ve film ana karakterin kaybettikleri üzerinden bir sorgulamaya yol açar. Uyandırdığı soru işaretleri ve sıra dışı sonuyla Inception, halen çok tartışılan filmlerden bir tanesi.

Memento

Memento
Kaynak: limitedruns.com

 

Film, Jonathan Nolan’ın Memento Mori adlı kısa hikayesinden uyarlanmıştır. Ana karakter kısa zamanlı hafıza kaybı yaşar ve artık yakın geçmişte yaşananları hatırlayamamaktadır. Geçmişi ve kim olduğunu hatırlar ve karısını öldüren katilin peşine düşer ancak bir yandan hastalığı ona engel olmaktadır.  Film Nolan’ın en iyi işlerinden biri olarak kabul edilir ve 8,4’lük IMDB puanıyla en iyi filmler arasında 55. sırada yer alır.

The Prestige

The Prestige
Kaynak: playtusu.com

 

1800’ler Londra’sında geçen film, iki sihirbazın hikayesini anlatmaktadır. Arkadaş ancak aynı zamanda birbirinin rakibi olan bu iki sihirbaza Hugh Jackman ve Christian Bale hayat verir. Şöhrete giden yoldaki hırslı karakterler arasındaki gerilim, sihirbazlardan birinin karısının ölmesi ve diğer sihirbazın sorumlu tutulmasıyla beraber iyice artar. Film tarihi göndermeleriyle de gündeme gelmiştir.

Dunkirk

Dunkirk

Kaynak: timespacewarps.wordpress.com2. Dünya Savaşı sırasında geçen film, İngiliz ve Fransız birliklerinin Dunkirk kasabasından tahliyesini konu ediniyor. Başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy gibi isimler barındıran filmin müzikleri Hans Zimmer’a ait. Yönetmen Nolan, filmin senaryosunu havadan, karadan ve sudan olmak üzere üç ayrı şekilde yazmasıyla gündeme geldi ve En İyi Yönetmen Oscar’ına aday gösterildi.