Şaşırmaya Hazır Olun: En İyi Ters Köşe Filmleri

Şaşırmaya Hazır Olun: En İyi Ters Köşe Filmleri

Tahmin edilebilir hikayelerden, Hollywood klişelerinden sıkıldınız mı? Bir sonraki sahnede ne olacağı kolayca anlaşılan, adeta belirli bir matematik üzerine kurulu birbirinin kopyası senaryoya sahip filmler her yerde! Ancak neyse ki tüm bu monotonluktan sıkılanların keyifle izleyebileceği sürpriz sonlu filmler de var. Biz de sizler için geçmişten bugüne birbirinden etkileyici hikayeleriyle akılda kalan filmleri listeledik. 

Sonu ile şaşırtan ters köşe filmleri listemizde Sixth Sense, Fight Club ya da The Usual Suspects gibi neredeyse herkesin izlediğinden emin olduğumuz filmlere yer vermeyeceğiz. Bunun yerine yine en az bunlar kadar kaliteli fakat bu yapımlar kadar popüler olmamış filmlere odaklanacağız. Hazırsanız sürpriz sonlu film önerileri listemize başlayalım…

La Migliore Offerta (2013) | IMDB: 7.8

Listemize 2013 yapımı bir İtalyan filmi ile başlıyoruz. Orijinal adı La Migliore Offerta olan yapım, uluslararası alanda The Best Offer ismiyle de tanınıyor. İtalyan yönetmen Giuseppe Tornatore tarafından çekilen filmde başrolü ise Geoffrey Rush üstlenmiş.

Film yalnızlıktan muzdarip bir sanat eksperinin hikayesine odaklanıyor. Bir gün eski bir konakta oldukça ilgi çekici antika eserlere rastlayan Virgil Oldman, hem bu eserlere hem de bu eserlerin bulunduğu evin sahibi ilginç kadına fazlaca ilgi duymaya başlıyor. Hikayenin devamı ise oldukça gizemli yönlere doğru seyrediyor. Son dönem çıkan plot twist filmler arasında The Best Offer, mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi.

The Game (1997) | IMDB: 7.7

Sürpriz sonlu film önerileri dendiğinde akla ilk olarak Fight Club ya da Sixth Sense gibi 90’lar filmleri gelse de bu alanda o dönemin en etkileyici yapımlarından bir tanesi 1997’de çekilmişti. Michael Douglas ve Sean Penn gibi iki önemli yıldızın bir araya geldiği filmin yönetmen koltuğunda ise gizem filmleri denince ilk akla gelen yönetmenlerden biri olan David Fincher oturuyor. Bankacı Nicolas Van Orthon’un hikayesine odaklanan yapımda karakterlerin hayatı bir doğum günü hediyesiyle değişiyor. The Game, baştan sona sürükleyici yapısının yanı sıra çarpıcı finaliyle döneminin efsane yapımları arasında.

Oldboy (2003) | IMDB: 8,4

Sonuyla şaşırtan filmler listemizde bir sonraki durağımız ise Uzak Doğu. The Parasite ve Snowpiercer gibi filmlerle Kore sinemasının ne kadar etkileyici işler ortaya çıkarabildiğini geçtiğimiz yıllarda gördük. Ancak 2000’li yılların başında yönetmen Chan-wook Park tarafından çekilen Oldboy, bu başarının ayak seslerini çok önceden duyurmuştu. Tam 15 yıl boyunca esir tutulmuş bir adamın intikam hikayesini konu alan Oldboy, yalnızca bir intikam filmi değil. Filmin sürpriz sonu, Oldboy’un hafızalarınızda uzun yıllar yer etmesini sağlayacak.

Shutter Island (2010) | IMDB: 8.2

Martin Scorsese, Leonardo Di Caprio ve muhteşem bir senaryo bir araya gelirse ne mi olur? Ortaya Shutter Island gibi muhteşem bir yapım çıkar! 2010 yılında vizyona giren Shutter Island, 1950’lerin Amerikası’nda geçiyor. Bir adadaki cinayetleri araştırmak üzerine görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo Di Caprio), birbirinden gizemli olaylarla karşı karşıya kalıyor. Filmin sonu ise hem şaşırtıcı hem de oldukça çarpıcı.

Contratiempo (2016) | IMDB: 8.0

Ters köşe filmler listemizde sırada günümüze daha yakın zamanlarda yayınlanmış görece yeni bir film var. İspanyol sinemasının 2010’lu yıllardaki yükselişinin en önemli temsilcilerinden biri olan Contratiempo, The Invisible Guest adıyla da tanınıyor. Yönetmenliği ve senaristliği Orion Paulo tarafından üstlenilen yapımda örtbas edilmeye çalışılan bir cinayete odaklanıyoruz.

Memento (2000) | IMDB: 8,4

Her filmiyle olay yaratan yönetmen Christopher Nolan’ın bundan yaklaşık 20 yıl önce çektiği Memento, plot twist tutkunları için adeta bir efsane. Guy Pearce tarafından canlandırılan Leonard karakterinin başrolde olduğu filmde, karısını öldüren kişiyi arayan bir adamın hikayesine odaklanıyoruz. Ancak Leonard’ın bu mücadeleyi gerçekleştirirken önünde büyük bir engel var: Sürekli yaşadığı kısa süreli hafıza kaybı!

Get Out (2017) | IMDB: 7.7

Sürpriz sonlu film önerileri listemizde sırada En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar ödülü kazanan Get Out var. En iyi ters köşe filmleri arasında gösterilen yapımın yönetmenliği ve senaristliği Jordan Peele üstleniyor. Filmde genç bir siyahi Amerikalının, kız arkadaşının ailesine yaptığı ziyaret ile başlayan bir hikayeye tanık oluyoruz. Irkçılık kavramını da çarpıcı bir şekilde inceleyen film, sürpriz finaliyle uzun yıllar boyunca akılda kalmayı başarıyor.

Forgotten (2017) | IMDB: 7.4

Dikkat çekici bir işleyişe sahip olan Kore filmi, iki kardeşin gerçeği bulma çabasını anlatıyor. Gizemli bir şekilde kaçırılan Jin-seok’un erkek kardeşi 19 gün sonra aniden ortaya çıkıyor. Fakat artık hiçbir şey hatırlamıyor ve hatırlanan anılar ise iki kardeş için de çok farklı. Karşısındaki kişi gerçekten kardeşi mi? Gerçek tam olarak ne? Bu arayış bir çatışmayı da beraberinde getiriyor. 

Arrival (2016) | IMDB: 7.9

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri olan uzay ve uzaylılarla ilgili olan Arrival, bu kez gerçekleşen teması çok farklı bir açıdan ele alıyor. Bir anda dünyanın farklı noktalarında beliren 12 uzay aracı ile iletişim kurmak içinse bir dilbilimci seçiliyor. Tamamen farklı diller kullanan iki tür arasında kurulan bağ, bilim kurgu türündeki filmi oldukça ilginç kılıyor. 

Gerald’s Game (2017) | IMDB: 6.5

Tek mekanda geçen yapımları seviyor musunuz? Peki ya ters köşe filmleri? O halde bu filmi izleme listenize mutlaka ekleyin. Filmde, Jessie ve Gerald evliliklerine renk katmak için ıssız bir göl evine gitmeye karar veriyor. Elleri kelepçeli bir şekilde yatağa bağlı olduğu sırada Jessie artık bu oyunu oynamak istemiyor ve kocasını kendisinden uzaklaştırmak istiyor. Fakat bu sırada Gerald kalp krizi geçiriyor ve kimsenin olmadığı bu ıssız yerde Jessie bir kaçış yolu aramaya başlıyor. 

Unknown (2011) | IMDB: 6.8

Liam Neeson, Diane Kruger ve January Jones’un yer aldığı ters köşe film, bir adamın hayatının bir anda nasıl değişebileceğini anlatıyor. Dr. Martin Harris, Berlin’de bir kaza geçiriyor ve komadan uyandığında artık karısının onu tanımadığını fark ediyor. Üstelik artık onun kimliğini kullanan ve onun hayatını yaşayan bir başkası var. Martin, gerçekleri ortaya çıkarmak için bir araştırmaya başlıyor fakat bu sırada beklediğinden çok daha fazlasıyla karşılaşıyor. 

The Prestige (2006) | IMDB: 8.5

Hugh Jackman, Christian Bale ve Scarlett Johansson gibi usta isimlerin yer aldığı The Prestige, en iyi ters köşe filmleri arasında gösteriliyor. İki sihirbazın bitmek bilmeyen yarışı ve en prestijli olmak için verdiği mücadele sınırlarını zorlamalarına neden oluyor. Bu sırada başvurdukları yollar ve öğrenilen gerçekler, yaşananların tahmin edilenin ötesinde olduğunu ortaya koyuyor. 

The Guilty (2018) | IMDB: 7.5

Danimarka yapımı The Guilty, gelen acil durum telefonlarını karşılayan bir memurun yaşadığı zor bir duruma odaklanıyor. Gelen bir telefon ile bir kadının tehlikede olduğunu öğrenen Asger Holm, bu kadını kurtarmak için bir çaba içerisine giriyor. Tek mekanda geçen filmde heyecan hiç eksik olmazken öğrenilen gerçekler ve sürpriz son, izleyiciyi etkisi altında bırakmayı başarıyor.

The Others (2001) | IMDB: 7.6 

Gerilim, gizem ögelerinin hakim olduğu ve Nicole Kidman’ın çarpıcı performansıyla izlenmeye değer olan diğer bir film ise The Others. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında, karanlık, eski evlerinde güneş ışığına duyarlı iki çocuğuyla yalnız yaşayan ve kocasından hiç haber alamayan kadın, başlarına gelen gizemli olaylar neticesinde evin perili olduğuna inanmaya başlar. Bu davetsiz misafirler, huzurlu hayatlarını bozduğu için onlardan kurtulmanın yollarını arar. Fakat bu, sandığı kadar kolay olmayacaktır. 

The Life of David Gale (2003) | IMDB: 7.5

Muhteşem bir oyunculuğa hazır olun! Kevin Spacey, bu kez bir idam mahkumu olarak karşımıza çıkıyor. İnfazına üç gün kala bir gazeteci onunla röportaj yapmak için hapishaneye geliyor. Sohbetleri sırasında ise bilinmeyen bir dizi olay gün yüzüne çıkıyor. Kate Winslet’ın yer aldığı filmin yönetmeni ise Evita ve Midnight Express filmlerinden tanıdığımız Alan Parker. 

The Skin I Live In (2011) | IMDB: 7.6

Orijinal ismi ‘La Piel Que Habito’ olan ve Türkçeye ‘İçinde Yaşadığım Deri’ olarak çevrilen filmin yönetmen koltuğunda Pedro Almodóvar oturuyor. Güzel bir kadın ve onu tutsak eden takıntılı bir adamın hikayesinin anlatıldığı film, bize hastalıklı bir bağlılığın resmini çiziyor. Adam ve kadın arasındaki ilişki, aşk ve nefret arasında gidip gelirken filmin sonunda bizi tahmin edilmesi zor bir sürpriz bekliyor. 

Incendies (2010) | IMDB: 8.3

 

Sürpriz sonlu filmler listemizde sıradaki film iki kardeşin yolculuğunu konu ediyor. Kardeşlerin anneleri, öldürken ardında iki mektup bırakır. Biri hiç tanışmadıkları babaları, diğeri ise erkek kardeşleri içindir. Bu vasiyeti yerine getirmek için Lübnan’a giden iki kardeş, burada annelerinin geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalır. Oscar dahil birçok festivalde aday olarak karşımıza çıkan film, çarpıcı sonuyla uzun süre hafızanızdan silinmeyecek.

Bonus: Küçük Kıyamet (2006) | IMDB: 6,3

Şaşırmaya Hazır Olun: En İyi Ters Köşe Filmleri

Sürpriz finale sahip filmler listemize gelin bir de yerli filmler içerisinden bonus ekleyelim. Taylan Biraderler tarafından 2006 yılında çekilen Küçük Kıyamet’in başrollerinde Başak Köklükaya, Cansel Elçin, Binnur Kaya ve İlker Aksum gibi isimler var. Filmin hikayesinden bahsetmek yerine oldukça korkutucu bir yapıya sahip olduğunu ve finaliyle özellikle bizim coğrafyamızdaki insanlar için çok etkileyici bir iz bırakacağını söylememiz yeterli.