Netflix'ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2023

Netflix’ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2024

Hepimiz ipuçlarının peşinden gitmeyi ve bulmaca çözmeyi seviyoruz değil mi? Bu nedenle gerçek suç belgeselleri de oldukça ilgimizi çekiyor. Bu tarz yapımların izlenebileceği adres ise günümüzde tabii ki Netflix! Her ay yayınladığı yeni programlarla milyonları ekran başına kitleyen platform, gerçek suç belgeselleri konusunda da son derece iddialı. O halde gelin, en iyi Netflix suç belgeselleri listesine birlikte göz atalım…

Netflix Gerçek Suç Belgeselleri Önerisi

Netflix'ten İzleyebileceğiniz En İyi Gerçek Suç Belgeselleri | 2023
Fotoğraf: Pexels | cottonbro studio

Farklı konuları ele alan Netflix suç belgeselleri, mini seriler veya filmler olarak karşımıza çıkıyor. Adından çok söz ettiren dizilerin yanı sıra kıyıda köşede kalmış yapımlar, Netflix’in geniş arşivinde izleyiciyi heyecanlı bir maceraya sürüklemeyi başarıyor. 

Wild Wild Country (2018) | IMDB: 8.1 

Bölüm Sayısı6
OyuncularMa Anand Sheela, Philip Toelkes, Jane Stork
İzlemek İçinTıkla!

Bhagwan Shree Rajneesh veya herkesin bildiği adıyla Osho, Hindistan’da başlattığı hareketini Amerika’ya taşır. Oregon’da kendine bir yerleşim yeri kurar ve dünyanın dört bir yanında taraftar toplar. Gittikçe büyüyen bu topluluk, zamanla hükümeti rahatsız etmeye başlar. Burada gerçekten bir sevgi birlikteliği mi var yoksa bu yapı bir suç yuvası mı? Altı bölümden oluşan belgesel serisi, gerçek görüntülere ve röportajlara yer veriyor. 

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022) | IMDB: 7.9

YapımcıIan Brennan, Ryan Murphy
Bölüm Sayısı11
OyuncularEvan Peters, Richard Jenkins, Molly Ringwald
İzlemek İçinTıkla!

Gerçek suç belgeselleri arasında son yıllarda en çok izlenen yapımlardan biri olan Dahmer, bir kişi tarafından 10 yıllık süreçte işlenen cinayetleri konu alıyor. Amerika suç tarihinin en vahşi katillerinden biri olarak anılan Dahmer’in çocukluğu, psikolojisi, ilk cinayeti ve yıllar içerisinde sistematik bir suç makinesine dönüşünü anlatan yapım, 10 bölüm boyunca seyircide rahatsız edici bir his yaratmayı başarıyor. 

Unbelievable (2019) | IMDB: 8.3

YapımcıSusannah Grant, Michael Chabon, Ayelet Waldman
Bölüm Sayısı8
OyuncularKaitlyn Dever, Toni Collette, Merritt Wever
İzlemek İçinTıkla!

Genç bir kız, tecavüze uğradığı gerekçesiyle karakola başvurur. Fakat ifadesinde yer alan çelişkiler yalan söylediği izlenimi yaratır ve konunun üzerine gidilmez. Yıllar sonra farklı bir eyalette yaşanan bir olay, idealist bir dedektifi iz sürmeye iter ve genç kız kendini yeniden tecavüz davasının içerisinde bulur. 

The Tinder Swindler (2022) | IMDB: 7.1

YapımcıFelicity Morris
Süre1 s. 54 dk.
OyuncularSimon Leviev, Karan Pugal, Pernilla Sjöholm
İzlemek İçinTıkla!

Gerçek suç filmleri serimizde sırada oldukça masum görünen bir uygulamanın nasıl insanların hayatlarını mahvettiğini göreceğiz. Biraz eğlenmek veya hayatlarının aşkını bulmak için dünyaca ünlü arkadaşlık uygulaması Tinder’a giren kadınlar, hayatlarının en iyi ve en kötü sevgililik dönemini aynı anda yaşar. Zengin bir iş insanı olduğunu düşündükleri Simon Leviev, aslında tahmin edemeyecekleri kadar büyük bir oyun içindedir. 

I am a Killer (2018-2022) | IMDB: 7.4

Bölüm Sayısı32
OyuncularSwaylee Loughnane, Reece Alexander-Putinas, David Galea
İzlemek İçinTıkla!

Suç hikayelerini genellikle mağdurlar veya dedektifler açısından izleriz. Fakat bu defa mikrofon suçlularda. Cinayet işlemiş ve ölüme mahkum edilmiş suçlular, hikayelerini kendi açılarından anlatıyor. Dört sezon süren yapım, bir suçlunun bakış açısını ve psikolojisini anlama açısından önem teşkil ediyor. 

Evil Genius (2018) | IMDB: 7.5

Bölüm Sayısı4
OyuncularTrey Borzillieri, Jerry Clark, Jason Wick
İzlemek İçinTıkla!

Boynuna bağlı bir bomba ile banka soyan 50 yaşında bir pizzacının ölümünden sonra olayları araştıran polisler, aslında gerçeklerin görünenden çok farklı olduğunu fark eder. Apaçık görünen bir gerçek aslında ardında başka sırlar taşımaktadır. Yaşanan olay aslında büyük bir oyunun parçasıdır. 

Worst Roommate Ever (2022) | IMDB: 7.0

Bölüm Sayısı5
OyuncularAlex Miller, Susan Miller, Arleen Hairbaedian
İzlemek İçinTıkla!

Yalnız yaşamak biraz zorlayıcı olabilir. Peki, biriyle yaşamak? Netflix suç belgeseli, birbirinden kötü ev arkadaşı seçen kişilerin hayatını anlatıyor. Sessiz, sakin ve iyi niyetli görünen yeni ev arkadaşları, zamanla ev sahiplerini tehlikeli durumlar içerisinde bırakıyor. 

House of Secrets: The Burari Deaths (2021) | IMDB: 7.4

YapımcıLeena Yadav
Bölüm Sayısı3
OyuncularManoj Kumar, Naresh Bhatia, Vishal Anand
İzlemek İçinTıkla!

Gerçek suç belgeselleri serimizde sıradaki durağımız Hindistan. 11 kişilik Burari ailesi, asılmış halde ölü bulunur. Üç kuşağı yok eden bu gizemli olay, insanları şaşkına çevirir. Bu bir toplu intihar mı yoksa cinayet mi? Oldukça ilginç bir hikayeye sahip olan bu yapım, farklı bir kültüre de daha detaylı bakmamızı sağlıyor. 

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (2020) | IMDB: 7.1

Bölüm Sayısı4
OyuncularMichael Reiter, Annie Farmer, Shawna Rivera
İzlemek İçinTıkla!

Kendi özel adasına sahip olan Amerika’nın en zengin insanlarından Jeffrey Epstein, ünlü isimlerden siyasete ve hatta İngiliz Kraliyet Ailesi’ne uzanan bir çevreye sahiptir. Fakat bu gösterişli hayatın arkasında büyük bir suç gizlidir. Günümüzde hala Epstein’in işlediği suçlar ve çevresindeki insanların bu olaylara dahlinin konuşulduğu düşünüldüğünde, bu mini seri son yıllarda karşımıza çıkan birçok konuya ışık tutuyor. 

Texas Killing Fields (2011) | IMDB: 5.7

YapımcıAmi Canaan Mann
Süre1 s. 45 dk.
OyuncularSam Worthington, Jeffrey Dean Morgan, Chloe Grace Moretz
İzlemek İçinTıkla!

Yemyeşil, güzel ve huzur dolu bir arazi aslında bir ölüm tarlası olabilir mi? Teksas’ta bulunan bir ceset ve ardından gelen araştırmalar, polisin aynı yerde birden çok cesede ulaşmasını sağlar. Tüm bu cinayetler tek kişi tarafından mı işlenmiş, yoksa birden fazla katil bu araziyi suçlarını örtmek için mi kullanmış? Kayıp çocuklarını arayan ailelerin yıllar sonra aynı acıyla birleşmesi ve olayları araştıran polislerin hikayesi, 50 dakikalık üç bölümde anlatılıyor. 

Making a Murderer (2015-2018) | IMDB: 8.6

Bölüm Sayısı20
OyuncularSteven Avery, Dolores Avery, Laura Nirider
İzlemek İçinTıkla!

İki kısımdan oluşan Making a Murderer, işlemedikleri suçlarda hapse giren iki adamın hikayesini anlatıyor. Yıllar sonra masum oldukları anlaşılan bu kişiler, yaşadıkları travmalar ve toplum hayatından soyutlanmaları nedeniyle geçen süre içerisinde gerçek birer suçlu haline geliyor. 

World’s Most Wanted (2020) | IMDB: 7.1

Bölüm Sayısı5
OyuncularJennifer Julian, Pierre-Richard Prosper, David Lorino
İzlemek İçinTıkla!

Türkçeye “Dünyanın En Çok Aranan Suçluları” olarak çevrilen yapım, farklı suçlardan aranan beş ismi konu ediyor. Küresel çapta aranan, başlarına ödül konan ve en deneyimli ekipler tarafından peşlerine düşülen bu kişiler, tüm çabalara rağmen yakalanamıyor. Yıllar süren bir kovalamacaya ve kaçak suçluların hikayelerine yakından bakmak için bu yapımı listenize ekleyebilirsiniz. 

The Keepers (2017) | IMDB: 8.0

Bölüm Sayısı8
OyuncularGemma Hoskins, Abbie Schaub, Virginia Anzengruber
İzlemek İçinTıkla!

1960’larda çok sevilen Rahibe Catherine Cesnik bir anda ortadan kaybolur. Catherine’in cinayeti, polisler tarafından yeterince araştırılmaz ve katili bulunmaz. Fakat yıllar sonra ortaya atılan bir taciz iddiası, bu cinayeti yeniden gün yüzüne çıkaracak ve katile dair ipuçlarını ortaya serecektir. 

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019) | IMDB: 7.7 

YapımcıJoe Berlinger
Bölüm Sayısı4
OyuncularStephen Michaud, Bob Keppel, Kathleen McChesney
İzlemek İçinTıkla!

Yakışıklı, kibar ve iyi eğitimli… Fakat o Amerika tarihinin en azılı suçlularından biri. İşte karşınızda Ted Bundy!

Uzun bir inkar sürecinden sonra işlediği 30 cinayeti kabul eden, fakat polislerin çok daha fazla cinayetin faili olduğuna inandığı Ted Bundy, kendi hikayesini anlatıyor. Kadınları kaçıran, tecavüz eden ve öldüren Bundy’nin itirafları, dört bölümlük seri ile izleyiciyle buluşuyor. 

Night Stalker (2021) | IMDB: 7.5

Bölüm Sayısı4
OyuncularPaul Skolnick, Gil Carrillo, Frank Salerno
İzlemek İçinTıkla!

Işıl ışık, rengarenk hayatlar ve ünlülerle dolu bir şehir: Los Angeles. Fakat bu şehirde, gece çöktüğünde hiç beklenmeyen bir tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 1980’li yıllarda geçen hikaye, geceleri kadınların yolunu kesen veya evlerine giren bir seri katilin hikayesini anlatıyor. Dört bölümden oluşan suç belgeseli, gerçek görüntüler ve katili yakalamaya çalışan polislerin ifadeleriyle ekranlara taşınıyor.

Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer (2019) | IMDB: 8.0

Bölüm Sayısı3
OyuncularDeanna Thompson, John Green, Claudette Hamlin
İzlemek İçinTıkla!

Bir hayvanın öldürülmesi peşinden daha korkunç olayları getirir mi? “Kedilere Bulaşmayın” ismiyle yayınlanan belgesel, Luka Magnotta isimli Kanadalı bir gencin kendi evinde öldürdüğü iki kedi yavrusu videosunu internete yüklemesiyle başlıyor. Bu video karşısında duyarsız kalamayan sıradan insanlar, video sahibi kişiyi bulmak için amatörce bir araştırmaya başlıyor. Ancak zamanla Luka’nın dehşet planının kedilerle sınırlı kalmayacağı ortaya çıkıyor. 

The Most Hated Man on the Internet (2022) | IMDB: 6.8

Bölüm Sayısı3
OyuncularCharlotte Laws, Charles Parselle, Kayla Laws
İzlemek İçinTıkla!

Hunter Moore, “is anyone up” isimli bir internet sitesi kuruyor ve buraya herkesin çıplak fotoğraflar yüklemesine izin veriyor. Eski sevgililerinden veya tanıdıklarından intikam almak isteyenler ise bu siteyi kullanıyor. Fotoğrafları yüklenen kişiler ciddi sorunlar yaşasa da Moore, bu girişimden vazgeçmiyor. Üç bölümden oluşan Netflix suç belgeseli, bir annenin kızının fotoğraflarını kaldırtma çabası üzerinden işlenen bu geniş kapsamlı suçu ele alıyor. 

American Murder: The Family Next Door (2020) | IMDB: 7.2

YapımcıJenny Popplewell
Süre1 s. 23 dk.
OyuncularNickole Atkinson, Jim Benemann, Luke Epple
İzlemek İçinTıkla!

Ham görüntülerle oluşturulmuş bir suç belgeseli izlemeye ne dersiniz. American Murder: The Family Next Door, Shanann Watts ve iki çocuğunun bir anda kaybolmasını ele alıyor. Bu sırada karakterleri bize kamera görüntüleri, Facebook paylaşımları ve gerçek telefon kayıtlarıyla tanıtıyor. 

Don’t Pick Up the Phone (2022) | IMDB: 6.7

Bölüm Sayısı3
OyuncularBuddy Stump, Victor Flaherty, Connie Leonard
İzlemek İçinTıkla!

Herhalde hepimiz “Telefonda kendini polis olarak tanıtanlara inanmayın ve para vermeyin.” sözünü duymuşuzdur. Ama yine de telefondaki o sese inanan insanlar olur. Biz de bunun nasıl olduğuna hayret ederiz.

Benzer bir şeyin Amerika’da da olduğunu biliyor muydunuz? Ancak bu kez telefonda kendini polis olarak tanıtan kişi para istemiyor. Bir fast food zincirinin yöneticilerini arayarak çalışanlarının suç işlediğine ve onları çıplak araması gerektiğine ikna ediyor. Biliyoruz, size de inanılmaz geldi. Ancak bu gerçek suç belgeseli insanların nasıl manipüle edilebildiğini ortaya koyuyor. 

Catching Killers (2021) | IMDB: 7.2

Bölüm Sayısı12
OyuncularCharles Coffey, Jim McIntyre, John Ingram
İzlemek İçinTıkla!

Seri katil hikayelerini biliyoruz. Peki ya onları yakalayanların yaşadıkları? Bu seride katillerin peşindeki dedektiflerin yoğun çabaları, ipuçlarını toplamaları ve katilleri yakalama hikayeleri anlatılıyor. Eğer siz de iz peşinde koşmayı seviyorsanız bu yapımı mutlaka listenize ekleyin.

Kapak Fotoğrafı: Pexels | cottonbro studio