Kısa ve Sürükleyici: En İyi Netflix Mini Dizileri | 2023

Kısa ve Sürükleyici: En İyi Netflix Mini Dizileri | 2023

Dijital platformların hayatımıza girişiyle birlikte mini dizi kavramıyla da tanışmış olduk. Televizyonda gösterilen dizilerde 1000 küsür bölümlük bitmeyen hikayelere alışkınız. Ancak mini diziler bunun tam tersini vadediyor. Anlatılması planlanan hikayeyi ne kısaltıyor ne de uzatarak içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Netflix mini dizileri de bu türün en iddialıları arasında… 

Netflix’teki En İyi Mini Diziler 

Kısa ve Sürükleyici: En İyi Netflix Mini Dizileri | 2023
Fotoğraf: John-Mark Smith

Aylarca yeni sezon beklemek istemeyenler veya çabuk sıkılanlar için sürükleyici mini diziler tam bir cankurtaran. Farklı konularda ve türlerdeki diziler, bir çırpıda izlenmesine karşın akıllarda yer etmeyi de başarıyor. Eğer siz de bu tür yapımları seviyorsanız Netflix mini dizileri 2023 listemize mutlaka göz atın. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi mini diziler… 

The End Of The F***ing World | IMDB: 8.0

Mini dizi olarak başlayan ancak daha sonra ikinci sezonu da çekilen bir yapım var ilk sırada. Adından da anlaşılacağı üzere oldukça eğlenceli fakat bir o kadar da ilginç bir hikayeye sahip olan The End of The F***ing World, 17 yaşlarında olan iki gencin öyküsüne odaklanıyor. Psikopat olduğundan emin olan James ve bu konuda ondan hiç de az kalır bir yanı olmayan Alyssa’nın macerası oldukça ilgi çekici.

When They See Us | IMDB: 8.9

Netflix gerçek hikayeler konusunda da elini hiç korkak alıştırmayan bir platform. Son dönemde çok sayıda çekilen gerçek hikaye dizilerinden bir tanesi de When They See Us. Harlemli 5 siyahi gencin Central Park’taki bir olaya “karışmasını” konu alan yapım Amerikan hukuk sistemindeki problemleri göz önüne seriyor. Irkçılık ve adaletsizlik sorunlarına ışık tutan When They See Us, son dönemin en çarpıcı yapımlarından bir tanesi.

Wild Wild Country | IMDB: 8.1

Yine bir gerçek hikaye fakat bu sefer daha çok bir belgesel ile karşı karşıyayız. Dünyanın gördüğü en ilginç ruhani liderlerden biri olan Osho ve tarikatının hikayesi Wild Wild Country yapımında ele alınıyor. 6 bölümden oluşan belgesel serisi, bir mini dizi kadar heyecanlı. Wild Wild Country’I izledikten sonra kendinizi Google’da “Osho” ve “Sheela” aramaları yaparken bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

The Queen’s Gambit | IMDB: 8.6

Netflix’teki en iyi mini diziler arasında öne çıkan yapım The Queen’s Gambit, popülerliğini halen koruyor. Bir yetimhanede büyürken satranç konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu fark eden Elizabeth Harmon’ın hikayesini anlatan dizi, oldukça sürükleyici. Üstelik dizide 1960’ların atmosferi de harika bir şekilde yansıtılıyor. The Queen’s Gambit, yalnızca bir mini dizi değil adeta 1960’lar modasına bir yolculuk…

Unorthodox | IMDB: 8.0

Netflix mini dizileri arasında ses getiren yapımlardan bir diğeri ise Unorthodox. Yalnızca dört bölümden oluşan yapım, Yahudi bir genç kızın hikayesine odaklanıyor. Birçok Netflix yapımı gibi gerçek bir hikayeden esinlenen Unorthodox’ta dizinin başkarakteri Esther, son derece geleneksel yapıya sahip ailesinden uzakta yepyeni bir yaşam kurmaya çalışıyor.

Cunk on Earth | IMDB: 8.1

2023 Netflix mini dizileri arasında en çok konuşulan yapım Cunk on Earth olabilir. After Life dizisinden tanıdığımız Diane Morgan’ın sunuculuğunu üstlendiği komedi-belgesel türündeki yapım, tarihten kültüre, sanattan inançlara kadar her şeyle dalga geçiyor. Özellikle kara mizah sevenlerin mutlaka izlemesi gereken dizi, sahip olduğu beş bölümle bir çırpıda izlenebiliyor. 

The Serpent | IMDB: 7.6

Suç temalı mini diziler arasında yer alan The Serpent, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış. 70’li yıllarda Asya’da keşfe çıkan hippileri avlayan bir katilin kurduğu tuzak ve kurbanlarını ustalıkla yanına çekmesi, izleyicilerde derin bir etki bırakmayı başarıyor. Fakat önceden uyaralım, yaşanan olaylar ve görüntüler biraz canınızı sıkabilir. 

Maid | IMDB: 8.4

2023 yılında Netflix mini dizi tavsiye listesinde ilk sıralarda yer alan Maid, küçük kızı ile evden kaçan bir annenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Hayatını yeniden kurmak için temizlik işlerine giden Alex, bir yandan da yaşadığı psikolojik çöküntüyle baş etmeye çalışıyor. 10 bölümden oluşan dizi, yalnız bir anne için hayatın ne kadar zor olabileceğini oldukça yalın bir şekilde anlatıyor. 

The Stranger | IMDB: 7.3

Bir gün bir yabancının yanınıza gelip size hayatınızı değiştirecek bir sır verdiğini hayal edin. Adam Price, tam da böyle bir durumla karşı karşıya kalıyor. Karısı ile ilgili bir sırrı öğrenen Adam, evliliği ile ilgili bir karar vermeye çalışırken aslında benzer durumu başkalarının da yaşadığını öğreniyor. Peki, bu en gizli sırları bilen yabancı kim ve onlardan ne istiyor?

The Chestnut Man | IMDB: 7.7

Altı bölümlük heyecanlı bir maceraya hazır mısınız? Bu kez Netflix mini dizisi ile bir katilin izini süreceğiz fakat elimizdeki tek ipucu kestaneden yapılmış bir heykel. Olay yerinde bulunan kestane adam heykeli, iki dedektifi peşinden sürüklüyor ve korkunç keşifler yapmalarına neden oluyor. İpuçlarının bir politikacının kayıp kızıyla bağlantılı olduğunu fark eden dedektifler, katili bir an önce bulmak için zamanla yarışıyor. 

Alias Grace | IMDB: 7.7

Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan dizi, cinayetten hüküm giymiş bir kız ve onun zihnini incelemek isteyen bir doktorun hikayesini anlatıyor. Cinayet zamanına kadar Grace’in yaşadıklarını ve çektiği sıkıntıları da izlediğimiz dizi, Atwood’un kadın odaklı hikayerinde gördüğümüz gibi zor şartlarda yaşamak için ne kadar mücadele etmek zorunda kalındığını gösteriyor. 

The English Game | IMDB: 7.6

En iyi Netflix mini dizileri listemizde sıradaki yapımın konusu tüm dünyayı etkisi altına alan bir spor: Futbol. 19. yüzyılda yaşayan ve ilk profesyonel futbolcular olarak bilinen Fergus Suter ve Arthur Kinnaird’ın hikayesini anlatan yapım, futbolun sınıf ayrımını nasıl ortadan kaldırdığını ve kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine ulaştığını anlatıyor.