Kısa ve Sürükleyici: En İyi Netflix Mini Dizileri | 2023

Kısa ve Sürükleyici: En İyi Netflix Mini Dizileri | 2024

Dijital platformların hayatımıza girişiyle birlikte mini dizi kavramıyla da tanışmış olduk. Televizyonda gösterilen dizilerde 1000 küsür bölümlük bitmeyen hikayelere alışkınız. Ancak mini diziler bunun tam tersini vadediyor. Anlatılması planlanan hikayeyi ne kısaltıyor ne de uzatarak içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Netflix mini dizileri de bu türün en iddialıları arasında… 

Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Mini Dizileri 

netflix mini dizileri
Fotoğraf: Malte Helmhold

Aylarca yeni sezon beklemek istemeyenler veya çabuk sıkılanlar için sürükleyici mini diziler tam bir cankurtaran. Farklı konularda ve türlerdeki diziler, bir çırpıda izlenmesine karşın akıllarda yer etmeyi de başarıyor. Eğer siz de bu tür yapımları seviyorsanız Netflix mini dizileri 2024 listemize mutlaka göz atın. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi mini diziler… 

The End Of The F***ing World | IMDB: 8.0

TürMacera, Komedi, Suç
Bölüm Sayısı16
OyuncularJessica Barden, Alex Lawther, Steve Oram
İzlemek İçinTıkla!

Mini dizi olarak başlayan ancak daha sonra ikinci sezonu da çekilen bir yapım var ilk sırada. Adından da anlaşılacağı üzere oldukça eğlenceli fakat bir o kadar da ilginç bir hikayeye sahip olan The End of The F***ing World, 17 yaşlarında olan iki gencin öyküsüne odaklanıyor. Psikopat olduğundan emin olan James ve bu konuda ondan hiç de az kalır bir yanı olmayan Alyssa’nın macerası oldukça ilgi çekici.

When They See Us | IMDB: 8.9

TürBiyografi, Suç, Dram
Bölüm Sayısı4
YapımcıAva DuVernay
OyuncularAsante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse
İzlemek İçinTıkla!

Netflix gerçek hikayeler konusunda da elini hiç korkak alıştırmayan bir platform. Son dönemde çok sayıda çekilen gerçek hikaye dizilerinden bir tanesi de When They See Us. Harlemli 5 siyahi gencin Central Park’taki bir olaya “karışmasını” konu alan yapım Amerikan hukuk sistemindeki problemleri göz önüne seriyor. Irkçılık ve adaletsizlik sorunlarına ışık tutan When They See Us, son dönemin en çarpıcı yapımlarından bir tanesi.

Wild Wild Country | IMDB: 8.1

TürBelgesel, Suç
Bölüm Sayısı6
OyuncularMa Anand Sheela, Philip Toelkes, Jane Stork
İzlemek İçinTıkla!

Yine bir gerçek hikaye fakat bu sefer daha çok bir belgesel ile karşı karşıyayız. Dünyanın gördüğü en ilginç ruhani liderlerden biri olan Osho ve tarikatının hikayesi Wild Wild Country yapımında ele alınıyor. 6 bölümden oluşan belgesel serisi, bir mini dizi kadar heyecanlı. Wild Wild Country’I izledikten sonra kendinizi Google’da “Osho” ve “Sheela” aramaları yaparken bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

The Queen’s Gambit | IMDB: 8.5

TürDram
Bölüm Sayısı7
YapımcıScott Frank, Allan Scott
OyuncularAnya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Bill Camp
İzlemek İçinTıkla!

Netflix’teki en iyi mini diziler arasında öne çıkan yapım The Queen’s Gambit, popülerliğini halen koruyor. Bir yetimhanede büyürken satranç konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu fark eden Elizabeth Harmon’ın hikayesini anlatan dizi, oldukça sürükleyici. Üstelik dizide 1960’ların atmosferi de harika bir şekilde yansıtılıyor. The Queen’s Gambit, yalnızca bir mini dizi değil adeta 1960’lar modasına bir yolculuk…

Unorthodox | IMDB: 8.0

TürDram
Bölüm Sayısı4
YapımcıAnna Winger
OyuncularShira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch
İzlemek İçinTıkla!

Netflix mini dizileri arasında ses getiren yapımlardan bir diğeri ise Unorthodox. Yalnızca dört bölümden oluşan yapım, Yahudi bir genç kızın hikayesine odaklanıyor. Birçok Netflix yapımı gibi gerçek bir hikayeden esinlenen Unorthodox’ta dizinin baş karakteri Esther, son derece geleneksel yapıya sahip ailesinden uzakta yepyeni bir yaşam kurmaya çalışıyor.

Cunk on Earth | IMDB: 8.1

TürKomedi
Bölüm Sayısı5
OyuncularDiane Morgan, Jim Al-Khalili, Shirley J. Thompson
İzlemek İçinTıkla!

2024 Netflix mini dizileri arasında en çok konuşulan yapım Cunk on Earth olabilir. After Life dizisinden tanıdığımız Diane Morgan’ın sunuculuğunu üstlendiği komedi-belgesel türündeki yapım, tarihten kültüre, sanattan inançlara kadar her şeyle dalga geçiyor. Özellikle kara mizah sevenlerin mutlaka izlemesi gereken dizi, sahip olduğu beş bölümle bir çırpıda izlenebiliyor.

The Serpent | IMDB: 7.6

TürSuç, Dram, Gerilim
Bölüm Sayısı8
OyuncularTahar Rahim, Billy Howle, Jenna Coleman
İzlemek İçinTıkla!

Suç temalı mini diziler arasında yer alan The Serpent, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış. 70’li yıllarda Asya’da keşfe çıkan hippileri avlayan bir katilin kurduğu tuzak ve kurbanlarını ustalıkla yanına çekmesi, izleyicilerde derin bir etki bırakmayı başarıyor. Fakat önceden uyaralım, yaşanan olaylar ve görüntüler biraz canınızı sıkabilir.

Maid | IMDB: 8.4

TürDram
Bölüm Sayısı10
YapımcıMolly Smith Metzler
OyuncularMargaret Qualley, Nick Robinson, Rylea Nevaeh Whittet
İzlemek İçinTıkla!

2024 yılında Netflix mini dizi tavsiye listesinde ilk sıralarda yer alan Maid, küçük kızı ile evden kaçan bir annenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Hayatını yeniden kurmak için temizlik işlerine giden Alex, bir yandan da yaşadığı psikolojik çöküntüyle baş etmeye çalışıyor. 10 bölümden oluşan dizi, yalnız bir anne için hayatın ne kadar zor olabileceğini oldukça yalın bir şekilde anlatıyor.

The Stranger | IMDB: 7.3

TürSuç, Dram, Gizem
Bölüm Sayısı8
OyuncularRichard Armitage, Shaun Dooley, Siobhan Finneran
İzlemek İçinTıkla!

Bir gün bir yabancının yanınıza gelip size hayatınızı değiştirecek bir sır verdiğini hayal edin. Adam Price, tam da böyle bir durumla karşı karşıya kalıyor. Karısı ile ilgili bir sırrı öğrenen Adam, evliliği ile ilgili bir karar vermeye çalışırken aslında benzer durumu başkalarının da yaşadığını öğreniyor. Peki, bu en gizli sırları bilen yabancı kim ve onlardan ne istiyor?

The Chestnut Man | IMDB: 7.7

TürSuç, Dram, Gizem
Bölüm Sayısı6
YapımcıDorte Warnøe Høgh, David Sandreuter, Mikkel Serup
OyuncularDavid Dencik, Danica Curcic, Mikkel Boe Følsgaard
İzlemek İçinTıkla!

Altı bölümlük heyecanlı bir maceraya hazır mısınız? Bu kez Netflix mini dizisi ile bir katilin izini süreceğiz fakat elimizdeki tek ipucu kestaneden yapılmış bir heykel. Olay yerinde bulunan kestane adam heykeli, iki dedektifi peşinden sürüklüyor ve korkunç keşifler yapmalarına neden oluyor. İpuçlarının bir politikacının kayıp kızıyla bağlantılı olduğunu fark eden dedektifler, katili bir an önce bulmak için zamanla yarışıyor.

Alias Grace | IMDB: 7.6

TürBiyografi, Suç, Dram
Bölüm Sayısı6
OyuncularSarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca Liddiard
İzlemek İçinTıkla!

Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan dizi, cinayetten hüküm giymiş bir kız ve onun zihnini incelemek isteyen bir doktorun hikayesini anlatıyor. Cinayet zamanına kadar Grace’in yaşadıklarını ve çektiği sıkıntıları da izlediğimiz dizi, Atwood’un kadın odaklı hikayesinde gördüğümüz gibi zor şartlarda yaşamak için ne kadar mücadele etmek zorunda kalındığını gösteriyor. 

Unbelievable | IMDB: 8.3

TürSuç, Dram
Bölüm Sayısı8
YapımcıSusannah Grant, Michael Chabon, Ayelet Waldman
OyuncularKaitlyn Dever, Toni Collette, Merritt Wever
İzlemek İçinTıkla!

Genç bir kızın bir anlık kafa karışıklığı hayatının en büyük girdabına sebep olabilir mi? Marie, kendisine tecavüz edildiği iddiasıyla polise başvuruyor. Ancak çelişkili ifadesi, polislerin ona inanmasına neden oluyor. 

Ancak bir süre sonra farklı bir bölgede yaşanan bir tecavüz vakası, dedektiflerin Marie’ye ulaşmasını sağlıyor. Marie gerçekten doğru mu söylüyor? Bu olaylar birbiriyle bağlantılı mı? Bu soruların cevabını bulmak için sizi 8 bölümlük bir maraton bekliyor. Ayrıca dizinin gerçek bir olaydan esinlendiğini de belirtelim.

The English Game | IMDB: 7.6

TürDram, Tarih, Spor
Bölüm Sayısı6
YapımcıJulian Fellowes
OyuncularEdward Holcroft, Kevin Guthrie, Charlotte Hope
İzlemek İçinTıkla!

En iyi Netflix mini dizileri listemizde sıradaki yapımın konusu tüm dünyayı etkisi altına alan bir spor: Futbol. 19. yüzyılda yaşayan ve ilk profesyonel futbolcular olarak bilinen Fergus Suter ve Arthur Kinnaird’ın hikayesini anlatan yapım, futbolun sınıf ayrımını nasıl ortadan kaldırdığını ve kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine ulaştığını anlatıyor. 

Bodies | IMDB: 7.3

TürSuç, Dram, Tarih
Bölüm Sayısı8
YapımcıPaul Tomalin
OyuncularAmaka Okafor, Kyle Soller, Shira Haas
İzlemek İçinTıkla!

Bir dedektifsiniz ve bir anda sokak ortasında bir ceset buluyorsunuz. Parmak izi yok, suç aleti yok, görgü tanığı yok… Daha sonra bir araştırma sırasında bu cesetin neredeyse 100 yıl önceye ait olduğunu keşfediyorsunuz. Bu olayı nasıl çözerdiniz? 

Dört farklı zaman diliminde dört farklı dedektifin tek bir cinayeti çözme girişimini izleyeceğiniz Bodies, ilginç konusu ve işleyişiyle sizi ekran karşısına kitleyecek. 

Beef | IMDB: 8.0

TürKomedi, Dram
Bölüm Sayısı10
YapımcıLee Sung Jin
OyuncularSteven Yeun, Ali Wong, Joseph Lee
İzlemek İçinTıkla!

Kazandığı Golden Globe ve Emmy ödülleri ile 2024 mini dizileri arasında parlayan yıldız kuşkusuz Beef olacak. 

Hayatlarının başarısız bir döneminde olan ve trafikte karşılaşan iki insan, yaşadıkları ufak tartışmayı büyütür ve bunu bir savaş haline dönüştürür. Artık hayatlarındaki en büyük amaçları birbirlerinden intikam almaktır. Ancak bunu yaparken başvurdukları garip yollarla seyirciyi de eğlendirmeyi başarırlar.