60’lardan Günümüze... Zamansız ve Eklektik Sharon Tate Stili

60’lardan Günümüze… Zamansız ve Eklektik Sharon Tate Stili

Sharon Tate stili ile her daim yeni trendlere ayak uydurmuş, döneminin ötesinde öne çıkan özgünlüğünü yansıtan bir ikon. Peki Sharon Tate kimdir diyorsanız, o zaman kısaca şöyle hatırlatalım: Sharon Tate hayatı Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood’unda olduğu gibi daha birçok filme konu olmuş, doğmamış bebeğiyle trajik ve dehşet verici bir cinayete kurban giden bir yıldızdı. Ancak bu yazımızda Sharon Tate’in ölümünden değil, hayatından, ölümsüzleşmiş stilinden bahsedeceğiz. 

60’lar Modasında Öne Çıkan Bir Cevher: Sharon Tate Stili 

sharon tate stili

Fotoğraf: Julien’s Auction

Inside Edition ile yaptığı bir röportajda Sharon Tate’in kız kardeşi Debra, Sharon’ın yalın ve minimalist stilini “Çok eklektik, çok özgür ruhlu, seksi ve çocuksu bir masumiyetin kombinasyonu” olarak tanımladı. Sharon Tate, 1960’lı yılların Kaliforniya’sının moda ikonu, trend takipçisi olarak kabul edilse de farklı moda ve stil anlayışla hep öne çıkan, benzersizliğini yansıtabilen bir yıldızdı. Peki 60’ların moda normu neydi? 

1960’lar, feminen ve zarif stillerden, Uzay Çağı’ndan (uzay ve teknoloji çılgınlığı) etkilenen, yeni malzemelerin denendiği, renkli, canlı, eğlenceli ve genç ruhlu bir dönemdi. 60’ların sonuna doğru ise nostalji dolu hippi tarzlara yönelerek farklı eğilimler ve trendler benimsendi. 1955’te Londra’da tasarımcı Mary Quant ile başlayan genç ruhlu stiller, 60’ların ortalarında trendlerin zirvesine oturdu. Bir önceki jenerasyona kıyasla ekonomik gücü fazla olan gençlere hitap eden bu tarz, özgünlüğü ve mağazalarda çalan müzik ile farklı ve “eğlenceli” bir alışveriş deneyimi yaşattı. Bu tarzın en ünlü trendlerinden biri de 1940 ve 1950’li yılların diz altı kesimlerinin aksine, oldukça popüler mini elbiseler ve eteklerdi. Tıpkı “mid-century modern” mobilyalarda olduğu gibi, bilimsel ve teknolojik ilerlemeye olan ilgi, akrilik ve polyester gibi yeni malzemelerin kullanımıyla modaya da yansıdı. Pierre Cardin, mimari tasarımlardan etkilendi. Cardin, geometrik şekiller ile eğlenceli, fütüristik ve yenilikçi trendler yaratmak için farklı malzemeler kullanan, uzay çılgınlığını benimseyen en ünlü tasarımcılardan biriydi. 1960’ların sonlarına doğru etek ve elbise boyları hippivari, daha özgür, nostaljik bir tarz yansıtacak şekilde uzatıldı ve bugün hala sıklıkla tercih edilen maksi etekler ortaya çıktı. Hem Quant’ın katkıda bulunduğu “mod” stili hem de hippilerden ilham alan tarz, “sokak stili” konseptini oluşturarak geçmiş yılların aksine, elit moda tasarımcılarını koleksiyonlarını sokakta gördükleri trendlere göre şekillendirmeye teşvik etti. Başka bir deyişle, tasarımın merkezinde artık tüketiciler vardı, tasarımcılar değil. 

Peki Sharon Tate kendi zamanının birçok kadını gibi bu trendleri takip etmesine rağmen nasıl bir moda ikonu olarak öne çıkıyor? Bunun sırrı kıyafet seçiminin ve nasıl taşıdığının altında yatıyor. Sharon Tate, doğal olmayan malzemelerden yapılan bu kıyafetleri giyip tamamen doğal ve organik görünmeyi başaran bir isim. Ama nasıl? 

Bazıları bu başarının, Sharon’ın renk paleti seçimlerinden kaynaklandığını iddia ediyor. Julien’s Auctions, 2018’de Sharon Tate’in evinden bazı objeleri müzayedeye çıkararak makyaj malzemeleri, eşya ve kıyafetlerin resimlerini içeren bir katalog hazırladı. İşte bu vesileyle Sharon’ın gardırobuna bir göz atmak mümkün oldu. Kıyafetlerde genellikle 60’ları hatırlatan canlı renkleri değil, 70’leri simgeleyen, yumuşak kahverengiler, nötrler, bej ve toprak tonlarını seçtiğini görebiliyoruz. Sharon Tate, moda endüstrisini ele geçiren nostaljik hippi dalgasını tercih ettiğinde bile çoğunlukla vahşi batıdan esinlenen ama yine de yumuşak pastel renklerden oluşan parçalara yöneldi. 

Bu tespiti, makyajı için de yapmak mümkün. Diğer ünlüler gibi makyajını trendlere uygun yapmasına rağmen, 60’ların oyuncak bebek estetiğinden çok 70’lerin trendlerine daha uygun, doğal görünüme imza attı. Peki bunu nasıl başardı? Tabii ki yine renk seçimleriyle… Aynı katalogda görebileceğiniz gibi Sharon Tate, siyah yerine koyu kahverengi, parlak ve canlı maviler, yeşiller yerine bej ve nötrler tercih etti. Tüm bu gözlemler, Sharon Tate’in günümüzde hala bir moda ikonu, bir moda trendi tahmincisi olduğuna işaret ediyor. Nitekim 1967-68’de giydiği her şeye bugün hala sokakta rastlamak mümkün. Yani bir diğer deyişle 60’ların moda ikonu Sharon Tate stili de zamansızlar arasında yerini alıyor.