Dillere Destan 70’ler Modası

Dillere Destan 70’ler Modası

Televizyonun, filmlerin ve reklamların günlük hayattaki etkilerini her alanda görmeye başladığımız 70’ler; modanın da dönüşüme gittiği bir dönem olarak akıllara kazındı. Kadınların, iş hayatına katılımının artmasıyla feminizm ve özgürleşme tutkusu kıyafetlerine de yansıdı ve 70’ler modası kuralsız, asi, herkesin dilediğini özgürce giyebildiği bir on yıl olarak moda tarihinde unutulmazlar arasında yerini aldı. İşte hippileri, disko geceleri, punk stili ve çok daha fazlasıyla 70’ler modası… 

70’ler Modası Denince Akla Gelenler 

Dillere Destan 70’ler Modası
Fotoğraf: Wikimedia Commons

70’lerde belirli bir moda stili toplumun her kesimi tarafından benimsenmediği için, her tarza uygun kıyafetler ve birbirinden farklı kesimlere hitap eden moda anlayışları doğmuştur. Yüksek topuklar, boğazlı kazaklar, İspanyol paça pantolonlar, parlak kumaşlar, desenli gömlekler döneme damgasını vuran parçalar arasındaydı. 70’lerin trend renkleri olarak; kahverengi, hardal, avokado yeşili, bordo ve pastel tonları ağırlıklı olarak kullanıldı. Erkeklerde uzun saçlar ve favoriler, kadınlarda kabarık katlı kesim saç modelleri dönemin saç stilini oluşturdu.

Yeşilçam sinemasının ve yıldızlarının da 70’ler modasına yön verdiğini söylersek yanlış olmaz. 

Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Türkan Şoray gibi önemli yıldızların filmlerinde giydikleri kıyafetler, Türk kadınları tarafından talep görmeye başlamıştı. Ayrıca dönemin ünlü sanatçılarından Ajda Pekkan ve Zeki Müren de sahne kıyafetleriyle döneme damgasını vurdu, cesur parçalar ile ışıltıların hüküm sürdüğü sahne şovlarıyla çok konuşuldu.

70’lerin Çalışma Hayatında Moda

Dillere Destan 70’ler Modası
Fotoğraf: Flickr/Mo

70’ler modası denince ilk aklımıza gelen İspanyol paçanın hem günlük hayatta hem iş hayatında kullanımı çok yaygındı. Kadın erkek herkesin tercih ettiği İspanyol paça pantolonlar hem çok rahat hem çok şıktı. Kadınlar genellikle pantolonların altına yüksek topuklu ayakkabıları tercih ediyordu. 

Kadınların çalışma hayatındaki görünürlüğünün artması ile kendi ayakları üzerinde duran, ekonomik bağımsızlığını elde etmiş kadınlar modada da iddialı kıyafetler ve yüksek topuklar ile öz güvenlerini ortaya koyuyorlardı. Keten, kaşmir gibi kumaşlara olan ilgi artarken; mini, midi, maxi boylarda etekler ve ceketli takımlar dönemin çalışan kadınlarının ilk tercihleri arasındaydı. Takımların yaygınlaşması, giyimdeki cinsiyet farklarını azaltmış, unisex giyim modası da önem kazanmıştı. 

Özgür Ruhlu Hippi Tarzı 

Dillere Destan 70’ler Modası
Fotoğraf: MaxPixel

Hippilerin altın çağı 70’ler… Tekdüzeliği reddeden bu moda akımı, 70’lere göz alıcı kıyafetleri ile damgasını kesinlikle vurdu. Maksi elbiseler, desenli gömlekler, bol paça pantolonlar, midi etekler ile tasasız bohem hayatını temsil eden hippi modası, gençler tarafından çok tercih edilmesi ile özgürlüğün simgesi haline geldi. Avrupa’da gençler arasında özellikle popüler olan “Indian Look” ile oryantal desenler, Hint motifleri de bu dönemde moda oldu. Avrupa’da yaygınlaşan bu oryantal esintiler 70’li yıllarda seyahat imkanlarının daha da artması ile Türkiye’deki modaya da yansıdı, elbiselerde uçuşan kumaşlar, etnik desenler de tercih edilmeye başlandı.

70’lere Damgasını Vuran Disko Geceleri

Dillere Destan 70’ler Modası
Fotoğraf: @freepic.diller

70’ler disko gecelerinin popülerlik kazandığı bir dönem olarak tarihteki yerini alırken; saten kumaşlar, vücut kıvrımlarını belli eden elbiseler, uzun yırtmaçlı etekler, payetli göz kamaştıran parçalar ve yüksek topuklar gençlerin dans için en çok tercih ettiği parçalar arasındaydı. Özgürlüklerin yılı yetmişlerde; hippi tarzından uzaklaşan şehirli gençlerin sosyalleşme aracı olan dans pistleri, dönemin eğlence anlayışına bambaşka bir soluk getirdi.

Gardıropların olmazsa olması “Wrap Dress!”, Diane Von Fursternberg’in tasarladığı; kusurları örten, bedeni saran bu elbiseler sadece disko gecelerinde değil, her ortamda tercih edilen elbiselerden olmayı başardı. Hem şık hem çok rahat olan wrap elbiseler, günümüzde hala tercih edilen modeller arasında zamansız bir moda anlayışı yarattı. 

Kural Tanımaz Punk Stili

Dillere Destan 70’ler Modası
Fotoğraf: @netflixturkiye

70’lerde ortaya çıkan punk hareketi gençlerin giyim tarzlarına yansıdı; kalıpları yıkan parçalar, kural tanımayan saç stilleri ve abartılı makyajlar bu modaya damgasını vurdu. Mücevher ve değerli kumaşlar yerine, metali kıyafetlere entegre ederek alışılagelmiş düzene bir başkaldırı amaçlayan punk modası; deri ceketleri ve yırtık giysileri, çengelli iğne, zincir gibi aksesuarlar ile tamamlayarak dönemin ses getiren bir başka giyim tarzını oluşturmayı başardı.

Kapak Fotoğrafı: Pexels | William Matt