KTSM | Piri Guide: "İyi Bak Karaköy" Turu

KTSM | Piri Guide: “İyi Bak Karaköy” Turu

Disiplinlerarası sanatın paylaşım noktası Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Piri Guide ile iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen “İyi Bak Karaköy” dijital turuna tüm İstanbulluları davet ediyor. Tur kapsamında İstanbul’un en özgün bölgelerinden biri olan Karaköy’de sürdürülebilirliğin izi takip ediliyor.

KTSM “İyi Bak Dünyana” Hareketi

KTSM | Piri Guide: "İyi Bak Karaköy" Turu

KTSM’nin geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçirdiği İyi Bak Dünyana hareketi kapsamında düzenlenen dijital tur, Türkiye’nin ilk ve tek mobil rehberi Piri Guide’ın katkılarıyla gerçekleştiriliyor. KTSM’nin “Evin senin dünyan, Dünya senin sevin.” söyleminden yola çıkılarak düzenlenen “İyi Bak Karaköy” etkinliğinde, İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı; tarihi, kültürü ve gastronomisiyle şehir sakinlerinin uğrak noktası olmayı başarabilen Karaköy keşfediliyor.

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdür Zeynep Özler, “Karaköy, Kale Grubu’nun İstanbul’daki ilk evi. Mekanları yaşatmayı önemseyen bir Grup olarak, Karaköy’e daha yakından bakmak arzusu bu iş birliğinin çıkış noktası oldu. Piri Guide ile birlikte tasarladığımız bu özel rotada; zanaatin, sanatın, mimarinin, gastronominin izlerini sürerek Karaköy’ün barındırdığı ihtimalleri birlikte keşfedelim istedik. Aynı zamanda asırlık binalar, tarihin derinliklerinden bugüne varolmuş eşsiz eserlerle, kent hafızasını canlandırmak ve sürdürülebilirliğin mekandaki izdüşümlerini takip etmek istedik. Ortaya çok keyifli bir iş çıktığına inanıyor ve Karaköy’ü bizimle adım adım gezmek, ilham almak isteyen herkesi şehir gezgini olarak dijital turumuza davet ediyoruz.” sözleriyle tur içeriğini özetliyor.

Ana Tema: “Sanat ve Sürdürülebilirlik”

KTSM | Piri Guide: "İyi Bak Karaköy" Turu

Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında çeşitli disiplinlerin buluşma noktası olarak öne çıkan KTSM, sosyal fayda üreten fikirlerin savunuculuğunu yapmaya devam ediyor. Yaklaşık iki yıldır yürütülen “İyi Bak Dünyana” hareketinin sıradaki durağı Karaköy, ana tema ise “Sanat ve Sürdürülebilirlik”.

Seyahat ve yaşam kültürü yazarı Bahar Akıncı’nın eşsiz seslendirmesiyle hayat bulan Karaköy turu, Haliç’ten başlayarak Azapkapı’nın sokaklarına kadar uzanıyor. Turda tanıtımların yanı sıra sanat ve sürdürülebilirlik temasına uygun olarak sanat ve sanatçılardan söz ediliyor.

Podcast içerisinde sanat ve sürdürülebilir mimarinin şehirlerle ilişkisinin incelendiği bölümde Arap Camii, Karaköy Palas, Ceneviz Sarayı, Şeref Hanı ve Bankalar Caddesi üzerinde bulunan eşsiz binalar konu ediliyor. Ayrıca KTSM’nin merkezde atıksız mutfak ilkesiyle hizmet sunan Roots Studio & Cafe de dinleyicilerle buluşan noktalardan biri. 

“İyi Bak Karaköy” Turu Ücretsiz Dinlenebiliyor

Piri Guide Android: İndirmek İçin Tıklayın!

Piri Guide App Store: İndirmek İçin Tıklayın!

Türkiye’nin ilk dijital tur rehberliği hizmeti veren platformu Piri Guide ile iş birliği çerçevesinde düzenlenen İyi Bak Karaköy turu, Android ve App Store’da yer alan Piri Guide uygulaması üzerinden ücretsiz olarak dinlenebiliyor.