KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…

KTSM X PlumeMag İle İyi Bak

Ünlü video sanatçısı Dinçer İşgel, KTSM ve PlumeMag iş birliğinde gerçekleşen proje kapsamında Karaköy sokaklarında çektiği videoları davetlilerle buluşturdu. Etkinlik kapsamında davetliler, proje küratörü Tuba Kocakaya ve Dinçer İşgel tarafından hazırlanan Karaköy rotasını gezdi, şehrin alışılmış yüzlerine daha yakından ve dikkatli bir şekilde baktı. Projeyi PlumeMag kurucusu ve genel yayın yönetmeni Bihter Ayyıldız, Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler ve proje küratörü Tuba Kocakaya’ya sorduk…

Olağan Dışı Bir Karaköy Hikayesi | Dinçer İşgel

KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…
Karaköy

Daha iyi bir dünya için dünümüze, bugünümüze, her gün önünden geçip dikkat etmediğimiz detaylara daha yakından ya da farklı bir açıdan bakmayı denediniz mi?

Geçtiğimiz ağustos ayında aramızdan ayrılan Jean Luc Nancy, bakmak ve görmek üzerine çalışmaları olan bir filozof. Bakmanın, görmenin çok ötesinde kapsayıcı bir eylem olduğuna ve bakılan özneye karşı bir sorumluluk ve sorumluluktan doğan bir şefkat içerdiğine dair fikirler üzerinde çalışıyor. Bakılan özne aynı olmakla beraber bakan insanın iç dünyasının, daha doğrusu algısının bakılan öznenin kaderini değiştirebilecek nitelikte olduğunu düşünüyor.

KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…Güzel gözlerle bakmanın sürdürülebilir yarınlar için temel adımlar olduğuna inanan Sürdürülebilir Yaşam Trendleri platformu PlumeMag, “İyi Bak Dünyana” hareketine öncülük yapan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM) ve yeni medyanın postmodern anlatımının öncülerinden biri olan ve Türkiye’nin insan ve mekan hikayelerine sıra dışı bir gözle bakan video sanatçısı Dinçer İşgel, Karaköy sokakları ve sanatın iç içe geçtiği çok özel bir projede bir araya geldi.

Dinçer İşgel’in, Kale Grubu’nun ilk genel merkezinin yer aldığı Karaköy’de çizdiği olağan dışı rota ve bu rotanın kendi dilinde anlatımı, insanı aşina olduğu ya da aşina olduğunu düşündüğü yerleri daha başka bir gözle, daha iyi bakarak gezmeye davet ediyor.

Çıkış fikri, PlumeMag ve KTSM’nin Karaköy’e olan sevgisinden doğan proje, Dinçer İşgel’in “Evin senin dünyan, iyi bak dünyana…” söylemini yorumlamasıyla eşsiz bir ruha büründü. Ve olağan dışı bir Karaköy hikayesi, ihtimaller ve karşılaşmalar rotası üzerinden yazıldı…

Bihter Ayyıldız – PlumeMag Kurucusu ve GYY

KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…

KTSM olarak her fırsatta öze değen, özgün ve özgür projelere öncelik verdiklerini dile getiren Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler; “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında sorumlu üretim ve tüketime davet eden sanatçılara alan açmaya devam ediyoruz.

PlumeMag ile bu projeyi hayata geçirmekten dolayı son derece mutluyuz. İnsana ve ana dair fotoğrafları mercek altına alan gezgin sanatçı Dinçer İşgel’in bakış açısı bu projenin ruhunu yansıtıyor. Kale Grubu’nun ilk genel merkezinin yer aldığı Karaköy’de çizilen bu rota ve bu rotanın kendi dilinde anlatımı, insana aşina olduğunu ya da aşina olduğunu düşündüğü yerleri bir daha başka bir gözle görmek bizi çok mutlu etti.’ dedi.

Zeynep Özler / Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü

İhtimaller | Karşılaşmalar Rotası 

KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…
Karaköy: Perşembe Pazarı

İletişim kurma biçimlerimiz çok hızlı ve sığ bir hal aldı. Hikaye ve bilgi tarafından yönlendirilmeye alışkınız. Bir kentte kaybolmanın gizemi, karşılaşmalara ve ihtimallere açık bir iletişim zenginliği hayaliyle bir rota kurguluyoruz. Parçaları belirli bir sıraya koymaksızın sunulan rotada anlatı, deneyimlerden çıkıyor ve başkalaşıyor.

Birbirinden farklı eşyaların, boyanın, ipin, telin, çivinin ve daha ne olduğunu bilmediğimiz birçok malzemenin geçit töreni Perşembe Pazarı…

İstanbul’da, Unkapanı’ndan Karaköy’e uzanan hatta bulunan Karaköy Perşembe Pazarı ve Hırdavatçılar Çarşısı; terk edilmiş binaları, hâlâ çalışan dükkanları ve tarihi yapılarıyla Karaköy’ü en iyi anlatan lokasyonlardan biri.

Hiç düşünmediğimiz kompozisyonları bize sunarken eski izleri takip etmemizi ve şimdiyi anlamaya çalışmamızı istiyor bizden. Bir yandan da geleceğe dair ipuçları arıyor, keşfetme niyetimizi ortaya koyuyoruz.

Yeni Medyanın Postmodern Anlatımı 

KTSM X PLUMEMAG İLE İYİ BAK…
Dijitografi ve Dinçer İşgel 

Dinçer İşgel, seyahatleri sırasında karşılaştığı, insana ve ana dair manzaraları fotoğraf veya video çalışmaları ile kayıt altına alan gezgin bir sanatçıdır. Hayatın ve zamanın kendi halinde akışını, akışın şeyler üzerindeki etkisini, insana ait halleri, uğraşları, anları bütün doğallığıyla fotoğraf ve

video çalışmaları ile yansıtır. Çalışmalarının büyük çoğunluğu İstanbul’dan manzaraları muhafaza etmektedir. Başta İstanbul olmak üzere birçok farklı kenti, tarihsel gelişim süreci içindeki çok boyutlu kültürel değerleri, yoksul-zengin yapılaşması, farklı etnik grupları ile ele almaktadır.

Genellikle bir yan kültür alanı olarak karşımıza çıkan ve varoş olarak nitelendirilen yerleşimleri, yani bir nevi sosyal ve mekansal dışlanma yaşayan kentçi yoksul mahalleleri, bu yerleşimlerde neredeyse tümden kaybolmaya meyleden mahalle kültürünü, esnaflığı, unutulan meslek dallarını, komşuluğu, saf çocukluğu yansıtmaktadır.

Bunlarla beraber toplumsal süreç içerisinde yalnızca fiziksel görünüşlere dayalı olarak bile olsa damgalanan, tekinsiz ve itici bulunan, sıra dışılığın ve suçun kaynağı olarak görülen, rahatsızlık duyulan, görmezden gelinen, ötekileştirilen kendi vatandaşlarımıza, şehre yabancı iken şehrin yabancısı haline gelen farklı etnik gruplara mensup insanlara mercek tutar.

Tuba Kocakaya – Proje Küratör

PlumeMag X KTSM Hesaplarından Ortak Paylaşılan Videoyu Aşağıda Bulabilirsiniz!

Kapak Fotoğrafı: Tuba Kocakaya, Zeynep Özler, Dinçer İşgel, Bihter Ayyıldız