Kış Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Güncelleme Tarihi: 9 Şubat 2024

Soğuk havalara hızlı bir geçiş yaptığımız aralık ayında bu değişimden en çok etkilenecek olan şey; cildiniz. Soğuğun hassaslaştırıcı ve kurutucu etkilerinden birkaç küçük adımla kurtulmak mümkün. Kış cilt bakımı nasıl olmalı, sağlıklı bir cilt için neler yapılmalı sorularını cevaplamak amacıyla sizin için bir araya getirdiğimiz kış cilt bakımı önerilerine göz atabilirsiniz…

Kış Cilt Bakımı İçin İlk Adım: Cildinizi Bol Bol Nemlendirin

kış cilt bakımı
Fotoğraf: Chelsea Shapouri

Kış aylarına girer girmez cildimizle ilgili yapacağımız ilk şey, aşındırıcı temizlik ürünleri yerine daha narin bir temizleyici edinmek ve yoğun bir nemlendirici kullanmaya başlamaktır. Laktik asit içeren temizleyiciler cildi tahriş etmeden arındırdıkları için iyi bir alternatiftir. (Kleopatra’nın süt banyoları boşuna meşhur olmamış) 

Nemlendirme kısmı, özellikle kuru bir cilde sahipseniz kış aylarında sizin için büyük önem taşır. Yüzünüzün pul pul durmasını istemiyorsanız, hyalüronik asit ve gliserin gibi içeriklerden zengin nemlendiriciler ile kış aylarında kuruluğa dur diyebilirsiniz.

Vücudumuzun çevresel faktörlere en çok maruz kalan bölgesi yüzümüzdür ancak özellikle bu aylarda cilt kuruluğu denildi mi vücudunuzun tamamını düşünmeniz gerekir. Her banyo sonrası, vücudunuz henüz hafif ıslakken kollarınızı, bacaklarınızı, el ve ayaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bunun için zeytin veya üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. 

Çatlayan Dudaklarınızı Besleyin

kış dudak bakımı
Fotoğraf: Burst

Dudak çatlaması hem hoş olmayan bir görüntü yaratıyor hem de acı veriyor. Bu durumu yaşamamak için hemen çantanıza bir dudak nemlendiricisi atın. Su kaybını önleyen, cildi nemli tutan ve dudakları yumuşatan lanolin veya balmumu içerikli olanları tercih edebilirsiniz. Nemlendiriciyi gün boyunca sık sık tekrar ederek kalın bir tabaka halinde sürün.

Eğer dudaklarınız kalın kabuklara neden olacak şekilde kuruyorsa, ucu ıslak bir kulak temizleme çubuğu ile bu kabukları nazikçe temizleyebilirsiniz.

Peeling Yapın

peeling
Fotoğraf: Ivan Samkov

Yüzünüzün pul pul durmasını önleyecek işlemlerden bir tanesi de düzenli olarak peeling yapmak. Bunun için bir uzman desteğine başvurabileceğiniz gibi peeling’inizi evde kendiniz de yapabilirsiniz. 

Seçeceğiniz peeling’in cilt tipinize uygun, sert ve yoğun olmamasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kış ayları cilt bakımı denildi mi akla gelecek ilk şey cildin doğal yağını ve nemini kaybetmemesini sağlamak olmalıdır. 

Rutininize Gece Kremi Ekleyin

kışın cilt bakımı
Fotoğraf: Karolina Grabowska

Nemlendirici etkisi olan bir gece kremi, özellikle bu aylarda kurtarıcınız olacak. Haftada bir veya iki kez uygulayabileceğiniz (cildinizin durumunu göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz) krem ile cildinizi yatıştırabilirsiniz.

Güneş Kremi Kullanmayı Bırakmayın

kış güneş kremi
Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Güneş ışınlarının olduğu her saatte ve her mevsimde ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktayız. Bu nedenle yazın kullandığınız güneş kremini, kış ayları geldiğinde raflara kaldırmak yerine kullanmaya devam etmelisiniz. Lekelerden ve yaşlanmadan korunmada güneş kremleri çok önemli, unutmayın!

Bol Bol Su İçin ve Ilık Duş Alın

kış vücut bakımı

“Kışın cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun asla değişmeyecek cevabı, bol bol su içmek ve ılık duş almaktır. Su içmenin cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkisini zaten hepimiz biliyoruz. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta çok sıcak su ile duş alınmaması gerektiği. Sıcak su, ne yazık ki cildimizdeki doğal yağları ekstrem bir şekilde temizliyor ve sonucunda da cilt kuruluğuna neden oluyor. O yüzden daha çok ılık su ile duş alarak cildinizi dengede tutmalısınız. Yine bu aylarda duş jeli yerine duş yağı kullanabilirsiniz.