“Saçı Sabunla Yıkamak” Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Saçı Sabunla Yıkamak” Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Banyo rutinimizi daha az atıklı hale getirmek için duş jelimizle kolayca vedalaşıp katı sabunlara geçiş yapabiliyoruz. Ancak söz konusu şampuan olduğunda saçları sabunla yıkama düşüncesi bir an duraksamamıza neden oluyor. Bunun nedeni, çoğunlukla sabun algısının piyasadaki bol kimyasallı, çoğunlukla pek de “sabun” olmayan ürünlerden ibaret olması. İkincisi ise saçları sabunla yıkamak konusundaki püf noktalarına pek de hâkim olmamamız. 

Ancak siz tüm endişelerinize rağmen evlerimizden çıkartmış olmamız dünyada bir yerlerde varlıklarını sürdürdükleri gerçeğini değiştirmeyen onlarca şampuan şişesini gezegene bırakmamaya, türlü çeşit kimyasallarla sularımızı ve deniz canlılarını kirletmemeye, insan vücudu için zararlı olan paraben, boyar madde, sls gibi onlarca katkı maddesini vücudunuza almamaya karar verdiyseniz tebrikler! Haydi şimdi hep beraber bunu en kolay nasıl yapacağımıza bir göz atalım. İşte sabunla saç yıkamak için püf noktaları…

Saçlarınız İçin Doğru Sabunu Seçin

Öncelikle sahip olduğunuz sabunun doğal yöntemlerle, doğru formülasyonla ve kaliteli ham madde ile üretilmiş olduğundan emin olun. Özellikle soğuk yöntemle üretilen (yağın kostik ile etkileşime girerek sabunlaşması) sabunlarda yağ-kostik dengesinin ayarlanamaması, saç ve ciltte tahrişe sebep olabilir. 

Güvenilir üreticinizi bulduktan sonra saçlarınız ve kafa derinizin ihtiyacına kulak verin ve doğru sabun çeşidini bulmaya odaklanın. Özellikle kuru ve kurumaya meyilli saç yapınız varsa sabunlaşmamış yağlarca zengin (yağın kostik ile tepkimeye girmesinin ardından ilave yağlar ile zenginleştirilmiş), hassas bir saç derisine sahipseniz shea yağı, kükürt gibi içerikleri olan veya saç dökülmesi sıkıntısı yaşıyorsanız ısırgan içerikli serumlara yönelebilirsiniz. 

saçı sabunla yıkamak
Saçı sabunla yıkamak hakkında bilmeniz gereken her şey

Fotoğraf: Freestocks

Sabunu Saçlarınızda Köpürtün

Doğal yöntemlerle üretilen çoğu sabun, endüstriyel sabunlar ve şampuanlarda yer alan ve ürünün daha fazla köpürmesini sağlayan kimyasalları içermediklerinden avuçlarınızın arasında istenilen miktarda köpük vermeyebilir. Bunun için ıslak saçlarınıza sabunu yeterli miktarda sürdükten sonra saç derinize masaj yaparak köpürtebilirsiniz.

Keçeleşmeden Sabunlamanın En Büyük Sırrı: Sirke

Sürdürülebilirlik, doğallık, sağlık veya herhangi bir sebeple saçlarını sabunla yıkama kararı alan çoğu kişinin denemeden vazgeçmesinin veya uygulamayı sonlandırmasının en büyük nedeni sabunla yıkanan saçlarda “keçeleşme” diye tabir edilen (Küçükken sonunu bile bile yıkadığımızın bebeklerin saçları ile aynı son!) görünümün olması. Bu sorunu çözmenin ise çok basit bir yolu var; saçları sirkeli su ile durulamak! 

Sabunun saçları keçeleştirme sebebi, sabun kalıntılarının saçlardaki yarık ve çiziklere dolması ve kalıntı oluşturması. Tabii ki sık sık boyanan, ısıl işlem gören ve yıpranmış saçlarda bu yapısal sorunlar çok daha fazla oluyor ve dolayısıyla daha fazla keçeleşme görülüyor. Sulardaki kireçle birleştiğinde ise çok daha tatsız bir etki bırakıyor. 

Keçeleşmeyi gidermek için saçlarınızı duruladığınız suya (eski usül maşrapalar ile banyo yaparsanız hem suyu daha kontrollü tüketmiş hem de bu uygulamayı daha kolay gerçekleştirmiş olursunuz) 500 ml için yaklaşık yarım kahve fincanı herhangi bir doğal sirke ekleyin. Sirkedeki asit, sabunun baz yapısını çözerek kalıntıları arındırırken aynı zamanda saç derisindeki mikrobiyotayı da destekleyerek parlaklık ve şahane bir yumuşaklık veriyor. 

Şimdiden sıhhatler olsun!

Saçı Sabunla Yıkamak İçin Ürün Önerilerimiz: 

saçı sabunla yıkamak
Saçı sabunla yıkamak için doğa dostu ürün önerisi Badecanlar sabun

 

saçı sabunla yıkamak için doğa dostu öneriler
Saçı sabunla yıkamak için doğa dostu ürün önerisi Kudra sabun
saçı sabunla yıkamak için doğa dostu ürün önerileri Otama sabun
Saçı sabunla yıkamak için doğa dostu ürün önerisi Otama Sabun