Evde Sirke Yapımı ile Sağlıklı ve Formda Bir Yaşam

Evde Sirke Yapımı ile Sağlıklı ve Formda Bir Yaşam

Evde yaptığımız, evde hazırladığımız ürünler artık her zamankinden daha değerli. Gıda oyunları, hibrit tohumlar, GDO’lu ve katkı maddeli paketlenmiş ürünler derken, gerçekten de bir sağlık terörünün içindeyiz. Üzerine pandeminin de eklenmesi ile geleneksel beslenme yöntemlerinin, doğal yoldan fermente edilmiş probiyotik içeren gıdaların ve organik besinlerin ne derece önemli olduğunu bir kez daha hatırladık. Evde sirke yapımı da bu anlamda önemli bir uygulama.

Evde yoğurt mayalama, evde turşu kurma gibi köklü alışkanlıkları devam ettirmenin yanında evde sirke yapımı da son dönemlerde oldukça revaçta. Özellikle sirkelerin bakteri ve enfeksiyonlarla mücadele etmedeki gücü göz önüne alınırsa, bu dönemin yıldız gıdalarından, olmazsa olmaz konularından. Salatalara, bazı yemek çeşitlerine, sabah ya da akşam içtiğiniz suyun içine konulabilecek ve hatta kişisel hijyen ile ev temizliğinde dahi kullanılabilecek sirkeler, her derde deva. Sirke çeşitlerinden maksimum fayda alabilmek için doğal, katkısız ve ev yapımı olmasına dikkat edilmeli.

Birçok sağlık faydasının yanında sirkelerin bir de metabolizmamıza önemli bir katkısı var. Herhangi bir mide sorunu yaşamıyorsanız, sabahları aç karnına bir bardak suyun içine ekleyeceğiniz bir-iki tatlı kaşığı sirke sayesinde yağ yakımınızı hızlandırabilir, metabolizmanızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Dolayısıyla bu paylaşımımızda yaza doğru forma girmenize yardımcı olacak sirke tarifleri ile karşınızda olalım istedik. Özellikle kan şekerini dengeleyen, iştahı kesen ve yağ yakıcı türde olan sirke çeşitlerini derledik. İşte evde sirke nasıl yapılır sorusunun cevapları ve ev yapımı sirke uygulamalarının sağlığınıza ve formunuza katkıları…

Doğal Sirke Nasıl Yapılır?

Doğal sirke yapımı için atılması gereken ilk adım organik ürünler kullanmak. Eğer malzemelerinizin organik olduğundan eminseniz her şeyi doğrayarak küçük parçalara ayırın ve gerekli malzemelerle birlikte cam bir kavanozun içine yerleştirin. Böylece belli bir zaman geçtikten sonra ev yapımı doğal sirke hazır olacak!

1) Evde Elma Sirkesi Yapımı

evde sirke yapımı elma sirkesiFotoğraf: Rawpixel

Sirkelerin baş tacı elma sirkesi üzerine yapılan çok sayıda araştırma, veri ve bulgu var. Bu kadar önemli ve yaygın bir kullanıma sahipken evde sirke tarifleri ile ilgili bu yazımız, mutlaka elma sirkesi ile başlamalı dedik. İşte karşınızda evde elma sirkesi yapımı…

Elma sirkesi, enfeksiyonlara karşı korur ve bakterileri etkisiz hale getirir. Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalıkları ile mücadele eder. Verdiği tokluk hissi ile kilo vermeye yardımcı iken daha az kalori alımını sağlar. Migrene ve baş ağrısına olumlu etkileri vardır. Kansere karşı koruyucu özellik taşır.

Malzemeler

 • 2 kg büyük boyda organik kırmızı elma 
 • 4 buçuk litre içme suyu
 • 6 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Tarifte geçmeden önce birkaç püf noktadan bahsedecek olursak elmaları mutlaka kabuklarını soymadan kullanın. Organik elma tercih edin. Seçtiğiniz elmalar, zedelenmemiş ve sulu olmalı. Elma dilimlerinin cam kavanozun yarısını doldurmasına dikkat edin. 

Elmaların çekirdekli kısımlarını çıkararak küçük şekilde doğrayın. Cam bir kavanoza yerleştirdiğiniz elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ilave edin. Üst kısımda bir miktar boşluk bırakın. Kavanozlara iki yemek kaşığı bal ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozu tülbent kapatın ve bir lastik veya ip yardımıyla sabitleyin. Karanlık, serin ve kuru bir ortamda bir buçuk ay bekletin. İlk günler gün aşırı karıştırın, sonraki dönemlerde haftada bir kez karıştırın. Elmalar dibe çökünceye kadar bu aynı işleme devam edin. Zaman geçtikçe kavanozda üste çıkan elma dilimlerinin çürümeye döndüğünü ve sirke kokusunun çıkmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu durumda fermantasyon başlamış demektir. O esnada sirkeyi süzün ve elma posalarını alın. Süzülmüş sirkeyi cam kavanoza geri koyun, kalan bal ve tuzu ilave edin, karıştırın. Ağzı kapalı bir biçimde serin ve güneş almayan bir yerde bekletin. Kavanozun üstünde sirke anası diye tarif edilen beyaz renkli şeffaf yuvarlak meydana gelirse ve keskin bir koku almaya başlarsanız sirkeniz tüketmek için uygun hale gelmiştir. Sirke anasını bir tahta kaşık ile alıp sirkeyi süzün ve afiyetle kullanın.

2) Evde Enginar Sirkesi Yapımı

Her şeyden öte karaciğer temizliği için önemli bir besin olan enginarın sirkesi de çok sağlıklı. Kansızlığa iyi gelen, kanser riskini ortadan kaldıran, beyin hücrelerini kuvvetlendiren, bağırsakları çalıştıran, cildi güzelleştiren, kan şekerini dengeleyen ve kilo vermeye yardımcı olan enginar sirkesini evde yapabilir, daha faydalı bir sirke elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 kilogram kuru enginar
 • Bal veya sirke
 • Su ve cam kavanoz

Hazırlanışı:

İyice temizlediğiniz enginarları küçük küçük doğrayın ve cam kavanoz içine ekleyin. Kapağa değmeyecek şekilde enginarların üzerine su koyun. Ardından üç kaşık sirke veya bal ilave edin. İyice karıştırın ve kavanozun kapağını kapatın. İlk 20 gün, her sabah tahta bir kaşık ile kavanozu karıştırın.  Üç ay boyunca sirke kavanozunu karanlık ve serin bir yerde muhafaza edin. Üç ay tamamlandığında kavanozu süzün ve dilediğiniz bir cam şişeye süzdüğünüz sirkeyi ekleyin. İşte evde sirke yapımı bu kadar basit ve pratik!

3) Evde Nar Sirkesi Yapımı

evde sirke yapımı nar sirkesiFotoğraf: Arisa Chattasa

Kırmızı ve mor besinler güçlü antioksidan yapıları ile ön plandadır. En güçlü antioksidanlardan biri de nar meyvesidir. Ev yapımı sirke denildiğinde öne çıkan nar sirkesi; kalp dostu, kolesterol düşürücü, şekeri dengeleyici, idrar ve ödem söktürücü niteliklere sahiptir. Bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Cildi güzelleştirir. Yağ yakıcı özelliği ile kilo vermeye yardımcıdır. 

Malzemeler

 • 3-4 tane nar
 • Bir çay bardağı sirke
 • 5-6 adet nohut
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 5 litrelik bir cam kavanoz

Hazırlanışı:

Narları ortadan ikiye bölün ve tanelerini çıkarın. Beyaz kısımlarını nardan iyice ayıklamanız gerekir ki acı tat ortaya çıkmasın. Nohutları kavanoza ekleyin ve üzerine nar tanelerini koyun. Ardından balı, sirkeyi, tuzu kavanoza ilave edin. Kavanozun üstüne içme suyunu koyun. Kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatın ve bir paket lastiği yardımıyla sabit kalmasını sağlayın. Sirke kurduğunuz kavanozu güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin. Her gün tahta kaşıkla karıştırın. Narlar dibe çökecektir. Bu çökmeyi görene kadar karıştırma işlemine günbegün devam edin. 20-25 güne kadar sirke hazır hale gelecektir. Süzüp afiyetle tüketebilirsiniz.

4) Evde Ceviz Sirkesi Yapımı

Omega 3 kaynağı olan ceviz sirkesi; kalp ve damar hastalıklarını, inme ve felci önlemeye yardımcı olur.  Şeker hastalığı ile mücadele eder.  İçindeki vitamin ve minerallar sayesinde tokluk hissinizi arttırır, kan şekerinizi dengeler ve kilo vermenize yardımcı olur. Bu sirke tarifi gerçekten de genel sağlığınız için çok faydalı.

Malzemeler

 • 2 su bardağı çekilmiş ceviz
 • 4 litre su
 • Bir su bardağı doğal sirke
 • Bir çay bardağı bal (isteğe bağlı)
 • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 15 adet kadar nohut
 • Bir çay bardağı bulgur

Hazırlanışı:

Evde sirke yapımı için bir cam kavanoz ayarlayın ve iyice yıkayın. Sirkenin suyunu kaynatıp soğutun. Cevizleri oldukça ince şekilde çekin. Çekilmiş cevizleri kavanoza koyun, üzerine bal ve sirke ekleyin. Ardından tuzu koyun. Sirkenin suyunu ilave edin, güzelce karıştırın ve kavanozun ağzını temiz bir tülbent yardımı ile kapatın. Kurduğunuz sirkeyi güneş görmeyen, kuru, serin ve karanlık bir alanda 20 gün boyunca bırakın. Her gün tahta kaşıkla karıştırmayı unutmayın. 20 gün tamamlandığında sirkeyi süzün ve yeniden kavanoza koyun. Sirkenin içine bulgur ile nohutu ilave edin, kapağı sıkıca kapatın. İki ay mayalandırın ve süzüp tüketmeye başlayın.

5) Evde Ananas Sirkesi Yapımı

ananasFotoğraf: Anastasia Gepp  

Tropikal bir meyve olan ananas, birçok faydasının yanında yağ yakıcı ve ödem atıcı özelliği ile de bilinir. Ananas sirkesi ise yağ yakımı ile vücutta fazla biriken suyu atıp metabolizmayı hızlandırmak için birebirdir. Özellikle sabahları aç karnına ya da akşamları yatmadan 1-2 saat kadar önce bir bardak suyun içine bir – iki tatlı kaşığı koyarak tüketebilirsiniz. İşte sirke yapımı tarifi:

Malzemeler

 • Bir tane ananas
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • Bir buçuk litre su
 • Bir çay bardağı doğal veya organik sirke

Hazırlanışı:

Ananası iyice yıkayın ve oldukça ince bir biçimde kabuklarını soyun. Ardından küp şeklinde kesin ve bir cam kavanoza ekleyin. Üzerine sirke, tuz ve suyu ekleyerek tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Bir bez ile kavanozun üstünü kapatın. Her gün tahta kaşık ile kurduğunuz sirkeyi karıştırın. 20-25 gün sonra sirke kullanıma hazır hale gelecektir. 

6) Evde Alıç Sirkesi Yapımı

Alıç meyvesi şifa dolu bir meyvedir. Evde sirke yapımı tarifleri içinde alıç sirkesi özel bir yere sahiptir. Bu sirke türü neredeyse tüm sirke çeşitlerinin sağladığı faydaları bünyesinde toplamış bir sirke türüdür. Çok güçlü bir antioksidandır, hastalıklardan korur, bağışıklığı kuvvetlendirir ve kanı temizler. Zayıflamak isteyenler için de son derece idealdir.

Malzemeler

 • Bir kilo alıç meyvesi
 • Bir yemek kaşığı tuz
 • Bir elma
 • Bir çay bardağı doğal elma sirkesi
 • Bir tatlı kaşığı toz şeker
 • 2 litre su

Hazırlanışı:

Büyük boyda ayarladığınız kavanoza iki litre suyu ekleyin. Güzelce yıkanmış alıçların suyunu süzerek kavanoza ekleyin. Üzerine ince ince dilimlediğiniz elmaları da koyun. Ardından şeker, tuz ve sirkeyi ilave edip kavanozun kapağını kapatın, iyice çalkalayın. Sirkeyi serin ve karanlık bir yerde bekletin. 15-20 gün geçtikten sonra alıçların dibe çöktüğü gözlemleniyorsa sirke kullanıma hazırdır.

Püf Nokta:

Sirkenin hazır olup olmadığı ile ilgili net bilgiyi kavanozdaki alıçların dibe çökme durumu verecektir. Hazır hale gelmiş bir alıç sirkesinde, alıçlar mutlaka dibe çökmüş olmalı. Bu detay atlanmamalı.

Not: Yazıda bahsedilen sirke çeşitleri, herhangi bir mide probleminiz yoksa sabahları aç karnına bir bardak suya, bir-iki tatlı kaşığı sirke koymak suretiyle tüketilebilir. Ya da akşamları yatmadan bir kaç saat önce belirtilen ölçülerde aynı hazırlanma şekli ile içilebilir. Bu şekilde uygulandığından bazal metabolizma hızınız artabilir ve yağ yakımınız desteklenebilir.