Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Doğru cilt bakımı, sağlıklı yaşam için oldukça önemli. Bu bakım hakkında herkes birtakım genel geçer bilgilere sahip olduğundan doğruyla yanlışı ayırt etmek her zaman pek de kolay olmayabilir. Öyleyse gelin doğru bilinen yanlışları Bioritm Institute kurucusu Ayşegül Demirağ’dan dinleyelim…

Fondöten Kullanımı Cildimize Gerçekten Zarar Verir mi?

Fondöten hakkında kafanızda soru işaretleri varsa ve herkesten duyduğunuz “Fondöten, cilt sağlığınıza oldukça zararlı.” gibi cümleler sizi bu ürünlerden uzak tutuyorsa size iyi bir haber verebiliriz. Fondöten aslında sanıldığının aksine cildiniz için oldukça faydalı olabilir. Fondöteni açık havada kullanıyorsanız; cildinizi dışarıdaki hava kirliliğinden, birtakım olumsuz unsurlardan ve dışarıdaki radikal etkilerden koruyabilirsiniz. Burada üzerinde durulması gereken nokta hava kirliliğine karşı koruma sağlamasının yanında doğru ürünlerin güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma da içermesi. Fondöten kullanımında özellikle “yeni jenerasyon” fondötenler SPF içerdikleri için cildinizin gün ışığının zararlı etkilerinden korunması amacıyla kullanılmalıdır.

Fondöten Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Fondöten, emilimi oldukça yüksek bir ürün olduğundan cilt sağlığı için kendinize uygun ürünü seçmeniz önemlidir. Fondöten seçiminde bir güzellik uzmanına danışmak faydalı olacaktır. Doğru ürün seçimi için dikkat edilmesi gereken en mühim şey cilt tipidir. 

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz mutlaka su bazlı fondöten kullanmanız gerekir. Eğer kalın yapılı bir cilt tipine sahipseniz ince yapılı ürünler, akne ve akne izi gibi cilt problemlerine sahipseniz o zaman daha kapatıcı tipte ürünler tercih etmelisiniz.

Yağlı Ciltlerin Krem Kullanmasına Gerek Yok

Doğru bilinen yanlışlardan ikincisi yağlı ciltlerin kreme ihtiyaç duymadığıdır. Yağ ve nem birbirlerinden oldukça farklı etkenler olduğundan “Yağlı ciltlerin krem kullanmasına gerek yoktur.” gibi peşin yargılar doğru değildir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve cilt sağlığınızı önemsiyorsanız mutlaka yağlı ciltler için tasarlanmış bir nemlendirici kullanmalısınız. Çünkü bu yağ aslında cildinizden uzaklaştırmanız gereken bir yağdır. Yağlı ciltler üzerinde bu zararlı yağı bırakırsak cilt yüzeyindeki porlar genişler. Bu genişleme ileride estetik problemlere yol açabilir.

Güneş Dostumuz mudur?

Kimileri güneşin cildimize çokça faydalı olduğunu söylerken kimileri gün ışığına çıkmaktan kaçınır. Bu durum kafa karışıklığı yarattığından aslında dikkat edilmesi gereken nokta “güneşi doğru kullanmak” olarak karşımıza çıkar. Akşamüstü güneşlenmeleri gibi aktivitelerle tabii ki güneşle dost olabiliriz. Fakat tüm bunlara dikkat etmeyip, mevsim ve saatleri önemsemeden devamlı bronz gezmeye çalışıyor ve kendimizi korumuyorsak güneş bizim için elbette düşman haline gelecektir. Yani esasında güneşi dost veya düşman olarak görmek sizin elinizde.

Cilde Sağlıklı Yaş Aldırmak

Tüm bu zararlı etkenlerden kendimizi koruduğumuzda dahi cildimiz yaş almaya ve bu yaş alma sonucunda kırışmaya maalesef mecbur görünüyor. Peki cildimize en sağlıklı şekilde nasıl yaş aldırabiliriz? 

Cilt bakımına erken yaşta -tercihen 18 yaştan itibaren- başlamak oldukça önemli. Cildimiz 40-50’li yaşlara gelip deforme olmaya başladığında değil, erken yaşta onun sağlığı için harekete geçmeliyiz. Fakat bir yaştan sonra aynaya baktığımızda cildimizdeki birtakım kırışıklıklar bizi rahatsız ediyorsa onlara ünlülerin de sıklıkla başvurduğu “sinerji” yöntemini uygulayabiliriz. Bu yöntem mikroakımla cildin kaybolmuş olan elastin ve kolajenini harekete geçirir ve kasları da çalıştırarak cildi yukarı doğru toparlar. Bu yöntem ince kırışıklıkları yok etmek ve kalınları oldukça inceltmek için etkilidir ve şu sloganı kullanır: “10 saatte 10 yaş gençleşin!” 

Botoks Yaptıran Kişilerin Krem Sürmesine Gerek Yok

Doğru bilinen yanlışlardan beşincisi botoks yaptıran kişilerin artık kreme ihtiyaç duymadıklarıdır. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır çünkü krem yalnızca kırışıklık gidermek için uygulanmaz. Cilt nemlendirmek, gözenekleri sıkılaştırmak ve homojenize etmek, cilt rengini eşitlemek için de krem kullanımı oldukça önemli. Üstelik yaptırdığınız botoks uygulamasını keyifle kullanabilmeniz için krem kullanılması gerektiği de unutulmaması gereken bir unsur. Tüm bunların yanında bir kadının yüzünü güzel gösteren şeyin onun güzel gülüşü olduğunu da unutmamak gerekir.