Kiehl’s Alışverişleri Doğaya Tohum Olarak Geri Dönüyor

Kiehl’s Alışverişleri Doğaya Tohum Olarak Geri Dönüyor

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Çevreye duyarlı markaların başında gelen Kiehl’s’in yeni çalışmasında doğa ve teknoloji bir araya geliyor. “Future Made Better” mottosuyla yola çıkan marka, daha iyi bir geleceğin sözünü verirken bu proje kapsamında bir adım daha ileri gidiyor. Sosyal girişim Ecording ile iş birliği sağlayan marka günümüzde oldukça ön planda. Etkin projelere imza atan Kiehl’s, çevredeki ayak izini azaltmaya, formülasyonlarında çevreye duyarlılık ilkesinden vazgeçmemeye, toplulukları desteklemeye ve hayırseverliğe teşvik etmeye devam ediyor. “Future Made Better” programı ile güvenilirlik ve toplumsal sorumluluk misyonlarını da elden bırakmıyor.

Dönüşüm Başlıyor!

Kiehl's sürdürülebilirlik için ecodron

Çevre bilinci, kurumsal olduğu kadar bireysel açıdan da artırılıyor. Kiehl’sin bu çalışması sayesinde sürdürülebilirlik zincirine tüketici artık doğrudan dahil oluyor. Kiehl’s mağazalarından ya da online sitesinden yapılan alışverişler, teknolojinin de yardımıyla doğaya tohum olarak geri dönüyor. 

EcoDrone teknolojisiyle oluşturulan tohum topları toprağa karışıyor. Yapılan her Kiehl’s alışverişi doğanın kalbine yani toprağa doğru yola çıkıyor. Ecording tarafından hazırlanan tohum topları insansız hava aracı ecoDrone aracılığıyla belirlenen alanlara bırakılıyor. 

Yapılacak tohum atışları için Kiehl’s müşterileri, alışverişlerinin ardından kısa bir süreci takip ederek bu katkıyı gerçekleştirebiliyor. Müşteriler, gönderilen e-mail aracılığıyla web bir panele ulaşarak oradan tohumunu seçiyor. Tohum atışı gerçekleştirildikten sonra  e-mail ile müşteriler bilgilendiriliyor elbette yapılan çalışmanın fotoğraflarıyla birlikte.

Gerçekleştirilen proje kapsamında karbon ayak izi azaltma, çevresel farkındalık, doğrudan ağaçlandırma gibi konularda önemli bir adım atılmış. Sürece tüketicinin dahil edilmesi ise bu bilincin aşılanması bakımında oldukça önemli. Bu projede yer alan tüketicilerin, yapılan çalışmayı sosyal medya üzerinden de paylaşabilme fırsatı var. Elbette bu durum geri dönüşüm sürecin yayılması ve doğaya katkının özendirilmesi açısından da önemli bir etki. 

Kiehl’s Daha İyi Bir Gelecek Sözü Veriyor

Fayda ve sürdürülebilirlik ilkelerini ilk sıraya koyan marka, ecording ile geliştirdiği çalışmanın sonucunda farkındalığı arttırmakta oldukça ilerici. Dönüşüm çalışmalarında artık markanın tüketicileri de sürece dahil. “Geri Dönüştür & Ödülünü Al” programı da bu sürece yönelik yenilenmiş vaziyette. 2009 yılından itibaren 13 milyondan fazla boş kavanoz ve şişeyi geri dönüşüm sürecine kazandıran Kiehl’s; C02 salınımı, su tüketimi ve atık üretimi konusunda ciddi düzeyde azaltıcı etkiler gerçekleştirdi. “Geri Dönüştür & Ödülünü Al” programı kapsamında tüketicilerin boş ambalajları getirerek geri dönüşüme katkı sağlıyorlar. Aynı zamanda marka bu tüketicilerini ödüllendirmeyi de ihmal etmiyor.

Formülasyonların iyileştirilmesi ve daha iyi paketleme konusunda da marka oldukça özenli. Ürettiği formüllerin hemen hepsi sürdürülebilir kaynaklı ham maddelere sahip. 2020’de ürettiği cilt bakım ürünlerinin ise %98’i en az üç yenilenebilir kaynaklı ham maddeden oluşuyor.

Paketleme konusunda da marka büyük bir sorun olan ambalaj atığının farkında. Ürettiği ambalajların %80’inden fazlası geri dönüştürülen malzemeden oluşturuluyor. Saf plastik kullanımını da azaltan Kiehl’s, online siparişlerinde atığı en aza indirmeyi hedefleyerek %100 plastiksiz ambalaj tercihiyle de göze çarpıyor.

Mağazalarda Tamamen Yeşil Enerji Dönemi Başladı

Kiehl’s markası, üretim zincirinin tamamında %100 yenilebilir enerjiyi tercih ediyor. 2019 yılında çevre dostu materyallere ve LED ışıklandırmalara yönelen marka, 2020 yılından itibaren tamamen yeşil enerji dönemine geçti. Üretim tesislerinden satış noktalarına kadar devam eden bu duyarlılık, depolarda akıllı sensör kullanımı ve vitrinlerde tercih edilen kağıt materyaller yerine LED ekrana geçişiyle de takdir toplamakta.

Çevreye Duyarlılıkta Yeni Bir Soluk 

Kiehl's ve ecording iş birliğiDuyarlılığı markanın hareket merkezlerinden biri haline getiren Kiehl’s, yaptığı çalışmaların bütünüyle göz dolduruyor. Sonraki nesilleri düşünen, sürdürülebilirlik ve en önemlisi çevre bilincini marka kendine misyon edinmiş. Yapılan tüm bu kıymetli çalışmaların yanı sıra toplumsal sorunların çözümü için de marka 15 milyon doların üzerinde bağış yapmış durumda.