İstanbul’da Çocuklarla Yürüyüş Yapılabilecek Rotalar

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021

Covid 19 Salgını, şüphesiz hepimizi evde yeni bir düzen kurmaya itti. Ülke olarak toplum sağlığı için Coronavirüs tedbirleri kapsamında üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz ancak pandemi hayatının en zorlayıcı taraflarını çocuklu aileler yaşıyor. Evden online eğitime geçilmesi ve hareket alanının oldukça daralması sebebiyle çocuklar psikolojik anlamda zorlanabiliyor.

Hazır yarıyıl tatili devam ediyorken siz ebeveynlere keyifli bir önerimiz var. Çocuklarınızın can sıkılmalarına ve hareketsiz kalmalarına harika bir çözüm getirelim istedik. Bırakın çocuklar açık havada koşsunlar, zıplasınlar, enerjilerini atsınlar. İstanbul’un dört bir yanında çocuklarınıza beraber yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklet sürebileceğiniz, doğayla baş başa kalabileceğiniz ve kalabalıktan izole şekilde güvende olabileceğiniz rotaları okumaya hazır mısınız? Bu yazıda bol oksijen var; hiç stres yok. Şimdiden haber verelim. 

İşte sizler için derlediğimiz İstanbul’da çocuklarla yürüyüş yapılabilecek rotalar…

Atatürk Arboretumu | Sarıyer

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alan Atatürk Arboretumu içinde yürüyüşler yapabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle sonbahar döneminde eşsiz kareler yakalama olanağınız çok fazla. Kışın ise karlı havalarda bambaşka güzellikteki doğa sizleri bekliyor. Henüz yarıyıl tatili devam ediyorken, bu fırsatı değerlendirin, çocuklarınızla unutulmaz anılar biriktirin ve  birkaç saatliğine de olsa pandemi psikolojisinden uzaklaşın.

Kemerburgaz Kent Ormanı | Eyüpsultan

Açıldığından bu yana İstanbullular tarafından büyük ilgi gören Kemerburgaz Kent Ormanı, Avrupa Yakası’nın Eyüpsultan İlçesi, Kemerburgaz Mevkii’nde yer alıyor. Bu şehir parkının tamamı 5 milyon 526 bin metrekareden oluşuyor. İstanbul’u yeşille buluşturması anlamında da dikkat çeken orman alanı, Kemerburgaz ve Göktürk’e olan yakınlığı ve ulaşılabilir bir noktada olmasıyla ön plana çıkıyor. İçerisinde pek çok aktivite yapabileceğiniz imkanlar mevcut. Çocuk kulübü, futbol sahası, izci kampı, uçurtma atölyesi, midilli ahırı gibi olanaklar da sunan orman alanında ayrıca seyir, macera, eğitim, spor ve etkinlik bölümleri, yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, dinlenme alanları ve baraj gölü manzarası da var.

Aydos Ormanı | Kartal

Aydos Ormanı, Anadolu Yakası’nın Kartal İlçesi’nde bulunuyor. Özellikle çam ağaçları ve korunmuş habitatı ile ön plana çıkan Aydos, trekking ve piknik alanı imkanı da sunuyor. Ormana girdikten ve beş kilometre kadar yürüdükten sonra sizi, doğal yaşamın izlerine net bir şekilde rastlayabileceğiniz bir gölet karşılıyor. Ailece yapacağınız yürüyüş sonrası göletin hayran bıraktıracak manzarası eşliğinde dinlenebilir, deniz bisikletiyle tur atabilir ya da çevredeki tesislerde keyifli bir mola verebilirsiniz. Aydos Ormanı, toplu taşıma araçlarıyla da kolaylıkla ulaşılabilen bir noktada yer alıyor.

Polonezköy Tabiat Parkı | Beykoz

Fotoğraf: www.geziyourum.com

İstanbul’un Beykoz İlçesi’nde yer alan Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy Ormanı’nın içerisinde 30 kilometrelik bir alanda bulunuyor. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz, doğa sporları yapabileceğiniz, birçok yaban hayvanı yakından görebileceğiniz, bisiklet sürebileceğiniz,  piknik ve kamp yapabileceğiniz parkta yaklaşık 5 kilometrelik bir yürüyüş parkuru da bulunuyor. Girişi ücretsiz olan parka ulaşım ise Beykoz’dan kalkan direkt otobüsler ya da özel aracınız ile rahatlıkla sağlanabilir. Eminiz ki çocuklar bu tabiat parkında vakit geçirmeyi çok sevecek. Tüm enerjilerini atıp eve de kuzu gibi dönecekler. 

Belgrad Ormanı | Sarıyer

Fotoğraf: www.yudosk.org

Avrupa Yakası’nda bulunan Belgrad Ormanı, kesinlikle görülmesi gereken su kemerleri ile de adından bahsettiriyor. 5 bin 500 hektarlık bir alanda yer alan orman, doğa yürüyüşleri ile koşu ve piknik yapmak için oldukça elverişli bir ortama sahip. Ayrıca Belgrad Ormanı’nda birçok bitki ve hayvan türüne rastlayabilirsiniz. Harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Validebağ Korusu | Üsküdar

Fotoğraf: validebagkorusu.files.wordpress.com

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın Üsküdar İlçesi’nde yer alan Validebağ Korusu, 354 bin metrekarelik alanıyla en önemli nefes duraklarımızdan biri. Dört mevsim boyunca trekking yapma fırsatı sunan koru, size kuş sesleri eşliğinde çok keyifli bir yürüyüş deneyimi vadediyor. Koruya kadar gelmişken Adile Sultan Kasrı ile Hababam Sınıfı Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Özel aracı olmayanlar için toplu taşıma araçlarıyla bölgeye kolayca ulaşılabiliyor.

Emirgan Korusu | Sarıyer

Fotoğraf: travelermap.ru

Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılan üç adet köşk bulunan ve tarihte Osmanlı padişahları ile çok sayıda önemli devlet adamına ev sahipliği yapan Emirgan Korusu, Sarıyer’de yer alıyor. Emirgan Sahili boyunca eşsiz doğa güzelliği ve bol oksijen sunan koru, özellikle nisan aylarında ekilen rengarenk laleler ile muhteşem bir görünüme bürünüyor ve çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Bu koruda çocuklarınızla neşe içinde yürüyüşler yapabilir, piknik alanlarında keyifli molalar verebilir, şelale ve gölet manzarasını seyredebilirsiniz.

Avcıkoru Tabiat Parkı | Şile – Çekmeköy

Fotoğraf: www.twitter.com

Avcıkoru Tabiat Parkı, Anadolu Yakası’nın Şile İlçesi’ne bağlı bir bölge.  650 hektar alana yayılan ve çok çeşitli bir bitki örtüsüne sahip olan parkta daha çok meşe, kestane ve gürgen ağaçları bulunuyor. Günübirlik ziyaretler için uygun olduğu kadar, izole ve güvenli konaklamanın da mümkün olduğu tabiat parkı, içindeki kır evleri ve konaklama seçenekleriyle size cazip gelebilir. Doğada çocuklarınızla birlikte gönlünüzce vakit geçirip onlara bir yarıyıl tatili sürprizi yapabilirsiniz.  Uzun bir yürüyüşün ardından bu sevimli kır evlerinde dinlenebilir, dilerseniz geceyi burada geçirebilirsiniz.

İstanbul Sahilleri

Fotoğraf: Hakan Çayoğlu

İstanbul sahilleri denilince, akla ilk gelenler arasında boğaz manzaralı Hisar-Bebek Sahili olsa da İstanbul bu konuda eşi görülmemiş bir zenginliğe sahip. Elbette ki Anadolu ve Avrupa Yakası’nın sahil şeritlerinin yürüyüşe uygun alanları, manzaralarıyla harika güzellikteler. Size kalan rotanızı seçmek ve deniz havası eşliğinde çocuklarınızla sağlıklı bir yürüyüşe başlamak. Ayrıca bisiklet sürmek isterseniz sahil rotaları, bunun için de oldukça uygun. Ne yaparsanız yapın ama denizden bol miktarda gelen iyot kokusunu içinize çekmeyi unutmayın. Günün sonunda çocuklarınız erkenden uyuyacak, hiç şüpheniz olmasın.