En İyi İstanbul Yürüyüş Rotaları

İnsanın keşfettiği en eski ve en iyi terapi yöntemi yürümek olabilir. İyileştirici etkisi göz ardı edilemeyecek kadar fazla olan yürümek, her koşulda her anda ayrı bir güzelliğe sahip. Hele bir de katettiğiniz yol İstanbul yürüyüş rotaları arasında ise değmesinler keyfinize! 

Eşsiz ara sokakları, sere serpe uzanan sahilleri, sahilleri süsleyen eski konakları, farklı kültürlerin izlerini taşıyan irili ufaklı evlerin olduğu ara sokakları, parkları ve ormanlarıyla kendine has, rengarenk bir dokuya sahiptir İstanbul. 

Birbirinden güzel İstanbul yürüyüş parkurları sayesinde yürüyüş yaparken sanki yüzyıllardır aynı yerlerden geçen insanların bin bir duygusu adımlarınıza eşlik eder… Yürüdükçe, gezdikçe sever; sevdikçe daha çok keşfedesiniz gelir bu güzel mega kenti! 

Ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı da doyamamış olacak ki İstanbul’a, bir sevda şiiri kaleme almadan edememiş aziz şehre: 

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!

Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.

Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul,

Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”

Avrupa Yakası Yürüyüş Yerleri

Tarabya-Rumeli Kavağı

tarabya yürüyüş

Avrupa Yakası yürüyüş yerleri arasında yokuş tırmanmaya gerek kalmadan, düzayak ilerleyebileceğiniz bir rota mı arıyorsunuz? Tarabya’dan Rumeli Kavağı’na kadar 8 km boyunca rahat rahat, dümdüz ilerleyebilirsiniz. Parkur çok uzun gelirse yürüyüşünüzü orta nokta olan Sarıyer merkezde bitirebilirsiniz.

Yürüyüş boyunca birçok balık restoranı olduğu için balık yedikten sonra yürüyüş yapmak ya da yürüyüş sonrası balık yemek gibi planlar yapabilirsiniz.  

Yıldız Parkı

beşiktaş yürüyüş rotası

İstanbul’un güzellikleri arasında parklar ve koruların yeri apayrı! İstanbul yürüyüş rotaları denince de tabiat parklarından, korulardan bahsetmemek olmaz. Şehre oksijen pompalayan bilge ağaçlara selam vermek ve betonların ötesinde yeşile doymak için Yıldız Parkı’nda yürüyüş yapabilirsiniz. 

Yıldız Parkı’nda yürüyüş rotalarının yokuşlar içerdiğini baştan söyleyelim, temponuzun yavaş olması yürüyüşü uzun tutmanıza yardımcı olur.

Park içinde bulunan banklarda ve tesislerde mola verebilirsiniz. Güzel havalarda yer bulma ihtimaliniz zor olsa da her yer çayır çimen olduğu için aslında mola verecek yer de sınırsız! Yanınızda suyunuz ve biraz atıştırmalığınız varsa hemen yürüyüş parkuru yanında mini bir piknik bile yapabilirsiniz. 

Belgrad Ormanı & Atatürk Arboretumu

istanbul yürüyüş

İstanbul’a uzun yıllardır kök salmış ağaçlar arasında yürüyüş yapma fikri kulağınıza hoş geliyorsa siz de Belgrad Ormanı’na hoş gidebilirsiniz! İstanbul’da yürüyüş rotaları arasında sessiz sakin adımlarla ilerleyebileceğiniz bir yer arıyorsanız Belgrad’ın derinliklere doğru ilerleyebilirsiniz.

Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı, İstanbul’un geniş yeşil alanlarından bir tanesi. Doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız burada farklı uzunlukta çeşitli parkurlarda yürüyebilirsiniz. Doğa sporlarının en hafifi olan trekking hoşunuza gidiyorsa Belgrad ormanının en iyi trekking rotaları arasında olduğunu da hatırlatalım. 

4-5 kilometrelik bir parkuru ya da 10 kilometrelik çok daha uzun opsiyonu tercih edebilirsiniz. Parkur öncesi yanınıza su ve atıştırmalık almanız iyi olur zira çoğu parkur boyunca herhangi bir market bulmanız neredeyse imkansız. 

Belgrad Ormanı’na giderken muhtemelen Atatürk Arboretumu tabelasını göreceksiniz. Burası da hem yürüyüş yapmak hem de göz kamaştıran bitkileri ve çiçekleri keşfetmek için harika bir seçenek! Üstelik çocuklarla yürüyüş yapılabilecek rotalar arasında olduğu için ailecek de gezilebilecek bir yer.

Balat-Fener

Yürüyüş yapmak sizin için sportif bir aktivite olmanın ötesinde farklı deneyimlerin kapılarını aralamak anlamına geliyorsa, İstanbul yürüyüş rotaları arasında deneysel bir akış sunan Balat-Fener yolu sizi bekliyor. Rotanın sahil bölümünde, araba yolu ile yürüyüş yolu arasında yeşillikler bulunduğu için trafik sesinden biraz izole kalabiliyorsunuz. Bu özellik kesinlikle rotayı daha bir güzel kılıyor.

Fener Balat arası yürümenin tanımında öyle net çizgiler yok. Yürüyüş yaparken şehrin buram buram tarih kokan ruhuyla bütünleştiğinizi hissedebilir, sahilde ilerlerken bir anda kendinizi ara sokaklara yönelmiş ve eski bir konağın karşısında düşüncelere dalmışken bulabilirsiniz. Belki de “Nerede o eski İstanbul?” sorusunun cevabını bile bulabilirsiniz, kim bilir…

Karaköy – Eminönü

eminönü karaköy
Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

İstanbul’da şehrin tarihi dokusuna tanıklık etmek ve zamanlar arası bir yolculuk gerçekleştirmek isterseniz Karaköy-Eminönü-Gülhane Parkı rotasında yürüyüş yapabilirsiniz.

İstanbul tarihi yürüyüş rotaları arasında sayılabilecek bu istikamette; biraz deniz kokusu, biraz nostaljik şehir dokusu ve biraz da insan seslerinin sıcak tonu vardır…

Karaköy’de sokak aralarında eski yapılar arasında gezindikten sonra Galata Köprüsü üzerinden Eminönü’ne geçebilir ve Sirkeci Garı’ndan içeri doğru yönelerek Gülhane Parkı’na gidebilirsiniz. Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Gülhane Parkı’nın en güzel zamanları tabii ki bahar ayları ve lale zamanıdır. Özellikle bahar yürüyüşlerinizde park parkuru bölümünü uzun tutmanız harika olur!

Ortalama 2,5 kilometre uzunlukta olan bu rotada yarım saatlik yürüyüşün ardından tramvaya binerek birçok merkezi durağa kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Arnavutköy-Bebek

avrupa yakası yürüyüş
Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

İstanbul yürüyüş rotaları arasında birçok ünlü ile karşılaşma ihtimaliniz olan seçenek elbette Arnavutköy-Bebek arasıdır. Ortalama 1,5 km’lik parkuru, 20-25 dakikada bitirebilirsiniz. Tabii ünlülerle fotoğraf çekilmek için molalar vermek isterseniz bu süre uzayabilir. 

Deniz kenarında yürüyüş yapmak isteyenlerin vazgeçilmez parkuru olan Arnavutköy ve Bebek arasında bir tarafta deniz bir tarafta eski konaklar arasında keyifle ilerleyebilirsiniz. Yalnız uyarı yapmakta fayda var; özellikle güzel havalarda ve iş çıkış saatlerinde bu rotanın kalabalık olma ihtimali çok yüksek! Hem insan sesleri hem araba seslerine karşı önlem olarak kulaklık, telefon ve güzel bir çalma listesi ile yürüyüşe çıkmanız iyi olabilir. 

Anadolu Yakası Yürüyüş Yerleri 

Kadıköy – Suadiye

kadıköy
Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

Sıcak yaz akşamlarında ya da kışın keskin soğuğuyla sabahın erken saatlerinde, yürümek “ve daha fazlası” için Anadolu Yakası sakinlerinin birçoğu için adres Kadıköy’dür. 

Kendinizi ödüllendirmek, mutlu bir sabaha başlamak veya aklınızdaki boğucu düşüncelerden uzaklaşmak… Sebep ne olursa olsun rıhtımdan Moda’ya tramvay yolunu takip ederek, Kadıköy’ün bir abi sıcaklığındaki samimi atmosferinde, basit bir yürüyüşün ötesinde gücünüzü tazeleme yolculuğuna çıkarabilirsiniz.  

Kadıköy’ün asıl asi kimliğini görmek ve tanımak isterseniz rıhtımdan yukarı doğru ilerleyerek ara sokaklar içinde kaybola kaybola kendi rotanızı da oluşturabilirsiniz. Kadıköy mekanlarında leziz yemek kültürü belki sizi mola vermeye itebilir. Ardından sürprizlerle dolu bu yolun devamını merak ediyorsanız, sahil hattının üzerinden; Yoğurtçu Parkı’nda dinlenerek Kızıltoprak’a devam edebilir ve yine aynı rotayı takip ederek, Cadde’ye ulaşabilirsiniz. 

Maltepe – Bostancı

Fotoğraf: Gizem Deniz Suna

Maltepe’den başlayarak kilometrelerce uzanan sahil yürüyüş parkurunun keyfini çıkarmak isterseniz en güzel zamanın manzaranın harika olduğu gün batımı saatleri olduğunu söyleyebiliriz. Yürüyüşünüzü yapıp karnınız acıkınca Bostancı’daki Saray Büfe’de, kendinize güzel bir kokoreç-midye ziyafeti çekebilirsiniz.

Maltepe Bostancı yolu, Anadolu Yakası yürüyüş yerleri arasında neşeli ve bol aktiviteli olan bir seçenek! Sahil boyunca voleybol ve basketbol oynanması için ayrılmış sahalar; paten sürmek ve kaykay kaymak için güvenli alanlar sizi bekliyor.   

Caddebostan Sahili

Sıra geldi İstanbul yürüyüş rotaları arasında popüler bir parkura! Anadolu Yakası sakinlerinin hepsinin bildiği yürüyüş rotası hangisidir dense cevap muhtemelen Caddebostan Sahili olur. 

Sahil hattında yürüyüş ve bisiklet yolunun yanı sıra basket sahaları ve oyun parkları gibi alanların da olması burayı 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yer haline getiriyor. 

Caddebostan Sahil için aslında sadece yürüyüş rotası değil, oturma rotası da denebilir. Sahil boyunca banklarda, küçük tesislerde ve çimlerde, sanki yıllardır orada yaşıyorlarmışçasına alana yayılmış insan grupları görmeniz mümkün! 

Koskocaman, mega bir aile gibi olan Caddebostan Sahili güruhunun yarattığı samimi atmosferde yürüme fikri içinizi ısıtıyorsa spor ayakkabılarınızı çekip adımlarını bu rotaya çevirebilirsiniz. 

Polonezköy Tabiat Parkı

Malum İstanbul epey kalabalık, yapılaşmanın oldukça yoğun olduğu ve hava şartlarının zorlayıcı olabildiği bir şehir. Şöyle mis gibi kokan bir yürüyüş rotasında salınsam keşke diyorsanız hayalinizi Polonezköy’de gerçekleştirebilirsiniz! Tazeleyici dakikalar geçirmek için İstanbul’da yürüyüş rotaları arasında en yeşiller arasında yer alan bu dev parkı adımlayabilirsiniz. 

İstanbul’un en büyük tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı ilginç yürüyüş arkadaşları görebileceğiniz bir yer… Alan içinde sincaplar, baykuşlar ve tilkiler gibi pek çok yabani hayvan bulunuyor. Bitki çeşitliliği ise muazzam! 

Yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları ile birlikte birçok piknik ve kamp alanı bulunan yer gerçekten tam donanımlı bir tabiat parkı ve doğa yürüyüşünün hakkını vermek için çok doğru bir adres.  

Üsküdar-Kuzguncuk

üsküdar
Fotoğraf: Pexel I Tolgraw Photography

Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur… Katibimin setresi uzun, eteği çamur… diye neşeyle mırıldanarak yürümek için Üsküdar Kuzguncuk arası kesinlikle çok doğru bir rota. Bu eski şarkının melodisinin neşeli hissi zaten muhtemelen Üsküdar’a bağlı Kuzguncuk’un şirin atmosferinden geliyor! 

İstanbul tarihi yürüyüş rotaları arasında sayılabilecek Üsküdar Kuzguncuk arasında tatlı tatlı salınıp, nostaljik mimariyi seyrederek hem bedeninizi hem ruhunuzu yumuşatacak bir akışta ilerleyebilirsiniz… 

Bu yürüyüş rotasının çok güzel bir özelliği var; nereden gitsem, hangi yola sapsam gibi çekinceler yaşamıyorsunuz. Bu rotaya “yüreğinin götürdüğü yere gitme parkuru” denebilir. Şöyle ki; Üsküdar’da sahil kenarında başlayan yürüyüşünüzde Kuzguncuk’a ulaşınca rotanızı ara sokaklara çevirmek gayri ihtiyarı gelişen bir şey… Muhtemelen son durağınız da butik bir kafe oluverecek; pöti kareli minderli sandalyede, demir ayaklı ve mermer yüzeyli masadaki kahvenizi yudumlarken bulacaksınız kendinizi… 

Büyükada ve Diğer Adalar

Fotoğraf: Adalar Belediyesi

İstanbul yürüyüş rotaları arasında sahil yürüyüşü, orman yürüyüşü, nostaljik yürüyüş gibi seçeneklerin yanında ada yürüyüşü seçeneği de mevcut!  Boşuna mega kent değil burası, her konuda seçenek çok. 

Büyükada uzun yürüyüşler için en geniş alana sahip ada olsa da özellikle havalar güzelken aşırı kalabalık olduğunu söylemekte yarar var. Büyükada’yı sonbahar ve ilkbaharın ilk ayları tercih edebilirsiniz. Diğer zamanlarda ise Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’da yürüyüş yapabilir ve şehirden uzak, ada hayatının dinginliğinde hoş vakit geçirebilirsiniz.