İstanbul’un Yeşile Doyuran Parkları

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Almışsınız elinize kahvenizi, yanınıza muhabbetine doyum olmayan arkadaşlarınızı, uzanmışsınız çimlere. Güneş, yaprakların arasından usul usul vururken yüzünüze dinlendiriyorsunuz ruhunuzu. Peki, tüm bunları yapabileceğiniz İstanbul parklarını biliyor musunuz? 2021 yazına sosyal mesafesiz, maskesiz giriş yapmayı dileyerek sizler için bir İstanbul parkları serisi oluşturduk. 

Maçka Demokrasi Parkı

Özellikle son birkaç yıldır İstanbul’un en popüler parklarından biri oldu diyebiliriz burası için. Neden olmasın ki? Parkın hemen yakınında bulunan marketten alıyorsunuz yiyeceğinizi içeceğinizi, atıyorsunuz kendinizi yeşilliğe. İster koşunuzu yapıyorsunuz, ister çocuğunuzla birlikte oyun parkında oynuyor, isterseniz köpeğinizi gezdiriyorsunuz. Ihlamurdan kestaneye, kavaktan çınara, gürgenden akasyaya… Maçka parkındaki envai çeşitte ağaç, Avrupa yakasının kalbinde temiz bir hava almanızı sağlıyor. 

Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Hafta içi hafta sonu demeden genç yaşlı herkesin oturup dinlenebileceği, İstanbul’un en güzel parklarından biri Özgürlük Parkı. Parkta tenis kortu, futbol ve basketbol sahaları ile koşu parkurları ve bisiklet pistleri bulunuyor. Hayvan heykelleri ile süslenmiş göletin hemen yanındaki kafetaryada isterseniz çayınızı yudumlayabiliyorsunuz. Parkın amfitiyatrosunda özellikle yaz aylarında sık sık etkinlikler de düzenleniyor. 

Yıldız Parkı ve Korusu

Beşiktaş-Ortaköy arasında konumlanan ve İstanbul’un en büyük korusu olan Yıldız Parkı, ziyaretçilerine şehrin ortasında koca bir yeşil alan sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yemeğinizi yiyebiliyor veya park boyunca sıralanmış masalarda piknik yapabiliyorsunuz. Sizi havuzların, şelalelerin ve göletlerin karşılayacağı parkın boğaz manzarası olması ise cabası.

Bebek Parkı

“Ünlü sanatçı Bebek Parkı’nda görüldü!” cümlesi kulağa çok tanıdık geliyor değil mi?

İstanbul’da gezilecek parklar arasında en ünlülerinden biri diyebiliriz burası için. Özellikle boğaz kıyısında olması ve Avrupa yakasında ikamet edenlerin bölgeye kolay ulaşım sağlaması Bebek Parkı’nı öne çıkaran özellikler. Bebek’teki mini dondurmacıdan dondurmanızı alıp parkta deniz havası eşliğinde soluklanmak son derece keyifli.

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı; 11 adet tematik bahçe, yüzlerce çeşit ağaç, doğal gölet, süs havuzları, göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, sosyal tesisler ve piknik alanları ile yaz akşamları için gerçek bir keyif durağı! Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerine ev sahipliği yapan park, çocuklara da doğayla iç içe eğlence imkanı sunuyor. Parkta Bakırköy Belediyesi tarafından ramazan eğlenceleri düzenleniyor, konserler veriliyor. 

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı, denizi ve yeşili bir arada sunan nadir İstanbul parkları arasında. Parka, hem Anadolu hem de Avrupa yakasında oturanlar kolayca ulaşabiliyor. Üç tarafı denizle çevrili Fenerbahçe Parkı’nda ister çimlere yayılın, isterseniz masalarda piknik yapın. Ayrıca park içindeki kafelerden de faydalanabilirsiniz.

Cemil Topuzlu Parkı

Daha çok Kuruçeşme Parkı olarak anılan park, boğazın en güzel noktasında konumlanmış. Her zaman tertemiz ve diğer İstanbul parklarına nazaran daha sessiz. Boğaz manzarası eşliğinde koşmak veya bisiklet sürmek istiyorsanız Cemil Topuzlu Parkı’na bayılacaksınız. 

Gülhane Parkı

İstanbul’da gezilecek parklar listesi hazırlayıp da Gülhane Parkı’ndan bahsetmemek olmaz. Sarayburnu ile Sultanahmet arasında uzanan park, Osmanlı Dönemi’nde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmış. İçerisi güllerle dolu olduğu için adı da buradan geliyormuş. Gülhane Parkı’na Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanıp kolayca ulaşabilirsiniz. Söylemeden geçmeyelim; parktaki ulu çınarların gölgesinde yaz aylarında bile üşüyebilirsiniz.