The Queen’s Gambit Dizisinden Sürdürülebilir 60’lar Modası

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Aynı isimli kitaptan uyarlanan The Queen’s Gambit, 23 Ekim 2020’de Netflix’de ilk defa yayınlandı. Son zamanların en çok konuşulan dizilerinden “The Queen’s Gambit”, satranç dehası olan Elizabeth (Beth) Harmon’ın hikayesini anlatıyor. 1960’larda geçen bu hikâye aynı zamanda da feminizm, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı gibi konulara değiniyor.

Kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, tasarımlarında Beth’in kişisel yolculuğunu, zaman içinde gelişen özgüvenini ve içinde büyüttüğü satranç tutkusunu çoğunlukla siyah-beyaz dikey çizgilerle ifade ettiği kıyafetlerinde vurguluyor.

60’ları günümüze taşıyan proje, izleyenleri tatlı bir tebessümle anılara taşıyor. Bu kostümleri Brooklyn Müzesi tarafından hazırlanan ve 13 Aralık 2020’ye kadar devam edecek olan sanal sergide detaylı bir şekilde incelemek de mümkün.

Beth’den İlham Alabileceğiniz 7 Kombin ve Sürdürülebilir Örnekleri 

Beth’in Kendine Özgü Kareli ve Çizgili Kıyafetleri: Zarif ve Sofistike

Fotoğraf (soldan sağa): Cosmopolitan, The New York Times, Golden Globes

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Beth’in kendini keşfetmesiyle beraber kıyafetlerinin de buna paralel daha elegan bir kimliğe dönüştüğünü görüyoruz. Satranç tahtasını andıran çizgili ve kareli giysileri ön plana çıkıyor. 

Fotoğraf (soldan sağa): Petite Studio, Nanushka, Lanius

Petite Studio: “Isla Dress” (Mint Gingham)

Kareli ve kolsuz elbise tam da Beth’in üstünde görebileceğiniz bir ürün. Boğazlı, ince doku, siyah veya beyaz bir kazakla kombinleyip üstüne de bir palto aldınız mı tamam!

Nanushka: “Alamo Reversible Oversized Robe” (Check)

Beth’i tanımlayan bir diğer kıyafet de paltoları. Birbirinden zarif, değişik renklerdeki paltoları da genellikle satranç tahtasını andırıyor. Bu örnekte de gördüğünüz gibi ister siyah-beyaz tarafını, ister diğer tarafını giyip kıyafetlerinize çeşitlilik katabilirsiniz.  

Lanius: “Flannel Shirt with Stand-Up Collar” (Cream)

Beth’i birçok kez boğazlı giyerken görüyoruz. 60’ların vazgeçilmez olan boğazlısını, Beth, yerine göre etekle veya pantolonla bazen de elbiselerinin içine giyerek kombinliyor. Beth’in tarzını çok iyi ifade eden bu örnek hem satranç hem de boğazlı sevgisini aynı üründe buluşturuyor. 

Beth’in Röportaj Kıyafeti: Sade ama Asil

Fotoğraf: Digital Spy

Üçüncü bölümde Beth’i röportaj verirken koyu lacivert, kısa kollu ve dize kadar olan bir elbise giyerken görüyoruz. Altındaki beyaz gömlek veya elbisenin bir parçası olan yaka da kıyafete ince bir detay katıyor. 

İşe, restorana, kafeye veya bir arkadaşınızla buluşmaya giderken giyebileceğiniz bu kıyafet sizi hem zarif hem profesyonel hem de şık gösterecektir. 

Fotoğraf (soldan sağa):Everlane, Theory

Everlane: “The Clean Silk Puff-Sleeve Shirt” (Off-White)

Bu ekru gömleği ise elbisenin veya yakası dışarda kalacak şekilde bir kazağın altında kombinleyebilir, pantolon veya bir etekle değerlendirebilirsiniz.

Theory: “Jatinn Dress in Good Wool” (Sea Blue)

Kısa kollu bu elbise hem zamansız hem de her ortamda rahatlıkla tercih edebileceğiniz türden. Beth’in elbisesine kıyasla kısa ve daha çağdaş görünümlü.

Beth’in Paris Ev Kıyafeti: Rahat ve Zamansız 

Fotoğraf: Ethical Hedonist Magazine

Altıncı bölümde Beth’i Paris’teki otel odasında, ertesi sabah olacak olan önemli maçına hazırlanırken görüyoruz. Üstündeki kum renkli boğazlı kazak ve siyah dar pantolon hem rahat hem de çok şık. Siz de günlük yaşantınızda bu şık rahatlığı kıyafetlerinize yansıtabilirsiniz. 

Fotoğraf (soldan sağa): Monsoon, Dôen

Monsoon: “Cowl Neck Knit Jumper” (Ivory)

Beyaz boğazlı bir kazak gardırobunuzda hep bulundurabileceğiniz zamansız bir üründür. Farklı parçalarla giyebileceğiniz bu kazakla rahatlığı yakalayabilir, hem şık hem havalı olabilirsiniz.

Dôen: “Lena Jean” (Black)

Her kadının dolabında mutlaka bir siyah pantolon vardır. Rengin verdiği ağırlık kıyafetinizi yükselterek daha sofistike bir hale getirir. Kaliteli kumaştan bir siyah pantolon sizi yıllar boyu götürür. 

Madem bir tane alıyoruz ve yıllar boyu kullanmayı hedefliyoruz, o zaman neden sürdürülebilir bir alternatif olmasın ki?

Beth’in Alışveriş Kıyafeti: Pudramsı Kaban 

Fotoğraf: The New York Times

Beth’i alışveriş yaparken yine kareli, bu sefer pastel pembe ve kırık beyaz renklerinde bir kabanla görüyoruz. Saçlarıyla hiç de tezat durmamış bu seçim, kızıl ve pembenin bir arada gitmediği söylemlerini de haksız çıkarıyor. 

Fotoğraf: Highsnobiety

Aeance: “Women’s Light Coat” (Light Mauve)

Bu bölümde size kumaş paltolardan bahsedip bazı önerilerde bulunacağım; Beth’inkinin renginden esinlenerek size zamansız, aynı zamanda da yağmurdan koruyacak, geri dönüştürülmüş materyallerden oluşan bir alternatif sunmak istedim. 

Beth’in Havuz Kıyafeti: 60’lar Plajda!

Fotoğraf: Paper London

Dördüncü bölümde, Meksiko’dayken Beth, maç sonrası geceleri otelin havuzunda rahatlıyor. Üzerine giydiği siyah-beyaz damalı mayosu adeta dehası olduğu satranç tahtasını hatırlatıyor. 

Fotoğraf: Paper London

Paper London: “Wave Swimsuit” (Check Mate)

Önü “V” kesim arkası ise açık olan bu mayo ile 60’lardan çıkıp Türkiye plajlarına Beth Harmon tadı getirebilirsiniz!

Paper London: “Maldives Bikini Bottom” (Humbug) ve “Ruffle Bikini Top” (Humbug) 

Siyah-beyaz kareli deseni ve ucundaki fırfırlarıyla hem 60’lar tarzını hem de Beth’in stilini yakalayan bu bikini aynı zamanda modern ve havalı.

Beth’in Spor Kıyafeti: Şık ve Günlük

Fotoğraf: Netflix

Beth spor yaparken bile şık olmayı başarıyor.

Son bölümde Beth’i çocukluk arkadaşı ile beraber “squash” oynarken görüyoruz. Üstüne kısa kollu beyaz erkek yaka bir gömlek altına da koyu lacivert bir şort giyen Beth, bu kombinasyonu beyaz lastik ayakkabılar, beyaz çoraplar ve aynı şekilde beyaz bir saç bandıyla birlikte kullanıyor. 

Everlane: “The Linen Short-Sleeve Notch Shirt”

Bu kısa kollu keten beyaz gömleği yaz aylarında veya yıl boyunca ister evde ister dışarıda terlemeden rahatlıkla giyebilirsiniz.

Reformation: “Brooks Classic Sweat Short”

Son zamanlarda yükselişe geçen ve birçok kişinin üstünde gördüğümüz “biker shorts”’lara (“bisikletçi şortu”) ara vermek ve başka tarzları keşfetmek istiyorsanız bu örneğe bir göz atın derim.

Veja: “Esplar Sneaker” (White)

Beyaz lastik ayakkabıların çok moda olduğu bir dönemde neden sürdürülebilir bir alternatif düşünmeyelim ki? Modern ama aynı zamanda retro hissi de veren bu sneaker’ları doğaya zarar vermeden yıllarca gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.

Taylor Alexandria: “Blanco Headband”

Spor yaparken veya günlük hayatınızda saçınızın yüzünüzün önüne gelmesinden rahatsız oluyorsanız, saç bandı takmanızı tavsiye ederim. Çok fonksiyonel ve moda olan bu aksesuarla kıyafetinizde fark yaratabilirsiniz.

Beth’in Son Kıyafeti: Şah Mat

Fotoğraf: Netflix

Son bölümün son sahnesinde Beth’i Rusya sokaklarında, siyah dik yaka kazağı dışında, monokromatik bir kıyafetle görüyoruz. Ayakkabılarından eldivenlerine kadar beyazlara bürünmüş Beth hem modern hem de klasik bir duruş sergiliyor. İçindeki siyah boğazlı ince kazak ise kıyafete hareket ve renk katmakla kalmıyor aynı zamanda da çok moda olan ve “color-blocking” dediğimiz yeni akıma bir örnek oluyor.   

Gündemde olan monokromatik ve “color-blocked” görünüşlere istediğiniz renklerde, ürünlerde ve tarzlarda siz de kolaylıkla sahip olabilirsiniz!

Fotoğraf (soldan sağa, yukarıdan aşağıya): Amour Vert, Everlane, Monsoon, Sézane, Sézane

Amour Vert: “Lux Turtleneck” (Black)

Beth’in vazgeçilmez olan boğazlı siyah ince kazaklarını siz de istediğiniz gibi kombinleyip elegan ve rahat olabilir, soğuk günlerde içinizi ısıtabilirsiniz.

Everlane: “The Day Boot” (Bone)

Yükselişe geçen beyaz botlar ve çizmeler hem zamansız hem de modaya uygun.

Sézane: “Ruben Trousers” (Ecru)

Siyah pantolonlardan bahsetmiştik, ancak birçok kadın da beyaz/ekru/krem rengi pantolonları tercih ederek daha feminen bir duruş yakalıyor. 

Monsoon: “Double-Breasted Long Coat” (White) ve Sézane: “Isae Coat” (Ecru)

Beth’in paltosu için iki alternatif sunmak isterim; biri “trench coat” tarzında, diğeri ise daha sportif. Modern kesimin klasik bir dokunuşla birleştirilmiş haline çarpıcı birer örnek…