Brooklyn Müzesi Evimize Geldi!

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

The Crown ve The Queen’s Gambit Dizilerinin Kostümleri Sanal Ortamda Ziyaretçilerle Buluşuyor

Brooklyn Müzesi “The Queen’s Gambit” ve “The Crown” dizilerinde kullanılan kostümleri sanal ortamda etkileşimli bir sergide dünyayla buluşturdu. Ücretsiz olan bu sergi 30 Ekim – 13 Aralık 2020’ye kadar ziyaret edilebilecek. Kostümlerin 360-derece görüntüyle incelenmesine imkân sağlayan bu sergiyle özellikle seyahat engellerinin olduğu COVID-19 döneminde dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşılması hedefleniyor.

Sanal ziyaretçiler tur boyunca ilgilerini çeken kostümlerin üzerine tıklayarak kıyafetler ve kombinler hakkında detaylı bilgi alabiliyor: stili, tasarıma konu olan yılın niteliği, kumaşın özelliği, hatta o kıyafetin giyildiği sahnede kostümle verilmek istenen mesajı detaylı bir şekilde okuyabiliyor. 

Matthew Yokobosky (küratör) ve Ruth E. Carter (Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı) eşliğinde tasarımcılar Gabriele Binder (“The Queen’s Gambit”) ve Amy Roberts (“The Crown”) kostümleri oluşturma hikayelerini tartıştığı sanal paneller de tura hareket ve canlılık katıyor.

Müzenin Tarihinde Bu Bir İlk Değil 

Fotoğraf: Brooklyn Magazine

Gösterime sunulan kostümler dışında, “The Queen and the Crown” isimli sergi aynı zamanda müzenin kendi koleksiyonuna ait ögeleri de içeriyor. Brooklyn Müzesi daha önce de “David Bowie” (2018) ve “Pierre Cardin: Future Fashion” (2019) gibi benzer sergilerle modayı geleneksel müze öğeleriyle bütünleştirip ziyaretçilere farklı bir bakış açısı sunmuştu. 

İlk ve Belki de Tek Sezonluk Projeyle Ekranlarımıza Konuk olan The Queen’s Gambit Seyirciyi Kalbinden Vurdu 

Fotoğraf: Golden Globes

 

 

Aynı isimli kitaptan uyarlanan dizi, 23 Ekim 2020’de Netflix’de ilk defa yayınlandı. Son zamanların en çok konuşulan dizilerinden biri olan “The Queen’s Gambit”, satranç dehası olan Elizabeth (Beth) Harmon’ın hikayesini anlatıyor. 1960’larda geçen bu hikâye aynı zamanda da feminizm, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı gibi konulara değiniyor.

Kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, tasarımlarında 60’ları andıran kesimler ve tarzlar kullanarak Beth’in kişisel yolculuğunu, zaman içinde gelişen öz güvenini ve içinde büyüttüğü satranç tutkusunu çoğunlukla siyah-beyaz dikey çizgilerle ifade ettiği kıyafetlerinde vurgulamış.

The Crownın 4. Sezonu İzleyiciyi Lady Diana ve Margaret Thatcher’la Buluşturdu

Fotoğraf: Spontac

Heyecanla beklenen The Crown’ın yeni sezonu geçtiğimiz hafta sonu Netflix’de yayınlandı. İngiliz Kraliyet ailesinin 2. Elizabeth’in tahta oturmasıyla başlayan sürecini dramatize ederek anlatan dizi, dördüncü sezonuna gelindiğinde Lady Diana ve Margaret Thatcher gibi yakın tarihimize damga vurmuş önemli figürleri de oyuna dahil etti. The Favourite filmiyle Oscar alan Olivia Colman (Kraliçe Elizabeth II) ve Helena Bonham Carter (Prenses Margaret) gibi usta oyunculara yer verilen dizinin kadrosu her iki sezonda bir değişiyor. 

20. yüzyılda Kraliyet ailesi tarafından giyilmiş kıyafetleri dikkate alarak kostümleri tasarlayan Emmy-Winner Amy Roberts, adeta o yılları yeniden yaşatırcasına izleyicilerin önüne seriyor. Dizi, Lady Diana’nın gelinliğinden gündelik giyimine kadar adeta nostalji hissi vererek hepimize o dönemleri tatlı bir tebessüm ve bazen de hüzünle düşündürerek tekrar yaşatıyor.